Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

bodka70
20. dec 2009

Petrahy, to s tými lístkami poznám 😉, stále kupujem lístky, aj Kajke, keď nemáme, radšej idem pešo alebo dokúpim cez SMS. Ale akurát včera sme chceli ísť len jednu zastávku električkou (deti už boli unavené) a pre Kajku som už nemala lístok, len pre seba a staršiu, samozrejme Kajka na celú elekričku zakričala: mamííí, ale ja nemááám lííístok!!!, no poriadny trapas, našťastie na ďalšej zastávke sme už vystúpili.

adda
16. mar 2010

ahojte, škoda, že táto diskusia akosi "zanikla", no snáď sa niekto ohlási,
môj syn má 5,5 roka a meria 106 cm, boli sme na endr. vyšetrenie, najprv nás poslala na rontgen zápästí, a z toho zistila, že zaostáva v raste o 2 roky /má tam vyvinuté len 3 chrupavky a v jeho veku už ma byť 5/. Máme ísť na odber aby sa zistilo, či má dostatok rast. hormonu. Normálne mám strach. Ak bude mať málo, tak mu budeme až do dospelosti pichať každý deň injekcie???? Alebo spomalený rast môže mať aj inú príčinu? Je troška chudokrvný.

laki
17. mar 2010

ahoj adda, my sme rastom zaostávali, nakoniec malej zistili celiakiu.

jolinka
22. mar 2010

adda, dolezite je aka je vyska rodicov dietata, ak ste obaja aspon priemerne vysoki, tak ta vyska uz bude odrazom nejakych problemov. Neboj sa, rastovy hormon sa nepicha az do dospelosti, cim skor sa zacne podavat tym menej rokov to trva. Cim je dieta mladsie, tym je jeho hypofyza citlivejsia na podavanie hormonu a dieta viac vyrastie. Niekedy staci len rok, dva ci max. tri aby dohonil rovesnikov.

Inak moja dcera ma tiez 5,5 rokov a meria 105 cm. Mladsia ma 3,5 a mieria 90 cm. Sme uplne na minime rastovych tabuliek. Pozri si stranku www.detskyrust.cz , tam si mozes zadat vysku dietata a ukaze ti kde je presne v rastovej tabulke.

adda
23. mar 2010

ahoj, no ja mám výšku 164, manžel 175, starší syn je o.k. má 8 r. a výšku 130, takže je v norme /aj vo veku 5,5 r. bol vyšší od toho mladšieho/, mladší je na spodnej hranici rastovej tabuľky.
jolinka- teba dr. neposlala na endokr. vyšetrenie?, zaujíma ma totiž ten rontgen zápästí, či nemáte tiež také ako my

jolinka
23. mar 2010

adda

moja dr. nam navrhla endokrinologicke vysetrenie ale este sme neboli. Ja si osobne myslim ze nase deti nemaju endokrinologicky problem su drobnucke po nas rodicoch. Ja mam 153 a manzel 162 centi, ako dieta som bola este mensia ako oni. Do skoly som isla 7 rocna s 15 kilami 🙂
Obavam sa ze zdravym i ked drobnym detom rastovy hormon i tak nedaju. Chcem este chvilu pockat kym najstarsia dcera nepojde do skoly a keby sa im dovtedy rast vyrazne spomalil tak na endokrinologiu urcite zajdeme. Zatial rastu pomaly ale pravidelne tak 5 /6 cm za rok, co je v norme.

ooooo
14. apr 2010

caute dievcence nasla som si vasu stranku a moc ma zaujalo to s tymi tabletami supradyn prosim napis mi nieco viac o nich 🙂 dakujem

ooooo
14. apr 2010

dievcence neviem ci ste na nete ak ano prosim odpiste mi co su to za tablety tie supradyn 🙂

jolinka
19. apr 2010

oooo

supradyn je vraj nejaky subor vitaminov, vraj ho volne dostat v madarsku. Manzel to v Madarsku pytal v lekarni, ale nakoniec to nekupil zdalo sa mu ze je to proste len nejaky drahsi multivitamin. Presne zlozenie ale neviem. Je dokonca aj v spreji, to sa sprejuje do ust, cez sliznicu sa to rychlo a takmer bezo zvysku vstrebava.

