Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

maznacik007
22. mar 2012

@lusana ale inak je to jedno ... v tej lubochni boli prijemny a ze su tam dobry odbornici... tak budeme mat vylet...

lusana
22. mar 2012

@maznacik007 chodíme k dr. Pribilincovej

maznacik007
22. mar 2012

@lusana a co vam robili na tom prvom stretnuti... vyskovo ste na tom ako... ste pod tymi tromi percentilmi

lusana
22. mar 2012

doktorka dcéru pozorne popozerala, musela sa vyzliecť do nohavičiek, odmerala, odvážila, urobili jej rentgen zápästia zobrali jej do 4 skúmaviek krv, pýtala sa na tehotenstvo pôrod, ako dcéra prospievala od narodenie, na choroby

lusana
22. mar 2012

@maznačik007 sme pod 3 percentilom

maznacik007
22. mar 2012

@lusana a teraz idete vlastne pre vysledky ak to spravne chapem... ci co vam povedala ze sa bude diat dalej...
ty chodis s dcerkou ci so syncekom

lusana
22. mar 2012

@maznačik007 výsledky sme si zisťovali telefonicky, zatial bolo všetko v poriadku, teraz ideme po pol roku na kontrolu, predpokladám, že ju premerajú, povážia a niečo spomínala ešte vyšetrenie na genetike, ale to neviem, či nás pošle.
Za toho pol roka narástla 3 cm, čo je podla mňa v norme, dcéra má 9 a pol roka, teraz meria128,5 cm, potom dám vedieť ako sme dopadli.

maznacik007
22. mar 2012

ja ma devatrocnu dceru tiez... nedavno mala narodky a ma 145 cm.... a maly je taky krpusik... on ma 93 cm... a ma tri a devat mesiacov...

tak uvidime... my uz chodime po tolkych lekaroch s inymi vecami ze jeden hore dolu 😅

lusana
22. mar 2012

@maznacik007 my práveže s ňou po žiadnych doktoroch nechodíme, je úplne zdravá ani bežné virozy nemáva, je chorá tak maximálne 1 krát do roka 2-3 dni,v škole má samé jednotky, energie má dosť, tancuje v krúžku, večne lieta po vonku s kamarátkami, proste úplne zdravé dieťa, no oproti tvojej dcére má o 16 cm menej

erinka1
22. mar 2012

@janulap my od piatich rokov nerastieme - už máme 6 a dva mesiace a stále 105 cm, a ten rast no nič pozitívne, musia dať do poriadku štítnu a to bude trvať asi tak rok a potom budú riešiť rastové hormóny, pri tých jeho výsledkoch to nemá zmysel riešiť. takže kým narastie to si ešte počkáme... kostný vek mu určili na 3,5 roka. môžeme byť radi, že psychicky nezačal zaostávať. a vy ste odkiaľ ? my chodíme do blavy a nás do ľubochne poslali.

janulap
22. mar 2012

@erinka1 my sme z Dk..pri chlapcoch je to jednoduchsie,mozte cakat...horsie pri dievcatach,ked uz dostane menzes ,nieco este narastie dva roky ale uz nie vela.

erinka1
22. mar 2012

máme aj 11 ročné dievčatko je síce najmenšie z triedy ale rastie. dali sme jej pre istotu zobrať krv či má štítnu v poriadku, ale našťastie je zdravá. Dk to je Dolný Kubín ? chcela som napísať, že do lubochne nás neposlali. na základe čoho sa tam posielajú deti ?

janulap
23. mar 2012

@erinka1 ano Dolny Kubin.No nas poslala koli rastu,stale sa jej dcerka zdala nizka,ale rastla svojim tempom...stale sme medzi 3-10percentilom...a v Dk neberu krv na rastovy hormon,tak preto Lubochna.Tam nas primarka hned upokojila,ze jej sa nizka nezda,vzala jej krv,nastastie rastovy hormon ma a vyratala jej koncovu vysku cca 158-162 cm...co si myslim,ze je ok,nakolko ja mam 159cm.Ale raz rocne tam na kontrolu chodime.

dijuri
23. mar 2012

@janulap tusim na to este nie,ale hovoril ze to srapvi a v karte je pisane ze sa na to vezme krv,ale neviem ci sa vzala,lebo maly mal 2 dni po tom co sme mali ist na odber k endo ,ist na odber k pediatricke a ja som to spojila,oni lekari sa dohodli na co vsetko ma vziat ten jeden odbery,uz ho chcem dat pichat,chuda,to bolo nieco strasne.ale napisem ze ja mam len 158cm a muz 165cm a maly sa narodil v 38tt s 48cm a 2750g takze drobatko,ja verim ze toto bude ok,ved mi narastol takmer 3 cm za 4 mesiace,inak je mierne len pod ciarou

maznacik007
23. mar 2012

@dijuri kolko ma maly rokov a kolko meria...

