Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

dai
25. jún 2010

tak, to co popisuje bodka sa presne stalo mne 🙂 ako 5-tacka som bola vyspela, najvyssia v triede - hambila som sa zato, dostala som potom v 6-tej triede menstruaciu a stop rastu 😀 takze teraz meriam tolko kolko v 6-tej triede na zakladke - 162cm 🙂

moj mladsi brat bol napr. vzdy najmensi v triede , taky chrust ako vy popisujete, ked sa narodil mal 46cm a stale bol malucinky a chudunky. ked bol v 1-vej triede na gymnaziu tak bol suverenne najmensi v triede, akoby nejaky 4-tak zo ZS tam chodil...no a potom u neho nastal rastovy skok a pocas prazdnin prerastol 3/4 svojich spoluziakov - teraz ma 186cm , je z neho poriadna chlapina a uplna pohoda ( druhy brat je rovnako vysoky - ten bol ale vysoky od malicka )
Takze ja si myslim ze hlavne chalani pokial su zdravy tak jednoducho len mozno fyzicky neskor dospievaju ale ten rast ktory im je geneticky dany dosiahnu... u bab je to trosku ine, kedze ta menstruacia je fakt dost velky stop dalsiemu rastu ( moja mama ma 175 cm, menstruaciu dostala v 16-tich, cize myslim ze aj ja keby neskor dospejem, tak som o dost vyssia ). Ale zas si myslim ze u baby ta vyska nejak moc neprekaza - ja som napr, nikdy nemala frajera mensieho ako 190cm 😀 pricom oni vzdy nadbiehali mne. Moj muz ma 190cm tiez 😀

janulap
25. jún 2010

bodka,prosim ta,mas nejake anglicke grafy?ked pises,ze ceske a slovenske su prisnejsie?papaaa 😉

bodka70
27. jún 2010

@janulap - už sa presne nepamätám, na ktorej stránke som ich videla, ale aj napr. na stránke www.novonordisk je taký graf - tak napríklad na 7 rokov je tam hranica 3percentil výška 110cm, na iných grafoch sa za minimum považuje 115 cm. Odhadujem, že Kajka bude mať v 7 rokoch cca 114cm, takže podľa toho prvého grafu je v pohode, kdesi na 8-10 percentile a podľa iných grafov je to 1cm pod minimálnou hranicou. Tak si vyber 😒.

dali4
27. sep 2010

Ahojte kočky... mám 7 ročného syna ktorý meria 112 cm a teraz beháme po všelijakých lekároch ☹ . RTG zápestia máme, očné vyšetrenie, z genetiky čakáme na výsledky a v stredu máme íst do Ba na endo vyšetrenie a vraj si tam možno malého nechajú? To ako mám chápat, prečo možno a čo mu budú robit? Čítala som zopár vašich príspevkov a je mi z toho celého na nič. Neviem čo spravím ked ho budú chciet nechat v nemocnici... čo s malou? Mám 11 mes. dcérku... manžel odcestovaný. Samého ho tam nenechám, ak, tak bysom chcela zostat s ním v nemocnici... Kto mi poviete niečo bližšie prosíííím, že či sa to nedá bez toho aby tam ležal ☹ .

bodka70
28. sep 2010

Ahoj @dali4 , my sme na takéto vyšetrenie v nemocnici zatiaľ neboli, ale čo som čítala dievčatá z diskusie o rastovom hormóne (na rodine.cz), tak zrejme mu budú robiť testy, či sa mu dostatočne vyplavuje rastový hormón, čiže mu budú viac krát odoberať krv v rôznom čase a po navodení určitého stresu. ale bližšie o tom veľa neviem. ☹ .
My sme zatiaľ také niečo neabsolvovali, na 7. rokov máme ísť na kontrolu rastu na endokrinológiu (boli sme na 6 a pol roka). Kajka bude mať v novembri 7 rokov a má 113,5cm, podrástla zatiaľ 5apol centimetra od 6 rokov, tak snád to bude v poriadku, hoci je maličká, zatiaľ rastieme ako tak v norme.
A nemohli by ti pomôcť nejaký príbuzní (babka...) alebo kámoška? Poprípade sa skús spýtať, či by si tam nemohla ostať aspoň cez deň aj s malou, niekde vychádzajú mamičkám v ústrety.

dali4
28. sep 2010

@bodka70 dakujem za odpoved 🙂 . S malou to budem musiet nejako poriešit 😒 . Niečo som čítala o tých testoch ale práve najviac mi chodia po rozume tie stresy, šoky... neviem v akom zmysle to mám chápat. Zajtra ideme tak som zvedavá ako mi to bude vysvetlené v nemocnici. Malý priebežne rastie stále, rast sa mu nezastavil zatial a bol taký menší už od narodenia... Nemám dobrý pocit z tých testov ale už vela vyšetrení sme absolvovali tak bysme to asi mali dotiahnut do konca... čo už ☹ .

bodka70
29. sep 2010

@dali4 , držím palce, tie stresy snáď nebudú také hrozné, čítala som od báb, že to mysleli v zmysle pohybu, po nejakom cvičení, behaní - že deťom potom odoberali krv. ahoj Boďka.

dali4
4. okt 2010

@bodka70 dakujeme. No, inak to celé dopadlo tak že si malého v nemocnici nenehali. Zatial. Doktorka povedala že tie testy sú dost velká zátaž pre dieta a kým naozaj nemusia tak to nerobia 😒 . Vraj sice má spomalený rast a možme čakat aj pubertu že dojde o volačo neskor ale je to genetická záležitost a na to lieky nedávajú. Som rada že to takto dopadlo zatial... Vo februári ideme na kontrolu. Ak bude priebežne rást, aj ked pomalšie vraj to je normálne ale pre istotu bude sledovaný keby sa rast zastavil. rtg zápestia má v poriadku 🙂

janulap
6. okt 2010

Ahojte,no my ideme tiez po roku koncom oktobra na kontrolu do Lubochne.Emka narastla za ten rok 6cm.Tak mame 113,5cm.Tiez je drobnejsia,uvidiem co nam povedia.
Dali,a ty kolko merias?

bodka70
6. okt 2010

@janulap , tak to má teraz Emka presne toľko, čo Kajka 😉 . Kajka bude mať v novembri 7 rokov, tak dúfam, že ešte aspoň centimetrík podrastie. 😉

janulap
6. okt 2010

bodka70 my budeme mat 7 rokov az v marci....ale bojim sa do tej Lubochne ☹

bodka70
6. okt 2010

@janulap - Jani, ja si pamätám, že Emka je trošku mladšia od Kajky 😉 . Chodí už do školy? Kajka je prváčka a v triede je druhá najmenšia, menší je už len jeden rómsky chlapček, ten má odhadujem tak 110-111 cm, už mal 7 rokov.

janulap
6. okt 2010

@bodka70-ano,chodi uz do ksoly....a s jednou spoluziackou su + - 1-2cm rovnake.Ozaj bodka,a vyratali vam kolko cm bude mat pravdepodobne malá v dospelosti?nam v Lubochni vyratala,ze 162cm,ale neviem...co pozeram grafy-tak 158cm.

bodka70
6. okt 2010

@janulap , nie neratali nam, ale v podstate je to jedno, predpokladám, že nižšia ako ja nebude - ja mám ledva 157 a som s tým celkom spokojná, nikdy som nemala problémy ani mindráky z toho, že som maličká 😉. Kajka má postavu po mne, muž je vyšší (178cm), ale po ňom sa "ťahá" skôr staršia dcérka, tá vyzerá, že by mala byť vyššia. Podľa grafov by mali mať moje deti okolo 161 cm (keď dám do priemeru výšku nás oboch).
Jani, tej Ľubochni sa neboj, podľa mňa má zatiaľ Emka primeraný rast, tých 6 cm ročne by určite nevyrástla, keby mala vážne problémy - či už so štítnou žľazou alebo s rastovým hormónom.

janulap
6. okt 2010

bodka dakujem,potom ti dam vediet,ako sme dopadli.A drzim palce aj vam....viem,ako kazdy 1 cm potesi 🙂

bodka70
6. okt 2010

@janulap , veď ich "ťaháme" už aj očami 😀

bodka70
7. okt 2010

@dali4 , Marek má v tom výhodu, že je chlapec a u nich puberta prebehne neskôr a dlhšie ako u dievčat. Mám známu, čo má malinké deti - chlapca a dievča, obaja sú pod tabuľkovým minimom. Dievčatko je o pol roka staršie ako moja Kajka, má 7a pol a od 6 rokov jej pichajú rastový hormón, testami jej zistili abnormálne nízku hladinu rast., hormónu.
Chlapec je tiež veľmi malý - má 9 rokov a tomu ešte nerobili tie testy v nemocnici, ešte počkajú, ako sa bude jeho rast vyvíjať. U dievčat sa tak dlho čakať nemôže, je riziko že dostane pubertu a menštruáciu už v 10 rokoch a to je často už stop rastu a začnú sa uzatvárať rastové štrbiny a žiadna liečba už nepomôže. Chlapci koľkokrát začnú poriadne rásť až v 15-16 rokoch a s liečbou rastovým hormónom sa im dám pomôcť aj v neskoršom veku ako dievčatám. Takže sa dlhšie čaká, či sa to nerozbehne prirodzene.

dali4
7. okt 2010

@bodka70 ano tak nejako nám to vysvetlovala aj doktorka v Ba 🙂 . Tak som rada, ukludnila som sa trošku. S Michaelkou uvidíme ako to bude ale zatial si myslím že s týmto nebude mat problém. Je dost velká na svoj vek, vyzerá byt úplne inak stavaná ako Marek.

renab
7. okt 2010

@dali4 Aj náš najstarší syn bol do 15 rokov najmenší v triede a aj pod tabuľkovou normou. Má 17, nie je síce žiadana žirafa, ale meria 175 cm. Takže to v priebehu 1,5 roka dobehol a ešte asi bude trošku rásť. 😀

dali4
7. okt 2010

@renab 🙂 to rada počujem 😉 .

renab
7. okt 2010

@dali4 Určite narastie. Náš syn keď prišiel prvý deň z gymnázia domov, tak povedal, že všetci tam vyzerajú ako keby minimálne dvakrát prepadli. Taký bol štupeľ. Teraz patrí medzi zlatý stred.

miroslava124
7. okt 2010

Ahojte. Moj synček bude mat v decembri 3 roky, to znamená o 2 mesiace a meria 85 cm. Zašli sme na endokr. a vyzerá to tak že mu chýba ten rastový hormon. Na buduci týžden to budem vediet na 100 percent. Nemá niekto z vás s tým skúsenosti? Že po akej dobe sa dostavia výsledky?

bodka70
8. okt 2010

@miroslava124, ja s tým nemám osobne skúsenosti, ale čo som sa rozprávala so známou, čo jej dcérka dostáva rastový hormón, tak výsledky sa dostavujú veľmi rýchlo. Práveže na začiatku telo dobre využíva rastový hormón dodaný zvonku, lebo ho má málo a deti už po prvom mesiaci podávania vyrastú centimeter-dva a za prvý polrok podávania často vyrastú aj 6-7 centimetrov a aj viac.. Potom už účinnosť trochu klesá a rast sa ustáli na toľko cm, ako je bežné u zdravých detí s dostatkom hormónu, ale s podávaním hormónu netreba samozrejme prestať, bez neho by zase rástli máličko.

miroslava124
8. okt 2010

ďakujem velmi pekne za odpoveď. Mňa ani neodporučila obvodná dok. na tu endokrinologiu. Opýtala som sa na to sama, a ona mi ešte aj vravela že načo šak to dorastie.. Teraz som rad, že som na tom trvala, že pre istotu. Tak dúfam že to synčekovi pomože.

janulap
9. okt 2010

Miroslava124,este je tu moznost navstivit NEDU v Lubochni.Deticky sa objednavaju priamo k primarke,a je skvela,skvely pristup.Drzim palce 😉

miroslava124
9. okt 2010

janulap, ahoj. Čo je to tá NEDA?

janulap
11. okt 2010

Narodny endokrinologicky ustav v Lubochni pri Ruzomberku
http://www.nedu.sk/index.php?option=com_content...
Viem,aspon nam,ked prisli vysledky z krvi,co jej tam brali,tak hned tam zistili,ci ma rastovy hormon...take testy u nas v DK nerobia,ale u vas mozno ano.A necakas tam dlho.Ak tam prides o cca 6.30 tak do 8-9hod si vybavena.

miroslava124
14. okt 2010

No už nám povedali výsledky s endok. Má vážny nedostatok rastového hormonu. Vraj bez liečby už nepodrastie ani cm. 26.10. ideme do nemocnice na 4 dni koli dalšim testom a nastaveniu liečby. Keby niekto mal s tým skusenosti, tak prosim dajte vediet.

bodka70
14. okt 2010

@miroslava124 , skús pozrieť na stránku www.rodina.cz, do diskusií, skupina: zdravie - ostatné nemoci - problémy s rustem.
Tam sa stretávajú mamičky, ktoré deťom pichajú rastový hormón, rozoberajú tam problémy s aplikáciou, ako to deti znášajú, prenášanie ampuliek v chladničke atď.

Inak, je mi ľúto, že to takto dopadlo ☹. Ale je na druhej strane šťastie, že sa tomu už dnes dá pomôcť. Nechcela so ti to dopredu predtým písať, ale aj mne sa tých 85cm takmer na 3 roky zdalo máličko. Veď Kajka mala v tomto veku 89cm a to sa ledva držíme 3-percentilu. V takomto veku je 4cm dosť podstatný rozdiel. držím palčeky, Boďka.

maznacik007
14. okt 2010

dievcata kedy vasim drobcom robili prve vysetrenia kvoli rastu? my mame teraz 2 roky a 3 mesiace a mame 85 cm chlapcek