Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

felixa
7. aug 2010

@marion - ja ani nehovorim, ze deti, ktore v troch rokoch suslu alebo nehovoria, maju dysfaziu, lebo naozaj mnoho deti rozprava este v troch rokoch zle a pritom su zdrave. A ak dieta ma nejaky problem, napr. aj len nejaky maly, je len na jeho rodicoch popr. lekaroch, co s tym urobia. Cize naozaj aj tvoje dieta moze mat len OVR.

Ty si sa ale pytala mna, ako sa u mojej dcerky prejavila dysfazia. No, ja som nevedela, ze ma "dysfaziu". Len som ju porovnavala so starsou dcerou a detmi s ktorymi som prichadzala ja do styku. Starsia dcera uz rocna zacala tvorit viacslovne vety. Moja dcera este v 2rokoch a 5 mes. hovorila velmi malo, popr. mala vela slov, ktore si uplne vymyslela a tak pomenovavala veci okolo nas. Mne sa to nezdalo v poriadku. A este ja som mala problemy v tehotenstve, cize som sa bala, ze mala moze mat nejaky problem. Mala sice bola vo vsetky oblastiach sikovna okrem reci a na tu vsetci hovorili, ze mam pockat, ze sa rozhovori, ze jej nic nie je, ale ja som necakala. Mne moj instinkt hovoril, ze nemam cakat.

Tak som si zacala zistovat, zacala som chodit po vysetreniach. Vsetky vysledky mala negativne, lekari mi hovorili, ze cakat. Ale ja som si nasla sukromne stredisko na problemy s recou u deti a tam som isla. Klinicka logopedicka najprv urcila diagnozu OVR s tym, ze kazde dva tyzdne sme k nej na 1 hod. chodili pracovat, pricom mne dala mnozstvo materialov ako mam pracovat s malou. Ako som s dcerou zacala pracovat podla jej pokynov, mala sa rozhovorila. A po roku ako ju sledovala a zaverecne zhodnotila tak urcila "expresivnu dysfaziu lahkej formy". Ale to som vidila, ze gramatika z nej ide ako z chlpatej deky. Na zdrave sikovne dieta sa vsetko rychlo lepi, rodic ani nevie, ze sa nieco uci. Ale chvalabohu, teraz uz je sikula, este uvidim v skole, ci sa jej vyhnu specificke poruchy ucenia. Ale aj ja aj ona sme naucene spolu "pracovat" tak dufam, ze aj to prekoname.

Poznam jedno velmi sikovne dievca, tiez mala dysfaziu, len ona mala potom specif.poruchy ucenia - dyslexiu, dysortografiu a dyskalkuliu, ale zvladla ZS nakoniec asi iba s dvomi alebo jednou trojkou a teraz studuje na hotelovej akademii a dokonca aj nemcinu a anglictinu v pohode zvlada (hoci na zs z nich mala trojky), ale uz sa dohovori aj v tychto jazykoch. A ona mala vacsie problemy ako moja dcerka (nechcela si pozerat knizky, falosne spievala, nema rytmus, nevedela poriadne kreslit a tusim aj dalsie.

trixi
7. aug 2010

@felixa aj mne vsetci hovorili, ze mam pockat, ze sa maly rozhovori, a to v 2 rokoch a 5 mesiacoch zacal hovorit len mama a tata, nic viac len zvuky a posunkova rec. Tym si doma vedel povedat co potreboval. Ked zacal chodit do skolky, zacal viac tvorit a hovorit slova, ktore boli malo zrozumitelne, ale konecne aspon zacal. Uz vtedy som bola odhodlana, ze zajdem za odbornikom, ale vzhladom na to, ze Matko bol stale chory (nosna mandla), tak sa mi to podarilo az pred cca mesiacom. Som rada, ze som tam bola, tiez som dostala vela materialu a hlavne odporucania na co sa mam zamerat pri komunikacii s malym.
Este na okraj: maly neliezol ale hned presiel zo sedu na chodenie, vtedy mi jedna mamina tu na MK povedala, ze to ze nelezie je velmi zle, pretoze to povedie k dislekcii, disgrafii a neviem este k akej dis..., hoci pediatricka povedala, ze je to v poriadku, ze niektore deti fazu lezenia preskakuju (sused neliezol a nie je nijako postihnuty). Ked som obhajovala znakovu rec pre mimina, tak mi zasa jedna mamina napisala, ze to povedie k opozdenemu rozpravaniu u maleho. Logopedicka mi povedala, ze ani prve ani druhe na to nema vplyv, naopak znakovanie hodnoti velmi pozitivne.
Zaujimalo by ma, ako zabezpecit jednojazycnu vychovu v dvojjazycnej rodine, doma mozeme hovorit len slovensky, ale nemozem ho uplne izolovat od cestiny a este ked travi cele prazdniny s bratrancom, ktory hovori len po anglicky, slovensky sa uci a hovori na urovni 3 rocneho dietata. Dufam, ze to nespomali jeho rozpravanie. Logopedicka mi povedala, ze sa nemam coho obavat, dolezite je, ze zacal rozpravat, ze teraz zacal opakovat vsetko pocute (ako taky maly papagajik), mam dbat na tvoreni 2 slovnych viet. Dnes vecer som zaznamenala uspech. Matko povedal: Mama ma mokve vasy. Super. Je to veta, sice nie uplne zrozumitelna, ale potesila som sa.

sisstin
7. aug 2010

@felixa Felixo, tak to, že je VD řazená mezi duševní!!! poruchy jsem vůbec netušila 😉 takže po tomto zjištění je mi asi úplně fuk, jestli se bude nebo nebude řadit mezi pervazivní vývojové poruchy 😉 jsem z toho dost v šoku 😒

jinak holky, on je dost podstatný rozdíl mezi "pouhou" expresivní dysfázií a smíšenou( tu má syn, kdy porozumění je oslabene mírně, spíš je velký nepoměr mezi recepcí a expresí) a ještě hůře mezi těžkou smíšenou(receptivní). Ta se skutečně v nižším věku projevuje hodně jako autismus.

Děti s expreskou nemívají problémy s chápáním světa, jelikož řeči rozumí jako jiné děti...ale třeba syn do dvou let fakt téměř nerozuměl vůbec, třeba zazvonil zvonek a on měl brutální paniku, nevěděl, co se děje..a nedalo se mu to nijak vysvětlit 😒 to, že zvoní paní poštačka a nese balíčky, to je schopný pochopit tak max. 6měsíců , spíš mín. Ted se sice taky lekne, ale už mu řeknu, co se děje a pohoda. A takových situací bylo spousta.

Nebo on se projevuje v té komunikaci jako malé dítě, třeba my jdeme ven a on na všechno ukazuje a dělá "eeee" a já mu musím říkat: Ano, to je kamínek...ano, to je pejsek atd. atd. Tohle dělají třeba roční děti, tak on to dělá ted..jelikož až posledních 9m začal nabírat slovní zásobu...takže v něčem je fakt jinej než ostatní děti a je to vidět 😉 v něčem už je úplně v pohodě..ale v něčem ty rozdíly fakt vidět jsou..a všechno je to právě kvůli tomu neporozumění řeči..

já jsem si dřív vůbec nedovedla představit, jak je třeba náročné být sluchově postižený...takhle jsou na tom v podstatě ze začátku děti s receptivní dysfázií, sice slyší zvuky ..ale ta řeč je jim naprosto nesrozumitelná..

můžu říct, že je mi z toho zase dost úzko...a mám docela obavy z budoucnosti 😒

sisstin
7. aug 2010

ted to s dětma není tak hrozný ( on je teda zas i bojácný od přírody, takže by určitý problém byl asi i bez dysfázie)..ale v tomhle věku furt děti tu řeč moc nepotřebujou, a vyhrajou si i tak 😉 ale třeba už 4leté si chtějí "pokecat"..a když někdo nemluví, nebo mluví hodně špatně, tak bejvá vcelku "outsider", pokud nemá hodně průbojnou povahu...

