Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

abika26
1. jan 2018

@bielavila to je tabulkova vyska na 3 roky😉nemas sa coho obavat

abika26
1. jan 2018

@bielavila 98 cm je tabulkova vyska na 3r. Myslim ze mozes byt uplne pokojna.

bielavila
1. jan 2018

@abika26 dakujem, no od rovesnikov je dost drobnejsi, ale ukludnila si ma😊

bielavila
2. jan 2018

@abika26 ahoj ja som dnes maleho premerala lebo mi nieco na mojej oredoslej odpovedi nesedelo a on meria 93 cm, ka to aj tak v norme este? Dakujem

martimova
2. jan 2018

@abika26 ja 165 manzel 179 cm...

abika26
3. jan 2018

@bielavila aj 93cm je este v norme. Najlepsie je ked si vygooglis tabulku rastu chlapcov v danom veku. Tam si odcitas na akom percentile je. Na stranke www.rastieme.sk si vies viest aj tabulku rastu a hmotnosti ked sa zaregistrujes.

bielavila
3. jan 2018

@abika26 super dakujem 😊

manee
1. dec 2018

Mozem sa opytat? Na poslednej poradni 11mesiacov nam doktorka povedala, ze asi budeme musiet ist na endokrynologiu. Od narodenia slabo pribera a menej rastie. Ide hlavne o vahu. Porodnu hmotnost mala 3100g, teraz ma 11 mesiacov a vazi 6800g. Porodnu hmotnost zvojnasobila az ako 9mesacna. Vdaka

katka1981
17. júl 2019

@silvulienka, kolko meria prosim ta teraz tvoj syn? Dccerka mala ako 6 rocna 114cm, teraz ma 10 a ma 136,5, manzel ma 182 a ja 167, nemam pocit ze sme s muzom taki nizki.

katka1981
17. júl 2019

@martimova, ako ste dopadli na vysetreni? Dcerka mi medzi 7-8 rokom narastla 8 cm, a teraz medzi 9-10 len 3cm fakt sa bojim ma 10 rokov a 136,5cm, ja 167 a menzel 182, nemyslim si ze sme taki nizki.

martimova
17. júl 2019

@katka1981 my chodíme preventívne na vysetrenia, syn ma 10 r a meria 130cm....neriešime uz....Myslím, ze vasa dcéra je v pohode....

katka1981
17. júl 2019

@martimova, ja som akurat volala pedine, lebo potrebujem vediet vysledky mocu, ale nedviha, tak jej poslem email a spytam sa, ja som v puberte chodila k endoske, viem, ze dcera ma bude preklinat, ale ak bude treba nech jej vezmu krv. Kamoskina dcera ma nejaku vrodenu geneticku poruchu aj chromozom ma nie XX ale jedna palicka na jednom X chyba a ta od malinka berie rast hormon, lebo jej chyba a 10 rocna mala 138 a ze je mala. Asi napisem kamoske ze kolko teraz meria uz ma 14. Mne to stale vrta v hlave, svokor mal tiez nejaky problem, pichali mu, a ma len 165cm, bojim sa toho. Vam co povedali? Dakujem za odpoved.

katka1981
17. júl 2019

@majamat, ahoj, prosim ta co je IGF? Dcerka chodi na gastro ma celiakiu, vie jej nejako gastroenterologicka pomoct? Dakujem ti.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katka1981
17. júl 2019

@majamat, je uz dlho, od februara 2014. A paradoxne medzi 7.-8. rokom narastla 8cm, a teraz medzi 9.-10. len 3cm. Cize keby poprosim gastro, ona by jej ho mohla vziat? To by bolo super, usetrili by sme si odber, dcera odbery neznasa, ved kto by ich miloval, ze?

katka1981
17. júl 2019

@majamat, 10 rokov, 136,5cm. 4.6. mala 10

katka1981
17. júl 2019

@majamat, praveze ju meriam laserom a vzdy viackrat po sebe a aspon 3x musim mat ten isty vysledok , na toto davam pozor, a poriadne sa musi natiahnut vzdy. Tam chyba nebola. Prosim ta kde je ten graf aby som si to mohla ratat aj pri malom? Dakujem ti moc.

katka1981
17. júl 2019

@majamat, moja mala 120cm ako 7 rocna 128 ako 8 rocna a 133,5cm 9 rocna. Ale mne vyslo ze by mala 155 cm co je strasne malo. Ja mam pocit, ze ja som mala 147 ako 12 rocna, MS som dostala ako 13 rocna, dufam ze som nemala 147 ako 11 rocna, to asi nie. To ze to nie je dedicne ten rast. hormon to som ozaj netusila, si strasne zlata, si mi pomohla.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katka1981
17. júl 2019

