Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

bodka70
30. okt 2011

@bubinko83 , ak ste na 25 percentile, tak ste úplne v poriadku 😉 . 25 percentil znamená, že štvrtina detí presne v jeho veku je od neho nižšia a trištvrte detí je od neho vyššia. To jest, keby sa do radu postavilo náhodne vybraných 100 chlapcov v jeho veku podľa výšky od najnižšieho po najvyššieho, tak tvoj chlapec by bol v rade na 25. mieste.
Takže má úplne normálnu výšku, výška sa rieši vtedy ak je dieťa na hraničných hodnotách grafu, poprípade mimo grafu, ak má výšku, že je v tomto rade na prvých 3 či posledných 3 miestach. Nárast 5 cm za rok by mal stačiť, i keď je to v tomto veku dosť málo. Ale deti občas rastú skokovo, že za určité obdobie podrastú málo a potom zase viac. Takže ak budeš sledovať jeho rast dlhodobo, tak uvidíš, či ten rast sa zlepší alebo nie a potom to poprípade môžeš riešiť konzultáciou na endokrinológii. Ale myslím, že zatiaľ máte čas.

bubinko83
30. okt 2011

@bodka70 dakujem,no snad sa to polepsi.Co ho mam za usi tahat? 😀 Mne sa to vidi tiez malo 5cm. A mame v rodine jeden pripad ked bratranec nie a nie narast ,furt bol maly a az na strednej skole sa vytiahol a ma 175 cm,takze si mzslim ze je to ok na chalana.

miroslava124
31. okt 2011

@bubinko83, podla toho grafu to vyzerá že to bude OK, ale 5 cm je podla mna málo. Ja by som určite išla na vyšetrenie, za to človek nič nedá a aspon budeš kludná. Moji daslši dvaja synčekovia maju teraz 11 mesiacov a jeden je vysoký 77 cm a druhý 66 cm, takže sa trošku bojim či nebude mat aj on problém z tým rastom, ale vraj je to ešte skoro zistovat a on sa tiež drži na tom spodnom grafe...takže rastie ale pomaličky.

bodka70
3. nov 2011

@anjelicek26 , chcela som sa ťa spýtať na tvojho malého, už máte výsledky vyšetrení, zistili ste, z čoho má tie problémy? A čo ty? Dala si sa už otestovať na celiakiu? Dúfam, že sa máte dobre, že je chlapčekovi už lepšie 😉.

@lusana, dnes som merala Kajku, má o 4 dni osem rokov, má teraz aktuálne 121,5 cm, podrástla za rok 7,5 cm, šikovnica moja 🙂.

anjelicek26
3. nov 2011

@bodka70 - nie moja nemame nic, ale mliecko to nebude urcite, ja mam podozrenie na vodu, s ktorou mu to zarabam, zajtra mam mat vysledky nasej pitnej vody. Lebo pokial mu zarobim UM s flaskovou vodou, problemy nie su. Ak vodou z vodovodu - tak je hnacka.

Test na celiakliu mam pre seba na ceste, hadam skoro dorazi.

Inak Max teraz fakt lepsie, kaka normalne, brusko neboli uz par dni.

bodka70
3. nov 2011

@anjelicek26 , tak tá voda - to by mi fakt nenapadlo, že v nej môže byť problém 😝 . Ale zase na druhej strane, ak je to naozaj tak, tak to je oveľa lepší prípad, ako možnosť vážneho ochorenia.
Myslím si, že ak teda problém nie je v mlieku, tak vôbec nemusíš dávať to sójové, UM mu prospeje viac.
Ale ten test na celiakiu aj tak nebude na škodu, hlavne u teba, poprípade Sašky. Tá tvoja výška v porovnaní s ostatnou rodinou je podozrivá .

bodka70
3. nov 2011

@anjelicek26 , ale zase v genetike sa až tak do podrobna nevyznám. Bolo by možné, aby tvoja výška súvisela len s celiakiou a u detí by menší rast súvisel len so zdedenou výškou po tebe (bez celiakie)? Ale zase Saška ti tento rok poriadne podrástla, ak pôjde takým tempom, určite ťa prerastie. 😉

lusana
3. nov 2011

@bodka70 Natálka mala v ôsmich rokoch 120 cm, tak ste nás už predbehli o 1,5 cm, je to super, že takto rastie

bodka70
3. nov 2011

@anjelicek26 , samozrejme to sú len také úvahy, kedže celiakiu zatiaľ nemáte potvrdenú. To len tak nahlas rozmýšľam 😅.

bodka70
3. nov 2011

@lusana , neviem prečo, ale už tretí rok pozorujem, že Kajka najviac rastie v mesiacoch od septembra do januára, to podrastie aj 5cm a potom ďalšie mesiace do augusta len 2-3 cm. Takže v jeseni sa vždy vytešujem a lete nerastie takmer nič. No uvidíme, ako to všetko bude, staršia Sonička mi pred pubertou dosť znížila rast (na tých 4-5 cm ročne), ak to bude aj u Kajky, tak ten "náskok" rýchlo zmažeme.