Tygr je ještě malej, on se vlastně bez dozoru dospělých ještě neocitne..ale těžko ho budu chránit pořád, a obávám se, že to bude mít ještě hodně těžký a fakt se mi chce z toho brečet ☹ dost lidí automaticky předpokládá, že když někdo vůbec nebo špatně mluví, tak je mentálně zaostalý a nějakou rozumnou komunikaci vzdávají.

Já zatím netuším, jak má syn tu expresi vážně narušenou, v podstatě zatím nemluví vůbec, žvatlal začal až asi ve 2 a 1/4, do té doby z něj mimo smíchu a pláče nelezly absolutně žádné zvuky...on žvatlal jako miminko asi do 9m, pak najednou konec....a nastal víc jak rok "ticha" 😕

jolinka
7. aug 2010

caute, neviem ci v tejto teme, niekto spominal pripravok , neviem presny nazov fosfomemory, ci ako

neviete dat info? Jol.

Inak ste ma dost vylakali s tymi poruchami ucenia, hrozi teda ze aj my sa s tym u Kati stretneme, aj ked sa teraz v 4 rozhovorila?
Zalezi s kym ju porovnavam. Ak s jej rovesnikmi, je mi jasne ze horsie, hlavne v gramatiky, pouziva hlasku A namiesto vsetkych predloziek, ale aspon ze ich zacala pouzivat. Myli si aj rody, jej celkove este nedosiel logicky rozdiel medzi chlapcami a dievcatmi, aj v inych veciach ma znizene porozumenie, posobi velmi detsky, vyslovnost vecsiny slov je skomolena, detska i ked myslim ze nema problem so ziadnou hlaskou, este aj R povie ale iba pri napodobnovani vrany Kra, kra 🙂
Ak ju ale porovnam ako ona sama pred rokom a pol, tak nebe a dudy, a to ma nachvilu upokojilo. Ale vyzera ze budeme musiet zabrat hlavne tvary, matematicke predstavy [vsetko viac ako 1 je pre nu styri], farby vie len zakladne aj to nie vzdy. A celkove aby toho viac vedela o svete, so starsou dcerou som v tom veku debatila o praci obliciek, rozoznavala na zahrade liecive rastliny, pytala sa na prirodne ukazy a tak...

J.

sisstin
7. aug 2010

@jolinka nechci dělat chytrou, ale myslím, že by jste s K. stejně měli někam zajít 😉 sice je super, že začala mluvit ...ale to neznamená, že má dysfázii kompenzovanou a od ted už bude všechno ok 😉 jak psala felixa tady už několikrát, tak to mluvení je jenom vrchol ledovce, který je jako první vidět...ale dysfázie postihuje spousty jiných složek, které nejsou tak viditelné a to může posoudit jenom odborník 😉

ivush
7. aug 2010

@sisstin Presne to o čom si písala vo svojom poslednom príspevku -. že deti v škôlke si už častokrát chcú pokecať a "nehovoriaceho" vylúčia, kvôli tomu ho zrejme ešte nedám do škôlky. On teda nie je nehovoriaci, už opakuje a naberá nové slová, ale pokiaľ nevie dieťaťu povedať také veci ako napr. "nechaj ma, daj mi toto, neber mi to" a podobne tak si myslím, že by bol v škôlke dosť stratený. A keďže chcem aby teraz začal tvoriŤ slovné spojenia tak ho nechcem stresovaŤ škôlkou. A vlastne chcem aby tam išiel vtedy, keď mi bude vedieť pekne povedať či je tam šťastný či nešťastný a prečo...zatiaľ nie je na takej úrovni....

