Stále je chorá, odkedy nastúpila so škôlky

verca22
8. nov 2006

Ahojte mamicky,tak ako väcsina vasich deti,aj moja dcerka nastupila od septembra do skolky..Prvy mesiac sa pekne "drzala" co sa tyka chorob a potom to zacalo. Okolo 10. oktobra zacala teplotovat,k tomu sa pridali bolest usi, dostala ATB,ktore mi vyvracala(bol to piatok) tak sme utekali na pohotovost,na kramare a ATB nedostala,zevraj ich nepotrebuje..Hmm,na to jej zacalo z uska vytekat hnis,skjoncili sme zo zapalom stredneho ucha,v pondelok dostala konecne ATB, ktore zabrali,2 tyzdne som si ju nechala doma a potom isla na tyzden do skolky a sme doma s anginou..Zase ATB,ten isty kolotoc..Podotykam,predtym bolo mala minimalne chora,skoro vobec..
Vsetko sa to zmenilo nastupom do skolky..Ja som s tym pocitala ze ked bude v skolke,budu choroby ale taketo??
Pytam sa vas,co mam robit? Co ju mam odhlasit zo skolky? Mam byt s nou doma?
Hrozim sa toho,ze teraz sa zase vylieci,bude tyzden v skolke a zase skoncime doma s chorobou a antibiotikami?
Privitam kazdy nazor a vasu skusenost..Dakujem

dia6
8. apr 2016

@rakywanda Presne aj moja malá sa veľmi potí a hlavne keď spinká, a tak aj v zime dáváme pyžamko s krátkym rukávom. Ale pani učiteľke sa to nepáčilo, lebo všetky ostatné deti majú dlhé rukávy. No aj tak som jej dlhé nedala... jednoducho ju poznám aká býva spotená.

dia6
8. apr 2016

@stella33 áno, verím, že je viac maminiek, ktoré sú tak nejako citlivé na svoje deti až moc. Ale to je podľa mňa aj tým, že sú čoraz staršie mamičky a majú tak jedno dieta. Lebo sama vidím, že při druhom a to si neviem predstaviť ako by to bolo pri tretiom, beriem všetko viac s ľahkosťou..."veď to nič nie je".
Ale je to podľa mňa aj tým vekom, lebo aj moja mama už sama priznáva, že niekedy nevie už ani odhadnúť ako má deti obliecť (keď ich varuje). My keď prídeme, tak ich hneď vyzliekame a jej sa zdá, že im musí byť zima... ale na nás, keď sme boli deti taká nebola.
Chcem tým povedať, že vekom je človek taký opatrnejší.
Je to zložité... každý da vyhovára na dobu a ja vždy oponujem, že to nie je doba, ale ľudia... no niekedy ani sama neviem či je to tak alebo tak.

dia6
8. apr 2016

@matasin tak to áno, veľa chorých detičiek chodí do školky. Ale toto je téma na dlho, lebo niekedy sa ľahko súdi, ale ťažšie sa vidí to, či ten rodič má kam dať dieta a ako to má v práci... a tak. Veď asi viete o čom hovorím.
Ale áno, súhlasím, že choré dieta nemá byť v školke, no zase niekedy je ťažko povedať čo je choroba a čo nie.
Napr.náš malý má alergiu - podľa všetkého senná nádcha, ale alergológovi nemožeme ešte ísť, až keď prejde toto alergické obdobie, no malý je vyhádzaný na lokťoch a tiež má hlieny. Pani učitelky s tým majú problém, no ja ho nemožem tri mesiace držať doma...
No samozrejme, tiež keď vidím viditeľne choré dieta v školke, tak nechápem, pretože rodič ubližuje svojmu dieťatku a nie len ostatným deťom.

staninka30
8. apr 2016

@dia6 Aj my sa poti me Od 1roku Teraz mame5 v noci cela hlavicka mokra..zacali sme chodit do skoly zijeme v uk Tu sa ide skor a ucitelky zhrozene preco Ma stale mokru hlavu ked hra futbal..a uplne suhlasim s tym vo Si napisala Mam Len 1dieta a prehnane Ho sledujem...

dia6
8. apr 2016

@staninka30 Presne, celá mokrá hlavička ráno a malá má potom také blonďavé kučery po celej hlave, tak sa ráno vždy smejeme, ale nie je to sranda, lebo v noci zle spáva keď je teplejšie.

