Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

andy1978
19. aug 2012

@lucikan čítala som, že dieťa by malo dobehnut svojich rovesnikov vo veku 4 rokov, ale pokial za posledny polrok nevyrastol, tak by som sa pytala na endokrinologiu.

anjelicek26
19. aug 2012

@lucikan - mne Max od januara vyrastol len 3cm... ale oblecenie mu zacina byt hodne male, uz to, co som kupovala v juni... takze rast asi rastie, aj ked to neviem odmerat... tiez sa vrti kadejako.... ale keby nerastol, tak by mu to asi bolo este vsetko dobre, takze som celkom v klude 😀 Ma 87cm teraz a nepribral uz tiez pol roka nist...

janulap
20. aug 2012

@lucikan my chodime na endo....tam mi dr.povedalal,ze rast sa spomali cca v 6-7rokoch.

lucikan
20. aug 2012

@anjelicek26 toto s tymi odrastenymi bodickami aj mna trolinku utesovalo tak juni, plus babky strasne hikali ze maly sa vytiahol, ale ked som ho premerala, stale 80, ja meriam tak, ze vymaknem pokojnu naladu, a poprosim ho nech sa postavi k stene alebo dveram, ze nieco chcem odmerat, poznacim si kam siaha hlavka a potom meriam tu stenu, nie maleho, to by uz neslo...ale v oktobri na 2-rocnej poradni sa samozrejme doktorky spytam, otazka je ci vydrzim sa neozvat jej skor, ale momentalne je na dovolenke. Doteraz riesila skor priberanie, lebo priberal velmi pomaly, asi to jej zatienilo tu vysku...podla rastoveho grafu sme teraz aktualne 3-ti percentil.

anjelicek26
20. aug 2012

@lucikan - ja som mala Sasku v dvoch rokoch 80cm vysoku... Max mal v dvoch rokoch 86, takze väcsi, ale tiez nejako nehviezdi.. ja mu tiez poviem, nech sa postavi k stene, ale robim to aj 5 dni po sebe a potom si to nejako spriemerujem 😀 Ono kludne pockaj do tej poradne, podla mna s tym nic neurobia, preventivne mozes zavolat na endokrinologiu a spravit si tam termin, odporucanie ti da lekarka do ruky, tam je cakacka aj tri mesiace... Nech sa to nenatahuje.

Mne je krpata teraz asi na -10 percentile 😝 Ale dufame, ze ked bude brat teraz lieky, ze zacne aj lepsie rast. Kazdopadne jej to uz zlepsilo chut do jedla. Rastove hormony ma v norme, bude mat minimalne 157cm, tak u nej uz viac riesit nebudem... u maleho sa uvidi casom. Este je maly a pokial je na percentile, tak je to stale normalne dieta.

71andrea
9. okt 2012

ahojte mam 2 deti syn je mladší ma 10 rokov a meria 128cm, ked som sa pýtala lekárky ,že jeho spolužiaci sú o vyše hlavy vyšší od neho, tak mi povedala, že nemá byť na koho vysoký, ja meriam 154 a manžel okolo 178cm, trápi ma to, lebo sa mu v škole vysmievajú, že je malý. dcéra je trocha vyššia ale vyrástla len tieto prázdniny ale tiež to nieje bohviečo má 14 rokov a meria 156cm

janulap
11. okt 2012

@71andrea ahoj,mne sa nezda,ze by bol tvoj syn nizky.Inak chlapci sa vytiahnu casto az v 16-17rokoch.Tak to mate este cas.My sme akurat dnes boli v Lubochni na kontrole,tak nasa ma 8,5r a meria 123cm 🙂

maria444bb
11. okt 2012

baby na rastové poruchy u detí je veľmi dobrá minerálna soľ Calcium phosphoricum, ja to dávam synčekovi na lepšie vstrebávanie vápnika, u nás je to síce problém zohnať, hlavne čo sa kvality týka, ale čo by človek nespravil pre svoje detičky 🙂

janulap
12. okt 2012

@maria444bb a odkial ju kupujes,ked je u nas problem ju zohnat?Ako sa pouziva?
my sme bol ivcera v Lubochni po roku,tak dr.ostala prekvapena,ze preco nas nasa dr.zas poslala.Ze Emka rastie pekne,ze u nej liecba rast.hormonom vobec nehrozi 🙂

maria444bb
12. okt 2012

@janulap tak super, to gratulujem 🙂 tak sa tešíš 🙂
ja ich objednávam cez http://www.mimibazar.sk/bazar.php?user=165801 , oni sú priamo z Nemecka, poradila mi to jedna maminka z modrého koníka

janulap
12. okt 2012

@maria444bb som velmi rada,ze to nie je nic horsie...aj ked by som pri Emke brala ak by mala este cca +5cm 🙂 Ale co uz,aj ja som nizka 159,manzel tiez nie je extra vysoky 170cm 🙂
A to su nejake vitaminy?

maria444bb
12. okt 2012

@janulap ale veď to je v pohode, veď keď aj ty si nižšia
tá pani, čo sa nimi zaoberá my to vysvetlila, takto: minerálne soli sú súčasťou každej bunky v našom tele, telo si ich získava z potravy, vody, vzduchu, ale kedže jeme čo jeme, pijeme čo pijeme a dýchame čo dýchame, máme týchto minerálov v tele nedostatok, preto vznikajú rôzne zdravotné problémy a ochorenia. Týmito minerálnymi soľami sa dodáva do tela, len to čo mu je vlastné, to čo mu chýba /a nie žiadna chémia, ako to riešia naši vydarení doktori/, a tým dochádza k uzdraveniu.

erinka1
24. okt 2012

@71andrea ahoj. ja mam 155 a manzel 178. mame syna 6,5 rocneho a meria 110 cm. ma zdravotne problemy, autoimunitne ochorenie stitnej zlazy. od 5 do 6 rokov nenarastol nic. momentalne je pol roka lieceny na stitnu zlazu a narastol 5 cm. zda sa nam to malo. mozem sa spytat kolko meral vas syn ked mal 6,5 roka ?

janulap
26. okt 2012

@erinka1 ahoj,ak mozem odpoviem ti ja.Jeden cas,kym sme tiez s Emkou riesili rast so mtoho dost precitala.Ja si myslim,ze 5cm je pekne.Inak chlapci,ze sa vytiahnu este aj pocas puberty a po.Dievcata dostanu menzes a rastu potom uz iba 2roky aj to len par cm.Co vravi na tych 110cm vasa endokrinologicka?

erinka1
26. okt 2012

@janulap ahoj, lekarka je spokojna. ak to takto pojde dalej, tak to bude dobre. taky je malicky...este dobre, ze ma odklad v skole. no aj ja verim, ze to dobehne. mame aj dceru a ani ta neni neaka vysoka, ale rastie.. a nikdy neprestala rast, teraz ma 11 rokov a cca 150 cm. dufam aj ja ze liecba rastovym hormonom nehrozi. pises ze vasa Emka ma 8,5 roka a vysku 123, aj mne sa to zda malo, nasa mala 123 ked mala 6,5 roka. pre istotu je na stitnu zlazu vysetrena aj ona, a o rok ideme na kontrolu, ci sa nieco nezmenilo.

anjelicek26
26. okt 2012

@erinka1 - nasa mala ma tych 110cm 🙂 v skole vyzera, ako keby im utiekla zo skolky, ale je medzi najlepsimi.. Liek na stitnu berie od augusta a vyrastla 3cm. Uvidime, kolko to bude za cely rok 🙂

janulap
27. okt 2012

@erinka1 ahoj my chodime raz rocne do Lubochne.Emka je stale v tom 10percentile,tak tam nam primarka teraz naposledy povedala,ze u nej vobec nehrozi liecba rastovym hormonom.Asi maju na to nejake tabulky,kde musi v grafe byt,aby ju mohli liecit.Emke vychadza v dospelosti vyska 156-162cm.Co si myslim,ze staci.Ja mam 159 a manzel 170.

marton
2. nov 2012

Ahojky,prosila bych o radu.Nejsem schopna pročíst celou vaši diskuzi ☹ .Naše dvojčátka jsou malá,na dvou letech 86 a 85cm.Já tedy s manželem taky 162 a169 cm.Ale přesto se chci zeptat,dle vašich zkušeností zda může být příčinou např.alergie,špatné trávení....Malému se malinko loupou prstíčky u nožiček a velmi špatně kaká.
Děkuji za reakce 🙂 .

lucikan
6. nov 2012

ahojte, update od nas, vieme uz, co je za tym nasim spomalenym rastom a priberanim - alergia na mliecnu bielkovinu. Uz mesiac drzime dietu. Uz cca mesiac sme na bezmliecnej diete a vysledok je - narast o tri cm (cize aktualne 85cm) a pribratie +300g. Predtym sme pol roka priberali pol kilo a za 10 mesiacov sme narastli 7 cm. Cize sa v podstate tesim, ze sa prislo na pricinu.