bodka70
21. apr 2010

Tak naša Kajka dnes absolvovala endokrinologické vyšetrenie, zatiaľ ju len pomerali, povážili, odobrali krv, o 2 týždne sa máme spýtať na výsledky.
Zatiaľ nám povedali, že vyzerá byť v poriadku, je le menšia ako normál, rast treba ďalej sledovať, uvidíme, čo nám povedia o 2 týždne. Kajka má teraz 6 a pol roka presne a 111cm výšku.

janulap
3. máj 2010

ahoj bodka...po dlhsom case som sem opat zabludila...tak ako ste dopadli??
Inak kočky,nezmenili tu stranku www.detskyrust.sk??Este nedavno bola ina,nie? 😒

bodka70
5. máj 2010

Jani, dnes majú prísť výsledky z endo, tak potom napíšem, čo mám nové. tá stránka je fakt zmenená, ja som sa tam napríklad nevedela dostať so starým heslom, tak som sa musela nanovo zaregistrovať a moje pôvodné údaje z meraní detí sú fuč ☹

dali4
5. máj 2010

Ahojte 🙂 . Podla tej stránky .detskyrust.sk je náš syn velmi maličký vraj je nutné ho dat vyšetrit 😕 a podla tejto stránky http://www.sga-gh.sk/rastovy_graf.htm je v norme ... tak čomu mám verit. Inak chodievame aj na endokrinologiu a tam dr. hovorí že je ok.

bodka70
6. máj 2010

Dali, dala som Kajku aj do toho tvojho grafu a aj v tomto sme mimo normu (pod spodnou hranicou grafu) 😒

Ináč, tiež som si všimla, že tie rastové grafy sú rôzne, majú rozhličnú hranicu, čo je ešte v norme a čo nie. Všimla som si, že tie tzv. slovenské či české grafy sú "prísnejšie" ako tie zahraničné (anglické). Asi to závisí od vzorky detí, podľa ktorých sú robené tie grafy, výška dieťaťa súvisí trochu aj s jeho národnosťou, napr. južanské národy (taliani, gréci...) sú vo všeobecnosti trochu nižší ako napr. severania (fíni, švédi...). Ja by som sa držala slovenských a českých grafov, tie sú pre nás asi najviac smerodatné.

dali4
6. máj 2010

bodka... a hlavne treba brat do úvahy aj výšku rodičov nie ? Ved ked sú rodičia nízky tak nemožu mat velké, resp. vysoké dieta. My sme v rodine všeci nižšej postavy, aj z mojej strany aj z mužovej... tak preto je asi náš malý v norme. Má 7 rokov a 112 cm, čo je strašne málinko, ale v tom grafe je na spodnej hranici, skor nad nou, takže má nejaký centimeter ešte rezervu.

dali4
6. máj 2010

Inak dcérka teda rastie velmi rýchlo aj je dost tažká 😅 ... je to naša malá kyselinka, všetko zbaští čo jej dám. Zatial sa nejaví ako obézna, ale má velmi tažkú kostru. v 6. mesiacoch 9 kíl a 72 cm. Syn má 7 rokov a 17 kíl ... to je len dvakrát tolko a 6 aj pol ročný rozdiel 😕 . Muž je takej pevnejšej kostry tak bude asi po nom. Ja som bola vždy tintítko, aj v škole, vždy najmenšia v triede.

bodka70
6. máj 2010

Tiež si myslím, že je to ovplyvnené výškou rodičov. Staršia dcérka je povahovo aj tvárou podobná viac mne, ale postavu má po mužovi, ten je také chudučké vyššie bydlo (má 178cm a 57kg !!! 😝) a v tabuľkách je síce nižššie, ale v podstate v podobnom percentile, ako má muž. Staršia má teraz 9 rokov, 134cm a 24kg. Výškou je v pohode, len tá váha by mohla byť vyššia.

