Ste za očkovanie proti encefalitíde?

mamiajka04
27. feb 2013

S manželom uvažujeme dať zaočkovať našu dcéru 6r. a aj rovno neho proti kliešťom. Aký máte názor na túto vakcínu? My žijeme v oblasti, kde sa často vyskytujú kliešte tak dosť sme začali teraz o tom uvažovať, teraz by sme to mali uskutočniť to zaočkovanie. Poradíte, hlavne ohľadne dieťaťa?

nae
27. feb 2013

Informovali sme sa na to pred dávnejším časom pediatričky, a aj keď je čo sa týka očkovania veľký pedant, toto nám nedoporučila. Viac neviem. Beriem to tak, že doležitejšia je prevencia, repelenty, dostatočný prísun vitamínov skupiny B v lete (B-komplex, pangamín apod.), kontrolovanie sa každý deň...

simca06022011
27. feb 2013

No ja som sa informovala o tomto ockovani u detskej lekarky nasej, aj mojho brata a aj u mojej lekarky (casto sme v lese, kliestov je habadej... a ja sa ich odjakziva bojim strasne a to som mala kliesta iba raz) a vyslo mi z toho, ze toto ockovanie nie je pre nas potrebne...osobne sa bojim viac boreliozy, a proti tej sa nezaockujeme...

mirka276
27. feb 2013

no ja mam z kliestov priam panicky strach, niekedy mi hovoria aj , ze sa mam dat liecit. Tiez by som chcela dat maleho 4r. zaockovat, ale neviem sa rozhodnut, lebo tam pocujem nie, tam ano. ja sa v teplych mesiacov nepohnem z domu bez repelentov, maleho nonstop striekam, natieram, nepustim ho do travy, proste sa moc bojim. Vraj je dobry na odpudenie cisty TEA TREE OIL. pouzivali sme ho v kombinacii s inymi repelentami. Maleho pozeram po milimetri, aj lupou. Keby som mu nahodou nasla kliesta, nechcem si predstavit tu paniku, co by som spravila. Urcite by som mu to nevyberala sama, ale sli by sme na pohotovost.

nef2702
27. feb 2013

ja cely zivot zijem v ba, mala som fuuru kliestov, ked sme chodili na chatu v horach a len jeden jedinykrat som chytila kliesta tu v ba a ten bol zrovna nakazeny a mam vdaka neemu nasledky na cely zivot, takze moze mi dr hovorit co chce, ze je to zbytocne pre dieta zijuce v meste,, ja ho urcite ked bude vacsi zaockovat dam

zuzkalujza
28. feb 2013

Ja sa tiež veľmi kliešťov bojím. Mala som ich síce už strašne veľa v dectve - chata na Jahodníku - aj 20 - 30 ks. za týždeň. Vtedy sme to ale nijak zvlášť neriešili, teda aspoň sa toľko o tom nehovorilo, ale viem, že sa robili aj postreky proti kliešťom a neboli v takej miere infikovaný. Teraz je iná doba a strach je podľa mňa na mieste. Moju staršiu dcéru som dal zaočkovať, ale to už bolo dávnejšie - 9 rokov dozadu. Minulí rok som to riešila kvôli mladšej dcérke, no lekárka ma odhovorila. Vraj sa počas svojej kariéry stretla častejšie so zlou reakciou na vakcínu ako so samotnou encefalitídou. A známa - pracuje v zdravotníctve v zahraničí ma šokovala keď mi povedala, že vakcínu ktorú používame mi na očkovanie našich detí oni používajú na očkovanie zvierat!!!!!! Takže som sa rozhodla neočkovať. Radšej sa spoľahnem na repelent a dôkladné prezretie po návšteve lesa. No báť sa budem stále.....

soldi
28. feb 2013

@nef2702 a nakazila si sa boreliozou, alebo encefalitidou? lebo borelioza je horsia a proti tej sa neockuje

nef2702
28. feb 2013

@soldi : boreliozou sice, viem, ze to je horsie a proti tomu sa neockuje, ale na druhej strane neverim, ze ked chytis nakazeneho kliesta a ten ti do tela vypusta tie svoje jedy, kt. utocia na nervovy system, v hocakom mnozstve, ze to nezanecha na cloveku ziadne nasledky..

soldi
28. feb 2013

@nef2702
aha, a Ty si myslis, ze ked si ockovana na encefalitidu, tak ten kliest sa akoze neprisaje a tie jedy do Teba nepusti? si ma pobavila 😀 😀 😀
po vakcine tam budes mat navyse este aj jedy z vakciny. to je teda fakt vyhra

zuzkalujza
28. feb 2013

Nie ja som sa nikdy nenakazila, našťastie. Ale vždy som sa bála aj keď deti mali kliešťa, ale zatiaľ vždy bolo všetko OK.Ono je veľmi dôležité kedy toho kliešťa nájdete a ako ho vyberiete. Viem že pokiaľ je kliešť prisatý menej ako 24 hodín, tak je malá šanca nákazy, preto sa treba prezrieť hneď po príchode domov. A ja keď už aj kliešťa mám, tak ho vždy vykrúcam pomocou zápalky a v protismere hod. ručičiek s troškou krému, aj keď sa vraví, že to tak nie je správne mne sa to takto osvedčilo najlepšie. Potom to poriadne vydezinfikujem Alpou. Raz som si nechala kiešťa vytiahnuť na pohotovosti. HRÚZA!!!!! Sestrička ho vytrhla pinzetou a samozrejme hlavička ostala zapichnutá v koži. Potom mi to rezali a vyťahovali von. Aj to som ich na to musela upozorniť ja, že tam ostala. Nikdy viac s tým na pohotovosť nepôjdem. 😠

nef2702
28. feb 2013

@soldi: je to kazdeho jedneho vec, keby si ty skoncila s neliecitelnou diagnozou, uz vidim ako by si sa ty bavila na tom

soldi
28. feb 2013

@nef2702 je mi luto, ze mas neliecitelnu diagnozu, ale to nemeni nic na tom, ze Tvoje myslienkove pochody su scestne.
to je ako keby si napisala, ze sa nechas ockovat proti chripke, lebo Ti vybrali mandle kvoli castym anginam

nef2702
28. feb 2013

@soldi dik za vysvetlenie 😀

soldi
28. feb 2013

@nef2702 ano, presne take smiesne mi pridu Tvoje argumenty preco sa ockovat proti encefalitide- lebo mam boreliozu 😉

nef2702
28. feb 2013

@soldi, nikde som nenapisala, ze chcem dat ockovat preto, ze som mala ja boreliozu...ale nic, nechaj tak.. nebudem sa tu s nikym dotahovat. ty si ockuj/neockuj ako len chces, tvoja vec.

soldi
28. feb 2013

@nef2702 z Tvojej vety to vsak ale vyznieva inak: ... (kliest) bol zrovna nakazeny a mam vdaka neemu nasledky na cely zivot, takze moze mi dr hovorit co chce, ze je to zbytocne pre dieta zijuce v meste,, ja ho urcite ked bude vacsi zaockovat dam

bobocka
28. feb 2013

@mamiajka04 ked som riesila nepovinne ockovania s pediatrickou mojho syna,tak mi toto ockovanie neodporucila vobec. a s informaciami ake k dnesnemu dnu o vakcinach ako takych mam,by ma teda vobec nenapadlo toto ockovanie vobec zvazovat.

kubankakubanka
28. feb 2013

moja dcéra prekonala encefalitídu,,, ,,,,bolo to niečo strašné.....,ochrnula jej pravá časť tváre,,,,, lekár samozrejme hned že to je len prievan,,,,nechali nás na pozorovanie,na víkend v nemocnici len na vitamínoch,,,ale ako to funguje iu nás cez víkend sa špeci vyšetrenia nerobia,,načo!!! lenže stav sa zhoršoval,,,takže prišla lumbálka,a tam zápal,4 týždne v nemocnici,,,, na acykloviroch,,,,denne 3infuzky ,,ktoré tiekli aj 2 hodiny,,,,,Lumbálka bola robená ešte kontrolná,,niečo strašne ,vysvetliť a donutiť 2 ročné dieťa že celý deň bude musieť ležať na chrbte,a že cikať a kakať bude musieť do plienky,,, pretože sa musí vyrovnať tlak ,v mieche,, a strašne by ju bolela hlava,,,,,,to nehovorím,o polročnej rehabilitácii,a liekoch,, ,,,,dalej výkyvy nálad,,,,,čo nastali ,,takže nie je to sranda,,,,,
po mojej skúsenosti by som možno dala zaočkovať

