Sú vbočené nohy - Pes eqinovarus dedičné?

maso
13. sep 2007

Dievcata,
nemate nahodou skusenosti s vbocenymi nohami u novorodencov? Moj manzel sa narodil s takymi nohami, takze ho operovali viackrat, aby to mal v poriadku. Nazory, ku ktorym som sa dostala (osobne u gynekologa, na internete alebo v tlaci) sa rozchadzaju. Niekde vravia, ze to dedicne nie je, niekde, ze ano. Beriem kazdopadne tabletky Calibrum, som uplne striktna, co sa tyka kofeinu alebo alkoholu apod., snazim sa byt uplne vzorna, ale aj tak sa bojim, ci nebude mat take nozky aj nase babatko.
Dakujem za akykolvek prispevok, co by mi pomohol urobit si jasno.

syrael
13. sep 2007

Ahojda, Pes equinovarus congenitas je pomerne casta zalezitost. Byva to take priznak pri DMO, ale to asi nebude vas pripad. Co vim od ortopeda, soucasny trend je co nejdriv odoperovat a nosit napravnou obuv, aby se dala sance achilovce...nedelej si s tim zadne sstarosti. Pokud by to nahodou u vas bylo vrozene, vitaminama atd to stejne neovlivnis. Taky jsem byla psycho tehule a striktne dodrzovala ledacos🙂Hlavne bud v klidu, protoze sance je minimalni a pokud nahodou se prihodi, je to relativne jednoduse resitelna zalezitost. Mimcu spis uskodis stresem, takze hlavu vzhuru a uzivej - NEBOJ!!! Pa Syrael

maso
autor
13. sep 2007

Dakujem Syrael 🙂 dufam, ze to bude ok.

zgurkaa
14. sep 2007

Maso, citala som velmi zaujimavy a pekny clanok o vbocenych nozkach v septembrovom cisle casopisu Dieta-str-39. Su tam aj nejake linky. 🙂 Pozri, pripadne daj vediet, napisem viac. 😵

mapris
14. sep 2007

maso,
ahoj. Jestli ti to pomoze. Tak tuto vadu mam ja. Bola to vrozena vada. Nechala som si kvoli tomu spravit geneticke vysetrenie nez som otehotnela. Moja dcera to nezdedila - zatial, (tuky, tuk) lebo jej este nie je rok - dufam, ze to nezakriknem. Mna bohuziel lekari znicili zivot, lebo mi to operovali po 6tom roku veku a pak som bola este na dvoch operaciich a asi v mych 14ti rokoch prisli na to, ze sa to nemalo operovat, lebo je to bola neuroticka vada, ktora by sa spravila. Kto vie. Mal to myslim syn mojej sesternice a nedali to operovat a vraj sa to spravilo. Ja musim do konce zivota nosit ortopedicke boty, lebo tym zasahom mi ta noha prestala rast. Ale co viem od svojej mamky, tak mi davali - ked sa to objavilo - opacne boticky. Ked chces, mozem sa svojich rodicov spytat na viac. Alebo to spolu mozem rozoberat na IP.

evkava
16. sep 2007

Ahojky, taky se zajímám o tuto vadu. Jsem v 23.týdnu a mrnousek to prý má (ale porad tomu neverime a doufame, ze mrnous mel pri ultrazvuku hodinu gimnastiky 😀 ). Mrkni na tyto 2 stránky, bohužel nejsou v čestině ani slovenštine ale je tam hromada informací o léčení: http://piedsbots.isuisse.com/ - franc. http://www.ponseti-fuesse.de/ - nemec. Drzím palce. E.

maso
autor
17. sep 2007

Dievcata, dakujem, ja mam vela informacii samozrejme od manzela ...
Mapris: manzel bol operovany tusim sedemkrat, bola tiez vraj vrodena vada, teraz to ma v podstate v pohode, pokial sa vyslovene nezameram na jeho nohy, tak si to ani nevsimnem, este ho vsak caka operacia jednej nohy ... ale to az ked bude mat babatko tak rok, mozno dva
Zgurkaa, dakujem, to Dieta som citala aj ja 😉
evkava, v dnesnej dobe sa vacsinou toto ochorenie velmi rychlo operuje a s dietatkom sa cvici niekolkokrat denne, viem, ze sa to da zvladnut a babatko bude v pohode, len je to dost narocne a babatko zvykne pri cviceni velmi plakat (svagrinej babatko malo vbocenu jednu nohu, teraz ma osem mesiacov a uz nosi len taku dlahu, chodit by malo zacat normalne), ja som vsak velmi citliva a ked s jej synom cvicili, nemohla som sa na to pozerat, neviem, ale myslim, ze pre mna by to bolo velmi tazke, cvicit s babatkom ... evkava, ty si bola na klasickom ultrazvuku alebo na 3D, ked to zistili? Samozrejme ti drzim palce, aby bolo to vbocenie co najmensie, alebo aby bolo dietatko zdrave uplne, drzim palce.

evkava
17. sep 2007

Ahoj, děkuji za milou zprávičku. Zjistili to na klasickým ultrazvuku v 16.tydnu. Taky držím palce 😵

mapris
18. sep 2007

maso,
ja si vzpominam, ze jsem taky musel nosit takovou umelou dlahu a docela dost dlouho. Strasne jsem to nesnasela a bolelo to, ale zvladla jsem to. Nosim ortopedicke boty, ale ted uz sijou takove, ze v kalhotech si toho nikdo nevsimne. Drzim palce,aby to bylo dobre.

maso
autor
18. sep 2007

Dakujem mapris, urcite sa ozvem, ked budem vediet, ako na tom sme, dufam, ze vsetko bude ok 🙂

laura722
11. mar 2008

ahoj dievčatá... mne sa narodil syn s vbočenou ľavou nohou. