Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

mataklinec
27. jún 2013

@janasim ahoj... pichá sa do nožičiek do stehienok... Nám žiaden zátazový test nerobili, l en krv odobrali a rengen kostí... ten mal velmi zlý... kosti zaostávali o takmer 2 a pol roka... Potom nás poslali na genetiku tam mu zobrali krv a také vyšetrenie postavy mu robili vyzliekli ho do naha a pisali si kolko váži, meria.. hrudnik mu kontrolovali, lebku... Ako ste na tom teraz??Držím palceee 😵

janasim
27. jún 2013

@mataklinec ahoj,boli sme na tych vysetreniach,na rast.hormon,na genetiku a antropometriu,to je to meranie co pises aj ty o nom, rast.hormon ma v norme,genetika dobre ,kostnz vek ma na 2,5rocne dieta.Ideme tam az pred vianocami a uvidi sa ci pichat,alebo nie podla toho kolko narastie

mataklinec
28. jún 2013

@janasim A kolko má tvoj syncek? A kolko meria a váži? Mne má Davidko 5 a pol roka meria teraz uz 103 cm a váži 12 kg konečneeee 😀 . Nožička mu začala rast az teraz má ju uz 24.

zuzanakovacova
14. aug 2013

Ahojte, tak sa pripájam......malá začala chodit do školky ked mala 2roky a 3 mesiace a tam som si všimla,,že oproti rovesníkom je velmi maličká.....prvý raz ju lekárka odmerala v 2,5 roku na prehliadke...mala 86,5cm o pol roka na to 88.5cm.......poslala nás na endokrinologiu......tam sme boli, malu si poprezeral riadne, pomeral ruky,nohy, všetko čo sa dalo, má 3roky a 2mesiace a má presne 90cm a 13kg.....vystrašil ma,lebo tvrdil že sa mu zdá že malá ma kratšie nožky a vysoké čelo a prepadnutž noštek, čo mne sa teda nezdá....odobral nám 3 ampule krvi a o mesiac budu výsledky.....bral nám aj na celiakiu a imunitu tak uvidíme.....bojím sa velmi......strašil nás aj s tou genetikou,tak uvidíme.......

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubicahelesova
15. sep 2013

chcela by som sa spytat...neriesime to u lekara...ale dcerka ma 9 rockov a 112...cm je najmensia z triedy...
otec je vysoky...ja nie moc.do minuleho roka som to neriesila...deti sa mi zdali rovnake...ale teraz....
vdaka za rady

andy1978
15. sep 2013

@lubicahelesova ahoj určite by som sa pýtala na endokrinologiu, naša má 8.5 a má 117, tiež je najmenšia v triede. V lete sme zmenili lekára a dali nám lieky na štítnu žľazu, pevne dúfam, ze to bude stačiť a nebude nutná liečba rastovým hormonom...

akrim1311
15. sep 2013

@lubicahelesova aj ja mám problém s malými synmi ,ale oproti vám sme na tom trošku lepšie.Ja sama som sa pýtala na odborné vyšetrenie.Našla som stránku www.rastieme.sk a tam som zadala výšku,váhu a tam mi to ukázalo či je ešte v norme alebo nie.Keďže sme to mali v červených číslach,išla som za dr.a tá nás poslala na endokrinológiu.A odvtedy ich oboch len sledujú,lebo začali trošku rásť.Určite sa tam pýtajte.

dai
16. sep 2013

@lubicahelesova podla mna urcite.... moja dcera ma cerstvych 6 asi 120cm a patri k tym drobnejsim prvacikom - ale teda ona ma normalny rast - sledujeme si stale jej rastovu krivku...

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirkaove
8. okt 2013

ahojte, mozem vas poprosit, kto ste absolvovali zatazovy test na rastovy hormon, ako to prebieha. dakujem vopred

moniqq
17. okt 2013

Ahojte. Rada by som sa pridala do diskusie. Mam synceka 3,5 roka a ma 89cm, co je pod 1. percentilom. Od narodenia bol mensi ako rovesnici (nar. 47cm). Zatial my aj lekarka len pozorujeme a meriame, ale ked vidim ako ho mladsia sestricka dorasta (uz jj chyba len par cm), asi nieco nebude s jeho rastom v poriadku. Asi sa vysetreniam nevyhneme. Rada by som sa poradila s vami, ci viete o nejakych prirodzenych moznostiach podpory rastu. Nieco som sa uz docitala tu o spanku a bielkovinach pred spanim. Kamaratka mi radila masaz thymu/detska zlaza/brzlik. Je to pod hrudnou kostou, cize masiruje sa urcite miesto na hrudnej k. Tato zlaza ma receptory na rastovy hormon a masazou by sa mala prekrvit a byt vnimavejsia na RH, a tym podporit rast. Hladala som nieco o tomto na nete, v anglictine, ale k nicomu som sa nedostala. Budem rada za kazdu radu. Este otazka, ako sa robia odbery krvi u 3 rocneho dietata? Vdaka!

