Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

miroslava124
15. okt 2010

bodka70 ďakujem za radu pozriem tu stranku. No ja som s toho bola najprv uplne hotová teda koli tomu, že je to vážny nanizmus a nie len ľahký. Ale už je to lepšie. Veď aspoň tých 150 cm 🙂 . Hlavne že sme to včas odhalili. Mne sa to najprv zdalo velmi malo 150 cm lebo s manželom sme vysoký ja 176 a on 178 cm, ale som si to odmerala a nie je to až také strašne. Len dufam, že ho to nebude bolieť :(

maznačik007 moj synček mal 2 roky a 9 mesiacov. Ale jemu tá výška rok stála. Myslím si, že ti daju aby si ho zatial merala, že kolko ti narastie. Záleži na tom či si ho merala aj pred tým, ja som ho merala od narodenia zaznačovala takže som videla ten rapídny pokles rastu.

lusana
15. okt 2010

ahojte dcéra má 8 rokov a 121 cm, ročne podrastie tých 6 cm, od svojich vrstovníkov je aj o hlavu nižšia, máme sa pýtať na nejaké vyšetrenia, alebo stačí sledovať rast?Drobná sa už narodila 2950 g a stále ideme po tom 2-3 percentile.

bodka70
19. okt 2010

@lusana ahoj, už sme sa tu párkrát na diskusii bavili, tvoja dcérka rastie takmer identicky s mojou Kajkou, akurát že tvoja je o rok staršia. 😉 . Ja by som na tvojom mieste ale zašla za svojou detskou lekárkou a vypýtala si lístok na endokrinológiu (nám to naša ponúkla sama) . Veď napokon aj pri dvoch rovnako starých a rovnako vysokých deťoch môže byť jedno v poriadku-len vzrastovo nižšie a to druhé môže mať znížený rast z iných dôvodov - nemusí to byť ani priamo nedostatok rastového hormónu, ale napr. problémy so štítnou žľazou, chudokrvnosť, celiakia, alergia atď.
Takto by si mala aspoň akú - takú istotu či je všetko v poriadku, aby sa ti nestalo, že malá ti niekde v 11 rokoch sa zastaví na 140cm a už sa s tým nebude dať nič robiť.

lusana
19. okt 2010

@bodka70 myslíš, že mám s tým vyšetrením ponáhlať? Keďže najbližšiu endokrinologiu máme 100 km ďaleko a máme ešte malého syna alebo stačí tak za pol roka?

bodka70
19. okt 2010

@lusana , ťažko takto radiť na diaľku, ale myslím, že kritériom by malo byť, či má malá aj nejaké iné príznaky okrem malého vzrastu.
Poviem ti to na príklade mojej Kajky: je svalnatá, živá, motoricky veľmi šikovná, energie má za dvoch, vie sa v škole sústrediť, nebýva unavená (sprievodným znakom nedostatku rast. hormónu je nižšia tvorba svalovej hmoty, zvýšena únava, nesústredenosť, únava môže byť aj pri anémii), nebýva často chorá, nemá alergiu, nemáva problémy s jedlom - nafukovanie, hnačky, zápchy (čo by mohlo signalizovať možné problémy s neznášanlivosťou lepku, mliečnej bielkoviny, skrytú alergiu). Nepotí sa prehnane, nie je prichudá ani obézna, nemáva studené ruky (možné problémy so štítnou žľazou).
Takže ak je tvoja malá inak zdravotne v poriadku, ešte by som počkala a len pozorne sledovala rast - len dodržiavala základné zásady na podporu rastu: spať chodiť 3-4 hodiny pred polnocou (vtedy sa najviac vylučuje rast. hormón), pred spaním dať malej nejaké bielkoviny (napr. jogurt), veľa vitamínov, kamarátka mi tiež odporučila dávať malej vigantol (vitamín D), jej to odporučila lekárka z endokrinológie, tiež má drobnú dcérku, na 6apol. mala 112cm.
tak snáď som pomohla, pekný večer Boďka.

lusana
19. okt 2010

@bodka70dakujem veľmi pekne, veľmi si mi pomohla, dcéra je veľmi šikovná aj pohybovo aj v škole má samé jednotky, energie má dosť, ani iné príznaky som si nevšimla, ja si myslím, že je vporiadku len proste trocha drobnejšia, iba niekedy ma prepadne trocha obava.

janulap
22. okt 2010

@miroslava124 budem vam drzat palce,potom sa ozvi,ked budete po.My ideme v pondleok p oorku na kontrolu do lubcohne,som zvedava,co nam povedia.

janulap
26. okt 2010

@miroslava124 dnes budem na vas cely den mysliet,a drzat palce,aby ste to zvladli perfektne.Ozvi sa,ked budete doma.DRZTE SA 😉 😉 😉 😉 😉 😉

miroslava124
29. okt 2010

No už sme doma s nemocky a máme po vyšetreniach. Zvládol to velmi dobre akurát je celý dopichaný chudatko moje. Tie testy su podla mna dost náročné pre dietatko ale fakt to zvládol pekne. Doktori čo tam boli sa zatial zhodli, že to bude ten rastový hormon ale povedali, že mu pomožu a určite narastie. Ešte vybavujeme teraz magnetickú rezonanciu. Vraj to treba.
janulap a ako ste dopadli?

janulap
30. okt 2010

@miroslava124.super,ze ste uz doma a hlavne,ze to drobcek zvladol 🙂 Ake testy mu robili,ked pises,ze to bolo narocne?
No my sme v pondelok dopadli dobre.Narastla pekne cca 6cm za rok,tak o rok na kontrolu.Ale stale sme v tom grafe na 3-10percentile.Ale aj ja som nizka (159cm) aj muz (170cm).

bodka70
30. okt 2010

@janulap , veď som si to myslela, že to bude OK, keď ti tak pekne narástla 😉 . U nás je to rovnako, Kajka síce pekne rastie, ale rastú aj ostatné deti, tak je stále vidieť ten rozdiel. Jej v podstate chýbajú tie centimetre z prvých rokov, keď narástla o pár centimetrov menej, ako by malo bežné dieťa (napr. v prvom roku je priemer cca 25cm rast, Kajka vyrástla len 22, v druhom roku by mali deti vyrásť 10-11cm, Kajka podrástla len 9cm , aj v 3 roku podrástla o nejaký ten cm menej). Teraz jej tých zhruba 8cm chýba, i keď už rastie tabuľkovo.

@miroslava124 , tak som rada, že to máte už za sebou, ešte vás zrejme čakajú nepríjemnosti s pichaním rastového hormónu, ale stojí to za to, malý ti pekne podrastie. Potom sa ozvi, ako pokračujete a hlavne ako pekne rastiete 😉.

miroslava124
2. nov 2010

Naročne v tom zmysle, že bol velmi vela krát pichaný, lebo sa mu tažko hladali žilky. Tie testy vlastne spočívaju v tom, že sa pichne nejaká látka do tela a potom sa odobera krv cca po každých 15 minutach. Dokopy mal by mat 15 odbery ale nie vždy sa podarilo na prvý krat, takže toho bolo dost. Ale sestričky aj dok. boli velmi milé a moj synček velmi odvažny.

Ešte sme objednaný na magneticku rezonanciu 16.11.

lussy23
2. nov 2010

@miroslava124 - Držím vám palce. Nielen, aby vyšetrenie dobre dopadlo, ale aj aby sa vám narodili zdravé detičko a dostali ste ten najkrajší Vianočný darček.

janulap
3. nov 2010

@miroslava124 ...fuha,teda sila....ale urcite to tvoj hrdina zvladol perfektne.A rastovy hormon budete pichat az po vysledkoch z rezonancii,ci uz ho mate?

miroslava124
3. nov 2010

Až po rezonancii, lebo vraj može mať aj nádor na mozgu. Výsledky z krvi mal velmi zle takmer nulove hodnoty tak že uvidíme. Už nech je 16.11. lebo to čakanie je hrozné..nevieme na čom sme. Dúfam že magnetická rezonancia dopadne dobre. Prosím držte nam palce, velmi sa o nho bojime.