jolinka
7. aug 2010

v poho sisstin. vsak prave, v poslednej dobe mam velmi zle svedomie ze som s malou nikde nebola, jednak som si myslela ze to zvladneme sami, jednak ma odradil pristup jednej psychologicky a jednej logopedicky u kt. som bola so starsou dcerou, Je mi jasne ze nie su vsetci o nicom. Dalej i to ze Kati tazko spolupracovala, ale to uz v poslednej dobe ovela zlepsila ako jej vymizli tie autisticke crty

len keby som vedela kam zajst... do bratislavy je pre nas dost daleko, musim brat aj maleho, este kojim a na otocku by sme to asi nestihli.

tu v kosiciach neviem o ziadnom odbornikovi na dysfaziu

sisstin
7. aug 2010

@ivush to by ti měla říct psycholožka, jestli školku ano nebo ne 😉 většinou se dysfatickým dětem( s expresivní) doporučuje už od tří let, aby si naposlouchali tu řeč a celkově by měl být kolektiv dětí prospěšný 😉 Nám ji Kr. doporučila od tří let jenom s mým doprovodem na 4h denně pár dní v týdnu, aby si prostě pohrál a zvykal si na ten režim tam 😉

@jolinka on by pak fakt mohl být velký problém ve škole, kdy ty bys neměla žádný "papír" s dg, tudíž by na K. nebyl brán žádný ohled, a pak by si ji tam mohli špatně zařadit a špatně s ní pracovat 😉 Já osobně si neumím představit, že bych s Tygrem nikam nechodila a nebyl by pod odborným dohledem 🙂 je právě blbý, že těch správných odborníků je fakt málo a často jsou úplně z jiné části republiky 😒 ale jak jsem psala, já bych za kvalitní diagnostikou letěla třeba na Mars, hlavně, aby mělo dítě tu dg.správnou a správně se s ním pracovalo a správně se rozvíjelo 😉 já ted taky nejsem spokojená s logopedičkou, ještě to zkusím a pokud to bude furt špatné, tak budeme zase muset hledat někoho jiného 😔

je to fakt boj 😒

trixi
7. aug 2010

Nam logopedicka skolku odporucila, dostala som take odporucanie, ako ma ucitelka s Matkom pracovat. V sukromne, do ktorej chodi to nebude problem, je tam vyborna pani ucitelka, ale som zvedava, ako to vezmu ucitelky v statnej.

@sisstin tiez som hladala, kam ist s malym, az som si vybrala Centrum detskej reci v Bratislave, pani logopedicka sa venuje prave takymto detom, napisali aj knizku "Ako hovorit s detmi", napisala aj nejake detske knizky. Zatial som spokojna. Ako pises, aj na Mars by som isla, len aby to bol naozaj odbornik.

sisstin
7. aug 2010

@trixi není to ta Katarína Horňáková nebo tak nějak podobně? 😕 Tady je dobrá Dana Kutálková, taky napsala knížku..ale netuším, jestli vůbec ještě pracuje a hlavně to je fakt není v našich možnostech dojíždět takhle často 😒

mon25
7. aug 2010

Jolinka,
pripravok sa vola Fosfoser Memory je to nootropikum na prirodnej baze, vytazok zo soje, je to vlastne vyzivovy doplnok nie liek ako taky
u nas ho predava Finclub, ja som objednavala priamo z finskej lekarne o viac ako polovicu lacnejsie
ak chces viac info IP

felixa
7. aug 2010

@trixi - ja som tiez najprv chodila do Institutu detskej reci v BA ku Katarine Hornakovej. Bolo to super. Ukazovala mi, ako mam s malou vlastne rozpravat - pracovat a este hovorila, ze kedze som mala problemy v tehotenstve, mohla som ist k nej este pred porodom alebo po porode, poucila by ma ako sa dietatu venovat, aby bolo recovo stimulovane. Da sa to uz u babatiek. No, ale to by ma musel nato najprv nejaky lekar upozornit, vsak ano 😠 . Namiesto toho ma ukludnovali, ze vsetko bude o.k.

