Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

janulap
29. sep 2009

dai,a na akej operacii bola neterka?S očkami?my mame operaciu naplanovanu na 28.10.Ako to prebieha?A po operacii mala aj bolesti??

dai
30. sep 2009

janulap,
bola s ockami - uz viac ako pred rokom - uteka jej jedno ocko plus ma silne dioptrie... ma nieco s ocnym svalom - no operacia bola v plnej narkoze a nasledne bola malicka tyzden s maminou v nemocnici - musela mat prelepene ocka - obidve, cize dietatko tyzden v poctate nevidi ☹ , davali jej lieky proti bolesti, takze velke bolesti necitila - ocka sa jej nasledne velmi zlepsili...
teraz sa jej to ale trosku zhorsilo a odporucal jej ocny lekar dalsiu operaciu ( vlastne uz po prvej povedali ze je dost mozne ze bude potrebna dalsia... )
teraz ma termin 6.10 tak dam vediet ako dopadla - ale verim ze to dopadne dobre 😔

janulap
30. sep 2009

dai,a oni jej rezali z toho ocneho svalu?lebo nasej uteka jedno ocko.Ale dr.nechce rezat zo svalu,pretoze Emka bude este rast,tak aby ju v buducnosti nemuseli opat operovat.Chcu jej na jednom ocku uvolnitäneviem,ci to napisem spravne) to co drzi sval a ocko,a na druhom oku to trochu viac pritiahnut.ze je to setrnejsia operacia.Preco boli v nemocnici az tyzden?nam bolo povedane ze v utorok prideme,v stredu jej to budu robit a v stvrtok domov.Kolko rockov ma neter?Drzim moc,moc,moc palce Bambulke,aby to zvladla 😉

danulka2
1. okt 2009

ahojte, aj ja sa pridam do diskusie. Moj maly mal na 3-rocnej prehliadke 95cm a 15kg a doktor povedal, ze je na spodnej hranici tabulky. Pritom ja mam 160cm a manzel 167cm, nik z nasej a manzelovej rodiny nieje vysoky, tak si myslim, ze ani maly nebude mat 2mentre /aj ked motyka vystreli a bude mat tolko 😉 /. Spapa vsetko, mlieka vypije asi pol litra denne, tak co vy na to?

veronika1603
12. okt 2009

coooooooo???na spodnej hranici???tomu doktorovi asi hrabe,ked ste obaja nizsej postavy...aj tak ...moj maly ma 2 roky a 9 mes a teraz ma 96 cm a 16kg,takze za 3 mesiace ked bude mat 3 nebude mat vela ale ani malo...ani tvoj nema malo je to taky stred a pri vasej vyske aj vela si myslim takze sa vobec nestrachuj...klikni http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

veronika1603
12. okt 2009

tam kde mas tabulku vyber ze ma 3 roky a uvidis co je priemer v jeho veku takze doktor vie akutat tak prd

veronika1603
12. okt 2009

a este som zabudla uviest ze ja mam 160cm a manzel 190cm

dai
13. okt 2009

janulap,
tak uz mame potom - neterka mala v den operacie 4 roky ... prvu mala v 2, 5 roku...
ach , presne ti nepoviem co jej robili, ale myslim ze to co ty popisujes...
nakoniec bola v nemocnici ako ty pises - cize v pondelok prisli, v utorok rano bola operacia a v stredu ich naobed uz pustili... dokonca malej dovolili odlepit jedno ocko, takze nebola ani slepa.
lekar tvrdi ze dopadla operacia velmi dobre, tak dufame ze to tak bude... teraz sa musi hlavne zahojit vsetko... boli sme v sobotu u nich a mala ocka este velmi krvave, ale uz normalne pozerala a pobehovala... svagrina hovorila ze aj narkozu znasala omnoho lepsie ako prvykrat, akurat robila bordel ked sa zobudila a mala obe ocka zalepene, ze nic nevidi 😖 ale ako hovorim, je uz uplne v poriadku - tyzden este mala byt doma aby nechytila nejaky zapal ale uz sa pomaly chysta naspat do skolky 🙂
verim ze aj vam to dobre dopadne, drzim palceky, ozvi sa ked budete po 😉

janulap
19. okt 2009

dai,
tak to som rada,ze uz mate po a hlavne,ze malicka je ok.No my ideme uz buduci tyzden 28.10....boze,strasne to prezivam.

janulap
19. okt 2009

dai,aj nieco malickej dali na kvapkanie do ociek,alebo nejaku mast.Bolelo ju to po operacii,mala to velmi krvave?
maminka ola s nou na ize?ja sa toho bojim,ze Emka si v noci nejako nechctiac po tych operovanych ockach ublizi.ja totiz budem spat inde ako ona ☹

s1a1n1d1r1a1
11. dec 2009

dobry vecer chcela som sa spytat ci je este v 18 rokoch moznost liecby nizkeho vzrastu ?

