Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

valika_val
24. júl 2011

to hej, to mas pravdu.
ja som sa na to zvaltanie upla, ale teraz vlastne uz presli 3 mesiace, odkedy to riesim. no a v sucasnosti, ked ma maly 15m, by ma uz nemalo trapit to NEzvatlanie, ale skor to, ze ho nezaujimaju knizky, nenapodobuje, neukazuje, nepouziva citoslovcia na zvieratka a tak. detskom centre je ako mimozemstan.
inak opozdeny nevyzera byt 😒 aj vsetky MUDr. sa tak vyjadrili. na jednej strane som rada, ale na druhej strane sa nemam na co spoliehat (ze ked to dozenie, zacne hovorit a pod.).

inak aj psychologicka, kam chodime raz mesacne, sa sama tak uprimne cudovala, ze nechape. ze mu nerozumie, preco NECHCE komunikovat. on fakt vyzera, ze to nepotrebuje, ze si vystaci bez toho, a ze to, co mu robi problem proste nebude robit...

sisstin
24. júl 2011

@valika_val no s tím opožděním to je těžký...já si třeba jako vůbec nevšimla, že by byl Tygr nějak opožděný ..samo mimo té komunikace a pak podle Krejčířový byl opožděný o 9m ve všem, takže laik to třeba až tak nepozná..nebo na první pohled to není tak vidět 😉 tam asi vyleze nejvíc to, že to dítě nemluví a tak...ale ty ostatní věci (pokud teda není dítě v roce ležák atd.), to už tak vidět není 😉

sisstin
24. júl 2011

@valika_val no jak jsem ti už stokrát psala..Tygr v tomto věku nedělal nic, co jsi tu psala...rozuměl fakt základní věci typu dej, hají, hačí atd., neukazoval vůbec, nenapodoboval vůbec, knížky používal možná tak, že v nich listoval - ale obrázky neprohlížel, nebo s nima házel...a to bylo asi tak vše... jediná jeho komunikace byla reakce na jméno, oční kontakt a celkově fyzický kontakt, na to on byl odjakživa zatíženej...z gest uměl "jak jsi veliký, vzít a berany duc" a s tímto si vystačil téměř do dvou let 😉

sisstin
24. júl 2011

@valika_val třeba jsem si myslela, že hrubou motoriku má naprosto k věku - chodil a dělal ostatní věci jako vrstevníci, JENŽE ve dvou letech nechodil cílesměrně - tj. dítě jde tím směrem, kam jdeš ty 😉 takže okamžitě hrubá motorika max. 18měsíců (měl měsíců 27m)...a další takovéhle detaily, o kterých laik ví naprostý prd..nebo aspon já jsem věděla kulový 😉

valika_val
24. júl 2011

DAKUJEM ze mas so mnou trpezlivost... 😅

sisstin
24. júl 2011

@valika_val jako já vím, jaký to je...ta nejistota je fakt šílená....já měla tu" výhodu", že v tomto věku, co má Theo by mě vůbec nenapadlo něco řešit, vůbec jsem neměla žádné info...nic jsem neřešila, prostě každej mi říkal, že to je kluk, že nebude cvičená opička atd. O autismu jsem věděla asi to, co jsem viděla v Rainmanovi, o dysfázce jsem neměla ani tucha...a to, že by mohl mít nějaký problém, když se mi narodilo zdravé dítě, to mě vůbec nenapadlo 😉 takže já tyhle šoky měla asi "až" od těch 20měsíců a naštěstí u Kr. jsme byli už v 27měsících, takže ta nejistota trvala jenom asi toho půl roku 😉 ale taky jsem v tu dobu nedělala nic jinýho, než ležela na netu a zkoumala, co by mohl mít za diagnozu...jeden den jsem si byla jistá, že je těžce mentálně retardovaný, druhý den zas, že má na 100% autismus, třetí den jsem si byla jistá, že má těžkou receptivní dysfázii.... fakt tohle je cesta do pekel 😉

modra1
24. júl 2011

@valika_val už niekoľko týždňov sa vždy po prečítaní tvojich príspevkov rozhodujem, že ti napíšem, neviem prečo som sa rozhodla teraz. Prosím, ber môj príspevok ako podnet na zamyslenie, nijako sa ťa nechcem dotknúť, chápem tvoj strach, naozaj ho chápem, nie som v tejto diskusii náhodne.
V každom tvojom príspevku cítim pesimizmus, ale silný ubíjajúci, bez nádeje. Naozaj sa tak cítiš, takto funguješ vo vzťahu k synovi? Japonci či Číňania majú príslovie: nemysli na zlé a nič zlé sa nestane. Nedá sa to celkom dodržať, ak vidíš, že niečo nie je v poriadku, ale určite nikomu a ničomu neprospeje, ak budeš žiť s myšlienkou "moje dieťa je iné (autista, dysfatik, či iná diagnóza), alebo nech mi dokáže opak". Nebrániš sa terapii u psychológa s malým, možno by si mala zájsť aj sama, skúsiť zmeniť svoj postoj a keď z teba padne tá ťažoba, ktorú nosíš v hlave, možno uvidíš veci v inom svetle a budeš sa tešiť z toho čo je, že je malý zdravý, že už vie iné veci, ktorým neprikladáš dostatočný význam, že ho ľúbiš takého aký je a nie aký by mal byť podľa tvojich terajších predstáv.

Moja dcéra začala zdieľať pozornosť 6 dní pred dosiahnutím 18 mesiacov.

sisstin
24. júl 2011

@modra1 když ono je to těžký 😉 já tady valiku taky jako pořád uklidnuju, že je Theo malej a můžou být velké změny atd.

ale mít nestandartní dítě je prostě jiné..já si občas připadám jak učitelka, ne jako máma...my si prostě nemůžeme dělat, co chceme..Tygr si nemůže hrát jako ostatní děti...my prostě ráno vstaneme a už jdeme celkový rozvoj - logica, matematický myšlení, grafomotorika, logopedie atd. Já mám teda štěstí, že Tygra to baví, tak ho nemusím nijak nutit...ale prostě to není standartní mateřství a celej ten vztah a vše, co se toho týká, je poznamenaný 😉

sisstin
24. júl 2011

@modra1 já se v tu dobu - kdy měl Tygr dva roky, i rozešla s přítelem..prostě ten tlak byl neskutečný...já viděla ty nejhorší možnosti...a ten vztah tím celej trpí...prostě mi to totálně rozesralo celej život 😉

valika_val
24. júl 2011

@modra1
vies, nie si sama, na koho tak moje prispevky posobia 😉 teda neviem, ci citas vsetky (a dufam, ze nie, lebo to by znamenalo, ze ma spehujes 😀 ). psychologovi sa vobec nebranim, ale zatial nemam pocit, ze by som ho nejak nutne potrebovala, dokonca vobec nemam pocit, ze ho potrebujem - zatial. ine to bolo pred par mesiacmi, to som bola v o dost horsom stave.

neviem, ci to spravne vysvetlim, lebo uz som to asi dvakrat pisala - tu na koni pisem konkretne veci ku konkretnej teme. nepisem o tom, ako fungujeme cez den, co robime, o com sa rozpravame a pod. 🙂 proste pridem, precitam, a ked zistim, ze nic nove, tak napisem, resp. hladam a hladam a hladam. kedze nemam odpovede na moje otazky, tak sa este nejaky cas budem pytat. a stale dookola to iste a stale budem opisovat ten moj pocit. nie preto, ze by bol silnejsi, alebo ubijajucejsi, ale preto, lebo nenastala ziadna zmena.