Nasa mala bola v kontakte s cestinou, potom som ju obmedzovala, ale uplne sa to nedalo. A pisala som, mala pozna cestinu vyborne. A rok a pol mala v skolke anglictinu. Vselico sa z nej naucila: pesnicky, basnicky, farby, pocitat, zakladne vety. Najprv som sa bala, ze ci sa jej nebude pliest aj slovencina, ale dcerka to zvladala. Ved nikto po nej nechcel nejake super vedomosti, takze sa na tie hodiny angl. tesila, lebo sa tam hrali, tancovali a pod. Najviac sa dieta nauci, ked ma vytvorenu prijemnu atmosferu, na ktoru sa tesi. To som si citala. A ze najmenej sa nauci, ked je v strese - rodic je nervozny alebo ucitelka, krici na neho a pod.

Ak ti z IDR logopedicka potvrdila, ze sa nemusis bat, tak potom asi vidi, ze maly nema az taky velky problem.

felixa
7. aug 2010

@sisstin - uplne chapem tvoje obavy. Tiez som sa strasne bala, ked som si v obdobi, ked dcerka mala 2,5 roka hladala vsetky info o VD a autizme a pod. a este som s dcderkou bola na vysetreniach, kde boli niektori lekari nielenze neprofesionalni, ale az zli.

Hlavne sa malemu venuj, stimuluj ho cviceniami, ukazuj mu, stokrat opakuj kratke vety, nalepi sa to na neho. Uvidis. Aj ked ma receptivnu dysfaziu. Pohladaj si najma toho dobreho logopeda, ten je najdolezitejsi.

S tym rozpravanim u malych deti mas pravdu. Ked moja dcerka ako trojrocna zacala chodit do skolky, nevedela az tak pekne rozpravat ako druhe deti a detska jej zacali robit zle, najprv jedno dievcatko, ktore sa podla mna tak kompenzovalo, lebo malo prisnu matku a potom postupne vsetci. Tak som ju dala do sukromnej skolky a tam to bolo super. Uzasne sa tym detom venovali a viedli ich, aby sa decka mali radi. 🙂

felixa
7. aug 2010

@jolinka - podla toho co si pisala o tvojej malej, tiez si myslim, ze moze mat dysfaziu expresivneho typu, asi tiez len lahku formu. Ale aj tak by som ti radila vyhladat klinickeho logopeda a klinickeho psychologa na otestovanie a potom pracovat s klinickym logopedom. Ale tym psychologom si ju daj otestovat urcite uz teraz niekedy, aby si vedela v ktorych vsetkych oblastiach je pozadu, a aby si mohla s malou pracovat. Ved povedz im aj ake mas podozrenie. Napr. ako sa vie tvoja dcerka orientovat v case? (vcera, dnes, zajtra, predvcerom, poajtra)? U nas to trvalo pol roka. Ale naucila sa to, az ked som ju to zacala ucit. To starsia dcera sama od seba velmi skoro zacala pouzivat.

felixa
7. aug 2010

@ivush - ja som tiez malu este nechcela dat v troch rokoch do skolky, lebo som sa bala, ze dcerka bude mat problemy, ked nevie dobre rozpravat. Ale klinicka logopedicka ma prehovorila, ze nech to rozhodne skusim. Tak so ju dala do skolky v 3r. a mala zacala naozaj viac a poriadnejsie rozpravat. Len deti v skolke neboli bohvieco. Teraz mam skusenost, ze skolka ako taka je super, ale mala to byt hned bud sukromna skolka alebo logopedicka. Urcite nie obycajna statna.

ivush
7. aug 2010

@mon25 A mal u synčeka tento výživový doplnok nejaký evidentný pozitívny efekt ? Ja som už dávnejšie o ňom špekulovala (keďže poznám Finclub roky), tak budem rada ak napíšeš svoju skúsenosť...A prosím hoď mi potom do IP web adresu tej fínskej lekárne...ďaki, 😉

ivush
7. aug 2010

@felixa O štátnej zatiaľ ani len neuvažujem, logopedickú by som nerada takže ja ak vôbec uvažujem o škôlke tak úplne podvedome len o súkromnej 🙂 Hlavne preto, že je tam menší kolektív....Mám niektoré vytipované, ty máš s ktorou dobrú skúsenosť ? 🙂
A po IDR ste kam chodili na logopédiu ? Totiž p. Horňáková je vraj opäť mimo SK...

trixi
8. aug 2010

@ivush my chodime k pani Kapalkovej, som spokojna.

