Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sisstin
3. aug 2011

@jahoda1975 u nás je právě problém s jídlem jako takovým, ne s tou obsluhou 😒 to teda samo taky, ale to je spíš následek toho nejezení 😒 on prostě vůbec nic nejí...fakt nic...jí asi pět potravin 😒 takže ted je zrovna ve fázi, kdy jí jako relativně hodně (na jeho poměry)...dnešní strava 3X Brumík, u Meka 2x cheese, a večer malou misku hovězí polévky 😉 mimo polévek (asi dvou) a cheese z Mekáče (a občas hranolek), nejí absolutně ŽÁDNÉ teplé jídlo..dřív byl živ jenom ze suchýho pečiva a jogurtů....ted zrovna vyřadil pečivo a jí na husto ty Brumíky, jogurty atd. A u jogurtů ho musím krmit, jinak by si dal dvě lžičky a šlus. Máme taky období, kdy sní třeba za celý den půlku suchýho rohlíku apod. 🙄 🙄 🙄 🙄 Nějaké vyhladovění apod. nezabírá...na něj nezabírá prostě nic 😔 takže logicky, kdy nejí nic, co se jí příborem, tak tím příborem ani jíst neumí 😝 no jsem zvědavá, co s ním budou dělat ve školce...máme přinést seznam toho, co děti nemají rády...tak už se vidím, jak jdu s pidi papírkem a na něm napsané: žádné teplé jídlo 😅 😅 😅 😅 😅 😅

Jinak dysfázie a jiné vady řeči opravdu postižení jsou 😉 stejně jako ADHD nebo poruchy učení. Já jsem se dlouho tomu slovu bránila (i když podle úřadu mám teda naprosto zdravé dítě, ale to už by byla jiná debata 😝 ), ale fakt vidím, jak moc velkej to je handicap 😒 Řeči okolí házet za hlavu, i když z vlastní zkušenosti vím, jak je to někdy těžký a někdy to i člověka urazí nebo bolí 😔 ale opravdu kdo to nezažil, tak nepochopí...že dítě není ani "vychcané", ani líné mluvit...ani nemá mentální retardaci...ale prostě má vadu řeči 😔 Přesně jak píšeš, my si doma říkáme, jak už je to fajn...jak už hezky mluví...a pak přijdu do kontaktu s vrstevníkem...a kdyby s vrstevníkem, ale klidně i o 1-1,5roku mladším dítětem..a je to na mašli 😔

Z té školky mám vítr, zejména teda z toho, jak bude reagovat na děti (moc je nemusí, jako zlepšilo se to o dost..ale stejně to tam je) a to jídlo 😝 že by to tam nějak nezvládal po té duševní stránce, tak to se nebojím. On je jinak jako docela šikovnej, rád se učí a tak...takže tohle asi (doufám) bude v oukeji 😕

romana
3. aug 2011

@jahoda1975 ahoj, můj syn taky chodí do integrované třídy, ale jako integrované dítě. Nicméně ted jim během roku přesunuli do třídy chlapečka z vedlejší třídy (1,5 roku chodil jako běžné dítě) a udělali ho prostě dalším integrovaným, dokonce mu ted i žádali o asistenta. Tak třeba to tak půjde i u vás.

sisstin
3. aug 2011

@romana čau paní, nicméně jako u vás tu integraci moc nechápu 😝 když Ondra je jako podle mě v té širší normě v poho...moc na integraci to teda nevidím (pokud teda neberu v potaz, že má epi...ale kompenzovanou momentálně) 🙂

romana
3. aug 2011

@sisstin ahoj 🙂 nene, ondra sotva spojuje dvě slova, je absolutně nesamostatnej, má obrovské výkyvy nálad, těžko snáší větší počet dětí .... ne, vážně, on má prostě největší problém s tím eq, neumí s dětmi navazovat kontakt a tam se mu ten dospělej prostředník fakt hodí. všechno ostatní by zvládl s učitelkou, která by ho měla ráda. a to je u nás ten kámen úrazu ☹

sisstin
3. aug 2011

@romana jako to mi ani neříkej...když porovnám Tygra a O. v tomto...tak to je nebe jak dudy...myslím v tom, jak vycházet s dětma....to mě jako ani nestraš 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 ..... hm, ty jo...učitelka, co má neoblíbené děti..tak to je peklo 😔