V UK sa už v 5 rokoch ide do školy? Sranda, a tu sa rieši či dať do školy čerstvo 6 ročné dieta, alebo ešte počkať. 😉

S tým prehnaným sledovaním to vidím aj u mňa v okolí, a aj moja sesternica má takto chlapčeka a teda tá to preháňa až tak, že ho vodí stále k lekárovi, že jemu niečo je... aj keď je zdravý. A to robí už od bábatka.
Tiež si prizná, že to preháňa, ale nevie si pomocť. 😒 🙂

stella33
9. apr 2016

@dia6 tak to teda neviem 🙂 ja mam totiz 40 ale mam druhe dieta po 14 tich rokoch a teda beriem to tak, ako ked som mala 26. Individualne. Na dietati je vidiet, ako mu je pohodlnejsie, treba brat do uvahy jeho temperament, pohyblivost.... Ak mam byt konkretna, vela mamiciek, babiek, chytia rucky dietata a tie su samozrejme studene a sup s nim do teplejsieho 🙂 U deti je ale termoregulacia a distribucia tepla uplne ina ako u dospelych. Studene ruky, su len studene ruky. Staci vlozit ruku na chrbatik, trup, zadnu cast krku. Ak je ten teply, je dieta v pohode. Zima sa prejavi aj na tvaricke (licka zacnu z cervenej farby skor blednut, dieta sa spomali, vyzera jednoducho ze mu je zima 🙂 pery su skor tmavsie... V zasade plati, ze malym detom staci jedna vrstva oblecenia navyse ako starsim detom a dospelym. Spotene dieta v napriklad takomto prechodnom obdobi je nebezpecnejsi stav, ako menej oblecene.
Nespomenula som este teplotu v domacnosti (bohuzial, v skolke sa tomu neda zabranit 😖 stare budovy su casto prekurovane az strach). Mat doma tak teplo, ze v zime tam vsetci behame v tielkach, trickach, je cele zle. Na sliznice je to hotova pohroma a vysusena prehriata sliznica je raj pre bakterie a virusy 😒

stella33
9. apr 2016

@dia6 inac, taa tvoja sesternica nech tu svoju uzkost riesi. Ono to vyzera milo, ze je starostliva, ale moze u maleho postupne "vypestovat" uzkostne sebapozorovanie (a z toho peknu hypochondriu, alebo obsedantno-kompulzivnu poruchu, alebo nedajboze paranoidnu psychozu) a to sa potom velmi tazko zije 😒

staninka30
9. apr 2016

@stella33 no to sa teda tazko zije prave to prezivam

majsinka111
30. aug 2016

@verca22 marťankovia nepomahaju vôbec aj my mame take skusenosti dokonca som odpozorovala u oboch deti že ked som začala davať marťankov ta ochoreli 😢 a ja mam rovnaky problem s mojim synom minuly rok začal chodiť do škôlky stravili sme na ušnom s antibiotikami cely rok 3 dni v škôlke a mesiac doma a všetko čo doniesol domou sme chytili s nim vratane toho menšieho ten sa pri nom zviezol tiez ja som tiez rozmyšlala o odhlaseni ale on strašne chce chodiť do škôlky tak neviem teraz v septembri ho idem skusiť dať znovu ale napadlo ma že mu skusim dať vlastne riady na jedenie aspon kym sa to nejako neustali mne to v praci tiež pomohlo kedze som učitelka a mala som s tym rovnaky problem

lulia
31. aug 2016

nam pomahaju vyrobky od forever ...uz voobec neuzivaju moje deticky ziadne antibiotika a aj od alergologicky sme vyradili lieciky som ma spokojna

dadkkkka
17. okt 2016

@bweissova prosim ta ako sa volaju tie probiotika pre zdrave usi? Kde ich kupujes ? Dakujem