andreasiskova3
11. dec 2009

ahojte, môj Davidko bude mať teraz na Štefana 5 rokov a meria 108 cm. Je taký drobnejší, ale keď som sa na to pýtala doktorky či je to problém, lebo všetci jeho rovesníci sú vyšší, tak povedala že je to v poriadku.Že nie je pod hranicou.Tak neviem. Robím si starosti, lebo ked si porovnám dlžku pri narodení a výšku v piatich rokoch s druhým synom ktorý má 7rokov, tak mi vychádza že je o 10 cm nižší ako ten starší ked bol v jeho veku.Zdá sa mi to celkom dosť veľký rozdiel. Ináč ja mám 162 a moja sestra má 172, tak čo ja viem. 😒 Určite je to genetické, ale aj tak si robím starosti kôli tomu.

petrahy
autor
14. dec 2009

andreasiskova3 nemusis mat zbytocny strach ste urcite v norme podla grafu. Myslim ze tu bol aj link na stranku skus pozriet do zadu. ja mam graf doma kedze s malou som chodila na endo. Je tabulka pre dievcata a chlapcov. Minimalne by mal mat. 102cm takze ste v pohode

s1a1n1d1r1a1 myslim ze nie rastove hormonove injekcie sa davaju len do urciteho veku a nie kazdemu väčšinou do puberty ale na to musia byt vysetrene hormony ci su zastavene alebo len spomalene

alelea
14. dec 2009

andreasiskova3 - moja mladšia dcéra mala 4 roky a meria cca 100, toľko ako jej
o 2 roky staršia sestra v dvoch rokoch... Mám podozrenie na celiakiu a k tomu
nemôže mliečko, tak to súvisí s týmto. Dnes som bola u Dr a tá ma objednala
na všetky vyšetrenia ohľadom neprospievania. Vravela mi, že budú skúmať
dynamiku rastu a prírastky váhy, hormony, krvné testy, atď. (posledný rok
pribrala necelé kilo a narástla nejaké 4cm - málo podľa nej)

Tak skús poprosiť svoju pediatričku na nejaké vyšetrenia. Ja sa už veľmi teším,
že budeme vedieť na čom sme, pretože celé 4 roky sme len dúfali, že je to
dočasné a najma dcérkin rast pripisovali dedičnosti. (no keď si spomeniem
na seba v detstve, tak som bola vačšinou vyšší priemer v kolektíve a muž tiež)

petrahy
autor
14. dec 2009

alelea my sme chodili tri roky na premeriavanie a vazenie a samozrejme aj po vysetreniach, nam sa to nastastie akosik same upravilo, ale som rada ze sme pod dozorom priberali sme tak pol kila az kilo za rok a rastli 4 cm za polrok a potom druhy polrok nic momentalne sme sa dostali uz na krivku najspodnejsiu dovtedy sme boli dost pod nou takze len keby sa opät zastavil rast mame sa objednat.

bodka70
15. dec 2009

Andrejka, dôležitá nie je ani tak konkrétna výška, ako dynamika rastu, moja dcérka v šiestich rokoch a 1 mesiac meria 109cm 😉 a má 16kg, , patrí medzi najdrobnejšie deti vo svojom veku, keby mala v piatich rokoch 108cm, brala by som to, že super, aká je vysoká 😉 😉 😉.
Ale zatiaľ sa nestresujem, odmalička patrila k drobnejším deťom, držíme sa prakticky od 2 rokov na 3-4 percentile, každý rok ale podrastie tých 6cm, rastie pomaly, ale stále a pravidelne.
Skús si dať Davidka do rastového grafu, sú na internete všelijaké stránky, my sme na už spomínanej detskýrust.cz, tam je aj napísané, že minimálna výška chlapcov v 7rokoch by mala byť 111cm, to myslím Davidko hravo dosiahne 🙂.

JankaP, zdravím ťa, poznáme sa y MMB 😉, Boďka.

andreasiskova3
15. dec 2009

bodka70: vytlačila som si ten graf, a je na 25 percentilu, krásne som to pozaznačovala a je zodpovedá to presne tej čiarke. tak som kľudná. 🙂 Ved môj manžel má 175 a Davidkovi to vychádza že v18 by mal tiež túto výšku. Ale zas moja mama mi povedala že sestra bola ešte na základnej najmenšia a teraz meria 175 😉 . Tak ktovie možno nás Davidko ešte prekvapí. Dúfam že sa nám to nepokazí, budem ho sledovať. 😉

lusana
16. dec 2009

ahoj Natálka má 7 rokov a 3 mesiace a 114 cm, je to ešte v pohode, inak rastie za rok tak 5-6 cm

petrahy
autor
17. dec 2009

pokial deti rastu nie je co riesit 😉

bodka70
17. dec 2009

Lusana, toľko predpokladám, že bude mať aj Kajka v 7 rokoch, ako tvoja Natálka, pri tejto dynamike rastu (cca 5-6cm ročne) 😉

bodka70
17. dec 2009

Ináč, jediný krát v živote sa mi stalo, že mi Kajka pripadala veľká, pri dcérke jednej známej, ktorá má o 5 mesiacov staršie dievčatko a je od Kajky cca 5-6 cm nižšie, to dievčatko vyzeralo pri nej ako porcelánová bábika - tvárička staršieho dievčatka, ale všetko v drobnom vydaní 🙂 🙂 🙂. Ale známa je maličká, odhadujem, že má cca 153 cm a jej muž okolo 160cm, ich deti sú v poriadku, len sú drobunké, nie každý sa vojde do tabuľky 😎 .

Ja stále hovorím, niekto musí "obhospodarovať" aj ten spodok grafu, keď sú niektoré deti nadpriemerne veľké a niektoré sú v strede grafu 🙂 🙂 🙂.

lusana
17. dec 2009

bodka ďakujem, trocha si ma ukľudnila, stále ju premeriavam, doktorka ma straší, že je veľmi malá

petrahy
autor
18. dec 2009

lusana odkial presne si ? sme z jedneho okresu mohli by sme sa poznat 😉 mal mala v siedmych rokoch 113cm a 18kg. my sme premeriavali raz za mesiac u obvodacky a raz za pol roka na endokrinologii ale my sme boli sledovany od siestich rokov a boli sme hodne pod krivkou

lusana
18. dec 2009

petrahy som priamo zo Skalice a koľko meria teraz. Kde chodíte na endokrinologiu?

petrahy
autor
18. dec 2009

lusana uz nechodime chodili sme do Blavy nie je podstatne kolko meria ale problem bol v tom ze vobec nerastla mala zateveny rast ale podla vysetrenia hormonov bolo to OK niektore deti mozu mat aj psychicky blok my sme podstupili koli tomu aj genetiku a vsetko je v poriadku len rastie pomaly a malo ma vyse 8 rokov a 117cm cize je na najspodnejsej krivke. Zato mladsi bude mat 7 a ma 128cm a najmladsi momentalne nerastie uz pol roka ja to sledujem u vsetkych. A kolko mas rokov?

lusana
18. dec 2009

petrahy 29, no ja mám tiež obidve deti úplne rozdielne Samko je malý žrút, je to aj vidieť 14 mesiacov 81,5 cm 11,5 kg, pri narodení 3950 kg. Natálka7 rokov vo všetkom sa iba piple, nič nelúbi, nechutí jej, meria 114cm a váži do 20 kg. Ona sa malá aj narodila 2950 g a odvtedy je stále drobná.

petrahy
autor
18. dec 2009

mne sa narodili ale velke deti 3770, 4500, 4400 😀 a kam si chodila do skoly na strednu ? sme rovestnicky ale ja som Senicanka

lusana
18. dec 2009

petrahy napísala somti do IP

bodka70
19. dec 2009

Petrahy, ja viem, že nie je čo riešiť, keď dieťa pravidelne rastie, hoci je drobné. Ale veľmi dobre poznám tieto obavy, hoci sa snažím iných ukľudniť 😉.
Stále si hovorím, že je všetko OK, ale aj tak ma zamrzí, keď ju tak vidím medzi ostatnými deťmi, napríklad na vianočnej besiedke a deti v jej veku ju prevyšujú pomaly o hlavu a keď je medzi 4-ročnými, pomaly nevidno rozdiel.
Na budúci rok ide do školy, kdesi som čítala, že minimálna výška pre prijatie do 1-ročníka je 108cm (aby vôbec dosiahlo na lavicu), to presahujeme ledva o 1 centimeter, prvý rok jej asi budem nosiť školskú tašku, neviem si predstaviť ako ju ponesie, mám staršiu školáčku, vidím aké ťažké tašky nosia deti...

A potom tie reakcie okolia 😖. Teraz je to už lepšie, ale predtým som mala zopár menších konfliktov kvôli tomu. Kajka je motoricky veľmi šikovná a samostatná, vždy liezla kade tade, pár krát sa mi stalo, že ma upozorňovali, že malá mi lezie tam a tam (s podtónom, že tak malé dieťa vystavujem nebezpečenstvu), nechceli ju pustiť na šmýkalku a pod. A raz v detskom kútiku nechceli pustiť jedného chlapčeka, že ešte nemá 3 roky, tak sa pustila do mňa, že ako to, že ja tam mám svoju a určite nemá 3 roky (to už mala vtedy takmer 4r) 😀

petrahy
autor
20. dec 2009

bodka70 kazdy ma obavy tak z mojich skusenosti doteraz by si nemusela kupovat listok v autobuse keby som bola taka ani jeden sofer jej netipne 8 rokov isli sme do skoly na zaciatku roka a to je uz druhacka a je mensia ako prvaci a je septembrova takze by bola tretiacka. Kto nas nepozna povedal by ze patri do skolky, ale ked si otvori pusu a zacne rozpravat tak sa divia chodila aj na sutaze kazdy rok zo skolky je sikula 😉 ako väčšina malych deti