nebranim sa ani tvojmu pocitu zo mna, len ma trosku boli, ked mi pises, ze mam zmenit moj postoj, a ze mam uvidiet veci v inom svetle, a ze sa mam tesit z toho, co je... to vsetko robim a robim to podvedome, lebo o tom je laska a bez toho by som sa zblaznila tak naozajstne, vazne.
a nemyslim, ze inym veciam neprikladam dostatocny vyznam, resp. ze tea nelubim takeho, aky je. mnoho veci je intimneho charakteru a o mnohych ani nemam potrebu pisat na kona. z toho mozno vyplyva, ze niekedy a na niekoho mozem posobit pesimisticky, ale keby si ma poznala blizsie, opak je pravdou. ja ti to ale nemam ako dokazat 😉

v kazdom pripade dakujem za tvoj prispevok a budem si davat vacsi pozor na to, co pisem. 🙂

modra1
24. júl 2011

@valika_val Teraz ma mrzí, že som niečo písala, lebo som sa ťa naozaj nechcela dotknúť, aj som to zdôraznila a predsa si si to pustila k telu. Chcela som ťa podporiť, nie zraniť, nežiadam ťa, aby si sa obhajovala, nebolo v tom nič skryté, len podnet k optimizmu. Nepoznám ťa a nerobím o tebe unáhlené závery, len som sa snažila ponúknuť niečo pozitívne. Fakt si myslíš, že ak by som mala prečítané príspevky o tvojom synovi, že ťa šmírujem? Čítam témy, lebo ma z nejakého dôvodu zaujíma ich obsah 😉
@sisstin Je mi jasné, že je to zložité, ale veď aj ty valike píšeš, že má dúfať, inak je to "cesta do pekel".

sisstin
24. júl 2011

@modra1 ještě jedna věc...ono jako u nás nastala změna od dvou let asi o 10000000% procent, je to prostě úplně jiný dítě...taky bych měla být ráda, samozřejmě jsem...to ne, že ne...ale pak když máš to srovnání se stejně starýma dětma - respektive v té samotné aktivní řeči- tak to je takovej nápor na psychiku, že až fuj 😔 já jsem o AD dost přemýšlela, no zatím si nepřipadám, že bych byla v tom stádiu, že bych bez nich nemohla existovat..ale nezaručuju, že se to tak někdy nestane 😉

každý se s tím vyrovnává jinak, jsou maminky těžce postižených dětí, které umí být pořád optimisticky naladěné...já třeba bojuju i s tou "blbou" expresivní dysfázkou, mně to totálně změnilo celej život, postoje, hodnoty ( v něčem teda v kladném slova smyslu), ale je to prostě fakt jiný, než standartní mateřství..je to strašnej záhul, tý nemoci se podřizuje celý chod domácnosti, finance, čas, psychika...

já prostě v tomto @valika_val chápu, prošla jsem si úplně stejnou fází a proto se jí snažím trošku povzbudit, že na to, jak to u nás vypadalo ve 2 letech, tak to ted je už úplná pohoda..což teda neznamená, že jsem strašně happy a že mě to nevyčerpává 😉

sisstin
24. júl 2011

@modra1 jinak pro mě jsou hodně "terapie" tyhle diskuze, kde se můžu svěřit nebo poradit..v běžném životě toto vůbec nereším, ani s kamarádkama, ani s partnerem, ani s rodinou... 😉 takže ono pak v reálu můžeš fungovat úplně jinak, než to vypadá tady z toho, co píšu 😉

valika_val
24. júl 2011

@modra1 to je v pohode - tak, ako si ty mala chut mi napisat, ja som mala chut sa obhajit 😀
a inak som celkom rada, ze som ta vyprovokovala k napisaniu prispevku - kiez by sa viacere maky pridali, ktore sem chodia len citat, relaxovat, cerpat rady, ale neprispeju.
s tym pustanim k telu - to mas pravdu, tyka sa ma to a aj dotyka a aj vsetko. to, ze sa "nieco deje", preniklo cez nase zivoty a inak to uz nebude.
a tvoj prispevok (aj moj ) si citala moja mladsia segra, co je u nas na navsteve a pacili sa jej oba 😀 😉

a prave som pozrela, ze nemas najmenej prispevkov, tak asi si sem prispievala (prispievas), ale keby sa ti chcelo, nenapisala by si nieco o vas? asi vies co konkretne zaujima mna 😅 😝

a sisstin, ty tak pekne pises, dokazes si to urovnat v hlave das to pekne na papier, vyjadrujes sa lepsie nez ja. pisala by som aj ja takto, ale zatial som natolko ustrachana, smutna, plna obav z buducnosti, a tiez sa mi zatial nechce odhalit identitu. takze este nejaky cas budem len kuskovito a inkognito 😀