loxa
28. feb 2013

Ja by som touto vakcinou ockovat nedala a nedoporucil nám to ani pediater ....@soldi ty si sem naco prisla..?jedine scestne myslienkove pochody tu vidime pri tvojom nicku...Ved hod radsej nieco hodnotne do placu...preco ty neockujes, ake to moze mat nasledky na dieta..nie tu urazat tych co su rozhodnutí ockovat kvoli zlej osobnej skusenosti

nef2702
28. feb 2013

@soldi ja som napisala svoju osobnu skusenost s boreliozou a tym, ako sa mi neskor z toho vyvinulo neliecitelne ochorenie, thats all. ale neplanujem dat dieta ockovat len kvoli tomu, ze ja mam takuto skusenost a do teoretickeho ockovania je este kopec casu a moj nazor sa mozno dovtedy zmeni, mozno nie,uvidime 🙂

soldi
28. feb 2013

@loxa ja som len poukazala na irelevantnost argumentu: ja mam z kliesta boreliozu, tak dam ockovat na encefalidu, a nasledne na scestne tvrdenie, ze ked sa das zaockovat proti encefalitide, tak do Teba nebude kliest vpustat svoje jedy 😉

ked pises "vidime" to je kralovsky plural, alebo zastupujes nejaku vacsiu skupinu?

loxa
28. feb 2013

to je kralovsky plural @soldi🙂

halienka
28. feb 2013

Niečo na tom bude, že toľkí lekári práve toto očkovanie nedoporučujú, asi bude skutočne dosť rizikové. Lebo mám podobnú skúsenosť, pred rokmi som to riešila s obvodnou lekárkou ohľadom manžela, má takú prácu, že často chodí do terénu, lúky, lesy, polia, a žijeme v oblasti, ktorá je známa práve výskytom infikovaných kliešťov. A bolo mi tiež povedané, že ho moc nedoporučujú a že keby bolo očko proti borelióze, že určite by skôr dali to. No a teraz, keď už viem o očkovaní čosi viac, som rada, že si ho muž nedal. Inak má každý rok nejakých pár kliešťov, ale inak sa snaží poctivo dodržiavať prevenciu, sprcha ihneď po návrate, skontrolovanie celého tela, oblečenie ihneď do práčky, repelenty.

hajanka
1. mar 2013

Boreliozu prenasa kazdy treti kliest a na nu ockovacia latka neexistuje, ockovanie proti kliestovej encefalitide proti nej tiez nechrani 🙂 a nechrani ani voci tomu, aby sa na vas kliest prisal 🙂 oproti borelioze je kliestova encefalitida naozaj zriedkava choroba a existuje xxx roznych nebezpecnejsich chorob, proti ktorym ani neexistuju vakciny 🙂 a teraz co???

ps: pred ockovanim sa informujte a nezabudajte aj na to, ze vdaka podaniu vakciny, mozte spustit prave to, comu sa chcete ockovanim vyhnut, alebo dokonca nieco uplne ine...
raz sa zaockujete a potom sa mozte pichat do konca zivota

http://zdravedieta.rodinka.sk/v-bezpeci/prostre...

Po podani je velmi casta bolest v mieste vpichu, zacervenanie, opuch, horucka, ospanlivost, castou je celkova slabost, bolest hlavy, potenie a nachladnutie, napinanie na zvracanie, vracanie a hnacka, bolest svalov a klbov, zriedkavy je granulom v mieste vpichu, odpoved na podnet ktory nieje imunitny system schopny eliminovat a odstrnit, v niektorych pripadoch so vznikom seromu, nahromadenim tekutiny, lymfadenopatia, srvrbenie, poruchy citlivosti a febrilne krce, alergicke reakcie ako opuch sliznic, zuzenie dychacich ciest a stazene dychanie, priznaky astmy, poruchy videnia, trombocytopenia... Bolesti svalov v oblasti sije mozu budit dojem meningizmu. Po podani vakciny bol hlaseny aj vyskyt poruch centralneho resp. periferneho nervoveho systemu, paralyza v natazsich pripadoch s ochrnutim dychania (napr. Guillain-Barre syndrom).

