Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

maznacik007
14. feb 2012

no my mame tak 11.5 kg teraz bol chory pochudol mi a vyska do 90 cm plus minus jeden cm maly bol sice donoseny porodeny v 40 tt ale hypotrof ale my mame aj ine diagnozy este nam dotestuju alergie a mame aj potravinove
moj ma tri a pol resp. tri a sedem mesiacov...

poznam rodinku kde obe deti si pichaju rastovy hormon... ale nejako detailne som sa tym nezaoberala... ja stale neviem ze ci este pockat na tie alergie uz presne a ani kam ist ... niekto pise na kramare niekto do lubochne... no co ja viem

bodka70
15. feb 2012

@kucerana7515 , ak chceš, aby si dané mamičky všimli tvoju otázku na nich, tak musíš pred ich nick dať @ , tak ako som dala ja pred tvoj 😉 .

A samotnému rastovému hormónu, zaujímavá je napr. stránka www.rastametabolizmus.sk, tak si o tom môžeš niečo prečítať. Deti narodené menšie na svoj gestačný vek ako tvoj malý, majú často problém s nedostatkom rastového hormónu. Nevytvorí sa im dostatočne endokrinný systém, ktorý ho produkuje. Takže určite, ak by vyšetrenia poukázali na jeho nedostatok, tak ho dieťaťu dám. Nebude to mať na dieťa žiaden negatívny účinok, veď telu dodá len to, čo mu chýba. To je tak isto, ako by tvoje dieťa malo cukrovku, tiež mu dáš hormón - inzulín, a neriešiš, že aké to má vedľajšie účinky, veď bez inzulínu by mal zdravie úplne poškodené.
Prečítaj si tam o tom čosi viac, rastový hormón nie je len o výške dieťaťa, vplýva na metabolizmus bielkovín - na svaly srdca a ostatné svaly, na tvorbu kostí - pri nedostatku RH môže mať dieťa neskôr problém so srdcom, osteosporózou, cukrovkou....

kucerana7515
15. feb 2012

@bodka70 ďakujem bodka za upozornenie ako upozorniť mamičky že ich žiadam o radu 😉

Tú stránku mám už celú prečítanú, aj iné stránky, zháňam info kde sa len dá. Ja viem, máš pravdu, ale troška sa bojím práve preto že v rodine máme aj cukrovku (malého starý otec/ a aj štítnu žľazu /moja mama/, vieš aby nenarástol na úkor nejakých ďalších ochorení.....Chystáme sa do Lubochne a možno aj do Bratislavy, a až ak mi to potvrdia viacerý /aspon3lekári/, že je to potrebné, inak nenarastie tak sa dáme na túto liečbu....
A tvoje detičky na túto liečbu neboli vôbec odprúčané? Na ktorom percentile boli v 3rokoch ak si to ešte pamätáš....
Ďakujem 🙂

@maznacik007 my máme otestovanú už aj celiakiu aj iné potravinové alergie a všetko je ok, lebo aj pri celiakii detičky nerastú a nepriberajú. a tiež bol hypotrof....
ja sa chystám najprv do lubochne a potom aj do bratislavy, chcem to mať potvrdené, aby tam nebolo nejaké iné skryté ochorenie alebo porucha...... inak aj môj pediater si myslí že je to skôr geneticky podmienené, lebo my sme tiež nie vysoký ja 162 a manžel 171, a čo viem aj od svokry manžel bol tiež drobec až v puberte vyrástol...
Len nám tiež odporúča vylúčiť akékoľvek iné poruchy.