sisstin
3. aug 2011

jinak strašně by mě zajímalo, jak jsou na tom děti z úvodního příspěvku...které mají obě zřejmě dysfázii...nevíte někdo? 😕

romana
3. aug 2011

@sisstin víš co, já si myslím, že tady nejde ani tak o tu verbální komunikaci (to třeba ty děti stokrát pozdraví, protože neví, co jim dál říct, nebo mu musím radit a pak si tak nějak povídají). ale on se jakoby neumí připojit ke hře, respektive když vymyslí extra blbinu, tak se stejně starej kámoš chytí a chvíli jedou na stejné vlně, ale třeba starší kluk už ne. a i když s náma si třeba hraje na obchod, na nemocnici, ... s těma dětma to ještě tolik nejde. ten dospělej tam přeci jen víc táhne.

romana
3. aug 2011

čímž jsem chtěla hlavně říct, že jestli s tímhle tygr nemá problém, tak tam ta horší řeč nemusí hrát vůbec žádnou roli 😉

sisstin
3. aug 2011

@romana no tohle myslím...Tygr se zatím neumí zapojit tak nějak vůbec..jako jeho max. sociální dovednosti jsou, že s někým hraje na honěnou, nebo s ním jezdí na motorce...a tím to asi tak hasne... max. pak ještě docela poslouchá, co mu ty děti říkaj a je schopný jim něco podat nebo tak...ale jinak teda..nevim nevim 😅 😅 😅 😅

sisstin
3. aug 2011

@romana respektive do dvou let byl "mimon" a pak když přestal bejt mimo, tak se zas donedávna děcek bál jak čert kříže...takže on jako nikdy neměl šanci ty vztahy nějak pěstovat, takže já vlastně ani nevím..jak na tom bude...no školka ukáže 😝

romana
3. aug 2011

@sisstin no, vidíš, ale ondra tohle třeba vůbec nedá. zvlášt pokud jich tam je víc. on je jakoby spíš pozoruje, pořád dokola zdraví, snaží se je pohladit 😉 , ale víc moc nic. a když mu na pozdrav neodpoví, tak je pak štouchne třeba.

sisstin
3. aug 2011

@romana no tak s více dětma nemám zkušenosti už vůbec...to bylo vždycky max. jedno dítě 😝 ale psycholožka mi říkala (ne Kr 😉 ), že těch "pozorovacích" dětí je fakt hodně..klidně i do pěti let...že prý je důležitý i to pozorování k rozvoji sociálních dovedností.... je pravda, že já jako dítě jsem si ve školce nehrála s dětma fakt vůbec...taky ten pozorovací typ..a pak ve škole už pohoda...spíš ta "vůdčí"..tak ono se to pak může i změnit 😉

romana
3. aug 2011

i když ted jsme byli na oslavě, chlapeček měl auto s ovládáním. o. za ním lítal s policajtama a chtěl ho zatknout, že jezdí špatně. tak jsem byla docela nadšená. ale nemělo to moc dlouhého trvání a už se zas jen poštuchovali.

sisstin
3. aug 2011

@romana no tak takhle imaginárně si Tygr hrát neumí vůbec, to bud v klidu 😉

romana
3. aug 2011

@sisstin já jsem zase taková zapojovací, ale ne vždycky jsem úplně zapadla. a mm je hotovej tichon.
jemu by se hodila ta starší ségra, jak jednou psala jolinka o johi, že radila katice, co má říkat, jak jí odpovídat a tím ji vlastně učila...

romana
3. aug 2011

@sisstin taky je mezi nima skoro půl roku, i to udělá moc!

romana
3. aug 2011

@sisstin a já jdu spát, jsme na chatě, odpo se nám vyrojili mravenci, tak docela vzrůšo, a o. se ted nějak moc vrtí, tak nechci mít spolunocležníka na té místní pidiposteli. zatím pa 🙂

lencika111
4. aug 2011

Ahojte, chcem s aopýtť či je tu niekto s podobným problémom , Tobi má 5,5 roka. Nerozpráva suvisle. Len pár slovičok začal, toto, ta, auto, ahoj, start. no na buduci rok by mal nastupiť do školy a to si neviem predstaviť čo tam bude robiť? Je diagnostikovaný autista , le prejavy okrem reči v podstate už nemá žiadne, takže chceme ist aj ku Dr. Janošikovej či to nezmení tu diagnozu. Chodi do špecialnej školky- pre deti s rečovými poruchami.
PS: Tobi odmieta opakovanie slov po nas preto sa tažko aj snim pracuje.
Ďakujem za každý príspevok alebo radu.