juliska182
24. júl 2011

ahojte, som tu nová a chcem sa pripojiť do vašej diskusie. Neviem či dokážem niekomu pomôcť alebo poradiť, lebo všetko čo ste tu preberali ste už prakticky vyriešili, takže možno do budúcnosti. Trošku sa predstavím, som mamou dvoch chlapčekov starší má Downov syndróm, má skoro 5 rokov a mladší je zdravý a má 3,5 roka, som na rodičovskej dovolenke, súbežne s tým pracujem a už rok som s deťmi sama. Prešli sme si tými istými problémami ako väčšina z vás, či už to boli úrady, lekári alebo okolie. Momentálne rozvíjame jemnú motoriku, reč a stále bojujeme s celkovou hypotóniou. Okrem slabého zraku, ochoreniu štítnej žľazy a srdiečka najviac bojujeme, ale s takými prízemnými vecami ako je jedenie pečiva (ešte to nedokázal zjesť a ani piškóty, keksy či dobošky 🙂) no ale už máme za sebou boj s pieskom, snehom a dažďom 🙂 už mu to nevadí. A ešte aby som nezabudla predstaviť deti starší sa volá Riško a mladší je Matúško.

sisstin tebe veľmi ďakujem za príspevky, veľmi ma zaujala hra - záhadný hrad a hneď som ju išla aj kúpiť, máme ju doma ani nie týždeň a nám sa veľmi páči. Zaujala tak veľmi mladšieho, že v čase keď on si stavia, ja so starším môžem nerušene pracovať a on nám do toho nekecá 🙂 ale dnes už aj Riško prejavil záujem o neho a bol ako tak úspešný, len nevie pochopiť, že tie kocky nemá položiť na zem, ale postaviť do výšky, logico používame tiež, máme zatiaľ iba tri časti a postupne budem dokupovať a nám sa teraz veľmi osvedčili, keďže je vonku stále hnusne, tie pracovné zošity, kde treba niečo dolepiť.

sisstin
24. júl 2011

@juliska182 ahoj, tak to jsem ráda 😉 u nás s tím hradem stejný problém, moc nechápe, že to má stavět do výšky..prostě ta prostorová představivost je špatná...tu má opožděnou asi o půl roku, jinak ty ostatní složky jakž takž...držíme se v normě, v něčem i nad normou...ale ta prostorová je fakt děs 😝

jinak u Downíků by měl být ten vývoj řeči trošku podobný jako u dysfázie, teda samozřejmě s ohledem na to, že tyhle děti mívají většinou MR, takže je to pomalejší. Já mám známou, co má holčičku s DS, ona je teda moc šikovná, MR má jen lehkou, možná se dostane časem i do širší normy a moc pěkně znakuje, už i trošku mluví. Zbavuje se plínek, no prostě je fakt šikovná a je to takový sluníčko usměvavý 🙂

sisstin
24. júl 2011

@juliska182 a jinak, nechceš "přehopsnout" k nám vedle do tématu? 😉 🙂

cairka
29. júl 2011

@sisstin , prosím ťa, ty mi isto budeš vedieť poradiť ako to tu čítam 😅 Kedy sa mám začať znepokojovať výslovnosťou dieťaťa? Pozrela som nejaké tvoje videá na youtube a malá hovorí veľmi podobne. Je teda o dosť mladšia, bude mať 22m. , rečniť tak viac začala až teraz cca 3m dozadu, pomaličky. Slovnú zásobu má možno 35 -40 slov, ale s tým, že výslovnosť je zrozumiteľná možno na 5-6 slovách a asi 15 sú slová vymyslené, zbytok sú rôzne skomoleniny, ktoré len tak hocikto nerozlúšti (napríklad tavo - auto). Rozumieť si myslím, že rozumie v norme, nie úplne všetko, ale také základné dones, odnes, daj, polož... to hej. Ale na otázku "ako sa voláš" a "Koľko máš rokov" zásadne odpovedá meno a vek svojej staršej sestry 😀 , aj seba často nazýva skomoleným menom staršej, ale tam si myslím, že je to aj o tom, že tá výslovnosť jej nejde, ináč JA si už uvedomuje. Že je rozdiel v porozumení oproti staršej som si uvedomila teraz tým, že staršej som v tomto veku vzala dudu a pekne sme si to vysvetlili, vydiskutovali, kúpili spacieho plyšáka a žiadny problém... (ona ale naopak hovorila veľmi skoro) a pri malej sa obávam, že by absolútne nechápala, kde ten cumeľ zmizol a prečo... Ona sa zdá šikovná, lebo opakuje po staršej (a motoricky teda šikovná aj je 😎 ) , ale myslím, že to porozumenie reči nie je také, aké by už mohlo byť.že veľa vecí robí len preto, že ich robí sestra, nie preto, že porozumela, čo má urobiť.

sisstin
29. júl 2011

@cairka čauvec 😉 no porozumění v tomhle věku je asi na takové bázi, že dítě zná názvy předmětů, činností atd. Zvládne splnit dvojsložkový příkaz typu: dones si botičky, podej mi pití, sedni si na židli atd. 😉 Ale NEMUSÍ mít ještě takové to hlubší porozumění řeči, takže nějaké složitější vysvětlování rozhodně chápat nemusí. Tohle porozumění přichází až po druhém roce 😉 takže zatím bych řekla, že je to určitě v normě 😉

děti, které brzo a dobře mluví (některé), mívají většinou i lepší porozumění řeči(nadstandart), takže jestli starší dcera byla dobrá v mluvení už v tomto věku, tak tam je předpoklad, že i to porozumění měla už na vyšší úrovni, ale standart to rozhodně není 😉

co se týče výslovnosti, tak ta se řeší až okolo třetího roku - pokud dítě nemá problémy i jiné s mluvením 😉 ve dvou letech je norma 10-250slov(spodní a horní hranice), takže zatím bych řekla u vás vše v normě 😉 uvidíš, jak se to bude vyvíjet dál 😉 syn je ted v té expresi asi na 2roky, tvoří krátké tříslovné větičky, aktivní slovní zásoba je teda větší, než má dvouleté dítě (ted asi +-400slov), ale co se týče té gramatiky a výslovnosti, to je prostě katastrofa 😉

cairka
30. júl 2011

@sisstin , dík za objasnenie. 🙂 u nej sa teda ešte ani o 2slovných spojeniach nedá hovoriť , tak preto som bola troška neistá. Ona má aj iný problém súvisiaci s mozgom, tak práve tá reč by mohla byť ukazovateľ, či je všetko OK... tak ju troška viac sledujem ako je zdravé 😅 má to ťažké so mnou, no 😅 😝 ale dík za ukľudnenie 😉

sisstin
30. júl 2011

@cairka no fakt uvidíš, jak se to bude vyvíjet dál. Zatím to je v normě, ale třeba nějaký problémy ještě nastanou. Je třeba si to hlídat. Po druhém roce už by mělo přijít to hlubší porozumění řeči, tj. že by měla zvládat otázky typu: Co si oblečeš, když venku prší? Z čeho pijeme? Čím jezdíme? Co svítí na nebi? atd., prostě už to není jenom o tom, že zná názvy něčeho, ale už musí chápat otázky, ve kterých přímo to slovo není obsažené a musí si to odvodit 😉

Pak přichází k té expanzi slovní zásoby, průměrné 3leté dítě má asi 1000slov, tvoří už poměrně složitá souvětí, sklonuje,časuje atd. Má ještě nárok na patlavost, nebo na to, že občas splete gramatiku, ale jinak ta řeč už je "hotová" 😉 samozřejmě i v tomhle věku jsou mezi děckama obrovské rozdíly, některé mluví už fakt jako dospělí,některé zas třeba ještě výrazně patlají(to už by se po třetím roce mělo řešit na logo, jedině na R a Ř je čas do pěti let), některé mají opožděný vývoj řeči - takže spodní hranice ve třech letech je asi těch 250slov, a dítě by mělo tvořit aspon ty krátké tříslovné věty a nemělo by kazit gramatiku 😉