anjelicek26
3. nov 2011

@bodka70 - ano ten testu urcite spravim 🙂 Tiez som zvedava, lebo mne sa zaludocne/crevne problemy tahaju dlho, je milion veci, co mi nerobi dobre a ani ich radsej nejem 😝 No a ked som pozerala zaznamy z prvej triedy, tak som mala 98cm, Saska ma dnes 105cm a 6 bude mat az v juni, takze hadam bude fakt vyssia, aj ked teda ked sa hra s kamoskami, vyzera ako o dobre dva roky mladsia 😕

bodka70
3. nov 2011

@anjelicek26 , na to som si ja už zvykla, že Kajka vyzerá o 2 roky mladšia ako jej rovesníčky. Kajka mala na 6 rokov 108 cm, to Saška hravo dosiahne, ak nie viac 😉 . Ale Kajka na tvár vyzerá na svoj vek, aj správaním či tým čo dokáže (v tomto je skôr na úrovni starších detí), takže kto sa jej lepšie prizrie a trochu ju pozná, tak ju typuje na vek správne. Dokonca už sa mi stalo, že si mysleli, že je staršia 😎 . Ale to sedela, tak nebolo vidno, aká je vysoká, či skôr nízka 😉 .

lusana
15. nov 2011

ahojte, my stále výsledky na celiakiu nemáme, dnes som volala k doktorke už po 3 krát a vraj nám ju zabudli urobiť a to dcére brali 4 ampulky krvi.
Ešte že sa dá dohodnúť s doktorkou v našom meste, ktorá nám odoberie krv u nás a pošle do Bratislavy, inak by sme museli znova cestovať 100 km.

janka_pn
19. nov 2011

ahojte dievcata. mam otazku. s malou idem v pondelok prvy krat na endokrinologiu, o 10tej doobeda. co nas caka na prvom vysetreni?? nema ziadne rastove problemy, teda az na to, ze je velmi vysoka, ale to ma v rodine, ale skor preto, ze jej otcovi zistili pred 2ma rokmi dost silno zvysenu cinnost a teraz sa lieci. no a mala je dost nervna, bleda, casto kaka (teraz uz lepsie, ale do 2 rokov aj 5krat denne redsie), no skratka, ci to nezdedila ☹ .

janka_pn
19. nov 2011

teda pisem mimo temu, ale s prvym endo vysetrenim asi mate skusenosti, tak nejdem zakladat novu temu.

lusana
19. nov 2011

@janka_pn nemusíš sa báť, zoberú krv, doktorka prehliadne, popýta sa na tehotenstvo, choroby v rodine, ako malá rastla a pod.

janka_pn
19. nov 2011

@lusana zoberu jej krv? o desiatej? som myslela, ze krv beru len nalacno, ale nekazali prist nalacno 😕

ercsu
19. nov 2011

áno zoberu! netreba ísť nalačno! mi sme už boli aj okolo obeda a bez problémov zobrali!

janka_pn
19. nov 2011

@ercsu dik za varovanie 🙂

lusana
19. nov 2011

@janka_pn krv jej určite zoberú, nám kázali dať iba lahké raňajky

ejuska79
6. jan 2012

ahojte, potrebovala by som poradit..moja dcerka ma dnes presne 17 mesiacov...problem je v tom, ze nerastie, len pribera....ma 78 cm uz 4 mesiace a za tuto dobu pribrala vyse kila...sa mi to zda velmi vela.. ona je taka bambulka od narodenia, ale uz sa mi to zda vela a ked nenarastla ani o cm, neviem... je pravda, ze jej chuti, papa pekne, ale neprekrmujem ju a kaka vzdy dva krat denne ak nie viac a okrem toho je neustale v pohybe, ved ona ani nesedi, uhnala by aj troch..tak nechapem preco len pribera...nemoze to nieco byt, nejaka porucha metabolizmu, alebo co? dakujem za rady.

jolinka
7. jan 2012

@ejuska79 mozno to bude aj zimou, deti vtedy menej rastu a aj mohli ste nepresne odmerat, v tomto veku sa deti nepostavia tak ako treba...

pockala by som na jarne letne mesiace a keby dovtedy fakt nenarastla {medzi 1 a 2 rokom aspon 10 cm| tak vtedy niekde zajst. V 2 rokoch je este dost casu daco konat keby aj dieta malo problem s rastom alebo ine problemy.

ejuska79
7. jan 2012

@jolinka dakujem, urcite este pockam....