qwen
17. okt 2016

@verca22 ja používam prírodný produkt, 98% vyčisteného betaglukanu, od apríla ako ho užívajú moje 2 slečny mali minulý týždeň soplík len asi 3 dni.
Betaglukan sa získava z podhubia Hlivy ustricovej, makrofágy v tele pôsobia ako upratovacia čata, požierajú baktérie, vírusy, rozkladajú odumreté bunky a vyživujú zdravé bunky.
http://www.smile.ramissio.com/ramissio-immunity...
viac info u mna

nell77
17. okt 2016

D vitamin, probiotika, zinok a selen, napr. Arko Defensis
mnoho studii....najma v zime vsak D vitamin, vsetci ho mame velmi malo

silvikeke
22. okt 2016

Ja používam niečo z Finclubu, niečo z Justu a držíme sa pol roka.... Nedám na tieto veci dopustiť...

nuska
22. okt 2016

Určite odporúčam Colostrum. Bližšie info o ňom aj tu

https://www.youtube.com/watch?v=TpijcK-ZntQ

Ak by si mala záujem, napíš. Nám super práve pomohlo. Deti začali sopliť, nasadili sme a do 1 dňa boli zdravé. Neverila som sama.

katka708
18. jan 2017

Juj našla som túto tému ako čistá zúfalka. Syn od septembra kedy prvý krát nastúpil do škôlky má 4x ATB. september, november, koniec decembra a teraz. vždy váham či mu ich dať, väčšinou počkám ešte 1-2dni kým mu ich nasadím a asi ich vždy potreboval lebo do 2 dní mu vždy choroba prejde. CRP mu robila 2x a vždy mal zvýšené ale nie nejako extra moc no nehádala som sa s dr. najmä keď som potom videla že po 2 dňoch je takmer ako rybička zdravý. Zakaždým tá choroba vypadá takto nejako: po príchode zo škôlky sopel, na druhý deň kašel a večer teplota. Liečim ho vždy všetkým možným, ale keď už má teploty 3-4 deň a prípadne vidím že ho bolí hrdlo, tak už k tej lekárke ideme a vyfasuje ATB lebo buď má zápal priedušiek alebo zápal hrdla alebo čosi podobné. Aj teraz mal 5 dní teploty od 38,5 po 39,6 také sople že ani 5min nevydrží bez smrkania. Sople má takmer vždy do žlta.
Dajú sa tieto choroby prežiť nejako aj bez ATB? alebo to musím len pretrpieť?
Syn užíva od septembra Imunoglukán, multivitamíny-želé, vit.C keď vidím že na neho niečo lezie a od novembra aj vit.D a probiotiká (tie vlastne užíva stále lebo mu ich nasadím pri liečbe ATB a kým ich celé doužíva, musím kúpiť ďalšie kvôli novým ATB)

dia6
18. jan 2017

@katka708 Tak toto by aj mňa hnevalo, stále mu pchať ATB. Veď mu to ešte viac znižuje imunitu... ale chápem, že ich dáte, keď nič iné nepomáha.
Možno by bolo fajn skúsiť ísť k imunológovi.

katka708
18. jan 2017

@dia6 už som sa na to pýtala. odbila ma z úsmevom, že to je normálne počas prvého roku v škôlke. Asi vymením lekárku aj keď táto je svokrina kamoška. nechce mu robiť ani crp ani výtery a často mám pocit aj zo susedou čo k nej tiež chodí, že tie atb dáva len tak mirnix-dirnix . Tieto som mu teraz ešte nenasadila. stále váham. Dnes sa mi zdá že má menej soplov a aj teplota už nad 37,5 nestúpla. asi ešte počkám do zajtra. Len dnes mi ten sirup zarobila lekárnička, tak sa tak rýchlo nepokazí. Keď čítam príbalový leták, je mi až zle z tých nežiadúcich účinkov :(

bosoriak
18. jan 2017

@katka708 Ale ono to tak naozaj je, proste prvy rok v skolke byvaju deti chore. Aj druhy rok, velmi casto. Organizmus je zrazu konfrontovany s kopcom virusov a bakterii naraz. To je problem, ze ich je tam 20. Ak antibiotika zabrali, tak boli predpisane spravne. Dobry pediater casto nepotrebuje vytery a drahe rozbory, ked vie, ze v rajone zuri streptokok. 😉 Vymen lekara preto, lebo mu nedoverujes, to je relevantny argument. Ale neviem, ci iny lekar pomoze.