dijuri
24. mar 2012

maznacik,pisala som vyssie,september 6 rokov bude mat a ma 107,5 cm

tinuska007
3. apr 2012

Ahoj.
Aj ja sa chcem opýtať. Myslíte, že by ma mala detská lekárka s dcérou niekam poslať ak má o 2 mes. 9rokov a meria 124cm? Podľa tabuliek ku ktorým som sa dostala, je to tesne pod 3 percentil, ale detská lekárka mi stále tvrdí, že je to úplne v poriadku. Nemala by som si žiadať nejaké odbery? Alebo je to naozaj úplne OK? 😖

janulap
3. apr 2012

@tinuska007 aku vysku mas ty a manzel?Kolko cm narastla dcerka za posledny rok?Menzes este asi nema,ze?

flori
3. apr 2012

@tinuska007 aj nasa dcera mala v 9 rokoch 124cm a bolo to velmi malo,bola najmensia v triede,spoluziaci ju prevysovali cca o 15-20 cm,podla tabuliek bola pod 3 percentil.,presne ako pise janulap,aku vysku mate vy,rodicia...ja mam 170 a manzel 183,tak som vedela,ze nieco nie je v poriadku

tinuska007
4. apr 2012

ja mám 167cm a manžel 180cm.
flori Vás detský lekár niekam poslal? Alebo si sa pýtala sama? Riešite to teraz, ak áno ako?ˇ
Vďaka

leho29
5. apr 2012

@adinka003 ahoj .. no ja si nemyslim ze by mala byt malicka .. ak ta mam upokojit .. moj drobcek je z dvojiciek jednovajecnych a mal v marci 5 rokov .. pichame rastovy hormon uz od augusta minuleho roku . .a dnes ma 101cm a 13kg ... takze ja by som povedala, ze nezaostavate 🙂 dievatkam i tak nedavaju horm. liecbu az v puberte .. ale chlapcov zvycajne kolo 4 roka za moze zycinat ... genetiku sme inak mali nastastie ok ... , kardio nakoniec objavoli nalez tak sme sli hned na operaciu .. a endo .. no teraz sa nam toho nakopilo .. magneticku mu tiez robili zdosledku vysokych hypoglikemii .. atd .. drzkam palceky ..

agaven
6. apr 2012

Ja mam dceru.Nrodila sa v 39 tydni koli zlemu ulozenie sedela v brusku.A tak cisatskym rezom.Aj koli tomu z emala preklizene nozicky.Ale ma 10 rokov a vyska je 133,4 cm.endokrinologicka.Tak obvodna nas tam poslala koli vyske.Ide o to ze ja mam vysku 153cm.Ale zaujimave je to ze rengen zapesia dobre vyvija sa podla jej veku cize dobre.Dala nas na sono .Lebo nahmatala jej na krku ze ma zvetsenu stitnu zlazu.Ale sono stitnej dopadlo dobre.Len zaujimave je to ze vysledok ako krv vyslo s-igf1 25,0 ng cize znizena hodnota rastova.Lekarka mi povedala ze ktne testy nam d azopakovat ci nenastala chyba.Lebo podla rengenu a sono a ine jej tie hodnoty akosi nesedeli.A potom mi povedala ze nas posle niekam do ziliny centrum pre rast deti.Ale zaujimave aj to ze ked ten rastove hodnoty vysli akosi niske vysli na hranici aj stitna zlaza.Cize stitna zlaza a rastovy hormon akoby spojeny.Alebo lubochna nad tou som uvazovala aj ja.Neskor jej nazor je taky aby som neskor aj tak jej podavala injekcny roztok na rast .Nakolko by mala mat podla veku aspon 145cm plus viac.A este geneticku.Ale tu nam robili davno cize neviem ci ju este nezopakuju.Alebo bud ehladat co napisal lekr pretym.***Tak uvazujem ci niekomu vysli laboratorne testy tiez zle nizske a potom dobre .Zaujimave je aj to ze pretym ked nemala vysledok ..tak povedala ze ja moja vyska plus manzela ze dieta si zatial ide v norme.A cez rok aj tak narasie 5cm plus 5/7 cm.Keby ratsal len 2cm za cely rok takby ma to stvalo.Vypocet aj tak dala na 18 vek 162 +-..No zase uvazujem ze nemozem si ju len tak zobrat a ist to dat skontrolovat do lUbochne bez doporucenia lekara.Alebo doporucenie zobrat od endokrinologa a ist do Lubochne konplet ju tam dat vysetrit.

agaven
6. apr 2012

v rokoch mala 128 cm a lekarka obvodna už vtedy ma posielala ze nieco by bolo dobre u nej skontrolovat. S tou vyskou.Ale ja som ju stale prehovarala naco ved aj ja mam iba 153cm..Chcem sa spytat tie injekcie pomohli niekomu narast? A su tam nejake vedlajsie ucinky.Tak som zvedava.Nakoniec ci to nedopadne tak ze laboratorium tam asi spi a napisalo zly vysledok.