bodka70
9. jan 2012

@jolinka
@ejuska79 , no mne Kajka podrástla medzi 1. a 2. rokom len 9 cm, a nakoniec rastie pomerne dobre. Je síce drobnejšia, ale vzhľadom na to, ako pomaličky rástla v prvých 3. rokoch, to teraz nie je až také zlé. Medzi 7. a 8. rokom podrástla napr. 7cm, v tomto veku deti majú rásť 5 až 7cm, tak v samotnom raste bola na hornej hranici.
Takže aj keď dieťa podrastie "len" 9cm v druhom roku, ešte to nemusí nič zlé znamenať. A napokon, naozaj v tomto veku môže byť veľká chyba merania (aj o 2cm), keď sa dieťa nepostaví správne pri meraní. (päty k sebe, vystreté telo, hlava pozerá priamo dopredu).

andrejka1974
9. jan 2012

moji dvaja synovia mali v 3 rokoch 85 cm mladsi syn ma 11 rokov ma 135 cm starsi syn mal 14 a meria 150 cm su mensi najstarsi syn bol vzdy vyssi a teraz ma 195 cm ma 18 rokov ja mam 165 cm manzel 177 cm najmensia dcerka v juli mala 85 cm a teraz ma 91 cm ma 3 roky 3 mesiace kazde rastie individualne neberu ziadne lieky na rast

jolinka
10. jan 2012

@andrejka1974 no z mojich tiez nebudu ranavy 😉 chlapci maju alevyhodu zerastu dlhsi aneskor ukoncuju rast ako dievcata, dievca od 14 rokov uz vela nenarastie.

syn mal par dni dozadu 3 roky... 91 cm
prostredna 5 rokov a 3 m... 102 cm
najstarsia ma za mesiac 7,5 r... 115 cm

bubinko83
10. jan 2012

@andrejka1974
@jolinka ja si tiež myslim že je to individualne.A ked som videla v školke rovesnikov tak každy bol iny a vačšinou sa zhodovali s rodičmi.Ked vysoky rodiačia tak aj dieta a naopak. 🙂 Ja to neriešim už ,syn rastie pravidelne aj ked pomenej ale ako som hovorila nie jeden krat nema byt pokom vysoky. Najvyšši chlap v rodine ma cca 175 cm.

maznacik007
30. jan 2012

kocky mam dilemu mame riesit endokrinologiu alebo nie... v rastovych aj v hmotnostnych tabulkach sme pod ciarou vo vyske viac pod ciarou... ako ma byt cize sme este aj pod tymi 3 percentami ako ma byt...
a ak ano tak kam ... a co mu budu robit...

lusana
30. jan 2012

@maznacik007 premerajú. odvážia, zoberú krv, urobia rentgen zápästia, popýtajú sa na choroby v rodine, na tehotenstvo pôrodné miery a nato ako rástol doteraz. Nie je to nič hrozné, to prvé vyšetrenie, ak nič nezistia, budete chodiť pravidelne na kontroly a budú vám sledovať rast.
My sme prvý raz boli na vyšetrení až v 9 rokoch a tiež bola pod 3 percentilom, ale stále som ju premeriavala a sledovala rast doma, v tých 9 rokoch nám nezistili nič. Ja by som to konzultovala s vašou detskou lekárkou, čo ti odporučí. Ako staré je dieťa? Koľko cm narástlo za posledný rok?

kucerana7515
14. feb 2012

Ahojte! Aj ja sa pripájam. Dnes sme práve prišli z ďalšej ko na endokr a sme pod 3percentilom!!! Malý má 3 roky, 85 cm a 9,3 kg ☹ Problémy máme od malička, narodil sa ako hypotrofický novorodenec v 37 tt, 45cm a 2050gr. Teraz nás čakajú 24.feb ďalšie krvné obery na endo z ktorých budeme mať asi po 2 týžd výsledky a potom uvidí čo ďalej, ale vraj mám uvažovať nad liečbou rastovým hormónom. Som z toho nešťastná, lebo od narodenia máme stále problémy kvôli tomu že je drobec, náš pediater nás posiela po vyšetreniach.... inak je strašne živý, múdry a šikovný, aj sa napapá - len nerastie a nepriberá ako by mal, zaostáva veľmi za rovesníkmi.
Chcela by som sa spýtať mamičiek, ktorých detí už berú rastový hormón, ako to zvládajú, či nemajú nejaké nežiadúce účinky?!
Nie je podľa vás možnosť že si to dobehne neskôr sám aj bez takéhoto zásahu do hormonálneho systému?

maznacik007 - ty tiež píšeš že ste pod 3percentilom, koľko rokov má malý, a váha výška?
andrejka1974 - vy ste neboli na endok? pediater to neriešil?
Tiež by som sa chcela spýtať týchto mamičiek, aj keď neviem či ešte chodia na túto diskusiu, ale mali podobnú výšku a váhu ako sú na tom - leho29, suzanas, miroslava124 a pink31 - žienky strašne vám budem povďačná ak mi napíšete ako ste na tom, lebo sa bojím aj teraz píšem so slzami v očiach....

Ďakujem za vaše reakcie, rady a odpovede, som fakt nešťastná, že môj vytúžený synček ma takéto problémy ☹