Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
15. dec 2010

@andika10 ono u těch kluků je to prostě občas těžší...kluci mají jenom jedno centrum řeči (holčičky jich mají více), klukům často pomalu dozrává CNS a další věci..prostě v té komunikaci bývají horší...pokud chlapeček všemu rozumí, nemá žádné problém a chová se standartně, tak bych asi ještě počkala do 3 let, pak už by bylo záhodno otoči kolečko psychologie- foniatrie- neurologie 😉

za půl roku se toho může změnit, syn v tomhle měsíci přidal 10 nových slov a začal hrozně moc opakovat, což je při dysfázii slušnej výkon 😉

jahoda1975
16. dec 2010

@sisstin - moc díky,já už si mezitím i paní doktorku vyhledala 😉 Trošku jsi mě uklidnila posledním příspěvkem,že pokud se dítě chová standartně, může být opravdu ten třetí rok zlomový. Jde už jen o pár měsíců,ale pak vyšetření určo raději podstoupíme a uvidíme.Náš malý neměl při porodu žádný problém,ale měl hodně dlouho žloutenku. Mě se to nezdálo,ale pediatr to neřešil a nechal to odeznít, ale když teď čtu v různých info, že dlouhodobá žloutenka může způsobit opožděný vývoj řeči, znovu se mi to vybavilo a myslím si, že by to mohlo mít souvislost ☹ No uvidíme...... Četla jsem na tvém bloku, že i tvůj malý "nesnášel" nočník - jak jsi ho naučila bez plínek??? Lukáš,když ho vidí, tak zdrhá, zkoušela jsem i záchod nebo názornou ukázku ve stoje od starších bráchů 😉 a stále si mele to svoje NE,NE,NE a zdrhá. "Bobo" v plínce mu tedy někdy vadí, to si pro nás přijde a dotlačí nás k přebalováku,že chce čistou plínku, ale bez pleny ani ránu ☹ . Může to souviset s tím vývojem řeči? Nedočetla ses někde?

sisstin
16. dec 2010

@jahoda1975 no ta prodloužená novorozenecká žloutenka opravdu zapřičinuje v některých případech OVR nebo dysfázii 😉 já měla taky těhotenství a porod bez problémů, že je něco jinak začínalo vylejzat až tak okolo roku, ve dvou letech už to bylo jasné 😉 ale fakt mezi 2-3rokem udělal šílený skoky ve vývoji a v podstatě to úplně všechno dohnal, až teda na samotný mluvení....ale to už se taky trošku hejbe 😉

jinak Tygr je bez plen čerstvě, pár dní...a to na den i na noc...do 2 a 3/4 se prostě odmítal na cokoliv posadit, hned záchvaty...pak už si teda na ten nočník sice sednul, ale nikdy tam nic neudělal..takže jsem to zas vzdala...a před 14 dny( 3roky a 1měsíc) jsem se rozhodla, že prostě tvrdě bez plen..tak nejdřív bylo všechno počůraný asi den, pak už začal lítat k nočníku a vyčůral se tam..nehody byly, ale vcelku dobrý....pak po 4 dnech chytil totální zásek a začal to zadržovat, to bylo fakt peklo ...3dny prostě nechtěl vůbec čůrat ani kakat...nikam, ani do plíny....takže jsem ho prostě pak vždycky musela postavit do vany a pouštět vodu a on se pak po x hodinách vyčůral..

no a další den začal hlásit "ččč" a chytat se mezi nohama a chtěl do tý vany...takže 2dny čůral do vany, ale jinak se vůbec nepočůral, prostě bez nehod...a od včera najednou začal čůrat do záchodu, i kakat...a říká si i v noci...takže jakoby ze dne na den je úplně bez plen a zatím teda bez nehod...tak snad to vydrží 😝

jinak já jsem se o tom vylučování s Krejčířovou bavila, a právě děti s OVR nebo dysfázií mají pleny déle...řečové centrum je celkem hodně propojené s centrem vylučovacím, hodně to spolu souvisí 😉 navíc to vylučování je docela složitý proces, při kterém spolupracuje několik soustav...a hlavně musí být dozrálá CNS..a když není, tak to prostě nepůjde, ani kdyby ses na hlavu stavěla 😉

