Stretli ste sa so zástavou dýchania ročného dieťatka?

dahlia23
15. apr 2008

Stretli ste sa už so zástavou dýchania u ročného dieťatka, ktoré dosiaľ nemalo žiadne problémy?

diddi
15. apr 2008

ako si na to prisla, mas monitor dychu?

dahlia23
autor
15. apr 2008

Nemám, bola to náhoda, malá zrazu stíchla, ukladala sa spať, keď sme ju vybrali, už nedýchala. Pri takom veľkom dieťatku ma to dosť prekvapilo, nepoviem, keby mala pol roka.... Bolo to v sobotu, odteraz ju chodím stále kontrolovať, zajtra ideme na EEG na neurológiu, ale myslím si, že nič nenájdu...

diddi
15. apr 2008

preboha!!! a kolko uplynulo casu odvtedy ako sa ukladala spat az po vybratie z postielky, ked ste zistili,ze nedycha?...a ako ste to zistili?...hladala si pulz, alebo modrala?

dahlia23
autor
15. apr 2008

Bolo to asi 30 sekúnd, odkedy zrazu stíchla, som tam letela jak o dušu. Išla som ju prebaliť, oči dokorán, ústa do korán, akoby v kŕči a modrala od pusiny hore, svokra ňou zatriasla, potom sa rozdýchala, ale nechcem si predstaviť, čo by bolo, keby sme tam nešli. Oslavovali sme 1. rok. 🤐

diddi
15. apr 2008

boze moj...tak nechod spat prosim ta dnes...bude to tazka noc, ale stale, stale ju sleduj!!!...to sa malej stalo prvykrat?...budes si musiet asi kupit monitor dychu, ale nepocula som,ze rocne babo ma s tym problem

diddi
15. apr 2008

a neplakala ked sa ukladala spat?...alebo jej mohol zapadnut jazyk

glorita
15. apr 2008

dahlia,chudatko ,naozaj ju sledujte dnes ,streidajte sa pri nej pre istotu a hned zajtra by som uz kupovala monitor....ja viem ze az do roka je tu riziko a viem ze sa to stalo tiez jednemu rocnemu dievcatku,ale bohuzial so zlym koncom.....mate obrovitaneks stastie,ze ste si to vsimli....nespoliehaj sa preto uz na nic,oplati sa investovat do monitoru...ja som to kupovala v prvej vybavicke pre dietatko a su to zrejme najlepsie investovane peniazky ako vidim 😨 drzim palce. 😔

diddi
15. apr 2008

ozaj, ked sme pri tom monitore...ako je to s tou dobou pouzivania..citala som,ze do roka...no a vidite

franziska
15. apr 2008

boze dahlia tak to ste mali velke stastie, my monitor mame a je to super vec ,lebo kolkokrat sa v noci zobudim ci je mala ok a ked vidim ze blika tak spim dalej. Chudatko male dufam, ze uz to znova nezazijete.

magg
16. apr 2008

nasej malej sa casto stavalo,( este niekedy aj teraz, ale menej) ze prestala dychat, lekarka vravela, ze u deti do 1. roka sa stava, ze prestanu tak na 20 sec. dychat. Kym bola este mensia, tiez som nou zatriasla,alebo jej nadvihla hlavicku a nadychla sa. Teraz ked sa to stane, tak niekedy sa nadychne sama ale potom istu chvilu dycha tak zvlastne, akoby vzlykala a nakoniec sa strasne rozplace. Ona sa nam aj casto zachadza po placi, na to nam lekarka povedala, ze sa to stava detom do troch rokov, ktore su hyperaktivnejsie a emotivnejsie. Ony aj sny prezivaju intenzivnejsie a preto je mozna ta zastava dychu v spanku. Tiez nam vravela, ze pokial to nevymizne, alebo by sa to zhorsilo, tak mame ist na neurologiu, ale zatial sa tomu radsej vyhybam, lebo tam by ju cakalo CT, MR atd. a neviem, ci by to pre nu nebola vacsia trauma a viac by jej to neuskodilo ako pomohlo

zanetka82
16. apr 2008

Ahoj holky. Tak naš starší syn mi to dělal skoro pořad když brečel. Jako že když ho něco strašně moc bolelo nebo když jsem ho pravě položila do postylky že bude spinkat Tak se začal vztekat a bylo vymalovano. Ale nemusíte se bat vždycky se to dítě nadechne. Malemu to někdy trvalo i přes pul minuty,pak se nadechl a nebo sem s nim musela zacloumat. Tak pevne nervy a hlavně ať už se to neopakuje. Vím co to je Já to měla do 3 let