bodka70
15. feb 2012

@kucerana7515 , no veď uvidíš, čo vám povedia v Ľubochni, ja osobne mám vo svojom okolí 2 deti, kt. dostávajú ten rastový hormón a obe bez nejakých vedľajších účinkov. Mamičky tých detí nie sú vyslovene moje kámošky, skôr známe, jedno dievčatko chodí s mojou dcérkou na tanečnú. To dievčatko je zhruba o 10mesiacov mladšie a bolo menšie od nás, od minulého roku berú ten rastový hormón a už to dievčatko moju Kajku prerástlo.
Kajka neberie rastový hormón, jednak asi preto, že všetky výsledky zatiaľ boli v poriadku, jednak sme na hranici toho 3percentilu, nie hlboko pod ním a jednak Kajka pravidelne rastie, i keď je drobná.
v 3 rokoch mala presne 89cm, t.j. o 4cm viac ako tvoj malý, takže predsa len u nás je to ešte v norme, i keď na hranici normy. U vás to už fakt poukazuje na nejaký problém, 85cm je veľmi máličko. Veď Kajka bola (a aj je) so svojou výškou všade za výnimku, bežne jej hádajú o 2 roky menej.
Takže vedľajších účinkov sa neboj, veď aj tá predispozícia na cukrovku, ak nemá dostatok hormónu, tak to predispozíciu na cukrovku ešte zhoršuje. A ak by mal nejaké vedľajšie účinky, tak len kvôli zlému nastaveniu dávky a to vám vedia potom upraviť.
No a ide aj o psychologické veci. Teraz to ešte tak nevidíš, ale uvidíš neskôr, že malého to neskôr začne trápiť. Aj moja Kajka potom po večeroch plakala, že jej v škole deti hovoria krpec. ☹. Mne vôbec nejde o jej výšku, ja by som ju milovala, aj keby bola ako trpaslík. Ale trápi ma, keď sa ona trápi, tak ako každú mamu. Neznášam tie reči okolo toho, že čo, veď nemusí byť modelka a podobné blbiny. Ako by som bola nejaká ambiciózna mater, čo rozmýšľa len nad kariérou modelky pre svoje deti 😝 🙄 🙄 🙄.

maznacik007
24. feb 2012

tak sme objednany do lubochne povodne som chcela na kramare ale tam je to desne citala som si tie stranky o rastovom hor. a pisu tam o nejakom SGA ci ako sa to pise... nas maly sa narodil ako donoseny 40 tt porodeny ale bol oznaceny ako hypotroficky lebo mal 47 cm a 2700 gramov.... a bolo tam aj nieco s placentou

ako u nas pojde aj o geneticke hladisko to mi je jasne ale predsa je chlapec a nechcem aby bol zakrsly ak sa tomu da pomoct

kocky ako to prebieha v tej lubochni pojdeme ako ambulantne

kucerana7515
25. feb 2012

@maznacik007
Ahoj! Aj my chceme ísť do lubochne, len čakám ešte výsledky z krvi čo nám brali, doteraz sme boli sledovaný v BB, tiež sme SGA a hypotrofický novorodenec- 45cm a 2050gr v 37tt....
inak ja si tiež myslím, že u nás veľkú rolu zohráva aj genetika a preto si to chcem overiť aspon u 2-3 lekárov kým sa rozhodnem pre túto liečbu. Tiež nechem aby ostal krpatý, ale......bojím sa aj toho hormónu...
Vy ste ešte vôbec neboli u endokrinologa? Koľko má tvoj synček teraz rokov?

V tej lubochni, by vás mali najskôr vyšetriť ambulantne a potom na základe výsledkov vás môžu pozvať aj na hospitalizáciu - podľa toho čo viem....

kucerana7515
25. feb 2012

@lusana
Ahoj! Chcela by som sa ťa opýtať či ste od malička, teda aj v tých 2-3 rokoch boli pod 3 percentilom?
A ten rastový hormón neriešili u vás lebo mala dobré výsledky či prečo? A aké vyšetrenia jej robili?
Ďakujem 😀

lusana
25. feb 2012

@kucerana7515 v 3 rokoch mala 89 cm a 12,3 kg, od mala je na 3 percentile alebo trocha pod ním, teraz má 9 a pol roka a celý čas sme na tom istom percentile
Na endokrinologii sme boli raz, odmerali, odvážili, popýtali sa na tehotenstvo, porod, choroby, zobrali asi 4 ampulky krvi, všetky výsledky boli dobré, doktorka poprezerala dcéru, nakoniec nám robili rentgen zápestia, zisťuje sa kostný vek, všetko sme mali v poriadku. Teraz sme objednaný na 2. 4. na kontrolu.

juaddana
25. feb 2012

@kucerana7515
Ahoj, my sa liečime rastovým hormonom..Liečime sa asi 3 roky, pekne postupujeme,ale stále sme proti vrstovníkom pozadu. Ak sa chceš o tom porozprávať som ochotná komunikovať prostredníctvom mailu,nie cez forum..

maznacik007
26. feb 2012

@kucerana7515 no co ja viem tak v lubochni ak chces ist na ambulantne vysetrenie tak nesmies byt vysetrena na inej endokrinologii za posledneho pol roka ... samozrejme ak ta tam posle tvoj endokrinolog napr. na hospitalizaciu tak to je ine... preto sme nesli inam .... resp. tu v ba su jednak strasne cakacie lehoty a neda sa objednat na presny cas cize cakas od rana o siedmej vylozia casenky a o deviatej zacnu robit a to moj maly nezvlada tam cakat tolko