dítě se prostě nedá vylučovat cíleně moc naučit, musí v tom hlavně fungovat ta kooperace všech center a musí na to dozrát mozeček...u někoho je to třeba už v 1,5 roce.. u někoho ve 3,5...no a co..já tohle prostě nehrotila..a taky se naučil 😉

jahoda1975
17. dec 2010

@sisstin moc díky za informace. No já si právě taky myslím, že mu na to prostě hlavička ještě nedozrála, i když je to peklo - o penězích ani nemluvím 🙂 a velikost už je nám vlastně jenom pampers 6. Já to hrotit taky nebudu, mám přesně ten pocit, že zkrátka ještě není připravený vše si spojit a doufám, že to přijde (snad už brzy 😉 ) Dělá přesně asi co tvůj chlapeček, že si vůbec nesedne, ale myslím, že až mu to "docvakne" půjde to pak hodně rychle, asi jako s tím chozením.

No po Novém roce asi absolvujeme kolečko vyšetření a uvidíme co se bude dít poté. Do školky nám ho stejně nevazali (nakonec by tam ani nastoupit nemohl) a do září snad uděláme pokrok alespoň v těch plínkách 🙂, aby se mohl začlenit do kolektivu, ostatní se snad s nějakým procvičováním a trénováním postupně dostaví. I si myslím, že by mu mohl pomoci kolektiv stejně starých dětí, že se třeba rozmluví, ale to všechno uvidíme až po těch vyšetřeních. Ty je máš už všechna za sebou - jak to tvůj malý snášel? Bojím se abych ho moc nevystresovala, už takhle nesnášíme bílé pláště, tak si nedovedu představit, jak vydrží tyhle různá vyšetření a o spolupráci ani nemluvím........, to od něj nečekám vůbec, natož aby se třeba nějak projevil v řeči. Tak možná bude křičet máma - pá,pá - jako abychom odešli a to bude celé 😒 . No uvidíme, poradím se s dr. a doufám, že se někam pohneme.

Přeju ti krásné vánoce a ještě jednou moc a moc děkuju za tvé rady a příspěvky.

sisstin
17. dec 2010

@jahoda1975 ono to není tak strašné 😉 na té neurologii na něj jenom koukla od stolu, poklepala kladívkem reflexy a tím to haslo 😉 horší může být to EEG ( musí se vyloučit případná skrytá epilepsie, která poškozuje centrum řeči nebo právě někteří dysfatici můžou mít specifické křivky). Tygr to EEG dal kupodivu naprosto v pohodě, ale on je dost klidný...takže trošku bulel, když mu nandávala ty elektrody a čepici, ale nic strašnýho..a pak byl těch 20 minut úplně v klidu. To měl 27měsíců, takže jsem mu vzala sebou dudlík( který měl povolený jenom na noc) a takovýho toho šmrdláka, takže tím se dost uklidnil 😉 no u těch hyperaktivnějších dětí je to někdy peklo a to EEG se fakt nepovede( dítě musí být v klidu, nesmí brečet atd.), takže se pak dělá spánkové EEG( to je ještě lepší, protože se tam zaznamená ta fáze usínání a probouzení)..takže musíš s dítětem přes noc do nemocnice.

Foniatrie - taky vcelku pohoda, podívají se mu do pusinky, uší a nosu..fakt záležitost cca 30 sekund, pak teda dělají sluchové vyšetření na oto-akustické emise, opět to nic není, dítěti se dají do oušek sluchátka a pouštějí mu tam zvuky, a zaznamenává se to do PC...no to samé jako u toho EEG, hyperaktivní děti s tím můžou mít problém vydržet v klidu... 😖

jinak u psychologa, pokud je fakt kvalitní, tak to vyšetření není stresující vůbec...je to formou hry. U Krejčířové všichni (většinou, pokud to nejsou autisti nebo tak) makají jako hodinky a předvedou tam, co ani nevíš, že umí 😉 a zrovna jsem dostala zprávu od jedné maminky, že jsou objednaní na červen( a psala jí nedávno), tak to zkus...třeba to stihnete na ty prázdniny...to bude akorát tak věk na určení případné dg. 😉 🙂

