Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

sara07
25. jan 2018

@stasim ja som to po roku a pol proste vzdala, beriem to že nás ma bloknutých alebo ja neviem fakt neviem ani neodpisovala nič proste , potrebovala som papiere do ccpš , brali ma ako neschopnu kravu čo sa nechce dovolať alebo dokonca mi bolo šplechnuté že zatajujem správu tak ako to ma dožralo a už som normálne vytačala pred nimi , ja mám velmi tažké srdce užili sme si svoje

janula277777
25. jan 2018

@stasim chodíte k nej ?asi ma dlhé čakanie na termín objednania.neviete mi náhodou poradiť máme sa objednať aj na metabolickú ambulanciu ak máte skúsenosti s týmto vyšetrením kde je najlepšie? veľká vďaka

stasim
25. jan 2018

@sara07 ja som sa tam dovolala v pohode, ked mala asistentku,dostali sme termin do pol roka ako samoplatci, boli sme tam len raz a pomohla nam doviest nas na spravnu cestu v diagnostike

stasim
25. jan 2018

@janula277777 boli sme tam len raz, ona nam vtedy vylucila autizmus, a prave ona nam doporucila hospitalizaciu na kramaroch na neurologii, vtedy nam tam robili magneticku rezonanciu i metabolicke vysetrenie a odhalili dedicnu metabolicku poruchu, takze mi na metabolicku ambulanciu v ramci neurologii chodime na Kramare

janula277777
26. jan 2018

@stasim
@stasim ďakujem vám krásne za radu dnes som sa pani doktorke Jánošíkovej dovolala vďaka 😀

narayan
7. feb 2018

@stasim Ahoj, prosím ťa prečo vás konkrétne poslala na tie Kramáre? A o akú metabolickú poruchu? Ako sa prejavuje? A ako ju riešite? A ešte ako dlho ste tam boli? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď...

stasim
7. feb 2018

@narayan pretože po pár minútach práce s dcérou vylúčila autizmus, mala 4.2r. a povedala 5 jednoduchých slov, tak povedala, že to musí byť organická príčina, žiadna dysfazia ani teda autizmus. Že treba urobiť, metaboliku, genetiku a magnetickú rezon.mozgu, jedná sa o poruchu metabolizmu kreatinu, spobuje ťažké poruchy reči a porozumenia, autisticke prejavy, môže sa kombinovať aj s autizmom, poruchy spánku, ment.retardaciu od ľahkej po ťažkú, keď sa nelíši, dieťa mentálne upadá, epilepsie môže byť aj nemusí, hyperaktivita, poruchy správania,narušená motorika, moja dcéra normálne chodí, je len neobratna, ale sú deti i na vozickoch, sú tri podformy, a každá má iné príznaky z týchto a dve sú liečiteľné kreatinom, jedna nemá liečbu. Liečba nie je v zmysle vyliecenia, ale keby sa neprišlo na príčinu dieťa by mentálne upadalo. Niektoré deti zostávajú neverbálne celý život, niekto.sa dostanú na úroveň slov, niektoré komunikujú normálne. Moja dcéra má 6.4r.a povie do 30 jednoduchých slov, zle ich vyslovuje, že im rozumiem len ja, okolie ju má za nehovoriacu,počujú len pazvuky...

stasim
7. feb 2018

@narayan na Kramaroch sme boli dve noci po 2x

janocka1
7. feb 2018

@stasim
kde, prosim, chodite na metabolicku ambulanciu?

stasim
7. feb 2018

Na Kramáre na neurológiu, dr.Kolnikova má každu stredu metabolickú Amb.

narayan
7. feb 2018

@stasim Dakujem za odpoved, pytala som sa preto, ze tiez budem riesit asi aj metaboliku, pretoze mam pocit, ze cele to je u mojho sposobene crevom, bud nejakou poruchou vstrebavania, alebo nejakym zapalom alebo co.... syn 3r. ma diagnostikovanú dysfaziu, zatial teda vyslovenu len klinickou logo, ma aj par zvlastnych prejavov, ktore by sa dali zaradit do auti crt, ale ani to travenie nie je ok, nato co vśetko zje, je velmi stihly....

stasim
7. feb 2018

@narayan inak aj pri tejto dg.ze deti neprospievajú na váhe, tým nechcem napísať, že máte túto dg.

itmama15
12. jan 2019

@valika_val neviem ci to je aktualne ale moja tiez nedzavoce, ako ste dopadli ?

valika_val
13. jan 2019

@itmama15 ahoj, je to uz davno... syn bude mat 9r. a je zdravy, mudry, svojsky, besny, citliivy, krasny, ale rozprava krasne a od autizmu ma na mile daleko. uvidime, ake to bude, ked bude dospievat. snad bude len plachy, introvert, alebo skratka po tatikovi 😂 ale PAS tam bolo a velmi jednoznacne. ja som s nim makala najma od 1. do 2. roka veku, potom som videla, ze sme na dobrej ceste. kazdemu radim, aby okamzite riesil vcasnu intervenciu a terapiu 24/7. stalo to za to. a aj ked je autizmus ze vraj neliecitelny... nik nema dokaz, ze sa syn spravnou terapiou z toho nedostal 😉

elisadavinci
13. jan 2019

@valika_val nehnevaj sa na mna, ale teraz tu davaš milion maminkam nádej na vyliečenie autizmu. moj syn ma narušený vývin reči a kym nevdel vobec rozpravať, mal výrazné znamky PAS. až teraz keď začal komunikovať, tak sa známky PAS zmierňujú a postupne stracaju. takže i keď u vás boli podla teba jednoznačne PAS, podla mna to bol narušený vývin reči. na PAS neexistuje momentálne žiadna zazračna terapia ani lieky, aby to zmizlo. naopak ak ma dieťa narušený vývin reči so silnymi znakmi PAS a ak sa zahaji včasna intervencia, dieťa sa viac menej uspešne zaradi do spoločnosti.

sara07
13. jan 2019

@elisadavinci dovolím si odporovať správnou terapiou a pristupom rodiča môžeš zmierniť niektoré priznaky alebo ich odstrániť, a 2% deti sa autizmom je preukazatelne vyliečených - samozrejme lahšia forma alebo prípady hraničných pas deti , keby sa s nimi nepracovalo boli tak ako sú , na samotnej stránke je aj toto % potrvrdené nautis.cz, ktorú vedie niekolko rokov mudr ktorá je uznávaná aj vo svete, je liečitelný ale každé dieta má samozrejme svoje hranice, tažké stavy detskeho autizmu alebo s mentálnym postihom tam je bez debaty jasné obrusit hrany alebo posunut sa dá ale nikdy nie vyliečit v tomto ano

itmama15
13. jan 2019

@valika_val Ďakujem. Áno už skoro 2 mesiace s ňou pracujem, všimla som si to okolo 18 m, v 19 už som začala riešiť doktorov, niektorí hovoria skoro ja hovorím, že som mohla ešte skôr, pokroky idú a ja dúfam, že to dopadne ako u Vás.....tak nech sa Vám darí... ak môžem ešte predsa len aké ste mali konkrétne príznaky a kedy Vám malý začal aspoň blabotať a neskôr hovoriť? prípadne ako ste s ním pracovali?

renaa123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renaa123
23. júl 2021

@aktiz Dobrý deň my máme so synom ten istý problém prosím vás ako ste nakoniec dopadli zlepšilo sa to rozprávanie? 😊

aktiz
23. júl 2021

@renaa123 my sme mu dali odklad. Keď do školy nastupoval, tak už aj "R" vedel. Učiteľka ani veriť nechcela, že mal také problémy s rečou. Teraz rozpráva pekne, čisto. Ale my sme chodili 3 x do mesiaca na logopédia. Raz k štátnej a 2x do súkromného centra.

tanakamil
3. dec 2021

@stasim ahoj, ako ste dopadli ? Ked citam tvoj prispevok, akoby o synovi som citala, to isre aj on a ked aj nieco vypusti z ust a ja ho pochvalim tak prestane to hovorit 😔😔😔

renaa123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kythos21
24. sep 2023

@sisstin ako ste na tom dnes? Dakujem