Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

maznacik007
7. apr 2012

@agaven mne bolo povedane ze do lubochne sa ide ak ste pod tromi percentilmi na vasom grafe... nahodila som si vase udaje mam taky program na graf na to stiahnuty... a tvoja mala je tesne nad 10 percentilom... co je celkom ok...

ale kludne si zavolaj povedz im ze ake mate vysetrenia za sebou a uvidis co ti povedia.... my sme isli priamo tam ... predtym sme nikdy u endokrinologa neboli.... len ked som im volala sa ma pytali na udaje ... vyska datum narodenia a este aj porodne miery.... lebo my sme SGA a objednali nas uplne v pohode... bez problemov...

agaven
7. apr 2012

@maznacik007 ty daj mi link na ten graf..lebo mne napisala lekar ze je 3-10 v tej casti tak neviem.Ja som už pokukala vsetky ale vsade mi to ukazuje na ten najspodnejsi graf..Dikes este pockam na maj opakovany rozbor koli zlym s-igf 1 a ak bude zase zle spytam sa ci ma objednaju k nim.Aj ked bola tu u nas vysetrena a hodnoty ukazali akesi zle .skor moc nizske.

agaven
7. apr 2012

dakujem ved napisem ako som skoncila.Cize som aj ja zvedava ci tam nedali zle udaje ineho dietatka.Lebo mne to podla grafu a ine ukazuje akoby na 1 rocne dieta cize moc nizke a to by už podla toho nas hnala niekam.cize ma mat 88/416 ..a ma pod 25,0 ciz edakujem moc.Ale mas pravdu tu Lubochnu radsej by som riesila tam su na take veci najlepsi.

roo
7. apr 2012

@agaven v Ziline je MUDr. Kyskova detsky endokrinolog, je aj pediatricka, co som tam raz bola, mala som z nej dobry dojem.

juaddana
7. apr 2012

@erinka1 Ahojky moja dcéra sa lieči na rastový, aj na štítnu žľazu,. má 10 rokov a meria do 30 cm...Ak tvoj syn zaostáva na kostnom veku ta kto nenechaj tak, lebo keď sa uzavrú rastové štrbiny už sa s tým nedá nič robiť..

juaddana
7. apr 2012

@tinuska007 Je to naozaj málo v 9 rokoch.. radšej by som sa pýtala k odborníkovi a nezanedbala to, Dnes je medicína popredu, ale keď sa to zanedbá je už neskoro niečo riešiť...Ak ti povie odborník že je to Ok budeš kľudne spávať...

juaddana
7. apr 2012

@leho29 Musím tui protirečiť moja dcéra má 10 ŕokov a berie rastový...V puberte sa s aplikáciu rastového homonu nezačína,ale končí,Ak sa prešvihne tá doba do puberty , potom je už neskoro ako u chlapcov tak u dievčat. Najlepší čas kedy začať je myslím okolo 5 roka.

juaddana
7. apr 2012

@juaddana omyl 130 cm má moja dcéra

erinka1
7. apr 2012

@juaddana ahoj. som rada, že si sa ozvala. už viem, že sme to mali riešiť skôr, no každý hovoril :veď aj ty si malá čo chceš, aby aký bol ?.. veď narastie..a podobne. v BA nám povedali,že kým sa štína nedá do poriadku rastový nemôžu riešiť, ona prestala fungovať..a tak musíme čakať rok, prešli dva mesiace a ja som na nervy. na kostný vek mi povedali, že nevadí že je 2,5 roka pozadu, aspoň bude rásť dlhšie, do dvadsať rokov..tak neviem.. a tie štrbinky má otvorené na 2 mm, myslím, že budem na lekárku tlačiť, nech si pohneme dať štítnu do poriadku..navrhnem možno keď bude treba zvýšenie euthyroxu a častejšie kontroly. môžeš mi prosím ťa napísať ako sa vyšetrujú rastové hormóny ? viem len MR. dik

maznacik007
8. apr 2012

@agaven ja som si stiahla taky program rust.cz pogoogli tam musis dat aj vysky rodicov a optom sa ti ta krivka upravi... podla tvojho dietata

osobne by som na tvojom mieste dala malej hned urobit ten kontrolny odber toho hormonu a potom povedala endokrinologicke ze ty chces ist dolubochne a hotovo a nie do ziliny... mas na to pravo...
tak sa drzte...

inak kocky s tymto sa aj my stretavame od lekarky ze sa to je ok ... netreba riesit.. a potom ked si nieco vydupem tak vsade mame nalez... ci kardio ci imuno.... atd... netreba sa dat....