teraz ma tri roky a sedem mesiacov a ma 92 cm co som ho merala a vazi 12,1 kg ako ja nejako neratam ze by nam dali ten hormon ja skor chcem aby vylucili nejake problemy co sa tyka endokrinologie predpokladam ze mi povedia ze to je vplyvom genetiky a prenatalneho vyvinu a vplyvom latok co sa v tehotenstve nesmu

maznacik007
26. feb 2012

akou nas je to aj o tom ze netreba mu kupovat nove veci aj topanky a prerastaju ho mladsie deti v rodine 😖

sisamato
16. mar 2012

ahojte,
mozem sa poradit? budem to konzultovat s nasou doki, ale aky je vas nazor na moju dceru, ktora ma 78 cm, 11 kg a 23 mesiacov? vdaka

bodka70
17. mar 2012

@sisamato , nechcem ťa strašiť, ale je to veľmi máličko, keď si pozrieš rastové grafy na internete, tak minimálna výška 2 ročných dievčatiek, t.j. 3 percentil je cca 81 cm. Presne toľko mala moja mladšia dcérka na 2 roky a stále sa pohybujeme na tom minime, sme sledovaní na endokrinologickej ambulancii. Tvoja dcérka má o 3 cm menej a pochybujem, že to za jeden mesiac dobehne (t.j. keď bude 24 mesiacov). Neuviedla si iné veci o tvojom dievčatku, napr. či nebola predčasne narodená, či rástla takto pomalšie od narodenia alebo len posledné mesiace, či netrpí nejakých ochorením (napr. celiakia, alergia atď....). To dosť ovplyvňuje rast detí. Je dobré, že to ideš konzultovať s lekárkou, určite by som na tvojom mieste požiadala o papier na endokrinológiu popr. na iné odborné ambulancie (gastro, alergo...). Tvoja dcérka je ešte maličká, takže máte veľkú šancu všetko dobehnúť, keď sa príde na to, prečo ma taký malý vzrast. držím palce. B.

sisamato
17. mar 2012

@bodka70 ahoj, vdaka za odpoved, ja sa ospravedlnujem, teraz to vyznejej dost blbo, ale merala som ju vcera v posteli...rano som ju normalne premerala a ma 80,5 cm. 24. mesiac ma 4.5. tak neviem...malu som dokonca prenasala tyzden, bolo a je to uplne zdrave babo, nikdy sme nic nerieisli...iba oneskorenu chodzu...zacala chodit uplne sama na 21. mesiac...ked som bola s tym u dvoch odbornikov, bolo vsetko OK. Takze doteraz nic neriesim...tak neviem, mam sa hlasit co najskor u doki? vdaka

sisamato
17. mar 2012

@bodka70 a apropo, ja mam vysku 156cm a manzel 175cm....takze nema byt ani po kom vysoka...

bodka70
17. mar 2012

@sisamato , no neviem ako si ju merala v posteli, 2ročné deti by sa už mali merať postojačky, pretože poležiačky ti to ukáže viac cm. Je niekde tuším na nete aj popis, ako sa majú správne merať deti. Ak má tých cca 80-81cm postojačky, tak by to malo byť na tej hranici normy 😉 . MMCH ja s mužom máme takmer identické výšky s vašimi - ja mám tiež 156cm a muž 176-177cm. 😝 😉 . No veď uvidíš čo ti poprípade povie lekárka, ak by ste šli na endokrinológiu, tak tam ti malú zmerajú.

sisamato
17. mar 2012

@bodka70 ja viem ze som urobila blbsot s tym meranim v posteli... 😕 . OK, pozriem to na nete, aprpopo, aka nahodicka s vasimi mierami 😉 , ja si myslim ze u deti je vacsina vlastnosti podmienena geneticky-) 🙂 , ozvem sa co na to doki, zatila vdaka

maznacik007
20. mar 2012

@kucerana7515 idete do tej lubochne?

kocky kto tam chodite ozvite sa mi ako to tam presne chodi ked sa ide ambulantne...

erinka1
20. mar 2012

ahojte. náš syn mal v januári 6 rokov a má 105 cm. už vyše roka nič nenarástol. berieme asi mesiac euthyrox 50, nefunguje nám štítna žľaza. v decembri sme boli prvý krát na endo. vyšetrení a zistili mu niekoľkonásobne prekročené normy štítnej žľazy (napr.TSH až 150) má hypotyreózu (znížená činnosť) a k tomu má aj autoimunitnú tyreotitídu (zápal). Nájde sa tu niekto s podobným problémom ?

kucerana7515
21. mar 2012

@maznacik007 Ahoj! Zatiaľ ešte nemáme termín, chcem mať uzavreté stanovisko od doki v bystrici, boli sme pred 2 týždňami na krv a teraz ideme budúci týždeň znova a tiež máme zbierať 24hod moč a ešte nás objedná na nejaké záťažové testy kvôli RH, tak počkám nech to uzavrie ona a tak pôjdem, lebo aj náš pediater aj imunologička mi odporúčajú si to potvrdiť minimálne u dvoch lekárov.