smecka
1. aug 2011

Ahoj, můžu se zeptat, jak vypadá první vyšetření u logopedičky? Dcerka má stydlivé období, takže je mi jasné, že před ní neřekne už vůbec nic. Jak tedy pozná, jestli je to normálu či není?
V září nás tam dr asi pošle, dcerka opakuje, každý týden je to lepší a lepší, ale o větách si můžeme nechat zdát a její výslovnost je jeden velký rébus. I já si to musím nechat zopakovat nejmíň 2x, abych jí rozuměla. Ne všechno, je to tak půl na půl.
Díky.

evena
1. aug 2011

ahoj
jdu k vám pro radu, dceři budou za necelé dva měsíce 2 roky a vůbec nemluví, když něco potřebuje sdělit, křičí a ukazuje, dokáže říct jen ne a umí zvuky některých zvířat ... okolo nás i mnohem mladší děti už mluví a bylo mě od jedné maminky i řečeno že už je to divné, tak nevím, má mě to znepokojovat? je možné že je to dědičné 😕 přítel nemluvil vůbec do tří let a tchýně mě to neustále předhazuje, že je stejně opožděná tak mě takové řeči štvou 😒 jinak když jí něco říkám, jsem si jistá, že rozumí, i složitějším větám

sisstin
1. aug 2011

@evena tak slovo ne a zvuky zvířat jsou slova, takže nějaká slova má...není to tak, že by nemluvila vůbec 😉 za slovo se považuje citoslovce nebo i zvuk, kterým dítě označuje stále stejnou věc... 😉 ve 2 letech je standart 10-250slov (dolní a spodní hranice), takže bych řekla, že dcera je zatím v normě. Pokud rozumí (což píšeš, že ano), ukazuje a sdílí pozornost, a domluví se gesty. Tak jde zatím jen o opožděný vývoj řeči 😉 pokud by ve 2,5 nic moc nepřidala, tak už bych se šla poradit s klinickým logopedem 😉

@smecka v tomhle věku určitě klinický logoped, vstupní vyšetření obsahuje to, že logoped zjistí, jak dítě rozumí řeči, jak je na tom s hrubou a jemnou motorikou atd. 😉

jahoda1975
3. aug 2011

Ahoj holky 🙂,
slíbila jsem, že se ukážu a popíši, jak jsme dopadli u dr. Krejčířové, kde jsme měli být 18.7.. No bohužel se stalo nepředvídatelné a i když jsme byli k paní doktorce objednáni přes půl roku a já už střihala metr a těšila se, že se konečně dozvím nějakou diagnozu, tak náš Lukáš prozvracel celou noc. Zvracel a budil se po 20-ti minutách, teplota, byl úplně mimo. Objednaní jsme byli na osmou ráno, takže jsem musela zavolat paní doktorce a vyšetření zrušit. No co vám mám povídat - obrečela jsem to jak želva, strašně mě to mrzelo, ale tohle si člověk fakt nenaplánuje ☹ Náš Lukáš je zdravej jak řípa, nemarodil ani nepamatuju a přišla tahle rychlá,blbá viroza ☹ , fakt smůla-smůl. No dr. mi řekla, že má do konce roku plno ☹ a že se ozve, když se jí něco uvolní. Včera psala její asistentka a nabídla nám termín 7.11., tak uvidíme, jestli to Lukáš zase neodpíská ☹ Hlavně mě mrzí, že nemám nic v ruce před nástupem do školky, ale co nadělám - bohužel to dopadlo, jak to dopadlo......... Alespoň, že jsme zvládli ty plínky, čůrá super na záchod, i na velkou, tak mám radost, sám se tedy nesvlíkne a neobslouží, ale to už beru jako maličkost 😉 . Na noc tedy plínku ještě máme, ale to mě netrápí, hlavně, že to funguje přes den. Jinak pokroky nic moc, no uvidíme jak se v září se školkou popere, třeba ho to nastartuje a začne dělat větší pokroky, děti ho možná donutí - no uvidíme. A v listopadu nám to snad vyjde u paní doktorky 🙂 Aspoň zkusím obvolat ještě pár klinických logopedů a zkusím tuto cestu, třeba to pomůže.