mamutka
18. dec 2010

ja sem trosku vtrhnem medzi vas 😉 @misalka ja mam teraz rozcitanu knihu "Jak mluvit s detmi od 0 do 3let" a tam sa mimo ine spomina - nepytajte sa dietata veci, ktore dobre pozna - napr. Co je toto - ked ste sa uz o tom bavili - netestovat dieta - takze tvoja mala moc dobre vie, ze ty vies ako sa vola a myslim, ze je hodne v rozpakoch, ked sa jej to pytas, ty to predsa musis vediet tiez 😀 cudzim odpovie v pohode, tak ma napadlo, ci to nie je tym. .... ak tu knizku nemas, skus zohnat, je super, este som precitala len asi stvrtinu, ale paci sa mi. odporucila nam ju logopedicka, kedze nas macik ma opozdeny vyvoj reci a dokopy povie len Haf haf a mama .... aj ked rozumie v podstate uz vsetkemu.

misalka
18. dec 2010

@mamutka jejda, moc děkuji za odpověď, to mě vůbec nenapadlo, docela se mi ulevilo, jsme i říkala, co dělám špatně? Už jsme ji chtěla vodit po vyšetřeních... knihu si hned seženu. Natálie, zpívá, zná básničky, polnuje pohádky, když je čteme, s výslovností nějaké problémy má,ale v celku jí je rozumět, cvičíme mluvení, myslím, že ve 3letech ještě s výslovností nějaký ten problémek být může...Sloví zásobu má obrovskou, zopakuje skoro vše, slova dio vět spojuje, jen je ta řeč občas agramatická... Ve srovnání s některými vrstevníky je její řeč opožděná,ake pracujeme s ní a řekla bych, že to dohání, ikdyž někdy jsem z té její komunikace se mnou na větvi...Snad se bez duiagnozy obejdem a pokud bude, tak se jí prostěbudu věnovat dál s odborným dohledem...

misalka
18. dec 2010

píšu jak tatar, no jo, kojím u toho mladší dcerku...tak pardon

mamutka
18. dec 2010

@misalka poznam take pisanie s prckom prisatym 😀 som rada, ze som trosku pomohla, myslim ze by to mohlo byt ono - mami, tebe nieco je, ze si nepamatas moje meno? 😀 snad aj ten nas sa rozkeca, podla logopedicky je velmi vyspely, porozumenie super, sustredenie vyborne, len sa mu kecat nechce, ale ja verim, ze sa to rozbehne. zacal vcera napodobnovat viac zvieratiek, nie len hava...

samotarkadela
13. jan 2011

Ahojte,

Mám otázku, neviem či sa tu dovolám pomoci lebo vidím, že tu dlho nikto zo Slovenska nebol ... ale skúsim.
Začala som so synom navštevovať centrum Dialog. Zatial sme boli len na uplne prvom vysetreni. Mam zaujem, aby chodil do tej škôlky, ktorú tam majú.
Viete mi niekto poradiť z vlastnej skúsenosti, ako dlho sa čaká v tom poradovníku. Aby som si v hlave dokázala urobiť aspoň akú takú predstavu.

Dopredu Vám ďakujem

capricieux
13. jan 2011

Ahoj, aj ja sa chcem opytat niekoho z vychodneho slovenska ci nie je podobne recove centrum aj niekde v nasich koncinach, som z PO
dakujem aj ja 🙂

zuzanada
14. jan 2011

@capricieux, mám taký dojem že v Jamníku by mala byť logopedická škôlka. Neviem ale ako je to od Vás ďaleko.

zuzanada
14. jan 2011

@samotarkadela, ja ti veru na túto tvoju otázku nezodpoviem, ale v tom centre to budú určite vedieť. Viem, že tam robievajú mesačné logopedické pobyty pre deti, ale inak veru nemám iné informácie.