sisstin
4. aug 2011

@lencika111 tak jestli má opravdu autismus (a ne třeba dysfázii), tak by měl chodit do speciální školy pro autisty. Pokud by to byla dysfázie, tak ale nějaká opravdu těžká, děti s lehčími a středně těžkými formami v tomto věku už mluví hodně 😉 sice mají špatnou výslovnost nebo gramatiku, ale už mluví ve větách 😉

Takže pokud by to byla takto závažná dysfázie, tak by stejně musel chodit do školy pro děti s poruchou řeči 😉

magimary
4. aug 2011

@lencika111 ak chceš, poď sem-aj tu sú nehovoriaci autisti 😉 (dokonca jeden v podobnom veku ako tvoj, aj s podobnými rečovými ťažkosťami - Maťko, od anky):
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/

matazgb
15. aug 2011

moja mala ma 2 roky a 2mesiace.Od svojich
9mesiacov vedela povedat mama tata baba neskor ukazovala a napodobnovala zvieratka,naucila sa par slov ako daj ,kupat ......v celku asi 20slov.No ked mala jeden rok a 1mesiac sme sa odstahovali do zahranicia.Prvych 6mesiacov bolo vsetko v poriadku ale jako som ju zacala ucit anglicke slovicka chodit snou do centier pre deti tak mi prestala hovorit.teraz asi mesiac zacala hovrit aspon mama tato inac si len brble akoby pouzivala svoju rec.Prestala opakovat a ani zvieratka nechce napodobnovat.som ztoho dost nestastna.Snazim sa jej stale spievat,citat uz len v nasom jazyku ale vysledok slaby.nemate stymto niaku skusenost?dakujem

felixa
18. aug 2011

@matazgb
Prečítaj si začiatok tejto diskusie, popr. aj ďalej, písala som tam, ako sa takéto malé deti učia rozprávať. Ak chceš spievať, tak len veľmi pomaly a len velmi kratučké pesničky, napr. kom, kom kominár... ale to tiež len ako doplnok, z toho sa dieťa nenaučí rozprávať, keď nerozpráva. Najprv sa učí slovná zásoba - ukazuje sa na daný predmet a hovorí, čo to je. Neskôr pridať sloveso a používať dvojslovné vety, ale tiež pri nejakej zmysluplnej činnosti. Napr. dieťa pije, tak povieš Zuzka pije alebo pod. Vždy používať jeden a ten istý výraz, nepoužívať zdrobneliny. Rozprávať takto v jednoslovných a potom v dvojslovných vetách pri hraní, kreslení, v kuchyni, vonku. S takýmito deťmi sa v priebehu dňa veľa "pracuje", aby začali rozprávať.

Nemohlo sa stať aj niečo iné, okrem toho, že bola v rpostredí s cudzou rečou? Ak by si bola na Sloívensku, tak by som ti radila, aby si s ňou išla na vyšetrenie do strediska, kde sa špecializujú na deti s poruchami reči a ich diagnostikovanie. Skús s ňou kvôli tomu prísť na Slovensko, ak by sa ti v reči nerozbiehala. Popr. skús sa poinformovať aspoň e-mailom napr.
http://www.detskarec.sk/index.php/o-nas