Mladšia má zase tváričku po mužovi, ale moju typickú postavu z detstva (maličká, svalnatá, ešte aj tak chodí ako ja 😉). Ja mám výšku cca 157 a podľa grafu to Kajke vychádza, že dosiahne cca 154cm. Ale napokon možno bude mať presne toľko čo ja, jej konečná výška je ešte v nedohľadne a rast ešte môže kolísať.

Takže priemerná výška mňa a môjho muža je cca v 10-15 percentile, ale staršia sa pohybuje okolo cca 25 percentilu (ako je môj muž) a mladšia v cca 3percentile, čo je moja výška.

bodka70
6. máj 2010

Ináč Kajka má teraz 6a pol roka, 111cm a 17kg, čiže váhovo a výškovo podobná kategória, ako tvoj syn 😉 😉

ooooo
15. jún 2010

dievcence prisla nam pozvanka na endokrinologiu do bratislavy budu tam dcere skumat ako jej funguje rastovy hormon vraj tam ma 5 dni lezat z kanilou v ruke a budu jej brat krv neviete niekto nieco o tom vysetreni prosim ozvite sa

lussy23
16. jún 2010

Bodka, Petrahy, držím palcre vašim krásnym dcérkam.
Bodka - tie rekacie okolia, čo ste písali boli strašné. je smutné, keď ľuďom vadia deti, ktoré su trošku menšie ☹

lussy23
16. jún 2010

A je to krásne dievčatko. Držím palce.

bodka70
16. jún 2010

@lussy23 , díky za pochvalu, obidve dievčatá mi robia radosť, sú to šikulky 🙂. U Kajky mi ani tak nevadia reči ostatných, na to môžem kašlať a ani to, že bude maličká, skôr mi vadia tie praktické dosahy jej výšky. napríklad Kajka tancuje vo folklórnom súbore, je veľmi nadaná, trénerka ju chváli, podľa výkonov by ju už určite dala do staršej skupiny, ale nemôže ísť, lebo je maličká (napr. bol by jej priveľký kroj a pri tanci v kole s ostatnými podstatne vyššími dievčatami by to vadilo). Tak zrejme bude musieť ostať v mladšej skupine, i keď sa tam prakticky už nemá čo naučiť. 😒. A takýchto problémov máme viac.
A potom sa trochu obávam, ako bude v škole, či si dosiahne napríklad na vešiak v šatni, či bude vládať nosiť tácku s jedlom, školskú tašku... ☹. Ja viem, že sú to podľa niekoho možno drobnosti, veď je ináč zdravá a šikovná, keby napr. mala vážne zdravotné problémy, tak jej výška by bolo to posledné, čo by som riešila. Tak sa snažím byť v kľude, sú aj horšie veci.

bodka70
16. jún 2010

@ooooo , my sme také vyšetrenie neabsolvovali, ale píšu o tom dievčatá napr. na www.rodina.cz, tak tam je v diskusii zdravie sekcia problémy s rustem, tam sa o tom bavia, aj napríklad o skúsenostiach s podávaním rastového hormónu, tak skús tam nakuknúť.

lussy23
17. jún 2010

Bodka a koľko meria kajka?

bodka70
18. jún 2010

@lussy23, teraz meria necelých 112cm, v novembri bude mať 7 rokov.