@marton my sme pripad kedy to jednoznacne bola pricina. Aj ked vasa vyska nie je az taka "alarmujuca" (aj ked radsej si kukni percentily, ja to posudzujem len podla porovnania s mojim synom) - my sme na dvojrocnej prehliadke mali 82 cm.

andy1978
6. nov 2012

@lucikan ahoj. prosim ta, ako dr. prisli na to , ze je to alergia na mliecnu bielkovinu? Prejavovalo sa to nejako? My sme na bezlepkovej diete uz 5 rokov, ale ten rast je dost slaby.

marton
6. nov 2012

@lucikan Ahojky,moc děkuji za odpověď.Právě toto mě napadlo.Malý je závislý na mléce,jogurtech a sýru.Zítra jdeme k doktorce tak uvidíme.Vám držím pěstě a v dobrém závidím,že znáte příčinu 🙂 .
A přeji pěkné těhulkování 😉 .

lucikan
6. nov 2012

@andy1978 nasej doktorke sa dlhodobo nezdalo, preco tak pomaly pribera, vlastne od leta minuleho roku, kedy mal maly cca 8 mesiacov podla nej nastal zlom a rast sa mu spomalil. Chodili sme na prevazovanie a tak. Radila ako co jest. Stale to bolo rovnako slabe, viackrat spominala ze by mu rada videla vysledky krvi, ale vzdy co to malinko pribral, tak ju to akotak upokojilo. (Rast neriesila velmi, vzdy ukazala na mna ze som krpata, mam 156cm). Kakal viacmenej normalne. Spatne ale vidim, ze mnozstvo nestravenych kuskov mohlo byt pre mna znakom. ALe vzdy som vsade citala, ze nesravene kusky su v stolici deti normalne. Takze ono zrejme su kusky a kusky, lebo teraz hned vidim ten rozdiel, to mnozstvo je zrazu minimalne.
Tesne pred 2.rokom maly zacal krivat. Tak som bezala k dr., potom hned ortoped a vysledok bol, ze maly ma zapal bedroveho klbu (ale v ramci beznej virozy podla vsetkych dr., v zmysle ze niekomu to udrie na hrdlo a niekomu na bedrovy klbik, vraj u malych deti caste). Ale chceli vidiet samozrejme krv a tak doktorka povedala, ze vezme viacej, aby rovno otestovala aj alergiu na mlieko a celiakiu. Mlieko vyslo pozitivne ale az dodnes som nevedela ci alergia na bielkovinu alebo intolerancia laktozy. Len mi po sestricke odkazala drzat dietu a po mesiaci prist na konzultaciu.
Dalsia vec co mohla byt pre mna alarmom, boli velmi caste drobunke ohranicene supinate miesta na chrbatiku. Ale bolo to tak minimalne a vzdy na to po par premazaniach zabral eucerin krem, ze som to proste pripisala tomu, ze po druhej hexe u nas bola rozsiahla reakcia na kozi a tak som len myslela, ze proste sme mierne atopicky a na kazdu drobnost nejak takto reagujeme. Zas chyba, sice mini priznak, ale teraz mi je jasne, preco to tam bolo. Uz po dvoch tyzdnoch diety ziadne supinky nie su a nevracaju sa.
Pisem tak obsirne, aby ostatne mamicky videli, ze aj taketo akoze mini priznaky mozu mat vlastne podklad v niecom zavaznom, teraz myslim tie nestravene kusky a drobne supinky. Ten rast bol podstatne vacsim signalom. Som z toho dost smutna, ze som ja netlacila na tie vysetrenia skor a vlastne to podcenila. Ale verim, ze sa nenapachali na telicku vacsie skody a bude uz len dobre, ved co ine ostava, ze ano.

@marton za otestovanie sa nic neda, radsej byt viac uzkostny v tomto, vid nas priklad, teda v zmysle ze my sme skor vystraha

andy1978
6. nov 2012

@lucikan Dakujem za odpoved a drzim palce, nech pekne rastiete 🙂

oliinka
25. nov 2012

Ahoj maminky chcem sa spýtat je moja malý a malá ozaj taký maličký ako sa zdá ostatným?patko mal v juli 6 rokov a má 111 cm a Vaneska 2,5 roka má nejakých 92 cm.čo si myslíte?

bodka70
25. nov 2012

@oliinka , už sme spolu tu hovorili, moja mladšia Kajka mala na 3 roky 89cm, 6ročná 108cm a na 7 rokov 114cm. a je v poriadku, rastie spodkom tabuľky, ale rastie a je stále v norme 😉 .

oliinka
25. nov 2012

@bodka70 ahojky 🙂 ano hovorili len naša pani doktorka sa nevyjadruje nejak ktomu 😖

bodka70
25. nov 2012

@oliinka , podľa mňa zatiaľ rastiete v norme a Vaneska je dokonca o dosť väčšia od mojej Kajky na daný vek 😉 , ak sú zdraví, tak nerieš 😉 .

oliinka
25. nov 2012

@bodka70 dakujem 🙂

svsm
29. jan 2013

Ja mám 3 ročného meria 94 cm a tiež ma s tým posiela na endo viem len to že mu zoberu krv a nič viac a poviem vám kočky mám strach nechcem ho hocičým krmit.

janulap
30. jan 2013

@svsm ahoj,ak mu v krvi zistia ze ma rastoveho hormonu dost,tak ho nicim krmit nebudes.Mozno mu zistia aj znizenu cinnost stitnej zlazy,vtedy ti daju lieky.