kiko2807
22. aug 2011

Tak aj ja sa pridavam do "klubu" nehovoriacich deticiek. Moj syn bude mat 27 augusta 4 roky a podla logopedicky je s recou na urovni 1a pol rocneho dietata. Drobec sa narodil v Spanielsku, lebo ja som tam zila 10 rokov a jeho otec bol spaniel. Ked mal maly ani nie 2 roky tak nas jeho otec nechal a tak sme zo Spanielska odisli na Slovensko. Ked sme prisli na SK , maly sa uplne zasekol v reci . Zo zaciatku hovoril po spanielsky a potom sa uplne zasekol a vyse roka nic nepovedal iba "mama". V septembri 2010 sme nastupili do skolky ale boli sme v nej velmi malo lebo maly bud bol chory s laringitidou alebo mal nejaky uraz a museli sme byt doma.V skolke sa zacal pustat do rospravania len na konci roka a ako prisli prazdniny tak sa zase zasekol. Chodili sme aj von s detmi ale jeho to nejak nemotivovalo. On stale ukazoval len na ten smer kde je skolka, ze chce ist tam. 18 jula som nastupila do prace po 4 rokoch a on sa znovu zasekol. Koli praci musim chodit na tyzdnovky a domov pridem len na 1-2 dni cez tyzden. Maly je s mojimi rodicmi a hrozne sa zhorsil v spravani a s recou sa vobec nepohol. Moj otec s nim bol u logopedicky a ta povedala , ze ak sa nepohne s recou tak ho da zatvorit do domova pre mentalne zaostale deti. Presli sme si psychologickou a ta ho vyhodnotila ako inteligentne dieta , ktore vsetkemu rozumie..on rozumie vsetko co mu clovek povie , aj vsetko urobi co po nom chcem , aj vie namalovat maminku a Kika ( Kiko je on - Cristian). Ked sa rospravame a on nevie ako vyslovit slovo tak bud povie len zaciatocne 2 pismena alebo tie konecne 2 pismena , a ten stred slova uplne vynecha alebo sa so mnou dorozumie gestami. Logopedicka pri poslednej navsteve napisala do zaznamu , ze mama nenaucila dieta ziadne nove slovo za cely mesiac ale ja som ho to ani nemala kedy naucit ked som 5-6 dni v robote mimo mesta a domov pridem len na 1-2 dni . Nasla som mu opatrovatelku ale vzhladom k tomu , ze opatrovatelky su drahe tak si ju mozem dovolit len na 1 hodinu denne. Moji rodicia su zaneprazdneni s varenim, upratovanim a obskakovanim mojho 21 rocneho brata a nato aby trochu pocvicili slova s mojim synom ,nenajdu cas a zla som na konci len ja , lebo som mojho syna za posledny mesiac nenaucila nic nove.. Neviem uz ako dalej. Psychologicka radi, netlacit na neho vraj to potrebuje cas a klud a hlavne ziadne vadenie a bitie ale logopedicka a hlavne moji rodicia na mna tlacia . Neviem uz co dalej. Som na maleho sama , lebo jeho otec nema zaujem o syna a od rodicou pomoc nemam takmer ziadnu a ak nejaku mam, tak mi to vykricia kazdy den 🙄

jolinka
22. aug 2011

@kiko2807 prepac, ale normalne som sa nahnevala 😠
To ako co je ta logopedicka? PAn Boh? Ona ti nebude zatvarat dieta do ustavu, to kde sme? ☹

Na tvojom mieste HLAVNE okamzite zmenit logopedicku, tvoje dieta ma zrejme nejaky problem, ktory treba vazne riesit a nie vyhrazat sa matke... To iste plati na tvojich rodicov, chapem ze si na nich odkazana so strazenim maleho, ale ty si hlavne jeho mama a si za neho zodpovedna.
Tie zaseky v reci su fakt zvlastne, mali by ste navstivit nejakeho poriadneho odbornika, je dobre ze vsetko rozumie a je inteligentny, moze to byt unho skor nejaky psychicky blok, alebo co.

On v tych v2 rokoch hovoril po spanielsky normalne vo vetickach, primerane veku?

felixa
22. aug 2011

@kiko2807 súhlasím s jolinkou, okamžite zmeniť logopedičku. Nájdi si klinickú logopedičku, ktorá sa zaoberá neskoro rozprávajúcimi deťmi. To, že tvoj malý rozpráva v slove začiatočné písmená alebo posledné písmená znamená, že sa učí rozprávať. Preboha, hlavne ho nebiť, veď potom nebude rozprávať.

Možno by si malas vážne pouvažovať nad zmenou zamestnania. Je to určite ťažké, ale mala by si momentálne uprednostniť syna. Tvoji rodičia evidentne pokladajú za samozrejmé, že učiť rozprávať ho budeš ty, aj keď máš tie týždňovky. Nejak im nedochádza, že by to cez týždeň mohlo byť na nich, lebo nestačí, keď sa mu budeš venovať len 1-2 dni. Teraz má tvoj syn ešte poslednú šancu, deťom sa v siedmich rokoch uzatvárajú rečové synapsy.