miroslava124
17. nov 2010

Ahojte, MRI dopadla super, žiadny nador, takže verim že modlitby pomohli. V pondelok ideme na endokrinologiu že ako dalej

bodka70
18. nov 2010

@miroslava124 , Mirka myslela som na vás, že ako dopadnete, tak to je výborná správa 🙂 🙂 🙂 .
Asi to fakt urobili len pre istotu - to vyšetrenie, aj kamarátkina dcérka to absolvovala- vraj kvôli tomu, že rastový hormón by podporil aj rast nádoru, tak sa pred aplikáciou robí takáto kontrola.
potom sa ozvite, ako pokračujete, či už aplikujete rast. hormón a ako vám to pomáha. pekný večer prajem, Boďka.

janulap
28. dec 2010

vMiroslava124
ja som to zas pocula naopak,nie ako pise bodka 🙂
preto robia rezonanciu,ci uz nahodou nema nador,a preto je aj nizssi.
Ale som rada,ze ste ok,co som aj verila...a uz asi beriete rastovy hormon.ze?Ako ho znasate?
A stitnu zlazu mate ok?

bodka70
29. dec 2010

@janulap , Jani, myslím, že obe máme pravdu. Nízky i privysoký vzrast môže výnimočne spôsobovať aj nádor na hypofýze, takže môže sa rezonanciou zisťovať, či tam nie je niečo také. Ale zároveň podávanie rastového hormónu môže spôsobovať ako vedľajší účinok aj zvýšený a nekontrolovateľný rast nádoru - nádorov, ktoré vôbec nemusia súvisieť s nízkym vzrastom. ☹ Skrátka dieťa, ktorému sa podáva rastový hormón sa pravidelne kontroluje, či nemá náhodou aj nejaký nádor.

bodka70
5. jan 2011

@janulap - dnes sme boli na kontrole na endokrinológii- znova Kajke brali krv, odmerali ju a odvážili (váha 19kg, výška 115cm - i ked doma som jej namerala o 1cm viac). Narástla za 8 mesiacov 5cm a pribrala 1,5kg. . Napísali nám niečo v zmysle: že dieťa sledované pre nízky vzrast pod 3percentilom, zdravá, bez príznakov alergie, štítna žľaza v poriadku, rast v norme, zatiaľ len sledovaná, kontrola o pol roka, doporučený zvýšený prísun vápnika a vitamínu D.

pink31
31. jan 2011

ahojte babulky, pripajam sa do temy, len som si vas zbezne prebehla, a nepostrehla som, ci mate niektora dieta, ktoremu podava rastovy hormon..
my sme na rastovom hormone od 4 rokov, maly mal teraz 10, 6 rokov si denne pichame rastovy hormon, berieme aj hormon stitnej zlazy a teraz nam najnovsie pridali aj hydrocortizon..ak ste niektora na tom ako my, ozvite sa,pls

oliinka
31. jan 2011

ahojte.čo si myslíte je moj synček až taký malý?má 4 a pol roka a je vysoký 99 cm a váži 16 kg ☹ narodil sa ako 47 cm a 3080 g bol maličký a od mala pomaly priberal ani sirupy na chuť do jedla nepomáhali

bodka70
2. feb 2011

@oliinka , tvoj chlapček má presne toľko cm, ako mala moja Kajka na tento vek, aj vážila rovnako. (na 4 roky mala 96cm a na 5rokov 102cm). Podľa tabuliek má tvoj malý hraničnú výšku (tak ako moja Kajka), t.j. je na hranici 3 percentilu, to je spodná hranica, koľko by minimálne deti mali mať v danom veku. Takže si myslím, že zatiaľ sa nemusíš veľmi znepokojovať, ešte je ako tak v norme, i keď na minime normy.
Ja by som ti ho radila zatiaľ len sledovať, pravidelne merať (tak raz za 3 mesiace), ročne by mal v tomto veku podrásť minimálne 5až 7 cm. Ak bude starší môžeš skúsiť sa vypýtať na vyšetrenie na endokrinológiu, tam mu môžu urobiť nejaké vyšetrenia, či má všetko v poriadku - pozrú, či má v poriadku štítnu žľazu, odberom krvi zisťujú, či má v poriadku, krvinky, vápnik, vitamíny.... Ak má poprípade tvoj malý aj nejaké zdravotné problémy, tak sa vypýtaj na vyšetrenia skôr - za nízkym vzrastom môže byť "schovaná" aj celiakia, alergia na mlieko, celkovo alergie, gastroenterologické problémy, chudokrvnosť...atď. a po preliečení a cielenej diéte sa obvykle upraví aj rast dieťaťa.
Môže tam byť samozrejme aj problém s rastovým hormónom, ale to sa zisťuje väčšinou až po vylúčení iných diagnóz a vtedy, keby ti malý rástol len veľmi máličko (napr. len 2-3 cm ročne). A u chlapcom sa tieto vyšetrenia robia o niečo neskôr ako u dievčat, kedže u dievčat nastupuje puberta skôr a po puberte sa im už rast zastavuje, u chlapcom je viac času na liečbu rastovým hormónom.

