Spomalený rast u detí alebo zastavenie rastu

petrahy
8. jan 2009

Ahojte mám takú otázku je tu niekto kto má dieta so spomaleným rastom a chodí s tým na vysetrenie na Endokrinologiu? Nas momentalne posielaju na genetiku a neviem co to obnasa, nema niekto skusenosti? prosím poradte kazda rada dobrá.

mataklinec
9. máj 2012

@bubinko83 má sa celkom ok, nebýva často chorý, dokonca spapá viac ako môj 13 ročný syn. Davidko sa narodil s váhou 2840 a dlžkou 48 cm, takže nie najmenší aspon podla lekárky. Avšak strašne zle prospieval od narodenia, 3 x sme boli hospitalizovaní v nemocnici za účelom zistenia neprospievania, avšak všetke výsledky mal vždy v poriadku. Tak nás poslali na endokrinologiu a tam zistili diagnozu SILVER RUSSEL SYNDROM. Rengen ukázal že kostičky mu zaostavaju takmer 2 a pol roka... Takže liečba rastovým hormonom bola hned podpísaná.... Ináč ja mám 4 deti a všetke okrem najstaršej dcery su trošku drobnejši avšak Davidko je už tzv. extrem....

maznacik007
9. máj 2012

@mataklinec velmi malo ti vazi.... co ti povedali...nema nejaku alergiu na mlieko ci lepok... aj ta vyska nic moc... no ja by som nevahala a sla do tych rastovych hormonov... poznam takych co si pichaju a celkom to pomaha... dnes uz su tie aplikatory celkom ok...

mataklinec
9. máj 2012

@maznacik007 najprv sme vyše roka chodili po vyšetreniach na gastre, sona a podobne, všetke výsledky mal v poriadku. Až potom nás odoslali na endokrinologiu a práve dnes mi pani doktorka volala, že v stredu 16,5 máme príst aj s prenosnou chladničkou na hormóny a idu nás učit pichat mu ich. Takže liečba je už istá, už len dúfat, že to pomože a Davidko bude priberat a rást konečne ako jeho vrstovníci...

maznacik007
9. máj 2012

@mataklinec no my teraz chodime po vysetreniach... a potom sa podla vysledkov uvidi... tiez sa maly narodil na to ze bol plne donoseny.. ..moj ma vahu primeranu k vyske... ale ma 94 cm a budeme mat 4 roky o dva mesiace co ma ale viac trapi... ze od septembra narastol len nejake 2 cm... a napr. topanky teraz nosi tie z minuleho leta... a niektore veci uz dva roky ...

valentovasasa
16. máj 2012

Ahoj, chci se zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s podobnou diagnozou - můj syn, 4,5roku, od října nevyrostl ani cm, má 102cm, což je výrazně míň, než má mít podle mé a manželové výšky (já 170 a muž 174cm). Doktor nám vzal odběr na štítnou žlázu - ten je OK, pak nás poslal na RTG kostí a tam nám kostní věk vyšel 2 roky!!! takže o 2,5rokku zaostává. Takže ted 28.5. nás čeká vyšetření na růstový hormon inzulínem a glucagenem a trimeprazolem. Předběžnou diagnozu máme nanismus... doufám, že se nepotrvdí... ale chci se zeptat jestli nemáte někdo podobné zkušenosti??? Díky moc!

juaddana
17. máj 2012

@valentovasasa ozvite sa mi...

lusana
18. máj 2012

ahojte, tak sme boli znova na kontrole v Bratislave, dcéra vyrástla za 7 mesiacov 4 cm, všetky výsledky sú v poriadku, takže pani doktorka usúdila, že sa jedná iba o oneskorený rast, vraj keď už ostatné dievčatá prestanú rásť, tak ona ešte porastie, alebo sa vyšvihne naraz. Ďalšiu kontrolu máme iba podľa potreby, napísala nám kolko centimetrov má dosiahnuť v 10,5 roku a v 11 roku a keď ich dosiahneme ani na kontrolu ísť nemáme. Vraj aj puberta u nej nastúpi o niečo neskôr, máme to sledovať, taktiež to aby najneskôr do 13 rokov začali prejavy dospievania, rást prs a podobne. Iba ak sa nám niečo nebude zdať máme sa objednať.
Tak som rada, že sme takto dobre dopadli a dúfam, že bude všetko v poriadku.

mirkaove
18. máj 2012

ahojte, nám sa narodila dcérka, ktorej geneticky potvrdili hypochondropláziu - je to porucha rastu kostí, nedostatočné premieňanie chrupavky na kosť. Dospelý dorastajú tak do výšky 131 cm- 155cm. Je to miernejšia forma ako achondroplázia - trpasličí vzrast. Malá sa narodila 12.1.2012 mala 44 cm a 3350g. Teraz má 4 mesiace a máme 56 cm a 5100g. Bude taký náš drobček, ale inak je veľmi bystrá a celkom pevná 🙂 Má niekto skúsenosti s touto chorobou?

susubaba
19. máj 2012

@mirkaove Ahoj, ako sa zistilo, že tvoja dcérka má túto chorobu? Lebo moja dcérka pri narodení mala 2,5 kg a 46 cm, ale neboli sme na takejto vyšetrení a bojím sa, že aj ona má takúto chorobu.