eliska7
16. apr 2008

ked dieťa plače a prestane dychať-to su afektivne zachvaty,z toho varastu do 5 rokov,moja to robi od 3 mes 😖 ,teraz menej často,ale je to desive 😅 ,niekedy stači fuknuť do tvare,ale zatlačiť pod branicou,aby došlo spätnemu nadychu 😉

loren
16. apr 2008

dahlia nenapisala si plakala predtym ci nie

melory
16. apr 2008

ano, dalej ked fukanie nezabera sa frka vodou, dalej ked nepomaha sa trie chrbtica a nakoniec nam pan doktor kazal pichnut spendlik do svalu na nohe ☹ ja som pre zachranu davala synovi umele dychanie...to ho zobudilo.

tribitka
16. apr 2008

ja ked som ležala s malou na odd.patologických novorodencov, kde boli len nedonosené bábatka, tak sme všetky mamičky museli predtým než nás s bábom pustili domov absolvovať školenie, čo robiť v prípade, že príde k zástave dýchania... teoria sa mi zdala byť lahká, ale zažila som to, že vo vedlajšom inkubátore začal pípať snímač dýchania, ja som skamenela a ked sestra priviedla to malé bábo k sebe, tak som sa rozrevala, tak ma to psychicky vyčerpalo.... kebyže sa to stane mne, tak by som asi rýchlo zabudla čo nás to učili..... 😖

deina
16. apr 2008

Aj nas to ucili (tiez na oddeleni patologickych novorodencov) pred prepustenim - vraj monitor zacina pipat uz po 30-tich sekundach od nenadychnutia sa. Vtedy treba rychlo dat dieto nabok, a masirovat mu chrbatik, tym sa podrazdi dychanie. Niekedy sa stava, ze dietatku len zabehne (slina alebo jedlo) a toto by malo pomoct. Ked nie, tak uz potom len ozivovanie a tak... to som tiez takmer plakala, ked nam to sestricka predvadzala.

Boze, Dahlia, ale musela ta velmi vystrasit. Neviem, ci by som dokazala reagovat, asi by som malym tiez len zatriasla. 😨

mata2
16. apr 2008

Ahojte,mne sa stalo to iste v novembri 2006.Chalani pobehovali po obyvacke,obcas sa zastavili s pozerali rozpravku co isla v telke.Vsimla som si,ze starsi syn,pozera do steny.Stal oprety o gauc,oci mal otvorene,vobec nezmurkal,ani sa nepohol,len tak pozeral.Tak som ho oslovila a on nereagoval.Oslovila som ho hlasnejsie,a v tej chvili sa mu zacali nozicky smykat po dlazbe a posadil sa vedla gauca.To som uz skakala spoza stola,snazila som sa ho postavit ale bol ako handrova babika,ziadne krce nemal.Zacala mu modret pusa,zacala som ho tapkat po licku a zdalo sa ze sa trochu prebera.Bol uplne dezorientovany,nevedel rozpravat.Zabalila som ho do deky a uhanali na pohotovost.Tam mu odmerali teplotu,mal 39,hoci doma nemal vobec.Boli sme v nemocnici asi 3 dni,v prepustacej sprave mal napisane,ze to boli febrilne krce.Ale dali mi aj doporucenie na neurologiu,tam mu urobili EEG a potvrdila sa diagnoza epilepsia.
Deina ja som v tej chvili mala tiez nutkanie s nim zatriast,ale spomenula som si ze trasenie s dietatom mu moze sposobit poskodenie modzgu alebo aj smrt,tak som sa obmedzila len na tapkanie po licku. 😨

dahlia23
autor
16. apr 2008

Fuu, baby, to bolo teda vyčerpávajúce... My sme na tom EEG dneska neboli, v noci sme zle spali, malá má soplíky, tak je to katastrofa. pri každom zakašlaní som letela za ňou...
Pred tým, ako išla spinkať, keď sa to stalo, trošku plakala, ale nie tak, že by zachádzala (tak ona neplače). Maťka, Tebe závidím tú duchaprítomnosť, ja som bola úplne vygumovaná, hlavne že som absolvovala kurz prvej pomoci u detí. Som nevedela nájsť ani mobil, nie to ešte si spomenúť, čo mám robiť. Dúfam, že sa to už nezopakuje, na to EEG ideme 2.5., tak hádam to bude ok.
A ďakujem za všetky skúsenosti. 😉

xxmargaretka
16. apr 2008

ahoj..snad bude vsetko ok..anna to robieva ked sa niekde mocno buchne a az potom sa rozplace a chvilu na to zaspi bo ju to strasne unavy..ja som to vraj robievala do 2r tak snad aj ona najneskor vtedy s toho vyratie..