Je to na palicu, ja to chapem. Pri mojej prvej dcere som to tiez tak prezivala. Bola chora, tiez mavala 6x antibiotika za rok, z toho 4x od novembra do marca. Teraz chodi do skoly a chora este nebola. Ani imunoglukany, C vitaminy a podobne nepomahaju, aj to som vyskusala. Pomaha otuzovat, vela spat, pobyt vonku a vela ovocia. Namiesto tabletky Ccka treba dat vyzmykany pomaranc.

Druha bola na tom tak isto, chora furt, ked konecne bola bez sopla, tak prisla starsia a znovu. Teraz to iste, chodi do skolky od augusta (zijeme v zahranici) a chora bola 1 den aj to mala grcacku.

Skus trochu doverovat lekarke. Ano, je mozne, ze antibiotika tak casto su opravnene. Ona mu nic ine nemoze dat, ked ma bakteriu. Mozno ak by lezal s kazdou chorobou tri tyzdne doma, mozno by to slo aj bez toho, ale naco ho trapit? A isto, imunolog spravi testy, URCITE zisti oslabenu imunitu, kto by nemal, po tolkych chorobach. A budes do dietata radsej davat imunomodulanty, ktore mozu byt neskor viac na skodu. Rozhodnutie je na tebe.

Drzim palce.

katka708
18. jan 2017

@bosoriak ja to chápem, pripravovala som sa na to už dlho že prvý rok v škôlke bude stále chorý, ale nemyslela som si že bude nonstop na ATB. Ovocia má dosť (na rozdiel od zeleniny) C-čko dávam len keď vidím že už na neho niečo ide. Máš pravdu, nedôverujem jej lebo jej vyšetrenie je také nijaké. minulý štvrtok som tam bola lebo mal syn silný sopel a zachrípnutý hlas, po predchádzajúcich skúsenostiach som sa bála čo zas z toho bude, či nemá zapálené hrdlo. Blížil sa víkend a on dosť často ochorie práve cez víkend tak, že potom zvažujeme aj pohotovosť.... Doktorka ho popočúvala, pozrela hrdlo a povedala že všetko je čisté, že má byť do víkendu doma a v pondelok môže ísť v pohode do škôlky. dala mu kalciový sirup, pamycon do nosa aby mu do tých soplov neprišla nejaká baktéria a keď mu začne kašel mám mu dať stoptusin. nasledujúci deń dostal syn teploty 39,5 ktoré sa ho držali až do včera. Tak som za ňou včera zas poobede vybehla nech ho znovu pozrie lebo nie je dobré ho tlačiť ani nurofenom a paralenom. Zas ho vyšetrila a záver: jemne prekrvené hrdlo. Nedá mi aby som vám nepredpísala ATB keď tie teploty trvajú už 4 dni a stále má sople.... Tak mi to celé prišlo že mu ich dala pre istotu (aby bola ona kľudná či čo)
ale CRP a výtery mu nespraví ani za svet. Vraj ho nechce trápiť, potom k nej bude chodiť nerád..... (to sú teda dôvody!)

a uvediem ešte jeden príklad z leta. Synovi som odložila MMR vakcínu ale v máji keď som šla pre potvrdenku na prihlášku do škôlky, donútila ma ju synovi dať lebo vie na 100% že ho inak nevezmú do škôlky v dedine (samozrejme škôlka by uviedla iný dôvod ako neočkovanie) syn mal zrovna vtedy nádchu a aj tak mu dala tú vakcínu lebo po jej vyšetrení usúdila že nie je chorý ale je to len alergická nádcha na kvitnúcu floru vonku. Bola som proti ale bála som sa že inú škôlku v okolí nezoženiem tak ja trúba som na to nič nepovedala. Od toho dňa mal syn 9 dní v kuse teplotu medzi 38,7-39,7 deň - noc. Tvrdila mi, že sa po tom očkovaní na neho nalepil nejaký vírus, crp mal vtedy ok ale chcela mu dať atb s čím som nesúhlasila vzhľadom na crp, o pár dní som šla cez víkend na pohotovost kvôli stálej horúčke, aj tam mal crp ok ale aj tak dostal ATB pre istotu. po 4 dńoch mu teploty prešli, nemal žiadne iné príznaky choroby, moč sme zaniesli na nefrologiu tiež na kontrolu lebo má len jednu obličku a aj moč bol ok. Ale všetky 3 doktorky mi svorne tvrdili že z očkovania to určite nie je, vraj má len nejaký vírus a tak mu predpisovali ATB (čo dodnes nechápem keďže na vírusy je ATB zbytočné a CRP mal opakovanie v norme)