mirkaove
19. máj 2012

@susubaba Ahoj, nás poslali z pôrodnice na Kramáre, lebo nechcela aj papať a tam jej zobrali krv na genetické vyšetrenie a z toho sa zistilo, že jej zmutoval jeden gén a potvrdila sa hypochondroplázia.

mirkaove
19. máj 2012

@susubaba a aká je teraz dcérka veľká?

susubaba
19. máj 2012

@mirkaove Keď mala 3 mesiace a 1 týždeň, vtedy mala 5130 g a 58 cm, o týždeň ideme na poradňu, som zvedavá koľko bude teraz. Iba preto vás poslali na genetické vyšetrenie, lebo nechcela papať, je to spojené s touto chorobou?

anjelicek26
19. máj 2012

@mirkaove - nas maly bol tiez tak 45cm/2550g, ale ta dlzka zodpovedala vah, bol tri tyzdne pred terminom, teraz ma takmer dva roky 85cm, co neni nejak extra vyska, ale ani neni najnizsi. My ideme na rastovu kliniku kvoli dcerke az v juli 😖

mirkaove
19. máj 2012

@susubaba nie, malá mala znaky tej choroby a to kratšie ručičky aj nožičky, ale nechcela aj papať,tak ju tam kŕmili mliečkom na silu, až sa dogrckávala, nechcela veľmi z prska papať. Ale keď sme prišli domov sa rozpapala a do konca sa len kojíme, neprikrmujem. Malá vlastne od narodenia narástla 12 cm a to prvé tri týždne narástla 1 cm ☹

mirkaove
19. máj 2012

@anjelicek26 malá sa narodila 6 dní pred termínom, takže tá dĺžka bola naozaj malá, váha by aj sedela.

mirkaove
21. máj 2012

@susubaba ahoj, len som sa chcela opýtať, prečo si myslíš, že aj tvoja dcérka má túto chorobu? Má tiež jej znaky?

susubaba
22. máj 2012

Ahoj, neviem presne aké znaky má táto choroba, v nemocnici mi nehovorili nič o tom, žeby mala kratšie ruky alebo nohy, ale vzhľadom na jej pôrodnú dĺžku sa bojím, či nemá túto chorobu.

mataklinec
22. máj 2012

Ahojte, tak mi už 6 den picháme rastové hormóny a verte, že už som mala aj myšlienky skoncovat s tým... Ale potom ma to prejde a uvedomím si, že je to potrebné... Davidko to strašne zle znáša po psychickej stránke.. Večer u nás je plač, krik, nevie kam by sa skryl, prosí ma o chvílku mi kričí že ma nenávidííí no proste je to ťažké velmi. Držte nám palce prosííím. Dúfam že si zvykneme.

lusana
22. máj 2012

@mataklinec to je mi lúto, musí to byť pre vás ťažké, ale určite si Davidko nato zvykne a dá si to vysvetliť. Musíte vydržať, budem vám držať palce.

valentovasasa
22. máj 2012

@mataklinec - kolik let je synkovi? a jak je velký? No, já jsem zvědavá na nás... pokud budem zdraví, tak v pondělí nastupujem do nemocnice na vyšetření a výsledky za měsíc ... :(

mirkaove
22. máj 2012

@susubaba ahoj, tak uvidíš, čo ti povedia lekári, možno Vás pošlú na genetické vyšetrenie a možno to všetko dobehne 🙂

valentovasasa
27. máj 2012

tak ráno nastupujeme :(

janulap
12. jún 2012

@valentovasasa len teraz som sem mrkla,tak ako ste na tom?Ako sa mate?

valentovasasa
14. jún 2012

@janulap - no, všeobecně se máme dobře, jen čekáme na výsledky, které budou nejdřív příští středu... (tajně jsem doufala, že nám něco poví už v nemocnici, ale prd... prý až za tři týdny :D

janulap
14. jún 2012

@valentovasasa a co vam robili v nemocnici?Boli ste tam koli rastu?

valentovasasa
19. jún 2012

@janulap - ano, byly jsme tam kvůli růstu. Poslední rok se jeho růst hodně zpomalil. Tak jsme šli na vyšetření růstového hormonu. Dneska si zavolám o výsledky.

mataklinec
19. jún 2012

@lusana dakujem ti za oporu, pomaličky je to už trošinku lepšie aj ked úplne bez plaču ešte nie sme... ☹

mataklinec
19. jún 2012

@valentovasasa Davidko má 4 roky a 8 mesiacov, váži 10,90 kg a meria 97 cm. Držím palce nech ste v poriadku, nech nemusíte aplikovat rastový hormon ako my....

valentovasasa
21. jún 2012

tak prý to má docela v pořádku a jsme zatím bez hormonu, za 1/2 roku na kontrolu a uvidíme...

lucikan
17. aug 2012

zienky neviete kedy sa zacina spomaleny rast riesit? okolo druheho roku je este skoro? mame 22 mesiacov, 80 cm, pricom za posledny polrok temer nevyrastol, alebo teda mozno tak 1 cm. Mam problem ho merat, meram ho uz len v stoji a to mi pride niekedy take fakt cca a u doktorky to tiez nebolo naposledy bohvieako presne, tam sa uplne branil.