mata2
17. apr 2008

Dahlia,praveze ja som si vobec nepripadala duchapritomna,vobec som nevedela co mam v tej chvili robit,ja som myslela ze od strachu odpadnem,pri zivote ma udrzal len ten zakladny instinkt,ze musim nejako pomoct svojmu dietatu.A to som este odsoferovala auto na tu pohotovost 😝 (mangel nema vodicak 🙄 ).
Drzim palce nech vam to EEg dopadne dobre 😉 .

eliska7
17. apr 2008

mata2,klobuk dole,ja som si tiež užila pri obidvoch detoch.Dahlia držim palce 😉

cermonca
17. apr 2008

malej se stává že když brečí tak se jakoby zalkne roatě stuhne s pusou otevřehou 🤐 prý je to ten afektivní pláč a že se to stává.první co vždy udelam že s ní zatresu 🤐 a fouknu jí do oblčeje a nadechne se.jenze tady čtu že s ní třást nemůžu?Můžete mi vysvětlt proč,ještě jsem o tom neslyšela 😕

lindda
17. apr 2008

ahoj aj nase krnatko to robi ale iba ked place nenadychne sa a odpodne omodra a tak ale iba ked place

eliska7
17. apr 2008

ja tiež neuznavam ked sa dietatom trase,vela som čitala o tom,vraj dochadza k poškodeniu mozgu 😖 -no ale to si ani neviem predstaviť ako silno by sa muselo triasť aby niečomu takemu došlo,

loren
17. apr 2008

nasa sa tiez takto zachadza a vtedy ju okriknem menom hlasnejsie a fuknem do ust ,minule sme sa az smiali s manzelom stalo sa jej to v choditku a ja kricim na neho lebo bol blyzsie :fukni do nej " a on chudak uz fukal este bol len v kresle a dieta meter od neho 😉

mata2
17. apr 2008

cermonca:dietatom sa nesmie triast,lebo modzog dietata je asi ako zltko vo vajicku.Skus zatriast s vajcom a uvidis,co to spravi so zltkom.Trasenie dietatom mu moze sposobit krvacanie do modzgu a aj smrt.A nemusi to byt ani silne trasenie.Niekde som citala,ze aj vyhadzovanie dietata do vzduchu pri hre moze mat take iste nasledky ako trasenie s dietatom.Existuje aj diagnoza :Syndrom traseneho dietata.Koho to viac zaujima,nech si to da do googlu,tam toho najde urcite viac.

Eliska,tiez mas dieta s epilepsiou? 😒

eliska7
17. apr 2008

mata2,nieje potvrdena epi,ale mal to aj syn a teraz aj dcerka,len zo spanku podobny zachvat ako epi,no a u malej sa opakuju stavy zadivania sa -dnes aspon 5 krat,vždy ked večer zaspi,mam hrozne krče v bruchu a tlak na hrudi,či nedostane zachvat 😢

mata2
17. apr 2008

To ma 5x za den??? 😲 A bola na EEG?Co na to hovori doktor?

eliska7
17. apr 2008

vieš čo momentalne nechodime nikde,lebo lekari sa vyjadruju na celkovy jej stav každy po svojom:jeden že z toho vyrastie,druhy že mam prestať kojiť a treti že nas mala skuša,tak že asi tak,na eeg len raz boli nejake znamky5% na epi,tu zas povedala lekarka že to su stavy epi čo mavaju deti bežne 😖 ,skušali aj rozne antiepilep.no bez efektu,inač už som to niekde pisala,lebo tieto temy sa už pletu jedna cez druhu:čo mam robiť,epilepsie,afektivne zachvaty,zastava dychania-všetko sa to tak prelina 😉 suto stavy skorymi sa naučiš žiť a možno to prejde ako u syna,ten to mal do troch rokov,klop,kloptisicraz a odvtedy nič-ale strach mame stale čisa to nevrati v puberte,nato nas upozornovali 😅