sisstin
3. aug 2011

@jahoda1975 Ahoj, no tak to mě mrzí...to je fakt pech 😖 ale listopad není tak daleko, je super, že vám dala aspoň nějaký termín. A vy jdete do klasické školky nebo do logo? 😉 Gratulace k odplenkování, na noc se to neřeší až do 5let, to je otázka vyzrání centrální nervové soustavy 😉

jahoda1975
3. aug 2011

@sisstin ahojky, no tohle člověk nenaplánuje, co se dá dělat. Jsem ale ráda i za ten listopad, to je jasný.

Jdeme zatím do klasické školky, neurolog to doporučil, ale jak už jsem psala, úplně dobrý pocit jsem z něj neměla, tak uvidíme........... V říjnu k němu máme jít na kontrolní EEG, tak se třeba dozvím ještě něco víc.Počítám i s tím, že nám třeba bude doporučeno změnit školku za specialní, ale zkusíme to a uvidíme jak se s tím Lukáš popere 😉 Snažím se teď na nic nemyslet a nechávat to plynout, jak to je.

Sisstin plenky na noc opravdu vůbec neřeším, jsem šťastná jak blecha za to, že jsme přes den bez plínky, sem tam máme malou nehodu 🙂, ale to je spíš tím, že je zabraný a nemá čas 🙂 , ale stává se to vyjímečně 🙂 Na vanu jsme chodili asi 4 dny 🙂 , přesně jak jsi psala i ty. Já se děsila, že se z vany nehneme a šlo to nějak samo. Nočníky jsme schovali, chodíme rovnou na záchůdek, tak mám opravdu velkou radost, pro mě je to pokrok jak blázen 😉

sisstin
3. aug 2011

@jahoda1975 tak většina dětí s expresivní dysfázií chodí do normoš školky, protože ta možnost logo tříd je docela omezená, pokud nebydlíš v Praze nebo v Brně 😉 A jak jste na tom s mluvením? 😉 Tygr má teď 3 a 3/4, aktivní slovní zásoba asi +- 400slov. Tvoří krátké 3-4slovné větičky, to se v poslední době hodně zlepšilo. Ale výslovnost nulová, mluví téměř jenom v samohláskách , takže kromě nás mu nikdo nerozumí a gramatika příšerná, tohle jde strašně pomalu. No klasická expresivní dysfázie. Od září jde do té logoškolky, tak jsem zvědavá, jestli to tam nějak zázračně poskočí 😝

Jinak sebeobsluha u nás taky žádnej zázrak, jediný, co je 100% jsou plenky, to je v pohodě na den i na noc...ale jinak, svlíkne si teda všechno, ale oblíkne si jenom kalhoty a slipy... 😝 a co se týče jídla, to radši ani nekomentuju 😝 Jinak vývoj v globálu je v pořádku, tam je to fajn 🙂

Tak ještě jednou gratuluju k odplenkování, to je fakt skok velkej...taky jsem byla strašně štastná, páč v té době jsem měla pocit, že půjde s plínama snad i do školy 😝

evena
3. aug 2011

@sisstin děkuji za odpověď 🙂

jahoda1975
3. aug 2011

@sisstin no to je přesný - taky jsem měla pocit, že půjde s plínkama do školy 😒 , tak zaplať za ty dary 🙂

U nás je to jídlo taky katastrofa, děsím se, jak se nají ve školce a trošku doufám, že ho síla davu pohltí a on začne fungovat 😒 . Je zajímavý, že jakmile jí se mnou, absolutně se nenamáhá jakoliv se snažit, má ruce podél těla a NIC. Moje mamina často hlídá a trénuje ho a tvrdí, že když mu dá lžičku tak se sám nají - ale upřímně - nejsem tady a nevím, jak to vypadá, spíš bych řekla, že toho moc nesní. Nejspíš to zkusí, páč na babinu se netroufne to co na mě a on ví, že já mu na to skáču, ale nejsem si úplně jistá, že mi mamka říká vše 🙂 , takže neví. Každopádně, když mu dám jídlo já - to raději nebude jíst, jen aby nevzal tu lžičku do ruky. No nejdřív to zkouším po dobrém, pak po zlém a pak ho stejně nakrmím, protože by nejedl - takže tady dělám asi botu já, ale nemám na to nervy......