@felixa u nas je problem, ze v nasom meste je 1 sukromna skolka s jednou triedou, s pocom deti 10. Problem je, ze su tam predovsetkym deti od 2 do 3 rokov (take "odkladisko" deti, ktore cakaju na statnu skolku) a s mladsimi detmi by Matko nenapredoval. Potrebuje rovesnikov. Pani logopedicka mi odporucila aj sukromnu skolku, ktora je zamerana prave na deti, ktore maju problem s rozpravanim. Neviem si vsak predstavit ako by som vozila maleho denne do Blavy v rannom frmole. Ked bude problem v statnej skolke, tak sa vrati do tej sukromnej.

mon25
8. aug 2010

ivush,
ak si z BA, skus Dialog na Jelacicovej, my tam chodime na logo, robia take mesacne programy pre deti na nastartovanie a zlepsenie komunikacie, vraj velmi uspesne podmienka je, ze dieta musi byt bezplienkove a vediet sa samo najest 😉
co sa tyka Fosfoseru, ja som ho zatial este nenasadila, musime dobrat najprv homeopatika na vytesnenie nasledkov vakcin, ale su na neho pozitivne ohlasy, ostatne v IP

sisstin
8. aug 2010

@felixa já se snažím, co můžu 😉 na to, že ve 24m měl recepci tak na 13m, možná i mín..tak ted už rozumí fakt hodně, a to opoždění je docela malý už...myslím si, že max. do roka se ta recepce srovná..horší to bude s tou expresí 😖 třeba Krejčířová říkala, že dítě začíná mluvit, pokud rozumí tak 50%- spíš 75% mluvené řeči, což Tygr už určitě rozumí...ale mluvit nezačal..takže o čisté receptivní se u nás určitě mluvit nedá...ona je i strašně výjimečná. Takže nejhorší bude ta exprese...

já jsem to určitě měla řešit už někdy okolo 1-1,5, kdy z něho nelezly vůbec žádné zvuky, fakt byl ticho jak pěna..a to už mě mělo upozornit, že je něco blbě... řešit, jakože fakt vyšetřením atd. jsem to začla těsně před druhýma narozkama...a od tý doby fakt makáme ..je to vidět, tak snad někdy mluvit bude...i když mi to fakt přijde jak sci-fi 😕

marion
8. aug 2010

@ivush podla mna sa nemusis bat, ak je maly nie bojazlivy tak by nemusel byt problem. Lukasko sice zo zaciatku mal problem, ale potom sa medzi detmi presadil a brali ho medzi seba. 🙂 Zavisi to od dietata a jeho povahy. Ja som ho tiez chcela po mesiaci dat prec, ale potom sa to nahle zvrtlo a vsetko bolo v poriadku. 🙂 Vedel sa vyjadrit inac nez recou a deti to pochopili. A teraz kazde rano hovori, ze uz chce ist do skolky. 🙂

@mon25 prosim posles mi do IP nejake info o tom lieku? 🙂

Ja som sa inac pytala na nejake injekcie na podporu mozgu a logop. povedala ze urcite nie, ze malemu to netreba. A tie injekcie ze podporia rec a naopak zvysia aktivitu dietata az do hyperaktivity, a to nie je dobre. 😠 ☹

Inac ste tu pisali aj o cviceni Vojtovej metody ked je dieta este malinke. Nas maly bol vyvojovo uplne OK. V nemocnici ako 2 dnovy na brusku dvihal hlavicku, co sestricka povedala, ze keby to videl neurolog, tak je nadseny. Potom v 7 mesiacoch zacal lozit ako drak, strasne rychlo....nestihala som za nim...a v 13 mesiacoch bol tak pevny ze sa zase postavil rozbehol a nestihali sme za nim. Takze ja som vobec nevedela, co je to drzat dieta a chodenie za rucicky. A bolest chrbta. On to odmietal a chcel vsetko sam. 🙂