tinuska007
8. apr 2012

Ďakujem "juaddana" za radu, si zlatá, že si sa ozvala. Ja si tiež myslím, že je to málo. Tak keď sa dostanem k lekárke, budem sa s ňou pýtať k odborníkovi. Ale keby mi zas povedala, že je to ok, dá sa to riešiť aj bez jej odporúčania??? Mám totiž strach, že kým si uvedomí aj ona, že je to na 9 rokov málo, už bude na akúkoľvek liečbu neskoro. ☹

juaddana
9. apr 2012

@tinuska007 JA si myslím že ak ty chceš dať si vyšetriť dieťa, mala by s tým súhlasiť. Pýtaj sa k endokri -nologičke, možno má tvoje dieťa dosť rastového hormonu, ale má možno problémy so štítnou žľazou,alebo celiakiou...Príčin, prečo dieťa slabšie rastie je veľa. Ja by som na tom trvala, už len pre svoju kontrolu. A ak by ma tam nechcela lekárka odporučiť, obvolala by som rovno endokrinologičku a spýtala sa jej či možem prísť aj keď mi to lekárka nedoporučuje,. Ty ako rodič musíš sama vidieť rozdiel medzi rovnako starými deťmi o vašom okolí, medzi jej rovesníkmi,My sme to videli, aj medzi deťmi našich známych aj v škôlke bola vždy najmenšia,..Ľudia ,ktorí nás stretli nám vždy povedali aká je zlatá ,koľko má vaša dcéra?? a vždy treskli o 2-3 roky menej ako v skutočnosti mala.. Toto sú práve tie bežné signály, ktoré by mali zapnúť kontrolku že niečo nie je v poriadku...

juaddana
9. apr 2012

@erinka1 Ahoj, nám robili všetky možné testy od celiakie, cez genetiku až po hormony štítnej žľazy a potom nakoniec rastové hormony. Robili nám v nemocnici na to dva testy z krvi, oba by mali vyjsť pozitívne na znížený rastový hormón.ak vyjdú v rozpore, rastový hormón sa asi nepodáva .....Aspoň tak to bolo vysvetlené nám. Mojej dcére vyšiel jeden nízky na rast. hormón a druhý vyšiel s hraničnými hodnotami tak sme zvažovali čo dalej... Nakoniec jej ho nasadili, berieme ho ,sú z toho isté obmedzenia,ale dieťa mi rastie..Obmedzenia vyplývajú skôr pre nás pre rodičov.. Dieťa je aktívne, behá neustále, proste sa správa ako každé iné dieťa /odhliadnuc od jej tvrdej povahy/, nemá žiadne obmedzenia, len také, že napríklad si neviem predstaviť že y išla do školy v prírode,alebo do tábora....

juaddana
9. apr 2012

Neviem či to sem môžem dať, či to nebude reklama, ale v záujme pomocť rodičom detí, ktoré majú túto poruchu....by som chcela odporučiť skvelú odborníčku ,ktorá sa deťmi so zníženým rastom zaoberá niekoľko rokov, , je to doc.Košťálová, ordinuje na Kramároch.

juaddana
9. apr 2012

Hľadám tabuľku na výpočet predpokl. výšky vášho dieťaťa.. našla som toto nie to čo som hľadala,ak nájdem to čo hľadám pridám aj to :
http://primar.sme.sk/kalkulacky/urcenie-telesne...

tinuska007
10. apr 2012

@juaddana áno, veď aj nám vždy povedia aká je chutná, už chodí do školy, alebo ešte len pôjde? A keď im poviem, že je tretiačka, nechcú veriť. Na 1. sv. prijímanie jej museli dať šiť extra rovnošatu, lebo takú malú nemajú.
..tak fajn, teraz som síce s mladším na operácii, ale keď sa dostaneme domov, hneď pôjdem za detskou. Potom dám vedieť ako sme dopadli.
achcem pridať aj je jednu veľmi dobrú str. na sledovanie rastu:
www.detskyrust.cz
Je to síce v češtine,ale myslím si že grafy platia rovnako pre nás aj čechov.

erinka1
10. apr 2012

@tinuska007 ahoj. čítala som si tvoje príspevky. my máme dcéru ktorá má už síce 11 ale keď mala 9rokov tak merala 129 cm a patrila a stále patrí medzi najmenšie. vzhľadom na to, že náš syn má 6 a má 105 cm, prestal rásť, tak sme to začali riešiť na endo v BA. popri ňom sme dali zobrať dcére krv pre istotu, lebo tiež je nízka ale rastie. všetky výsledky má v poriadku. chcela som tým len povedať, že niektoré deti proste rastú pomalšie, ale rastú a to je dobre. no určite si sa dobre rozhodla dať si to preveriť či je všetko v poriadku. my sme od obvodnej nepotrebovali odporúčanie. (kým nás odporučiľa, už dávno sme vedeli že všetku je poriadku). držím palce. potom určite daj vedieť.