traktor
18. jún 2010

ahojte moja miska ma10,5roka a vysku 133 a 25kg..na endokrinologiu som sa pytala sama...boli sme tam 2x a doktorka ma hned aj sprdla, ked som jej povedala dovod....miske sa v skole posmievala spoluziacka a to dost...ze je mys a zavrie ju do klietky, ...ze je krpata../spoluziacka je zas extremne velka na svoj vek, aj aj poriadne pri sebe, takze miska pri nej vyzera ako chrustik....zo spoluziackou sme si to vyriesili..teda ja 😠 odvtedy je pokoj...no a kedze to bolo zle , miska nechcela chodit ani vonku, ani do skoly, tak som si vypytala papier na tu endo.., ze nech jej povie pani doktorka svoj nazor.....doktorka ju vysetrila, zobrala krv, pozrela do tabulky, pytala sa kolko meriam ja /164/, manzel/176/...a ze co od nej chceme , ze ked bude velka bude mat okolo 160/165 cm..a bola dost neprijemna na nas....no vysvetlite to decku...a zvlast , ked sa najdu take dobre duse, a opytaju sa jej ...do ktorej triedy chodi, a potom...booooooooze ty si taka malicka 😒 ...a teraz zvlast, ked jej mladsi brat /7 rokov/ je od nej vyssi...ako uz chodi aj vonku, do skoly chodi tiez rada..je vesela, ale vidim, ze ju to trapi...

bodka70
18. jún 2010

@traktor, mne sa zdá miskina výška dosť malá na jej vek, moja staršia má 9apol, má 134cm a je v triede medzi najmenšími. No tvojej dcérke akurát začína puberta, tak je dosť veľká šanca, že teraz narastie. Ak už mala prvú menštruáciu, tak to už by bol dosť veľký problém 😒 , vyplavovanie pohlavných hormónov brzdí rastový hormón a u dievčat dochádza k veľkému spomaleniu rastu až zastaveniu rastu. Ak ešte nemá menštruáciu a nerastú jej veľmi prsia, tak je veľká šanca, že ešte porastie. Ak je dcérka chudučká, tak takýmto dievčatám zvykne menštruácia prísť neskôr. Ja by som ti radila pozorne sledovať jej rasť, a keď ani po polroku nedôjde k zvýšenému rastu, tak si nájsť iného endokrinológa. držím palčeky 😉

traktor
18. jún 2010

bodka menstruaciu nema, ani prsia jej este nerastu...ona je ste take dietatko 😉 , je chuducka aj ked je za troch..ale zas je vecne v pohybe...ja viem, ze je mensia..inak v triede nie je najmensia..su tam aj mensie deti 😅 ...urcite ju vsak budem sledovat, len ma prekvapila ta reakcia doktorky...

bodka70
18. jún 2010

@traktor, ja mam dcerku rovnako chudučkú 😉 , moja Sonička má už spomínaných 134 cm a o kilo menej, t.j. 24kg.
Ja si pamätám ešte zo základky, ako boli niektoré dievčatá už piatačky vyspelé a vyrastené, boli najvyššie v triede. A potom nastúpila "druhá vlna" 😉 chudších a menších dievčat a tie koľkokrát nakoniec tie prvé baby prerástli.
ináč tiež som prekvapená vašou lekárkou, má trochu divný prístup. My sme boli s Kajkou tiež na endokrinológii, ja som tiež dosť malá (157cm) i keď muž je vyšší a nemala žiadne poznámky, že čo tam chceme.
Brala to normálne, Kajka je proste na hranici normy a bez ohľadu na výšku rodičov je dobré takýmto deťom urobiť vyšetrenie, či je všetko v poriadku. Veď rodičia možu byť aj preto menší, že bol u nich nejaký problém (ktorí sa u nich nemusel zistiť a preto nevyrástli) a deti ten problém (napríklad nedostatok rastového hormónu) môžu zdediť.
Minimálne by podľa mňa mali tvojej dcérke urobiť rentgen zápästia na určenie kostného veku (či sa jej už neuzatvárajú rastové štrbiny). Kámoškin syn bol tiež drobný na 11 rokov, robili mu rentgen zápästia a kostný vek mu určili, že má 9 rokov, t.j. že má opozdený vývoj rastu. Takže v podstate, keď tú výšku prerátali na 9 rokov, mal normálnu výšku. Takže to neriešili, že to proste dorastie.

lussy23
19. jún 2010

Traktor -držím Miške palce. A krásne fotky v albume 🙂