zdá sa ti to všetko ako normálne postupy?

katka708
18. jan 2017

a ešte na margo dôvery k doktorke. sused 3,5r má teraz sopel a kašel tiež. (začal až po nás) inak mu nič nie je, bez teploty. Suseda s ním bola v pondelok tiež u tej istej doktorky. Výsledok vyšetrenia citujem: hrdlo čisté, dýcha čisto ale aj tak mu dám ATB (tiež dostal na 3 dni Summamed) lebo človek nikdy nevie či sa do tých hlienov nezanesie baktéria." a suseda mu ich teda nasadila lebo sa bála neposluchnuť.

dia6
18. jan 2017

@katka708
@bosoriak Nie je pravda, že dieta prvý rok školky musí byť choré. To je hlúposť. Náš malý nebol chorý prvý rok vobec a vlastne ani druhý rok takmer nič... až malá bola chorľavejšia. No po stresoch a chodeniach po lekároch sme zistili, že to má skor psychické. Nikdy sice neplakávala ráno keď sme išli do školky a ani v školke, ale držala to v sebe a potom to takto dopadlo.

a k tým ATB pre istotu... to je naozaj, nie práve najrozumnejšie dávať dieťatu pre istotu ATB. Veď takto imunitu nezíska nikdy.
Ťažko sa radí, lebo každé dieta je iné, ale tiež poznám lekárku, ktorá takto dáva ATB, takmer vždy aj bez CRP. Nemyslím si, že je to v poriadku.

Ale s otužovaním súhlasím... mám to sama vyskúšané aj na sebe aj na synovi. Tiež dáváme zázvor potajme do čajov... manžel to vie perfektne zamaskovať a tiež do všetkých jedál cesnak... ťažko povedať či to pomáha, ale už veľmi dlho sme neboli chorý.

tajka1986
18. jan 2017

@katka708 dajú sa také choroby prežiť aj bez ATB, ale dávaj pozor, aby sa nestalo niečo horšie. Môže mu baktéria napadnúť životne dôležité orgány. Nikdy nevieš aká to baktéria je a čo môže spôsobiť. Ja som už doživotne invalid a to som ani nemala prejavy choroby aké opisujes.

katka708
18. jan 2017

@tajka1986 nestraš, samozrejme keby vidím že je dlho dieťa chore 4 a viac dní tak nečakám a idem k dr. skôr som sa chcela spýtať ako to iné mamičky liečia. teda čím iným ak nie atb.

Ja v podstate nie som proti ATB len by som chcela vidieť u doktorky nejakú snahu o riadne vyšetrenie a nepredpisovať len tak pre istotu že dieťa má dnes sopel a o 3 dni sa do toho sopla môže dostať baktéria tak preventívne nasaďme atb....

@dia6 ako otužovať? syn nechodí moc naobliekaný, skôr sa väčšinou bojím či je dosť oblečený, vetrám často ale v chladnejšej vode sa ho nechystám sprchovať lebo on miluje vaňu a každý deň sa chce minimálne 15 min hrať vo vode.... Myslela si otužovaním niečo iné? musím si o tom nájsť teda viac info