S tím mluvením je to ouvej, chvíli sem si psala co říká, bylo to kolem cca 150 slov, ale kterým rozumíme spíše my - když nepočítám máma, táta, pa apod., tomu rozumí i ostatní, ale jinak jsou to napodobeniny slov. Není schopný pořádně slovíčka opakovat, to je děs. Zrovna dnes jsem potkala sousedovic kluka, je mladší než Lukáš o půl roku a plynule ve větách mluvil a já mu samozřejmě všechno rozuměla - vedle vrstevníků Lukáš vypadá opravdu jak "postiženej" ☹ . Vždycky si říkám, kašli na to, nepřipouštěj si to, ale sama určitě víš, jak to člověka zamrzí, i když má ty svoje "obr" pokroky, stejně - vidíš vrstevníka a je ti někdy ouvej ☹ Já tak spoléhala na tu paní doktorku, že mi řekne co a jak - no a vidíš - člověk míní - život mění.

Ale tvůj Tygr udělal mega pokroky a krátký věty jsou super, na to buď pyšná. Logo školka mu určo taky pomůže, uvidíš, on někdy může být skok strašně mega velký. U vás určo zafunguje logo školka i děti. Člověk, který nemá podobný problém tohle nepochopí. Do mě s nedávno pustila švagrová, že kdybych ho nechala,že by mluvit začal sám, jenomže já mu rozumím a on že pak nemá potřebu se mnou komunikovat jinak .............., no Sisstin nereagovala jsem na to - neví o čem mluví, akorát bychom se pohádali. Mám třetí dítě, vývoj u provních kluků byl naprosto v normálu a nikdy bych nečekala, že může být takový problém, ale kdo tím neprošel, opravu vůbec nechápe, že to dítě na to prostě nemá, že to není o mé lenosti, ale že mu na to mozeček zkrátka nedozrál......

My jsme z Prahy a vím, že tady logo školky jsou, tak uvidíme jak to bude dál. Jsem i připravená na to, kdyby to náhodou nějak blbě Lukáš snášel, že by se třeba děti pošlebovaly, že bych ho ze školky stáhla a šli bychom k zápisu do logo školky, ale v průběhu roku pochybuju, že by mi ho umístili. Trošku spoléhám i na to, že naše školka je integrovaná, takže jsou tam zařízení na různé děti, s různým i tělesným i duševním postižením, dokonce jsem se dočetla, že je to jedna z mála školek, které berou u autistické děti - akorát, že samozřejmě na integritu mají omezený počet míst a Luk je tam zapsán jako "normální" dítě. Kdyby byl problém nevím zda by mi ho vzali jako integrovanýho, musel by mít asi asistenta a to není tak jednoduchý........... Spíš spolehám ze začátku na přístup učitelů, že jsou zvyklé mít děti různé a že by to nemusel být zas až takový problém jako ve školce bez integrity, i když j jasný, že když nebude spolupracovat, jako "normálního" nám ho tam nenechají. No uvidím, prostě to zkusíme, aspoň budu mít zase co říct paní doktorce v tom listopadu, budeme mít za sebou dva měsíce školky, což bude určitě pro srovnání vývoje hodně důležitý - no a když to nepůjde, budu hledat logo školku, to je jasný. Určitě ještě zkusím toho klinickýho logopeda, chtěla jsem čekat až co Krejčířová, ale listopad daleko, takže se poradím.

Jsem moc zvědavá, jak bude tvůj Tygr zvládat školku a zda budou pokroky, to musíš písnout. I jak to tam probíhá a jestli je spokojenej. Už se nám to blíží, ani ne měsíc a nastupují, no je to další fáze života, tak snad se nám ty kluci posunou zas o krok vpřed 😉