Stravovanie vegetariánok po pôrode

xlucia
22. aug 2013

tie ktore ste vegetarianky alebo veganky, ako ste sa stravovali po porode, kedze u nas sa takmer vsetko po porode zakazuje, ze by mohlo skodit dietatu?
mne zelenina velmi chyba aj strukoviny, a tento dietny jedalnicek mi vobec nesedi 😒
hlavne salaty k hlavnemu jedlu. ako mam teraz tretie drobciatko, insie nepocuvam len dokola co nesmiem, aby malu nebolelo brusko... este aj doktorka ze prvych sest tyzdnov strikna dieta, idealne prveho pol roka... mna z toho trafi slak...
o takom uhorkovom salate sa mi aj sniva, synom som uvarila sosovicovu polievku... mnam tak by som si dala..
tak preto ma zaujima ako vy zaradujete zeleninu, kedze tvori vacsinu vaseho jedalnicka. ved nieco jest musite
dik za kazdu radu

daniela242
22. aug 2013

Ahoj, ja vegetariánka nie som ale môj mm áno tak u nás varím prevažne vegetariánsku stravu ( deti jedia aj mäso ale ja len veľmi zriedkavo 🙂 Po prvom pôrode som sa aj ja veľmi obmedzovala- na radu lekárky 😝 ale dcérka bola kolikové dieťa tak ju bruško bolelo snáď aj z vody. Po druhom pôrode som sa neobmedzovala vôbec- jedla som všetkú zeleninu, sóju aj tofu bez obmedzenia... Môj názor je že si to treba len odsledovať na bábätku čo mu spraví resp. nespraví dobre... Ale cestou diéty by som už nešla lebo pri dcérke to k ničomu neviedlo...

katy1979
22. aug 2013

Ja som jedla vacsinu veci. Strukoviny a kapustu som teda vynechala ale inac papala vsetko. Snad nebudes na ryzi a zemiakoch pol roka.

xlucia
autor
22. aug 2013

@katy1979 presne take rady som dostala... pri starsom som to dodrziavala kvoli silnym ekzemom co mal, pri mladsom menej no a teraz nemam chut dietovat vobec, lebo mi potom chyba energia cez den...
juuuj a cokolada. ked ja lubim len horku .... a orechy.... jaj tusim by som pre jedlo vrazdila 😀

katy1979
22. aug 2013

@xlucia a drobec ma problem s bruskom ked ti kazali dietu. Mne pri prvom po porode ani nechutilo velmi jest tak to bola taka dietna strava. Pri druhom mi chutilo vsetko a este k tomu bolo leto tak snad nebudem papat suche rozky. Ja pecivo bez zeleniny nezjem a to by mi ostala naozaj len ta ryza. Vsak skus postupne zaradit jedla ktore jedavas a uvidis

xlucia
autor
22. aug 2013

@katy1979 nema problem. aspon teda zatial nie. ale starsi je silnz alergik, tak ze ako prevencia... suchych rozkov som uz prejedena 😒

iwesska
22. aug 2013

Ako nic v zlom, ale co je zle na zelenine ked sa koji? A na uhorkovom salate?? Pokial v nom nie je vela cesnaku, ze by mohlo byt malej tazko. Ved zeleninove salaty celkovo su fajn, skusaj postupne...v tomto som sa ja vobec neobmedzovala, jedine co som vedela je ze nesmiem cokoladu a vyvarovala som sa strukovin, inak mi nikto nic nezakazal. A maly je uplne bez alergii.

kiki68
22. aug 2013

tiez nechapem co je zle na zelenine, ako ta nafukovacia,dobre tam to beriem,ale inak...ved prave pecivo je take nic moc..mne teda pecivo robi len a len problemy.Alebo pani doktorky chcu,aby z mamiciek boli vychrtle kopie Angeliny jolie...lebo po takej pol rocnej diete by som asi zhodila aj kila ktore nemam..Tiez mam dojem,ze vela lekarov je strasne proti vegetarianstvu,ako keby to bolo to najvacsie zlo,ale to,ze kamoska cpala do seba v tehu vifonky a lacne parky to je vsetko ok...mne to hlava neberie...

