Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

bodka70
25. okt 2011

@lusana , neviem, predpokladám, že jej asi budú odoberať krv a urobia genetický profil - či nemá napr. Turnerov sydróm , alebo Prader-Wiliho syndróm, možno sú aj iné genetické ochorenia súvisiace s výškou, netuším. Ale to asi len pre istotu, predpokladám, že to by už mala aj nejaké iné príznaky týchto ochorení. Veď si to skús hodiť do "strýčka Googla" , že aké sú tam príznaky, ale dcérku máš ináč zdravú, tak by v tomto snáď nemal byť problém 😉 .

bubinko83
25. okt 2011

@bodka70 prosim ta ako vyzera take endokrinologicke vyšetrenie ? Urobia sa len odbery na ten rastovy hormon? A ked je to v poriadku tak čo dalej? dakujem

lusana
25. okt 2011

@bubinko83 my sme absolvovali pred dvomi týždňami, doktorka sa vypytuje na ochorenia v rodine, choroby od narodenia, stravu a pod., dcéru poprehliadala naozaj dôkladne, musela sa vyzliecť do nohavičiek, potom zobrali 4 ampulky krvi, na štítnu žlazu alergie, celiakiu, krvný obraz a neviem čo ešte. nakoniec urobili rentgen zápestia.

bubinko83
25. okt 2011

@lusana neviem či tam mam ist ale ved za tie vyšetrenia nič nedam,aspon budem viac v klude,nie? A aj vam niečo našli?

lusana
25. okt 2011

@bubinko83 ja som dlho nechcela ísť, lebo to máme 100 km, ale nakoniec som rada, zatial nám nenašli nič, vraj je všetko v poriadku, len je drobnejšia. Ešte nám chýba jeden výsledok na celikiu a pošlú nás na genetiku. Ak to všetko dopadne dobre budem spokojnejšia, teraz iba stále porovnávam dceru s inými deťmi a mám strach, aby sme niečo nezanedbali, ale u nás to vyzerá dobre.
Ako staré dieťa máš a koľko meria?

bubinko83
25. okt 2011

@lusana syn ma 3 roky a meria 93 cm,ale aj my sme nizky ja mam 162 a muž 167 cm,tak ja neviem.

lusana
25. okt 2011

@bubinko83 som pozerala a dcéra mala v 3 rokoch 89 cm

bubinko83
25. okt 2011

@lusana no moc sa mi nechce okolo toho behat,lebo u nas neni nikto vysoky,nema byt po kom. A maly rastie vidim to aj na oblečeni.Je drobnejši ale neviem či to mam už riešit alebo ešte možem počkat.

bubinko83
25. okt 2011

@lusana a vy ste boli v Lubochni?

flori
25. okt 2011

Ahojte,aj u nas sme so starsou dcerou od jej 3 rokov riesili vysku,na prehliadke 3-rocnych mala vtedy 88 cm,detska lekarka nas roky uspokojovala odpovedou-ved aj ine deti su mensie atd....tiez sme sa nevyhli porovnavaniu,v skolke i skole bola najmensia....pretrpeli sme si vety typu-preco nerastie,stale je taka mala....Minuly rok som napriek protestom detskej lekarky trvala na odbornych vysetreniach.A v juni tohoto roku dcere v jej 10 rokoch diagnostikovali celiakiu.Som rada,ze riesitelna pricina je na svete a ze moje apelovanie na potrebne vysetrenia neboli marne.Obcas som nazrela aj do tejto temy a hladala odpovede na nas problem....Drzim vam palce,nech vase deticky rastu a su zdrave.

lusana
25. okt 2011

@bubinko83 my sme boli V Bratislave na Kramároch,u veľmi príjemnej pani doktorky Pribilincovej

lusana
25. okt 2011

@flori koľko centimetrov má dcéra?

miroslava124
26. okt 2011

Ahojte, tak mi berieme rastový hormon od februara to je cca 8 mesiacov a vyrastol 9 cm a pribral 1 a pol kg. Som nesmierne štastná, že konečne kupujeme nové oblečenie 🙂

lusana
26. okt 2011

@miroslava124 tak to je super 9cm za tak krátky čas

anjelicek26
26. okt 2011

@miroslava124 - to je skvele, ze tak rastie 😵 Nasa zaba od juna 2cm, ale aj to sa pocita, ma 104 cm ;)

bodka70
26. okt 2011

@miroslava124 , myslela som na vás, že ako sa vám darí 😉. Ja som to vtedy v diskusii napísala, neviem, či priamo tebe, že rastový hormón na začiatku veľmi rýchlo pôsobí, telo hneď zužitkuje to, čo mu dovtedy chýbalo.
Neskôr ti už chlapec nebude rásť až tak rýchlo, ale stále to bude nadpriemerný rast a malý ti za chvíľku dobehne zameškané. Som rada, že sa vám darí 🙂 .
Kajka tiež celkom pekne rastie, aj keď bez pridaného rastového hormónu. Za rok podrástla 7 cm.

tortelinka
26. okt 2011

necitala som moc temu, ale zapojim sa, aj ja som mala problemy s rastom, rodicia so mnou behali, nic sa nezistilo, az ked som bola dospela, kvoli inym veciam sa potvrdil Turnerov syndrom..blba diagnoza...ak niekoho zaujima viac, som na to uz odbornik 🙂

bodka70
26. okt 2011

@tortelinka , ja o Turnerovom syndróme viem pomerne dosť, i keď nie určite toľko ako ty, kedže teba sa to priamo dotýka 😒. Ale predpokladám, že teba rastovým hormónom neliečili, keď ti to zistili až tak neskoro. 😒 . Viem že v súčasnosti sa dievčatkám so zisteným Turnerovým syndrómom RH podáva, nielen kvôli výške, ale aj na ostatné symptómy. Mala si slabšie príznaky ochorenia, alebo to len lekárom na začiatku nenapadlo, že by si to mohla mať?

tortelinka
26. okt 2011

@bodka70 neviem preco to nikomu nenapadlo, nedostala som RH, a ani som nemala ziadne sprievodne priznaky (okrem problemov s matikou 😢 ), ale som tomu rada nakoniec

bodka70
26. okt 2011

@tortelinka , tak to ti verím. Je asi lepšie mať Turnerov syndróm s minimom príznakov zistený až v dospelosti ako ťažkú formu, ktorú už podľa výrazných príznakov zistia lekári už v detstve. Predpokladám, že máš zrejme mozaikovú formu, kde sú príznaky najslabšie.

lusana
27. okt 2011

@tortelinka prosím ťa koľko cemtimetrov máš?

tortelinka
27. okt 2011

@lusana mam 148 cm

tortelinka
27. okt 2011

@bodka70 ano, mam mozaiku, asi preto neboli ine priznaky prilis viditelne

luni195
28. okt 2011

no mi máme zase opačný problém ideme mať 7 rokov a máme 130 cm rastieme ako z vody za 4 mesiace sme narástli o 7 cm. ☹

maznacik007
28. okt 2011

@luni195 nestresuj to je uplne v pohode... moja ma 8 rokov a ma 143 cm a nie je v triede najvyssia.... dnes su uz deti vysoke....
syn je zasa drobny ... posielaju nas na endokrinologiu ale zatial vaham.... ma 3 roky a 91 cm

bubinko83
29. okt 2011

@maznacik007 aj nas posielaju na endokrinologiu syn je menši ma 92cm.No neviem či tam mam ist až mi je do plaču,lebo jedny vravia načo ved nema byt pokom vysoky a na duhej strane ma to trapi.No ja neviem ako to vyriešim.My sme boli s mužom take iste drobne deti .
@miroslava124 a ako sa podava ten rastovy hormon a ako často?

anjelicek26
29. okt 2011

@maznacik007 - Saska mala 72 cm v roku, 80cm v dvoch rokoch, 88cm mala v troch rokoch 😕 92cm v 4 rokoch 😕 😕 102,5cm v piatich rokoch... kazdy to spomenie, ze je strasne malinka. Teraz ma 104cm a ma 5 rokov a 4 mesiace...

Ja to beriem tak, ze ja som ako 6 rocna mala presne 98 cm (!) takze Saska je hodne vyssia, ako som vtedy bola ja, takze hadam bude aspon o chlp väcsia... ja mam len 153cm... a cela moja rodina ma minimlne 172cm - vsetky zeny, aj 182-184cm sesternice z oboch stran... asi si tiez kupim domaci test na celiakiu 😝

miroslava124
29. okt 2011

@bubinko83 podava sa každý den večer pred spanim alebo počas spanku. Je to také pero ktoré stačíš a ten hormon sa tlakom dostane do tela. Je to bez ihli a bezbolestné, skušala som to aj ja na sebe a ani to necitit, a synček vravi že ho to neboli. Nieje to nič strašne..Moj mal v troch rokoch 85 cm, ale ono ide o to či vobec rastie alebo nie. Moj narastol od 2 do 3 rokoch len 2 cm. A mal by priemerne 12 cm...

bubinko83
30. okt 2011

@miroslava124 mne syn narastol za posledny rok 5 cm,neviem či to stači.

baby boli ste niekto v Lubochni na vyšetrenie? AKo to tam chodi a ake su čakacie doby na vyšetrenie? Myslim na kedy by nas objednali? My tu sice mame detsku endokrinologiu ale ja som neni moc spokojna ,chodila som tam ako pubertačka so štitnou žlazou.Tak že by sme skusili tu Lubochnu.

bubinko83
30. okt 2011

a ešte som študovala tie percentilove grafy a syn ide presne podla tej krivky 25 čo to znamena? 😕