Neviem odkiaľ si, ale napr. v tom spomínanom Dialógu v Bratislave vedia diagnostikovať takéto deti, robia denné pobyty pre deti s poruchami reči. A bolo tu aj spomínané. že niekde na Slovensku sú liečebne pre deti s poruchami reči.

kiko2807
23. aug 2011

@felixa @jolinka My sme z brezna a o Dialogu som sa tu vela nacitala ale bohuzial je to hrozne daleko pre nas a v nasom okoli veru nic podobneho typu neni☹ Nasla som malemu opatrovatelku na 1 hodinu denne (na viac mi to nedovoli financna situacia) a za tu hodinu si citaju kreslia alebo sa rospravaju. Jeho opatrovatelka studuje na sukromnej skole za vychovavatelku deti a poznam ju uz dlhsie lebo ked sme sa vratili na slovensko tak ho chodievala kocikovat a on si ju velmi oblubil. Zatial mame za sebou 2 dni a prvy den sa vraj pekne sustredil 40 minut a druhy den 30 minut, vraj opakoval slovicka ale ako vravim, bud len zaciatocne alebo koncove pismena, par sloviciek sa mu podarilo povedat celych. 14 septembra nastupujem do prace tu v nasom meste cize budem doma kazdy den tak snad sa to zlepsi. Dnes odchadzam do prace po 2 dnoch volna a on uz plakal , ze nechce aby som odisla, ze on nechce byt s Dedom . Je to tazke zohnat si v tomto meste pracu a ja som velmi vdacna ze som konecne pracu dostala ,lebo to neni med lizat vychovavat dieta sama. Inac , v septembri nastupuje do novej skolky , lebo v tej co bol minuly rok sme mali vela problemov s ucitelkami tak som mu zmenila skolku a bude chodit do sukromnej skolky EBG v Brezne tak mi len ostava dufat, ze sa to nejako zlepsi lebo uz som z tolkeho natlaku psychicky vycerpana. Chcela by som sa do konca roka aj odstahovat od rodicov takze toho este mame dost pred sebou.
A ohladom tej logopedicky ...ako viem ja, tak tu mame len 2 a tato ku ktorej chodime je vraj najlepsia a ona vraj spolupracuje aj s tou skolkou kde teraz maly pojde od septembra. Snazim sa cvicit s malym co najviac a venovat mu co najviac zo svojho casu ale ked niesom doma cely tyzden tak sa neda pohnut do predu. Rospravala som sa s jednou kamaratkou co ma dvojicky o mesiac starsie ako moj Kiko a tiez nerospravaju. Ich tiez nechal otec a ich mama teraz robi spolu so mnou cize tiez su so starymi rodicmi pokial mam je prec. Rospravali sme sa o tom , ze tie blokacie v reci mozu byt aj z toho ze tie deti prezivaju stress z toho ,ze 1 dna z ich zivota odisiel otec a teraz je aj mama cely tyzden prec . V septembri sa ideme dat objednat k psychologicke a uvydime co z toho bude .

sisstin
23. aug 2011

@kiko2807 mrkni mi na blog 😉 www.tichysvet.blogspot.com 😉

sisstin
23. aug 2011

@kiko2807 tady ještě můj článek o vývoji řeči u dysfatických dětí 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

zuzole
23. aug 2011

Pravdu povediac, ja som nemala dobru skusenost ani s Dialogom, ani s Detskou recou tam su len skolski logopedi a robia si vyskumy pre seba na detoch - vsade mi maleho len diagnostikovali a diagnostikovali a diagnostikovali, a ten otrasny Tekos vyplnat, to ma islo porazit.... Prvy krat som profesionalny pristup zazila v Logopedickom centre ASOBI na Kozej, ziadna zdlhava diagnostika, ziadne vyskumy u mojho dietata. Su to vsetci klinicki logopedi, problem so zajakavostou sme mali aj my - najdolezitejsie je to nenechat to tak, aby sa to nezafixovalo. Jedine v tomto centre - klinike mi dokazali dat profesionalne rady a odporucania a ukazali mi ako s malym komunikovat. maximalna spokojnost s nimi. Teraz aj vysla nova kniha, ale v cestine v Portali: Když naše dítě nemluví plynule, Viktor Lechta, Barbara Králiková . Odporucam.

ywana
25. aug 2011

@helga1 ...ak vezieš ZŤP občana nepotrebuješ diaľničnú známku, ale musíš mať u seba papiere, že poberáte kompenzácie - teda že príjem rodiny nedosahuje 3-násobok životného minima...