Ked budete mať po daj vedieť ako ste dopadli a čo všetko vám robili!

dijuri
22. mar 2012

Ahojte
@janulap nazrela som do tejto temy,zazrela som ,pretoze hladam svoju temu
dnes malemu robili rtg zapästia a nevedela som naco,uz viem :( a som teda riadne v soku.
moj maly nerastia ako ma, v septembri bude mat 6 rokov a dnes ma 107 a pol cm,v oktobri mal 104 alebo 105,nepribera poraidne,ale my uz vieme "zatial" z coho asi.ma chronicky zapal v tele(streptokok a asi preto nerastie.chodime na endo tiez a ma zvyseny cholesterol,inak stitna funguje.

janulap
22. mar 2012

@dijuri inak,ak ti vase vysetrenie stacit nebude,objednajte sa do Lubcohne okr.Ruzomberok.Deticky vysetruje detska primarka,je uzasna.Brali vam aj krv na rastovy hormon?Lebo napr. unas v DK to nerobia,tak preto raz rocne chodime do Lubochne.

janulap
22. mar 2012

@maznacik007 my chodime do Lubochne.Najlepsie je tam prist hned rano,skor sa vybavite,lebo potom sa to tam nahrnie 😒 Sestricky vam vezmu krv,odmeraju,odvazia,zalozia kartu a potom si pockate,ked vas zavola doktorka.Vysledky sa posielaju k endokrinologovi,alebo k dr.,ktory vas odporucil na endo do Lubochne. 😉

anjelicek26
22. mar 2012

@sisamato - Sasenka mala 2 rocna 80cm a 10kg... ale rastove hormony ma v norme, stitnu tiez, takze je proste len mala... ma byt po kom..vysledna vyska jej teraz vychadza 159cm...

maznacik007
22. mar 2012

@janulap my ideme na prve vysetrenie ked som tam volala tak sa ma pytali na datum narodenia vyska vaha v sucasnosti a dlzka vaha a tyzden tt kedy sa narodil a dali mi termin tak o styri tyzdne... kazali prist rano medzi siedmou osmou.... ze staci odporucanie od detskej lekarky ... a mame priniest zdravotnu kartu... u endokrinologa sme zatial neboli... najprv sme chceli ist na kramare ale tam to je desne ... daju ti termin o mesiac musis tam prist rano na siedmu kedy vylozia listocky a ordinuju od pol deviatej... a desne to tam bolo kvanta ludi... neda sa objednat ani za peniaze na presny cas... proste pre nas to je absolutne nevhodne...

mne hovorili do telefonu este aj nieco o rontgene a usg... ale ze za ten jeden den sa to vsetko stiha....

janulap
22. mar 2012

@maznacik007 a kedy ste objednaní?Budem vám drzat palce a primarka je tam naozaj uzasna 🙂 Nas tiez nasa endo poslala koli rastu a zatial ju len sleduju a asi aj budu,pretoze ked jej brali krv,tak rastoveho hormonu ma dost.

janulap
22. mar 2012

@erinka1 aj my mame znizenu cinnost stitnej zlazy.Berieme euthyrox 25 stvrt tabletky.Co dr na ten vas rast?

lusana
22. mar 2012

@maznacik007 my chodíme na kramáre , teraz ideme druhý raz a obidva razy sme boli objednaný na presnú hodinu bez poplatku, prvý raz sme prišli a do pol hodinky sme boli vnutri, teraz ideme v apríli a tiež sme objednaný na 14 hodinu.

maznacik007
22. mar 2012

na 4. aprila sme objednani...
@janulap
nam stale hovorila detska ze pockame do troch rokov... maly on bol sice donoseny 40 tt ale mal pri porode len 2700 a 47 cm ... tam bol problem s placentou a tak...
a stale nejako to hovorila lekarka ze to dorastie... ale teraz som ho merala tak od septembra do marca mi narastol len dva cm... tak som jej povedala a ideme...

maznacik007
22. mar 2012

@lusana a odkial ste lebo my z SC a tam kam my patrime.. oni to maju nejako rozdelene tak tam sa to neda....
ja som sa tam osobne bola pytat ked sme tam boli na kardio na kramaroch.. neda sa objednat a hotovo u tej inej endokrinologicky na druhej strane ze sa da ale kedze sme z SC tak ta nas nevezme....
k akej idete vy ako sa vola