bodka70
11. apr 2012

@erinka1 , ja by som bola len rada, ak by mi dcérka v 9.rokoch mala 129cm, teraz má 8 a 4 mesiace a 124cm, ale predpokladám že za zvyšných 8mesiacov už 5cm nepodrastie, maximálne 4cm. 😉 . A takisto ako tvoja, má všetky výsledky v poriadku, lebo je síce drobná, ale rastie 😉 .

tinuska007
11. apr 2012

@erinka1 ďakujem za príspevok. Celkom ma upokojil, ale celkom spokojná budem až potom, ak aj nám vyjdu dobré výsledky. Určite sa potom ozvem.
bodka70, my sme na tom ešte trochu "lepšie", lebo nám do 9 rokov chýbajú iba 2 mesiace a máme 124cm. 😕
Myslím, že za tie dva mesiace asi na 129cm nevyrastie, alebooo 😉

lusana
11. apr 2012

ahojte, tak naša dcéra má 9 rokov a 7 mesiacov a má 129 cm, výsledky má v poriadku.

maznacik007
11. apr 2012

@lusana super.. som cakala ako dopadnete na kontrole... som rada ze vysledky mate v poriadku

bubinko83
13. apr 2012

baby aj ja som včera volala na gastro a sestrička sa ma pytala prečo chceme prist a ja že syn trpi nechutensvtom a malo pribera . A som jej povedala že 1kg za rok a rastie 6 cm presne za rok a ona že to je čisty priemer .No mne sa to zdalo malo a syn mi pride vychudnuty. ☹ Ale aspon ma trošku ukludnila. Syn ma 3,5 roka meria 96cm a važi 13 kg.

simona24
13. apr 2012

@bubinko83 ahoj, moj syn ma 4 roky a 2 mesiace a váži 15,5 kg a meria 109 cm, takze tvoj syncek je v norme 😉 , odmalicka nam lekarka hovorila ze ma tabulkove miery 😉 Tiez sme mali obdobie kedy nechcel papat, tak mu lekarka zobrala krv a zistili, ze ma malo zeleza tak mu ho nasadila a spravilo sa to. Niektore dni mame take ze neche vela jest a inokedy pozeram, ze kam sa to donho vsetko zmesti.

bubinko83
13. apr 2012

@simona24 no tvoj je vyšši naš určite nebude mat v 4 rokoch viac než 100cm .Aj my sme mali krvny obraz ukažkovy a aj imunologicke vyšetrenia v norme,takže to len ja v tom stale vrtam lebo nechce moc jest.Ale skoro každe druhe dieta vymyšla s jedenim takže asi to tak ma byt.

mataklinec
9. máj 2012

Ahojte, je tu medzi vami aj mamina, ktorá už musí pichat dietatku rastové hormony? Ak áno, pomáhaju??? My totiž od buduceho mesiaca máme začat s liečbou rastovým hormónom pri mojom 4 a pol ročnom synčekovi Davidkovi.. Som zvedavá aké su výsledky.. a podobne. Dakujem

katy1979
9. máj 2012

@bubinko83 ja budem najstastnejsi clovek na zemi ak moj krpec bude mat v troch rokoch 96cm. teraz bude mat dva a ma ledva 84cm

mataklinec
9. máj 2012

Môj Davidko bude mat v oktobri 5 rokov a meria 97 cm, a váži 10,90 kg. 😨

bubinko83
9. máj 2012

@katy1979 naš mal v 3 rokoch 92 cm a teraz ma 96 cm.Inak boli sme na gastro aj kvoli papaniu zatial nemame žiadne vysledky ale doktorka sa vyjadrila ,vraj je v poriadku a 99 percent je to genetika.No bola by som najštastnejšia na svete 🙂 Vraj to jak rastie je uplne v norme lebo rastie 6 cm pravidelne každy rok a pribera 1kg za rok.Chory nebyva okrem nejakych kašlov a soplikov.

bubinko83
9. máj 2012

@mataklinec tak to je už dost nizky tvoj synček 😒 A ako sa inak ma? Byva chory alebo? Toto vam zistili na endokrinologii že mu chyba rastovy hormon?