felixa
14. jan 2011

@samotarkadela
Myslis Dialog v BA na Jelacicovej? A co myslis tym prvym vysetrenim? Len rozhovor s foniatrickou, kde bolo aj vyplnenie dotaznikov a zapisanie sa na terminy na vstupne psychologicke a logopedicke vysetrenie?
Ja som pri tom prvom vstupnom vysetreni dostala styri terminy, po tyzdni - dvoch na 2 psychologicke a 2 logopedicke vys. A takisto od toho prveho vysetrenia, mi dieta po styroch mesiacoch prijali do tej dennej skolky a chodila tam dva mesiace. A tak tam potom chodila viackrat. U nich to funguje tak ze ak na dieta ma sanatorium dobry vplyv a dieta v reci vyrazne postupi, tak ho tam nechaju dlhsie plus dieta tam chodi castejsie, lebo vidia efektivny vysledok. 🙂

samotarkadela
14. jan 2011

@felixa
Ďakujem za odpoveď. Tak som myslela ako si to napísala. Boli sme na prvom vstupnom vyšetrení u foniatričky. Zapísali sme sa na vyšetrenie k psychologičke, logopedičke a potom vraj sa máme vrátiť k foniatričke a ona navrhne postupy.
Ja by som rada šla do tej škôlky, lebo čítam tu veľmi pozitívne ohlasy na ňu. Tak som si teda v hlave utvorila obraz, že sa možno dostane na radu niekedy v máji. 🙂

stelli81
15. jan 2011

@capricieux Ahoj! V PO je logo škôlka aj škola na Duklianskej ulici. Môj syn tam chodí do 1 ročníka a predtým tam chodil do nultého.

db23
16. jan 2011

V Bratislave otvorili take iste zariadenie ako je Dialog na Kozej ulici. Myslim, ze sa to vola Asobi. AJ skolku aj logopedicku ambulanciu. My tam chodime so synom, zaradili ho aj do skolky - my sme velmi spokojni, venuju sa mu a hlavne je tam malo det (7). Misko mal problemy adaptovat sa v predchadzajucej skolke a teraz sem sa velmi tesi. Uz v nedelu sa ma pyta, kedy pojde zase do skolky. Kazdy den ma aj individualnu logopediu a vidime obrosvky pokrok dopredu.

capricieux
17. jan 2011

@stelli81 ahoj, dakujem 🙂 a je ta skolka dobra?

stelli81
17. jan 2011

@capricieux šklôlku neviem posudiť kedže môj syn tam chodil iba do nultého a prvého ročníka, ale som spokojná. Chod sa tam opýtať osobne aj pozrieť sa do škôlky aby si zistila ako to tam prebieha a ako k deťom pristupuju.

capricieux
17. jan 2011

@stelli81 urcite, dakujem 🙂

kvakynka
17. jan 2011

@samotarkadela
Ahoj, my sme sa zapisali v oktorbri 2009 ( to mala Vanda 2,5 roka) a Vanduska zacala chodit do denneho sanatoria az na druhy rok v auguste - dost to zavisi od poistovne, kt. mate, my mame Dôveru :( a ta ze ma horsie podmienky, resp. preplaca menej deti mesacne :(. Ale ked sme tam uz v auguste boli ponukli nam aj september a musim povedat, ze som bola ohromena aj vsetci v nasom okoli, ako jej to pomohlo, neskutocne - z dietata s vlastnou recou, kt. takmer nikto nerozumel sa zrazu stalo hovoriace dievcatko 🙂 i ked samozrejme nie dokonale, ale super zmena, no a teraz v januari sme nastupili opat, lebo Vanda po 2 tyzdnom ochorela, takze sme z toho smutni ... ale tiez urobila skvele pokroky - tie "tety" to tam fakt vedia. Som velmi rada, ze nasa babka toto centrum objavila prostrednictvom informacii od "jednej pani z pieskoviska" 🙂

adulenka
18. jan 2011

Ahoj my sme uz absovovali v dialogu logopedicke aj psychologicke vysetrenie,mame este priniest lekarske spravy od ORL a EEg od neurologa a povedala nam ze zhruba v maji by bolo mozne ho zaradit do sanatoria.