Viem ze som sa mu mozno mala viac venovat co sa tyka citania knih, ale on to odmietal, nemal cas...rychlo mi prelistoval knihu a zavrel. Hrali sme sa s kockami a inymi hrackami. Ani teraz dlho este nevydrzi. Ale aspon sa rozpravame co vidime na obrazku a tak. Citanie textov, na to nie je trpezlivy. 🙂

sisstin
8. aug 2010

@marion to většinu dětí s OVR nebo s dysfázií dlouho nezajímá 😉 u nás nějaké čtení absolutně neexistuje..já jsem ráda, že už je ochotný si knížky prohlížet a ukazovat v nich..do dvou let je jenom prolistoval megableskovou rychlostí, zavřel..a šel si z nich dělat pyramidy 😝 😅 😅 😅

Syn bral skoro půl roku Geratam, to porozumění šlo hodně dopředu..ale ted už ho nebere a přijde mi to stejné, takže to spíš bylo jednak vývojem, a jednak správnou stimulací, než zrovna tím lékem 😉

u nás byl ten vývoj od narození pomalejší, a to i v té motorice...sám seděl od 9m, v 10m lezl, v roce stal, ve 14m stál bez opory a na začátku 16m začal chodit...on byl někdy do 2 a kousek opožděný fakt ve všem, pak se to srovnalo, a ted už je v pohodě..co se netýká řeči. Ale ten rozdíl byl strašně znát mezi 1-2rokem, to bylo fakt příšerný... 😖 ted už bys neřekla, že má nějakej problém, když teda nebudeš brát v potaz, že vůbec nemluví..jen ukazuje a dělá "eeee" 😅 😅

felixa
8. aug 2010

@marion - o Vojtovke som pisala ja, ale len v suvislosti s tym, ze tam tiez lekari velakrat nevedia ci naozaj ju dieta potrebuje, a aj tak ju nasadia. Napr. moja svagrina mala tazky porod a potom musela chodit sw maly na Vojtovku, ze inac sa jej moze stat, ze maly nebude chodit a zostane na vozicku a pod. Svagrina tam s nim bola dvakrat a potom povedala, ze ona to s nim cvicit nebude, lebo maly strasne krical pri tych cviceniach a aj prestala na nu chodit. Pediatricka jej hovorila, ze jej zostane postihnute dieta, ze ci sa zblaznila, ale ona si nedala povedat. A maly nastastie aj bez vojtovky sa rozvijal spravne. Cize lekari naozaj nevedia vzdy, ze ako bude s dietatom, ale preventivne uz Vojtovku doporucuje. Preto ja hovorim, ze takto by preventivne mohli v rizikovych pripadoch informovat o rozvoji reci a stimulacii. Sice nemusi to byt nevyhnutne u kazdeho dietata, ale ktore to potrebovalo, tam by to pomohlo.

felixa
8. aug 2010

@ivush - ja som chodila ku Katarine Hornakovej, ale od styroch rokov malej som zacala chodit do Dialogu na Jelacicovej. Dcerka zacala tym, ze tam bola dva mesiace na dennom pobyte a to ju super posunulo dalej. Cely den tam pracuju s detmi na logo v malych skupinach 8-10 deti podla veku, a maju zaradeny aj pobyt vonku a pohybove cvicenia. Mala sa tam napr. naucila super hadzat a chytat loptu. Inak denny pobyt v Dialogu absolvovala niekolko krat, naposledy teraz pred skolou. A do Dialogu chodime pravidelne na logo.
Do sukromnej skolky nechodi v Bratislave, ale skolka ma tri triedy po 15 deti, podla veku. A to som videla, ze je dolezite, ked je dcerka medzi rovesnikmi, lebo predtym bola v statnej jednotriedke, kde boli sami velkaci, ona jedina mala a to bolo "na nic".

