Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

lusana
6. okt 2011

@bodka70 určite dám vedieť, ako sme dopadli. Ja s tým tiež nemám problém, dokonca sa mi zdá, že teraz sme aj niektoré deti dohonili, už nie je sama taká drobná, ale v triede sú ešte 2 dievčatá nižšie ako ona. Podľa mňa je dôležité, že deti rastú a myslím, že keď dieťa rastie 6 cm za rok tak je to dostačujúce, no pre pokoj v duši sme sa rozhodli, že nato vyšetrenie zájdeme.

anjelicek26
6. okt 2011

@bodka70 - ja sa dost bojim toho, aka je malinka, vraciame sa na rok spät do nemecka a bude preskakovat rocnik - pojde rovno do druhej triedy - ona je koniec juna - bude mat 6 rockov a septembrove deti uz 8 :( Ona do toho taka malinka :( Ci to nebude blbe :(

lusana
7. okt 2011

@anjelicek26 myslím, že bude záležať aj od toho aká priebojná je tvoja dcéra, moja dcéra je našťastie septembrová takže má pred tými detičkami pár mesiacov náskok. My sme s tým v škole žiadne problémy nemali a to je dcéra skôr nepriebojná, ale kamarátky si vždy našla a na učenie je veľmi šikovná. Neboj určite to zvládnete a do septembra ešte veľa podrastie.

bodka70
7. okt 2011

@anjelicek26 , ťažko povedať, veľa závisí od toho, aký tam bude kolektív, učiteľka, ako ju deti budú brať a aj od toho, ako sa s tým vyrovná tvoja dcérka. Moja Kajka je ten typ, že na jednej strane sama seba berie veľmi vážne, neznesie žartovanie či dokonca posmech na svoju osobu, takže také tie reči od detí, že je "krpec" zo začiatku veľmi zle znášala, aj si pár krát doma kvôli tomu poplakala 😒 . Ale potom si tam našla kamarátky, svoju partiu (jej najlepšia kámoška je najvyššia v triede, má viac než 130cm 😝 ), takže už je to dobré. Na druhej strane moja dcérka je veľmi ctižiadostivá, priebojná, doslova ju všade vidno aj počuť, takže sa nestratí 😉 .
Nedávno sme boli na jednej cyklistickej súťaži, Kajka súťažila v kategórii 7-8 ročných detí, má takmer 8, takže tam bola skôr staršia a aj tak tam z 12 dievčat bola 2. najmenšia, menšia bola už len jej o rok mladšia sesternica. Bolo aj vidno na niektorých deťoch, že na ňu trochu pozerali, že čo tam taký krpček robí, že ju ľahko predbehnú. Kajka ale nakoniec získala striebornú medailu, predbehla o pol až hlavu väčšie dievčatá 😉.
Posielam foto na porovnanie, Kajka súťaží s číslom 57, v oranžovom tričku a modrej prilbe. Takže získala si rešpekt 😎.

andrejka1974
7. okt 2011

ahoj u kazdeho dietata je to ine moj najstarsi syn mal v 7 rokoch 125 cm teraz ma 18 a ma 187 🙂 🙂 🙂 a to ja mam 163 a manzel 173 a dalsi synovia su maly este teraz Simon mal v 7 rokoch 120 cm a teraz ma 14 a ma 149 cm Matusko ten mal tiez 120 cm v 7 rokoch a teraz ma 11 a 131 cm budu asi maly po mne a mam najmensiu dcerku ktora ma teraz len 3 roky a vysku len 85 cm nikdy nebrali lieky koli vyske ani nas nikdy na to nevysetrovali neboj sa maly ti urcite vyrastie aj ten moj najstarsi je uz obor

bubinko83
7. okt 2011

ahojte,dnes sa nam doktor zmienil o tom že by nas naša pediatrička mala poslat na endokrinologiu kvoli tomu že synček je maly. Ma 3 roky a 92cm a 12 kg. Na trojročnej prehliadke nam dokiny nič nehovorila.Maly je zdravy a nema byt po kom vysoky ja mam 162cm a muž 167. Co vy na to?