lencika111
20. jan 2011

Ahojte, pripomínam. Tobik bude mať tento mesiac 5 rokov, chodi do špecialnej školky ebo bol diagnodtikovaný v roku 2009- detský autizmus. No ked porovnám vtedy a dnes tak čím dalej som viac presvedcená že by sa to dalo prehodnotiťi na autistické črty a skor ma zaujala vyvinová dysfázia nakoľko nehovori. Vydáva zvuky, pospevuje si svojou rečou. jediné slovička ktoré používa v poslednej dobe ked donesie jedlo ktoré chce jest a ukazuje na nho a hovori toto toto alebo tam a samozrejme neeee. Nič viac sme z neho nedostali. vyslovene odmieta opakovať po nas.povie neee. Sme objednaný 7.3 do dialogu kedž sme z ke tak to bude trošku naročnejšie. aby som nezabudla špecialnu školku ma s logopedičkami, ktoré mi vravia že je lenivy a nechce spolupracovať.... Ale včera mi napisal pre zmenu na magneticku tabuľku S, E, P...

sisstin
20. jan 2011

@lencika111 podle Thorové se autistické rysy nemají vůbec diagnostikovat... 😉 autíci můžou mítk tomu i dysfázii, ale pětileté dysfatické dítě ( bez poruchy auti spektra) už mluví, pokud nejde o extrémně těžkou dysfázii 😉

syn má podezření na expresivní dysfázii, má skoro 3 roky a 1/4, aktuálně okolo 60 slov - ale hrozně patlá, ted začíná pomalilinku dávat k sobě dvě slova, ale jde to hooooodně ztuha 😉

sisstin
20. jan 2011

@lencika111 jinak 50% autíků (zhruba) nemluví vůbec nebo jen velmi omezeně, to chce fakt dobrou diagnostiku, aby se rozpoznalo, jestli je to autismus, nebo dysfázie nebo kombinace obojího 😉

tvůj syn je na tom s porozuměním řeči jak? 😉

lencika111
21. jan 2011

@sisstin
myslím že celkom dobre, rozumie aj po madarsky aj slovensky len hovoriť odmieta.

zuzanada
21. jan 2011

@lencika111 a ako je to u vás s jemnou motorikou, teda hlavne kreslením? Dokáže už niečo nakresliť, alebo obkresliť dajme tomu niečo vybodkované? A na tú magnetickú tabuľku ti tie písmenká reálne napísal fixou, alebo ich tam pripevnil?

sisstin
21. jan 2011

@lencika111 tak pokud rozumí, tak to asi nebude zas nijak silný autismus strašně...to je dobrý znamení 😉

lencika111
24. jan 2011

@zuzanada jEMNá MOTORIKA JE SI MYSLíM V POHODE, VELMI SA MU KRELSIT NECHCE, NECHCE SI vymalovavat obrazky ani nič podobne. Na tu magneticku tabulku píše perom . napisal mi tam pismenka a potom vlnovky jednu pri druhej. Dokonca mi logopedička vravela že ta meagnetická tabulka je dobra zobral si ju do školky a takisto jej pisal pismenka a dokonca povedal nejaké slovička. dnes budem vedieť viac podrobnosti. cez vikend si pýtal odo mna karty čo som mala v ruke a povedal daj. tiež dobre znamenie. a včera čo mal moj muž z toho velku srandu o 22,30 ked som ho posielal spať tak mu vravím tobinko chod spinkat a on pohmkaním eeee takým spevavým sposobom, sme sa išli pošulať z neho. u nas velmi pomaha lego aj na rozvijanie predstavivosti a aj tí panačikovia čo boli k legu, postavičky z toy story v legovej forme s tým sa často hrá ukladá ich do sanitky a napadobnuje snimi hru. Myslím že s tým porozumením je to ako kedy skor sami zda že rozumie len čo chce a kedy chce.

zuzanada
24. jan 2011

@lencika111, no u nás je to s tou motorikou úplne strašné. jediné, čo vie ako tak nakresliť je kruh, teda skôr taká špirálka a rovnú a zvislú čiaru. Aj to mu musím pridržiavať ruku. nejaké konkrítne tvary ......... to môžem akurát snívať. Inak písmenká a čísla má Matesko tiež rád aj už ich vie rozoznať, ale napísať ani náhodou. 😖 Hranie sa s legom, alebo hocijakou stavebnicou je len o rozhadzovaní kociek a najlešie do výšky, alebo na niekoho. Občas ho nejakým spôsobom donútim zložiť na seba nejaké dve - tri kocky, ale tým to hasne. On by si v kuse len autíčka púšťal, alebo všetko vysypával z výšky. To je taký malý deštruktor. 🙂