dia6
18. jan 2017

@katka708 my otužujeme len tak klasicky... žiadne dlhé rukávy do triedy, len preto, že vonku je zima... doma beháme len v spodnom prádle a tričku, v noci tiež len dlhé nohavice a krátky rukáv. Celú noc otvorené okno na vetračke, veď sme prikrytý... Učiteľky v školke nám zo začiatku vraveli, že nech im dáme dlhý rukáv, že aj ostatné deti majú, ale už si zvykli.
Samozrejme to nepreháňame, ale niektoré deti sú naozaj až moc naobliekané... Ja napríklad nenosím dlhý rukáv vôbec. Aj v zime len tielko, maximálne krátky rukáv a na to bundu. Keď ideme lyžovať, tak až vtedy dám aj mikinu. A tiež neriešim, že majú deti premočené rukavice alebo im zatieklo pod nohavice a majú mokré pančuchy. Samozrejme, že keď je -15 tak to už riešim, ale to u nás moc nebýva.
Nemyslím si, že by sme to s otužovaním nejako preháňali, ale naozaj naši dvaja nebývajú vôbec chorí. Možno len náhoda, alebo šťastie, no možno nie... 🙂

tajka1986
18. jan 2017

@katka708 ja som ti to nepisala preto aby som urobila bububu. Len aby si si uvedomila ze nie vzdy je "rozumne"odmietnut ATB. Ak si nespokojna s postupom lekara najdi ineho.

dia6
18. jan 2017

@katka708 ... držím ti palce. Ja by som v tvojom prípade tiež hľadala rady u iných mamičiek, lebo by ma toľko ATB trápilo. Hlavne to prekonajte nejako a nech ste už zdravý.
Inak... napadlo ma, že moja kamoška mala malú ktorý prekonala 4-krát po sebe angínu od jesene až do jari stále chorá a na ATB a až keď jej vybrali mandle aj nosné aj krčné, tak už bola OK. Ale ako som písala, každé dieťa je iné.
Nášmu malému tiež vyberali nosné mandle, ale vlastne mu to skor uškodilo.

katka708
18. jan 2017

@tajka1986 jasné, veď ja som to tak ani nebrala 🙂
Už hľadám novú len to chvílu potrvá lebo sa nechcem dostať z dažďa pod odkvap....

@dia6 toho sa zatiaľ veľmi bojím. Uvidíme aký bude nasledovný rok. Našťastie nemá problémy len s jednou a tou istou diagnózou - obmieňa sa mu to: zápal priedušiek, zápal hrdla, zápal močového mechúra. Mňa skôr trápi ten pocit, že občas (dosť) často mu predpisuje ATB len pre istotu. Vlastne od narodenia, nie len tento rok. Už ako 3 mesačný mal soplíky a zatekali mu lebo sa nedali dobre odsať a pre istotu mu dala atb. (normálne mi to takto povedala) a potom ešte minimálne 2-3x ich mal len pre istotu. Ostatné razy neviem laicky posúdiť.

bosoriak
18. jan 2017

@katka708 Pozri, pisala si, ze syn mal teploty, dostal antibiotika a po dvoch dnoch teploty presli. Z toho som usudila, ze antibiotika zabrali. Ak mu ich dat nechces, tak mu ich nedaj, ale nechod k lekarke, naco aj? Najdi si naozaj lekara takeho, ktoremu budes doverovat. A davat antibiotika preventivne je obrovska hlupost a vdaka tomu je na svete x-tisic umrti rocne na rezistentne bakterie. (Co citam podla WHO je to len 480.000 rocne ludi s tuberkulozou rezistentnou voci ATB). Kvoli tomuto by som od nej urcite odisla. Ja som mala vzdy stastie na normalneho pediatra, ktory ma aj vedel poslat domov s tym, ze ano, ma teplotu 39.7, ale este pockame. Ked vsak mali dievcata sarlach alebo zapal stredneho ucha, nevahal ani minutu. A to moja starsia mavala svoj sarlach s negativnym CRP.

No a minuly rok boli moje dievcata obe chore na jesen a mali teplotu 12 dni vkuse. Lekarka (zijeme v zahranici) spravila CRP, bolo 30. Co by bolo jasne na antibiotika u mojho byvaleho lekara. Tu ma poslala domov, ze je to nespecificke a pockame. A cuduj sa svete, choroba presla.

Takze v tomto ta chapem, ak dava atb preventivne (stari lekari to tak zvyknu robit), tak jasny odchod. A hlavne jej neveris, to je potom onicom.