tinuska007
6. apr 2012

...a flori, ešte som sa chcela opýtať, tvoja dcéra bola stále taká menšia? Lebo naša tak do troch rokov mala vcelku primeranú výšku. V troch bola na 25 percentil, ale potom sa to akoby zabrzdilo. V piatich už bola tesne nad 10 percenti, v šiestich 10 percentil, v sedem a pol roku už bola pod 10 a teraz pred deviatym rokom je dokonca pod 3 percentilom. Myslíš, že sa mám s ňou pýtať na endo, alebo do ľubochne? (vyššie som písala naše výšky ja-167cm, manžel-180cm) Myslím, že na 9 rokov je 124cm dosť málo aj vzhľadom na naše výšky. Pozerala som si svoje záznamy, ja v jej veku som mala 135cm. Vopred ďakujem za každú radu. 😨

maznacik007
6. apr 2012

@agaven do lubochne musis mat odporucenie lekara... my tiez mame tu hodnotu ze znizenu neviem presne kolko lebo to nam telefonicky hovorili lebo vysledok bol az na druhy den... a musime najprv absolvovat gastro genetiku a potom znovu tie testy na ten hormon a merania... a uvidi sa ... ale my len budeme mat 4 roky... a mam chlapca ti rastu dlhsie...
u nas ak by rastol takto ako teraz tak ma v dospelosti ze 163 cm...max. co mi pride na chlapca malo.. 😖

bubinko83
6. apr 2012

@maznacik007 a ako vieš že by sa nevytiahol viac v puberte napr. ? Mne svokra hovorila že švagor bol stale maly a zaostaval v raste a v puberte narastol 20 cm za rok .Teraz ma 175 a to je z tych vyššicch.Kolko meria tvoj syn?

maznacik007
6. apr 2012

@bubinko83 maly ma tri roky a devat mesiacov a meria 94 cm ... tu predpokladanu vysku mi povedali po vysetreniach na endokrinologii v lubochni... co viem aj z tejto temy tak su tam na to najlepsi na svk .. takze nemam dovod im neverit a tusim to je aj v sprave...

ale ze sa to da ovplyvnit.... a mozno bude problem v gastro alebo nejaky syndrom geneticky.. lebo my mame viac veci .. resp. diagnoz..co by ze mohlo suvisiet....

ale stitnu mame v poriadku...

janulap
6. apr 2012

@leho29 nemas pravdu,ze dievcatam davaju horm.liecbu az v puberte.Vtedy je uz bohuzial na hocijaku liecbu neskoro.Dievcata sa musia riesit skor,kym este nedostanu menzes.Lebo s prichodom menzesu budu rast uz iba 2 roky aj to len par cm,potom sa ich rast definitivne zastavi.Takze preto su chlapci na tomto lepsie,moze sa dlhsie cakat,pretoze oni mozu narast este aj v 17-18rokoch

leho29
6. apr 2012

@janulap to ano .. rastu chlapci dlhsie no s liecbou sa zacina v 4 rokoch .. my sme boli aj v Lubochni .. nakolko sa nam do liecby nechcelo . .a i tam nam potvrdili , ze dievcatka liecia neskor . . . nemam skusenosti s dievcatkami .. a sice nam to vysvetlovala , no mna to moc nezaujimalo , mne slo o syna ..
nas Lukasko ma toho vela no nakoniec vsetko spolu previazane .. takze aspon jedna dobra sprava .. teraz chodime kazde tri mesiace na kontrolu a kazdeho polroka na kompl. krv. vysetrenia ..
ale az teraz napriklad sa potvrdila alergia na mliecnu bielkovinu , co aj to zle vplyva .. ma silne eemy ako som mu vysadila mlieko ma pokoj .. no varit bez mlieka sa neda .. a momentalne uz 3 mesiace bojujeme s poistovnou aby mu schavlili mlieko .. ma nan narok ale len do 6 rokov .. a kedze je pre nich uz drahy pacient , moc im do toho asi nechce !!!
babenky ja vsetkym detickam prajem , nech ich choroby obchadzaju z daleka, i ked je samozrejme , ze vyhnut sa tomu neda .. z vlastnej skusenosti ( ked si myslim ,ze konecne je dobre - vzdy sa nieco objavi ) .. hlavu hore a usmev na tvari .. osvedcena metoda .. i ked sa priznavam , ze nas drobcek ma viacej sil ako ja 🙂) ...
pa

agaven
7. apr 2012

@maznacik007.ide o to ze mna ide posielat Do Zilinya yuvazujem naco to by som rono isla do Lubochne.Ale Ja mam v karte pisane ze obvodna chce vysetrenie endokrinologicke.Len mna potom tu u nas objednala k inej lekarke.Cize znova ist k obvodnej a pytat doporuceny listok.Alebo rovno to povedat endokrin.ze pojdem si dat dieta skontrolovat tam.-..nakolko tam maju presnejsie zariadenie na to urcene ako tu u nas.Dakujem tam pockam si v maji ideme na opakovan etesty.A potom sa rozhodnem ci a kam dalej pojdem si dat dieta skontrolovat.Lekarka povedala ze aj ked ma to znizene ze este nemusi brat injekcie na podporu rastu.Nakolko za cely rok rastie.To uznaju iny ci budu davat jej nieco alebo nie.Dobre dakujem budem zhanat doporuceny listok a pojdem s atam objednat