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulap
18. okt 2013

@lubicahelesova a dr,co na to?Nasa ma 9,5r a 129cm a je najnizsia z triedy 🙂

moniqq
18. okt 2013

@majamat ano, tiez sa mi zda ta masaz trochu zvlastny napad, ale skusame (treba dat viac sily, maly si aj sam masiruje "gombik" 🙂, myslim ze uskodit to nemoze. Narodil sa v termine, krasne donoseny. boli sme dnes aj u lekarky, spravi odbery a pojdeme dalej na endokrinologiu, alebo kde bude treba. Ak by vsak prislo k hormonalnej liecbe, tak neviem veru, nie som tomu naklonena. Dakujem za link, prave som sa pridala ku vasej skupinke a casom sa pridam aj nejakym prispevkom.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moniqq
18. okt 2013

@majamat hm, no dakujem za vysvetlenie. Vies mi napisat v skratke neziaduce ucinky? Mam toho na mysli viac, ale vyznelo by to ako hadka a to nechcem (mozno inokedy 🙂, naviac je este priskoro. Ja mam 164cm a manzel 181cm, dcerka dosahuje synove hodnoty vysky v polovicnom case! Cize uz v 1 mesiaci mala tolko co on v 2, v 4 mala tolko co on v 8 atd, v roku tolko ako on v 2, takze o par mesiacov ho dobehne a uz skoro rok si ich mylia na pohlad s dvojickami. A mne teda moja vyska uplne staci, naozaj uprimne, som s nou odjakziva stotoznena, vyhovuje mi a ani s docahovanim nemam problem, ked nejde, prisuniem stolicku 🙂 ale toto ma hneva, co pises aj ty, ze neviem do akej vysky mi drobcek narastie. to by bol clovek mudrejsi. 150cm, naozaj nie je sranda, a este na chlapca. Ale odbornici a antropologovia by mohli mat odsledovanych viac pripadov a vediet viac/menej odhadnut vysku, nie? Uvidime co sa dozvieme.

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tortelinka
14. aug 2014

pridávam sa do témy, neviem či to mám nejako začať riešiť, môj drobec má 2roky a 9 mesiacov, meria 90 cm a váži 13,5 kg, kedy ste to začali riešiť?

maznacik007
14. aug 2014

@tortelinka na akom je percentile .... resp. aka je tam rastova krivka ... to bude prve ... treba si zistit tieto udaje mali by byt v zdravotnej karte ...
je potom taky program .. vola sa rustcz da sa stiahnut z netu zapises udaje dietata a to ti vyrata kde na krivke dieta je ...

treba riesit ak je viac ako pol roka pod tretim percentilom alebo ak prestane rast .. napr. dieta dobre rastie a za rok vyrastie tak centi alebo nic..

podla toho co ale pises je medzi 3-10 percentilom takze toto riesit zatial lekari nebudu vo vahe je na tom lepsie ... o kusok ... este

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tortelinka
14. aug 2014

@maznacik007 áno, mám ten graf, ale našla som rôzne grafy, podľa jedného je tak ako píšeš medzi 3 a 10, no nič, opýtam sa na trojročnej prehliadke keď bude, dovtedy ešte snáď porastie (veď čo chcem, keď mama nemá ani 150?) 😀 😀

piacere
14. aug 2014

@tortelinka veľa záleží od genetiky, teda akí vysokí sú rodičia, starí rodičia. Môj malý mal v júni 4 roky a meria rovných 100cm a váži 16kg..... ale ja mám 159cm a muž 170cm, takže nemôžeme očakávať, že budeme mať vysoké deti....

piacere
14. aug 2014

@tortelinka ale syn sa výzorovo a postavou podobá na manžela a je proste do jeho rodiny, kde sú všetci takí nízki.... Mladší je výzorovo zasa celý môj otec, ktorý síce nebol nejako extra vysoký, ale má také "mužatky" sestry no a tento druhý drobko má o 2cm viac ako jeho brat v roku, pritom sa narodil o 1cm "kratší" 😀 takže predpokladám, že bude od brata vyšší 🙂 Všetko sú gény 🙂 Pokiaľ tam nie je nejaké výrazné spomalenie alebo úplné zastavenie rastu, tak by som to neriešila 🙂

tortelinka
14. aug 2014

@piacere uvidíme čo povie dr v troch rokoch 😉

maznacik007
14. aug 2014

@tortelinka moj Danko mal v juli sest rokov a meria 108 cm chodíme len na kontroly ... mozes to zatial riesit vitaminami ... pridaj zinok, D3, ja som davala aj homeopatika na podporu rastu uz neviem meno ale do skupinky som to davala .. tie celkom pomohli ...

tortelinka
14. aug 2014

@maznacik007 ok, skúsim dačo...dávala som v zime vigantol, cez leto nie, pozriem ešte dačo

majamat
14. aug 2014

@fidka79 tak to si na tom dobre. mam vela kolegyn, co maju problem. minule som sa aj pobavila na nasej upratovacke. nedociahla do skrinky na kluce a namiesto toho, aby mi nieco povedala, tak len vyskakovala. 🙂 no bola som sice trochu skodoradostna, lebo som sa na nej bavila, ale vstala som a podala jej ich. je toho vela, kde potrebujes urcitu vysku. nieco so mozes prisposobit, alebo svojej vyske, alebo tu cinnost urobis inak, no nie vzdy a vsetko sa takto da. navyse si si asi zvykla. napr. kamosky dcera je tiez malicka a keby rastie rovnakym tempom, tak ma mozno 152cm. kolegyne dcera si tak 10r pichala rastovy hormon. za kazdy rok dieta narastie o 1-2cm naviac. keby ho nema, tak nema mozno ani tych 150cm.