xlucia
autor
22. aug 2013

@kiki68 ja vegetarianka nie som, ale zelenina mi velmi chyba, takze napriek protestom ju pomaly zaradujem. pri tejto diete pomaly pridem o mlieko... a to nechcem. citim ako si telo pyta svoje.
je paradox, ze pediatri povazuju suchy rozok a sladkosti za vyzivnejsie a bezpecnejsie ako pestru stravu, AJ VTEDY ked na to nie je dovod...

kiki68
22. aug 2013

@xlucia Mna to zaraza,ja tiez nie som vegetarian,ale proste muka a pecivo mi nerobia dobre,sladkosti tiez nie,teda ja by som si zvysovala cukor a potom by klesol dole,mam hypoglykemiu. Takze neviem co z tych deti chcu takym materskym mliekom spravit,ked zena tie vitaminy podla mna potrebuje. Ale mne stacilo,ked som raz bola v nemocke a vtedy som mala yrovna dva roky obdobie,ze som maso moc nemusela,teda zjedla som len nejake kuracie prsia na prirodno a ryby. tak mi zavolala lekarka nejaku ich dietologicku,ze nech sa s nou dohodnem na strave...to bol otras...ta zenska nemala podla mna o vyzive ani ponatia...ta lekarka tiez nie..Vydupala som si aspon rozvarenu mrkvu,brokolicu a karfiol...Mne sa vzdy najvaic osvedcilo pocuvat svoje telo.ved aj deti pocuvaju svoje telo a zacnu oblizovat aj omietku ked chyba vapnik..to su instinkty..bez toho by sme asi davno vymreli ako druh 😉

dorota23
22. aug 2013

@xlucia ahoj, skus sa opytat aj tuto: https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vegetarianske-dieta-skusenosti-postrehy/ nazory na stravovanie pocas kojenia sa lisia v zahranici a u nas, moja kamoska tvrdila lekarovi v zahranici, ze malu nafukuje z hroznovej stavy a celkom sa na tom pobavil 🙂 U nas sa to trochu prehana, moj nazor. Moja osobna skusenost je, pomaly zaradovat pocas sestonedelia dalsie zlozky potravy, zeleninu som vobec neriesila a jedla ju (akoze nie kapustu najprv), na moje dieta nemala strava ziadny vplyv. Existuje vela nazorov, preco maju deti koliky a urcite nie je jediny dovod strava, skor nezrelost traviacej sustavy, atd., atd. A poznam baby, co drzali striktne diety kvoli detom a vobec, ale vobec to nepomohlo... Predsa telo musi mat prijem zivin, aby bolo v mlieku co najviac vitaminov a mineralov, pol roka dieta je velmi divny nazor... 🙂

emogeon
22. aug 2013

hrasok som zaradila hned po porode

maminuska
22. aug 2013

@xlucia nikdy som neriešila čo jest a nejest po pôrode . Prirodzene sa stravujem na množstve zeleniny , strukovím , vločiek a jem aj maso. Pečivo moc nevyhladávam. Deti som kojila všetky tri a nikdy som nejaké vyslovene koliky nebadala.
To čo nejem je soja, napriek tomu že sa priklánam k zdravej výžive soju za nu nepovažujem a to ani vo forme tofu pre vysoký obsah fytoestrogenov,.

xlucia
autor
22. aug 2013

@dorota23 diky

demo
23. aug 2013

@xlucia jedz vsetko na co mas chut, mozno okrem varenej kapusty a fazule, lebo tie mozu nafukovat. Ak ale vyppozorujes, ze nejaka vec dietatu neprospieva, tak ju docasne vyluc. Strava musi byt plnohodnotna, aby si mala dostatok zivin. Kojenie nie je dovod byt na diete. Ani s alergenmi sa nestresuj p reventive. Akurat sleduj reakcie.

katie555
23. aug 2013

@xlucia ja nei som vegetarianka, len k tej diete, v zahranici ti povedia ze mozes jest vsetko ...ja som jedla pri kojeni vsetko , len raz co viem mala koliku z jedneho druhu syra, mala som aj sosovicu, zemiakovy salat na vianoce, sosovicovu polievku atd. Jahody napr - kamoska mi hovori ze to nesmiem jest ked kojim ..ja na nu kukala ako debil .
Mozes jest vsetko z mierou a sama si ustriehnes keby na nieco zle reagovala ..Podla mna na svk to v tomto prehanaju, pretoze kadze dieta je ine, a inak reaguje na stravu ktoru matka jedla ...