vever1
7. okt 2011

@bubinko83 ja by som sa na tvojom mieste netrapila. Obja aste maly tak ako si napisla nema byt po kom velky. u nas je to rovnako. Moj syn mal v 1.5 roku len 78cm a 9kg. tiez nema byt po kom vysoky a ja som este aj tenka takze vahu ma po mne. hlavne je ze su zdravy. nie kazdy musi byt obor 😉

bubinko83
7. okt 2011

@vever1 ved prave že mne pride tiež maličky ale detska dr. pozna aj mna odmalička a bola som presne taka ista drobunka malička.Synček dost vybeha ale rastie vidim to aj na oblečeni hlavne nohaviciach.

bubinko83
7. okt 2011

@vever1 a ja zase nechcem do neho pchat nejake hormony ked je zdravy.

vever1
7. okt 2011

@bubinko83 vsak prave. ja mam brasku dvojicku, my sme tiez od zaciatku boli malicky a on potom v puberte rychlo vyrastol a prerastol aj otca. ja som zostala mala ale som o nieco vyssia ako moja mama. aj nas je malicky a hlavne chudy ale to viem len preto lebo vazi 9kg ale ked sa nanho pozries tak by si nepovedala ze ma len tolko. takze kasli na tabulky a dr. ved on to moze v puberte este dohnat. Ja by som osobne ziadne hormony do malych deti nepchala 😒

bodka70
7. okt 2011

@bubinko83

http://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/growthchart...

sú rôzne grafy, hodila som ti link na jeden, je to rastový graf podľa zdravot. organizácie WHO, podľa neho by 3-ročný chlapec mal mať výšku minimálne 90cm a váhu minimálne 12kg, čo tvoj chlapček splňuje. A vzhľadom na výšku rodičov, si myslím, že ti chlapček rastie primerane. Podľa mňa máš ešte na endokrinologické vyšetrenie čas tak za rok-dva, poprípade vôbec, podľa toho ako ti bude ďalej rásť, stačí sledovať jeho rast na tabuľke, či sa drží svojej rastovej krivky alebo ide nižšie. Chlapci rastú dlhšie ako dievčatá, takže aj keby bol nejaký problém, dá sa to riešiť nejaký rok-dva neskôr ako u dievčat.

bubinko83
7. okt 2011

@vever1 ved prave ja sa liekom vyhybam ako čert križu 😀 A použivam len v nutnom pripade. Načo mi je velke dieta a chore.Synček je sice menši ale zdravy ako ryba.
@bodka70 tabulky mi neukazuj nikdy sa v nich nevyznam 😀 😀 😀 POtrebovala by som na ne vysoku školu. Uvidim čo mi povie detska dr. pojdem sa jej spytat že čo a ako ale nechcem maleho zbytočne stresovat nejakymi vyšetreniami pokial to nieje nejak važne.Da sa to riešit dokedy? Ako rychlo ma rast dieta priemerne za rok?

bodka70
7. okt 2011

osobne si myslím, že vyšetrenia treba riešiť len v troch prípadoch: 1. dieťa je výrazne menšie, ako je rodinná predispozícia, t.j. akých má vysokých rodičov, súrodencov, starých rodičov atď. 2. dieťa má nejaké zdravotné problémy, kt. by mohli ovplyvňovať jeho rast (podozrenie na celiakiu, alergiu a pod.) 3. dieťa výrazne znížilo svoj rast (išlo dole na rastovej krivke) alebo úplne prestalo rásť zhruba po polroku.

bodka70
7. okt 2011

@bubinko83 , koľko má dieťa rásť závisí od veku, zhruba od tých 3 rokov má dieťa rásť tých 5 až 7 cm ročne minimálne, pred pubertou okolo cca 10 rokov sa môže rast ešte o niečo znížiť (na tie 4cm) a potom v puberte naopak zvýšiť u chlapcov na tých 10-12cm ročne.

bubinko83
7. okt 2011

@bodka70 tak teda si to odsledujem za jeden rok a potom by som to začala riešit. Ale nemyslim že je to problem kedže my sme nizky skoro všetci v rodine aj z mojej aj z mužovej strany.

bodka70
7. okt 2011

tiež si myslím 😉 , keď bude mať na 4 roky tých 98cm, je to v pohode a nie je čo riešiť 😉 (minimum je 96cm, ale vy ste zatiaľ 2cm nad minimom).

bubinko83
7. okt 2011

@bodka70 dakujem z aodpoved. A ako vplyva ten rastovy hormon na deti? Akože rychlejšie rastu aj priberaju či?

bodka70
7. okt 2011

@bubinko83 , menší rast je len v malom % prípadov spôsobený nedostatkom rastového hormónu. Väčšinou je spôsobený inými faktormi (dedičné dispozície, choroby súvisiace s trávením, deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou, niektoré dedičné choroby, poprípade citové a fyzické zanedbávanie dieťaťa - u detí týraných a pod.). Takýmto deťom sa rastový hormón nepodáva, kedže by im nepomohol, majú ho dostatok. Ak by ho dostávalo zdravé nízke dieťa alebo aj normálne vysoké, tak proste rýchlejšie a viac kvôli nemu nenarastie.
To pomôže deťom, len keď ho majú fakt nedostatok a na to sa robia testy, keď je na to podozrenie. Liečba rast. hormónom je dlhodobá a veľmi drahá, takže určite sa nepodáva len tak hocikomu. A takým deťom sa dodá len to, čo telu chýba.
Takže ja veľmi nechápem reči niektorých rodičov, že oni nebudú trepať deti hormónami atď. Veď to nikto zdravým deťom nepodáva a keby dieťa ho nemalo dostatok, tak ho jednoducho potrebuje, tak mu ho dám. Tam už nejde len o výšku dieťaťa, ale aj o jeho zdravotný stav - nedostatok rast. hormónu (RH) vplýva na srdce, svaly, metabolizmus, vstrebávanie vápnika atď. - deti môžu mať v dospelosti problém so srdcom, svalmi, kosťami, môžu trpieť osteorospózou....To je akoby som povedala, že dieťaťu s cukrovkou nedám inzulín - veď to je tiež hormón.

bubinko83
7. okt 2011

@bodka70 my sme narodeni o 5tt skor može to mat niečo stym spoločne? A to ten rastovy hormon je taky drahy? Kolko to stoji?

bodka70
7. okt 2011

@bubinko83 , no pokiaľ viem cena liečby rastovým hormónom je okolo 10000,- eur ročne + samozrejme cena ampuliek, vpichových pier, vyšetrení a kontrol atď. - závisí od toho koľko jednotiek (IU) rast. hormónu sa dieťaťu podáva, vypočítava sa to podľa hmotnosti dieťaťa, veku a toho, koľko mu hormónu chýba. Liečba je zhruba okolo 5 rokov. Ale pravdupovediac, to nás nemusí zaujímať, lebo ak to dieťa má indikované, tak to prepláca zdravotná poisťovňa a ak nie, tak mu to samozrejme nemožno len tak bez predpisu podávať.

bubinko83
7. okt 2011

@bodka70 a ako vypada take vyšetrenie u endokrinologa? Vezme sa len krv alebo čo?

bodka70
7. okt 2011

no na začiatku asi len odber krvi + dieťa odmerajú a odvážia, zvyčajne si pýtajú aj nejaké údaje o chorobnosti dieťaťa, akú majú výšku rodičia a ako rástlo dieťa doteraz. Skontroluje sa pohmatom štítna žľaza či je v poriadku. Potom sa čaká na výsledky a poprípade sa ešte robí rentgen zápästia na určenie kostného veku (podľa nejakého zhrubnutia zápästných kostičiek sa dá určiť vek dieťaťa a niekedy ten vek nesúhlasí so skutočným vekom dieťaťa - buď je kostný vek trošku nižší, to znamená len to, že kosti sú menej vyzretejšie a je predpoklad, že dieťa má len oneskorený rast, poprípade je to naopak a dieťaťu sa napr. môžu predčasne uzatvárať rastové štrbiny.
Až po týchto vyšetreniach, keď sa niečo zistí, sa zisťuje prípadný nedostatok rast. hormónu. Nám to nerobili, lebo rastie dcérka primerane a aj výsledky mala v poriadku.

bubinko83
7. okt 2011

@bodka70 chodila som sama k endokrinologičke ale už som zabudla ako to tam chodi. Na zatial to necham tak opytam sa dokiny čo mi na to povie ale asi dufam že sme ok a nikde ma nepošle,ved prednedavnom sme mali 3 ročnu prehliadku a nič nehovorila ,iba že je drobnejši.

anjelicek26
7. okt 2011

@bodka70 - nas maly ma priznaky celiaklie, snad to za tym nebude :( Saska sa na brusko nikdy nestazovala, tak u nej hadam nie, co najskor dame urobit obom testy. U nas su v rodine vsetci velky, najmensia zena ma 173cm a potom ja zo 153cm a trapim sa zo zaludkom a travenim hadam celu vecnost :(

Vraj to moze sposobovat, ze su deti mensie, neprospievaju, poriadne nerastu. Tak pojdeme k dokymu, ci nam toto vyluci. Inak rastie Saska sumerne, vyska k vahe uplne zodpoveda, nasa doky nic riesit nechce, ocakavana vyska podla krivky rastu 159cm..

bodka70
7. okt 2011

@anjelicek26 , no áno, celiakia je vraj najčastejšou príčinou zaostávania v raste (myslím tým okrem "nechorobných" ako je dedičná menšia výška). Kktovie, možno aj ty ju máš, preto si menej vyrástla. 😒. Niekedy vraj ani nie sú veľmi viditeľné príznaky celiakia, okrem toho nižšieho vzrastu a celiakia sa zistí len podrobnejšími testami. A neskúsila si preventívne vynechať malému lepok, prípadne ho obmedziť?, či sa mu nezmenšia príznaky?

anjelicek26
7. okt 2011

@bodka70 - my sme skusili teraz vylucit pri malom mlieko, zatial 24h pije sojove a zmena ziadna :( Takze asi padne moja posledna nadej, ale co som cakala, ked bezlaktozove mlieko nepomaha a alergiu na BKM tiez nema. Ak je to fakt lepok, tak to je fakt zle :( Este dva dni vydrzime na sojovom mlieku - a ak to teda nepomoze, ideme na bezlepkovu dietu - to ale vraj treba dlhsie, kym sa crievka zahoja - a uvidime, ci to pomoze. Lebo potom mi aspon pri malom - dojde fantazia 😔

No kazdopadne sa dam otestovat aj ja, zaujima ma to, lebo keby vidis nasu rodinnu fotku, tak sa zasmejes, vsetci 1,73-1,84 a ja taky krpuch... V prvej triede 98cm... takze si to asi vies predstavit 😅

lussy23
7. okt 2011

@anjelicek26 - držím Vám palčeky, nech všetko dobre dopadne.

bodka70
7. okt 2011

@anjelicek26 , skús ešte zájsť na diskusiu tu na MK o celiakii, baby ti tam určite poriadia. Tiež držím palce.

bodka70
8. okt 2011

@anjelicek26 , ešte som ti chcela povedať, aby si to so sójovým mliekom u malého nepreháňala. Sója ako taká je pomerne zdravá, obsahuje veľké množstvo bielkovín, ale pre malé deti sa neodporúča ako pravidelná denná strava, len raz za čas ako spestrenie stravy. Nechcem tu hádzať nejaké odborné štúdie, napokon keby si chcela, vieš si ich vyhľadať aj sama na nete. Ale sója vo väčšom množstve môže vplývať na znížený rast detí (čo je opak toho, čo potrebuješ), vegetariánske deti sú často kvôli sóji drobnejšie. Obsahuje príliš málo cholesterolu, čo sa všeobecne považuje za zdraviu prospešné, málokto však vie, že "dobrý" cholesterol je nevyhnutný na fungovanie organizmu, u detí vplýva na vývoj mozgu a sója obsahuje aj estrogén a niektoré látky, ktoré vo väčšom množstve zle vplývajú na funkciu štítnej žľazy a ovplyvňujú predčasné sexuálne dozrievanie a tým pádom kratší rast u detí. A sója je aj častý alergén, mnohé deti ktoré pijú sójové mlieko kvôli alergii na BKM po čase sa zistí, že majú alergiu aj na sóju.

anjelicek26
8. okt 2011

@bodka70 - no snazime sa zatial vylucit, ci mu to mliecko robi zle alebo nie, na sojovom mlieku pokial problem nebude v mlieku asi neotaneme. Ja mam v tom teraz v hlave riadny gulas :( Malinky mi este dva dni dozadu kakal 8x denne, vcera len 3x, dnes len 1x - takze asi predsalen ta soja miesto jeho normalneho UM ma nejaky pozitivny efekt. Ale ten smrad bol taky po jeho kakani, ze sme usli z izby a losovali, kto ho pojde prebalit. No asi hodinu po prebaleni sme museli vetrat 😕 Strasne cosi.

Viem, ze je este ryzove mlieko a este nejake moznosti - ale u nas v obchode nemaju, budem musiet popozerat inde, ani neviem, co je najlepsie. Len 16 mesacnemu dietatku - co velmi slabo papa - uz nedat ziadne mlieko mi prijde zly napad 🤐