@majamat, naozaj som narastla 20 cm za 2 roky aspon sa mi zda, ja som bola druha najnizsia v triede do 12 rokov a potom sa to zmenilo, a keby nemam skoliozu jak slak tak mam aj o 2cm viac

katka1981
17. júl 2019

@majamat, ano to som citala, ze to moze byt pred pubertou, ale vies, vrta mi to v hlave, uvidim co na to dr., s muzom sme ochotny zaplatiti si aj to vysetrenie, nechcem sa necinne prizerat proste sa bojim aby som nieco nezabedbala. Moj otec bol vzdy najnizsi a v puberte sa vytiahol na 180cm a ja som v tomto bola po nom. Len nikdy nevies na koho sa dieta poda. Moc ti dakujem za rady.

bibistec
17. júl 2019

@katka1981 inak tie odbery napr my mame gasto a endo ambulancie hned vedla seba a niekedy sa aj sestricky zastupuju. Takze nie je problem urobit jeden odber a skumavky si rozdelia medzi sebou tie ambulancie. Viackrat sme tak robili. Ale skuste sa opytat ci sa to neda spojit je to o ochote. Raz dokonca sme spajali odber s alergologiou a ta je na inom konci mesta a endokrinologicka nam.dala papier a s tym a odobratou krvou sme rovno sli do labaku. Cize dalo sa.

katka1981
17. júl 2019

@bibistec, neviem, lebo na endo by sla na Kramare do BA a na gastro sme z Kramarov odisli do PN :( Hormony stitky jej kludne urobi aj pedina. Je aj taka moznost poprosit o odbery pedinu a za hormon si zacvakat. Od pediny odber znasa dobre, ze dobre beru. Tu moju vysku ozaj nedam za nu ruku do ohna, su to roky a kartu pri sebe nemam ale mne sa zda ze ked som isla na strednu som mala 158, 160 som este nemala. MS som dostala ked som mala 13 rokov 5 mesiacov, lenze dnes dospievaju dievcata skor, takze na ten rast moze byt casu menej toho sa obavam, vidim jej spoluziacky. Mozno len zbytocne panikarim, ale vrta mi to dlho v hlave. Ked sa narodila mala 52cm, pol rocna 74,5 co bolo mega, rocna 76, 2 rocna 88, 3 rocna 97, 4 rocna 102, 5 rocna 107, 6 rocna 114, sledujem to stale, a vidi aj ze oblecko jej dlho vydrzi. A mozno mi len sibe, pedina ma dovolenku, uvidim co mi odpise. Ale radsej jedno vysetrenie, nez stresovat.

bibistec
18. júl 2019

@katka1981 no ak sa ti nieco nezda cim skor to treba riesit nie je.vela casu. Len do menzesu. Potom uz nic z toho. Mne tiez vsetci vravelinze aj ja som mala ze dcera je po mne. A figu borovu. Dnes pichame rastovy hormon. Takze urcite chodte na odbery a to cim skor. Aspon ta ukludnia ak je vsetko ok. Ak nie este sa da nieco robit.drzte sa

katka1981
18. júl 2019

@bibistec, ved presne toto si hovorim, ze casu malo. A radsej overit, nez slepo cakat, ze ved vyrastie. Mala by, ale cert nikdy nespi. Muz vzdy hovoril, ze nizka baba je ok. Lenze ked citam tie dievcata co pisu, postel v porodnici je im vysoka, oblecko problem atd. A toho sa fakt bojim, ze teraz maju aj 10 rocne MS, co potom? A nebudem to nechavat tak, lebo viem, ze mi dcera bude nadavat, bude rucat, lebo ona k dr. nejde, lebo ona na krv nepojde, nevravim ze jej chcem pichat hormony, zato by som asi tiez mami neznasala, ale potrebujem vediet ci je to ok.

bibistec
18. júl 2019

@katka1981 veru skocte na tie odbery ono to nie je len o vyske keby len to. Ale celkovo ten organizmus akoby rychlo starne ak to mozem takto zhrnut. Rastovy hormon funguje cely zivot len akoby postupom veku menej a menej. Ak ho mame malo rychlejsie starneme a prichadza opotrebenie organizmu. Choroby a tak.