felixa
8. aug 2010

@trixi - ja som mala dost, ked som malu rano vozievala do Dialogu, ale to sa dalo, lebo to nebolo celorocne. Ja som to pochopila tak, ze vasa sukromna skolka je sice super, ale deti tam nie su az do 6 rokov, ze vacsinou su tam len take malinke deti. Rozhodne by maly do buducnosti potreboval skolku, kde ma viac rovesnikov. Dcerka bola v triede, kde bolo 15 deti (vekove rozpatie len jeden rok) a to si myslim, ze bolo akurat. Lebo navzajom sa tahali a vselico naucili a nie vzdy tam boli vsetci.

ivush
8. aug 2010

@mon25 O tom Dialogu som počula, len vraj tam chcú deti, ktoré sú samostatné - ako píšeš bez plienky, papajú samé (to obe spĺňame), ale aj samostatné v zmysle tom, že im tam nebude celý deň plačkať za mnou pretože je nezvyknutý byť bezo mňa v zariadení...no možno sa skúsim info...Nevieš, neexistuje u nich taká možnosť, že by som tam chodievala trebárs mesiac každé doobedie s ním ??? Aby z toho mohol ťažiť a nebyŤ akurát vynervovaný a vystresovaný že tam nie som. On keď vidí deti tak sa za nimi ťahá, ale do škôlky povie, že nechce ísť lebo tam nemôže mama.

Cerebrolysin je seriózny liek, vraj robí zázraky, ale dáva sa až fakt ťažkým prípadom pretože jeden z jeho nežiadúcich účinkov môže byť vyvolanie epi.... 🙄 Určite ten Fosfoser Memory toto nemôže spôsobovaŤ keďže je to len výživový doplnok a voľne dostupný...Iste tiež stimuluje mozog, ale predpokladám, že nie až do takej miery ako lieky teda dieŤa by po ňom nemalo byť až tak hyperaktívne ako po liekoch.

felixa
8. aug 2010

@ivush - moznost, ze by si tam chodila s dietatom len doobeda v Dialogu neexistuje. Oni su vlastne zdravotne zariadenie a caka sa v poradovniku. Cely pobyt (alebo vacsia cast) je preplacana zdravotnou poistovnou. Ak by tam bolo nejake dieta len na pol dna, zaberalo by miesto inemu dietatu. V materialoch maju uvedene, ze najprv musi byt dieta adaptovane v kolektive a az potom moze ist k nim. Detom, ktore to tam nezvladaju, aj starsim, ukoncuju pobyt a namiesto nich beru dalsie v poradi. Pre dieta, ktore este nie je navyknute na kolektiv a place cely den za mamou, ten pobyt nie je efektivny. V strese sa to dieta aj tak vela nenauci. To sa ovela viac nauci, ked je v podhode s mamou a postupne si zvyka na kolektiv.

jolinka
8. aug 2010

felixa

moja mala sa orientuje v case [tak posledne 3,4 mesiace] ale velmi jednoducho. Minulost je proste vcera, blizka buducnost je zachvilocku a vzdialena buducnost je potom a zajtra. Dni v tyzdni, mesiace, rocne obdobia este nevnima. Ale co vie, si nemyli naprikl. Vcera som bola, nepovie. Este povie Vonku tma, zachvilocku ideme spinkat. Pouziva aj slovo teraz. Motoricky je sikovna, hlavne v hrubej, kolobezkuje, korculuje, hojda sa postojacky, kresli trochu nemotorne ale detaily myslim primerane veku, napr. na postave je krk, obocie, prsty nakresli aj na nohach, minule nakreslila dokonca postavu z profilu, vcit. postavenia ruk a noh.

felixa
8. aug 2010

@jolinka - tvoja mala je sikovna. Neviem ci mas taku tu publikaciu Diagnostika dietata predskolskeho veku. Podla toho sa da podrobne otestovat dieta a mozes byt blizsie v obraze, ci je tvoja dcerka vo vsetkom v poriadku. 🙂
(Inak, moja dcerka je tiez pohybovo nadana. )

Dam aj link:
http://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagogi...