Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

svsm
30. jan 2013

@janulap Dakujem moja si zlatá že mi pomahaš a stojíš pri nás.

janasim
1. feb 2013

Ahoj maminy,vcera nam na vysetreni v BA na dets. endokrinologii u Doc.Kostalovej bolo povedane ze treba malinkemu pichat rast.hormon.Vcera mal prave tri a pol roka,namerali mu 87.5 cm a vazi 11kg.Budeme tam o tyzden hospitalizovany,urobia vysetrenia,genetiku,metaboliku,magneticku rezonanciu a co sa hlavne bojim zatazovy test na rastovy hormon.Prosim o info ak niekto tu uz bol s dietatom na to, ako prebieha ten test.Viem len tolko,ze sa picha inzulin a opakovane berie krv.Potrebovala by som detajlnejsie popisat co sa bude diat.Dakujeem

janulap
1. feb 2013

@svsm Ahoj,nie je zac.Viem,ake to je hlavne na zaciatku,ked na teba dr.vypusti tolko informacii,ale neboj,pretrasie sa to a nakoniec to nebude vobec take zle.Hocikedy sa ozvi 🙂

svsm
1. feb 2013

@janulap Dakujem rada by som si ta dala do priatelov len neviem ako sa to dáva 🙂.

janulap
1. feb 2013

@svsm Ja som si ta dala,uz ma len potvrd 😉

bbtina
1. feb 2013

@janasim no u nás toto absolvovala dcera ale az v 11rokoch, lebo bola tesne po dolnou hranicou rastu,ale neprišli jej na nič a teraz v 13rokoch to dohnala sama. tiež nám hovorili, že jej zrejme budu pichať rastový hormon, ale po hospitalizácii zistili ze to nie je potrebne. Zatazovy test nie je nic hrozne, ide o to ze mu zoberu trosku krvi potom ho nechaju pobehat alebo skakat, proste troška zataze a zase mu odoberu vzorku krvi + plus tak isto s tym inzulinom , urobia to len raz za den, cize nie je to nic hrozne, aspon budes vediet na com ste.

janasim
1. feb 2013

@bbtina dakujem za odpoved,len my sme taky krpati,ze sa pani Docentke nezmestil ani do grafu,kde mu mala poznacit bodku ,tam uz chybal papier,cize pod neviem kolkym percentilom

bbtina
1. feb 2013

@janasim no dcera mala tiež bodku pod grafom, ale ja som taký drobec, že nemá byť po kom vysoká 🙂 Ale som prekvapená, že sa to už aj tak skoro rieši. tak nech vám to hlavne dobre dopadne

mataklinec
1. feb 2013

Ahojte aj my máme tento problém, ale už od juna minuleho roku pichame rastové hormony. A pomáha to Davidko rastie 😉

janasim
1. feb 2013

@mataklinec a kde sa to picha,do ramienka pod kozu?A ten test zatazovy ako prebiehal?

miika
1. feb 2013

Ahojte, sme objednani k doktorke Pribilincovej na Kramare na endokrinologiu kvoli malemu vzrastu, maly ma 2 roky, 84cm a 11kg. Do roku rastol normalne, po ockovani MMR vakcinou prestal chodit, hovorit a rast. Na neurologii vyslovili podozrenie ze ide o DMO a ze syn ma spasticku kvadruparezu. Mali sme ist na CT pod narkozou, ale kvoli chorobe sme to neabsolvovali. Neskor som sa v rehabilitacnom stredisku kde sme boli so synom dozvedela od neurologicky ze by bola vhodna skor MRI na nasu diagnozu, nie CT. Oslovila som viacerych endokrinologov. Doktorka Nogeova z Antolskej mi napisala ze najprv treba urobit MRI, az potom objednat na endokrinologiu. A tu pise @janasim , ze idu na komplexne vysetrenie do nemocnice a sucastou toho bude aj MRI vysetrenie. Tak teraz neviem - mam sa na neurologii dat objednat znova na Kramare, tentoraz na MRI alebo mam pockat na termin 18.3. ktory som dostala na endokrinologii a potom sa uvidi ci pojde aj na MRI ?

janasim
2. feb 2013

@miika Ahoj ,Pribilincova je tam kde aj my ideme,robi s Doc.Kostalovou,oni vam tam urobia vsetko,objednaju vas na kratku hospitalizaciu ako aj nas.

miika
2. feb 2013

@janasim aj mi sestricka povedala do telefonu, ze najprv je prvy pohovor a prehliadka u nich v ambulancii, a ked to budu povazovat za potrebne, urobia sa vysetrenia a odbery. Zjavne na Antolskej to robia naopak, az ked je MRI, potom objednaju na endokrinologiu ??, ok, vydrzime teda do marca a uvidime co bude dalej, len sa mi zda ze nam kazdym mesiacom nieco unika, pretoze nam nejde len o rast ako taky, to by ma asi trapilo najmenej, ale o to ze sa nevyvija psychomotoricky.

maznacik007
2. feb 2013

asi vsade to maju inak my sme so suvislosti s rastom absolvovali geneticke vysetrenie, sono, viacero odberov, rotgen, gastro vysetrenie... aktualne sme v stave cakania... kedze nam vyslo nieco v suvislosti aj s celiakiou.. takze to sa musi doriesit, zaroven je rastovy hormon u neho dlhodobo na spodnej hranici ... kontrola po pol roku... takze na jar dalsie testy... a uz bude doriesene gastro...
my mame kostny vek len polovicny k realnemu kalendarnemu veku ... 😉 ale netreba sa stresovat... najprv vam ale vylucia aj ine dovody nizkeho vzrastu....

@miika u teba by som to ale riesila urgentne ani nie rast ale tu psychomotoriku, a MRI mozno aj cez neurologov... ako u nasich deti v tomto veku a u chlapcov neni ten rast uplne urgentny... tam sa im da este pekne pomoct...

miika
2. feb 2013

@maznacik007 my sme uz boli objednani na koniec novembra na Kramare na CT prave z neurologie - len aby sa potvrdilo DMO - nesli sme tam kvoli chorobe a potom sme hned zaciatkom decembra absolvovali pobyt v Renone, kde dva tyzdne intenzivne rehabilitoval, bohuzial nedostavili sa vysledky v podobe chodenia. Doma rehabilitujeme, zacala som ho vozit na hipoterapiu. A popritom sme absolvovali u pediatricky preventivnu kontrolu a ta vzhladom na nizky vzrast poukazala aj na mozne endokrinologicke problemy, kedze ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy (doporucil mi navstevu u detskeho endokrino aj moj dospelacky endokrinolog, ze sa to vzacne niekedy dedi z matky na syna). Takze teraz neviem, ci ist na neurologiu do Sinalgisu a vyziadat si znova objednanie pobytu na Kramaroch, tentoraz na MRI (nie CT) alebo pockam na vysledok navstevy na detskej endokrinologii, ktori nas tak ci tak poslu mozno na tu MRI na Kramaroch... Ono, je mozne ze na tu MRI sa dostaneme terminovo koncom februara a 18.3. mam ist na tu endokrinologiu...

janasim
2. feb 2013

@miika tiez sme sa isli najprv ukazat do ambulancie prvykrat,aj ked nasa okresna endokrinologicka nas poslala rovno lezat.Oni chcu dieta najprv vidiet,ked nas Dr.kostalova videla,vysetrila a snazila sa vypocitat ten rast.graf,objednala si nas lezat.Oni vas musia hospitalizovat ako aj nam povedali na 3-4 dni,MRI je v narkoze,u nas navyse aj na celiakiu,genetiku a metaboliku budu vysetrovat.Ked to chcete dieta dat komplexne dovysetrovat tak asi takto nejak.

andy1978
4. feb 2013

dnes sme absolvovali geneticke vysetrenie kvoli rastu, dufam, ze bude vsetko ok, budu to dlhe 4 tyzdne cakania...

janasim
14. feb 2013

@miika No my sme uz doma z Kramarov a zistili hypotyreozu,kostny vek na 2,5roka,kvantum vysetreni co cakame na vysledky o mesiac,robia tam vsetko

maznacik007
14. feb 2013

@janasim moj ma tiez kostny vek na 2,5 roka a ma realne 4,5 roka... ale stitku mame ok zevraj... inak mne vravela pediatricka.... ze to ze ma nizky kostny vek je ok ze bude dlhsie rast.. 😅

janasim
14. feb 2013

@maznacik007 moj ma realne tri a pol ,som rada ze nam vysiel rastovy hormon v norme,aj ked sme drobcekovci,pojdeme za pol roka na kontrolu

maznacik007
14. feb 2013

@janasim nam vysiel rastovy hormon na spodnej hranici... uz druhy krat po sebe... a tiez ideme o pol roka znovu na krv atd..
tak uvidime ale nam vysla z genetiky celiakia .. zas.. 😅

miika
15. feb 2013

@janasim ahoj, ako dlho po tom uvodnom vysetreni u Kostalovej trvalo kym ste sa dostali do nemocnice? Lebo my tam mame ist 18.3. k Pribilincovej, ale zrovna v ten isty den zaciname mesacnu dennu rehabilitaciu v nocharise, tak by som to nerada prerusovala kvoli tyzdennej hospitalizacii. Ale nejako sa prisposobim, co uz...

janasim
15. feb 2013

@miika o tyzden sme uz lezali,ale urcite sa snou da dohodnut,su velmi ludski

janasim
15. feb 2013

@maznacik007 tak ta celiakia zaujima aj mna,nechcela som ho davat na biopsiu,nevedela som ze aj z genetiky by nam to mohli povedat

andy1978
9. mar 2013

tak uz mame vysledky z genetiky- co sa tyka rastu, tak je vsetko ok a celiakia sa genetickym vysetrenim potvrdila...

jana315
4. apr 2013

@janasim dobry nas odoslali tiez do bratislavy lezat na 2..3 dni chcem vas poprosit ake vysetrenia nas cakaju mala ma 5 rokov a vazi 12 kg a meria 93cm

janasim
5. apr 2013

@jana315 no predpokladam vysetrenie na rastovy hormon,stitnej zlazy,metabolicke a geneticke vystrenie,pripadne na celiakiu,ostatne podla predbeznych vysledkov,mozno MRI mozgu az by vysiel zle rastovy horm.,budem drzat palce

jana315
5. apr 2013

@janasim dakujem a su to visetrenia co bolia

jamavi
15. máj 2013

ahojte, je tu nejaká mamina, ktorá pichá svojmu dieťaťu rastový hormon Genotropin 5.3, potrebovala by som sa niečo opytať, ďakujem 🙂

petrahy
autor
16. máj 2013

ahojte dievcata ja sem sice chodim velmi zriedka aj ked som zakladatelka temy nakolko nas problem nebol az tak vazny ako moje obavy. Som rada ze si dokazete navzajom poradit a pokecat a mozno aj ulavit srdiecku a zistit ze nieste v tom sami. Som velmi rada 😉 a drzim Vam a Vasim drobcom Palce nech Vam dopadnu vysetrenia akokolvek s kazdou diagnozou sa da v dnesnej dobe zit na urovni 🙂