oliinka
3. feb 2011

@bodka70 dakujem za rady.

lusana
6. okt 2011

Ahojte, tak ako vám rostnú detičky, dcéra mala 9 rokov a 126 cm, za posledný rok narástla o 6 cm. V pondelok sme objednaný na endokrinologiu do Bratislavy k Mudr Pribilincovej Poznáte niekto túto doktorku a aké vyšetrenia nás čakajú?

anjelicek26
6. okt 2011

@bodka70 - ako rastla dalej tvoja mala? Saska mala 92cm ako 4 rocna a 102cm teraz ako 5 rocna, teraz ma 103,5cm.... je siroko-daleko nejmensie dieta ake poznam :( Stitna zlaza a vsetko v poriadku, len mala trochu menej jodu, brala dva mesiace tabletky. Ale uz je to v poriadku.

habibi78
6. okt 2011

@oliinka ja by som to riesila u lekarky, samozrejme pokial to nemate v rodine, ze su viaceri nizsi... 😉
urcite by som sa nenechala odbit ze sa mal pri narodeni 47 cm a 3080 g..... moja dcera sa narodila ako 40 cm a mala kilo.... dnes ma 3,5 roka, vazi 18 a vysoka je 100.... a to nie sme v rodine nejako vysoki. mnz je dokonca nizsi ako ja...
skus zistit z coho to moze mat.... nerobila by som z toho tragediu, tak velky rozdiel tam zase nie je.... mozno to chlapec vekom dobehne... 😉
a vies ako sa hovori....dobreho vela nenarastie 😉 (to len tak na odlahcenie) 😉

bodka70
6. okt 2011

@anjelicek26 , no Kajka mala na 5 rokov presne toľko čo tvoja : 102cm (už som to písala), potom na 6 rokov mala 108cm , na 7 rokov 114 cm (t.j. nárast ročne 6cm) a teraz v novembri budem mať 8 rokov a má zatiaľ 120,5 cm, ak za mesiac podrastie aspoň pol centimetra, tak bude mať na 8 rokov 121cm , t.j. 7 cm za rok, takže trošička nárast. Čo ma teší, lebo v tomto veku sa zvykne rast skôr spomaľovať, každý cm navyše je dobrý 😉 .
Tiež sme široko ďaleko najmenší, v triede je tiež najmenšia. I keď je pravda, že poznám zopár takých drobnejších detí - kámoškina 6-ročná dcérka má 109 cm a jedno dievčatko z ihriska, to malo na 10 rokov 130cm a potom ešte 2 dievčatká, ale to sú deti mojej sestry-dvojičky, takže to máme asi aj rodinne podmienené, aj ja som bola so sestrou v triede najmenšie.

lusana
6. okt 2011

@bodka70 dcéra rastie presne ako tá tvoja 5 rokov 101, 6 rokov 108, 7 rokov 114, 8 rokov 120, 9 rokov 126

bodka70
6. okt 2011

@lusana , nepoznám tu doktorku, my chodíme na endokrinológiu v Košiciach, ale zatiaľ ju len pravidelne merajú a vážia a odoberajú krv (raz za pol roka), zatiaľ je vraj všetko v poriadku. Ja dúfam, mne nevadí, že je drobnejšia, hlavne nech je zdravá. Len je občas problém pre dieťa vyrovnať sa s tým v kolektíve, aj tie udivené otázky známych - veď to určite poznáte 😠.
Tak potom napíš, ako ste dopadli, zaujíma ma to, dík. ahoj B.