Zlozenie: neomycim (pre cloveka toxicky, hlavne vysokotoxicky pre oblicky), chlortetracyklin, gantamicin, sacharoza, formaldehyd 2,5 µg (vysoko toxicky), hydroxid hlinitý z toho hliník až 200 µg (vysoko toxicky)

@kubankakubanka to o com si pisala, aka to bola encefalitida? to bola encefalitida sposobena kliestom? Pytam lebo o tom nic nepises, len ze mala encefalitidu.

simca06022011
1. mar 2013

@nef2702 no kvoli skusenostiam s boreliozou ockovat proti encefalitide... to je zvlastne 🙂 hlavne ked vies, ze to je na nic... u nas mal borelku skoro kazdy, bohuzial problem je ze lekari to zle vysetruju a ked zacnu liecit tak uz je casto neskoro :( A potom odmietaju vplyv tejto "infekcie" na tie problemy co to vyvola... :( encefalitida, meningitida a co ja viem co, sa da liecit a nedostane to clovek iba od uhryznutia kliestom, ale napr. aj z produktov zvierat... napr. prednedavnom bol v mieste kde kupujeme "cerstvu" bryndzu z nepasterizovaneho mlieka problem, ze sa niekolky ludia dostali so zapalom mozgovych blan do nemocnice, prave nakazenim sa s tych nepasterizovanych vyrobkov...

kubankakubanka
1. mar 2013

@hajanka . pravdepodobne kliešťová záver lekárov,,,,lebo výsledky ,sa záhadne stratili niekde s cestou.z BB

hajanka
1. mar 2013

@zuzkalujza ja zase naopak, mam vynikajuce skusenosti s pohotovosti 😀 tiez mam z kliestov paniku, ja by som si to sama nevybrala, ani by som sa toho nedotkla, uz sa mi stalo, ze som o 11 vecer utekala cez cele mesto na pohotovost s kliestom na nohe 😀 manzel si klepal na celo, je to pre mna velmi neprijemny a odpudivy pohlad ked to je zaryte v tele, tusim viac ako chorob sa bojim toho samotneho chrobaka 😅
ja kvoli tomu nechodim do lesov, na luky, ci neviem kam... do vysokej travy a pod., vzdy pouzivam repelent - aj ked mam skusenot ze mnohe aj tak neodpudzuju 😖 a preventivne vit. B
moj mm 2 roky dozadu mal podozrenie na boreliozu, po ATB liecbe bol nastastie v poriadku

irriss
1. mar 2013

@hajanka
Jani,mne by zajimalo, jestli je mozne toto:
muj otec byl operovan - kycle..
a nechtelo se mu to hojit a dlouho ho to trapilo..ted zjistili, ze se jedna o nevylecenou boreliozu..je mozne ze se odvolavaji na to, ze k onemocneni mohlo dojit i pred vice jak 20ti lety??
😕

p.s. Jinak ja osobne klistata vytahuju velmi rada..kdyz jsem kdysi davno byla ridici clen letniho pionyrskeho tabora, tak jsem mela nekolik pripadu za den..a vzdy ohromnou radost, kdyz jsem vytocila kliste uspesne ven se vsema nozickama..

nef2702
1. mar 2013

@simca06022011 ako som uz vzssie pisala, nechcem dat ockovat kvoli mojim skusenostiam s boreliozou preboha, tak sa nauc citat poriadne 😉

xlucia
1. mar 2013

@mamiajka04 nedala by som, ma strasne vela vedlajsich ucinkov, a byt tebou nedala by som ani to povinne co je v siestom roku zivota, lebo to je uplne zbytocne a deti maju po nom problemy v prvom rocniku v skole ☹

hajanka
1. mar 2013

@irriss myslim si ze urcite, lymskou boreliozou je nakazenych mnoho ludi, ktori o tom ani nevedia a ziju s nou dlhe roky 😒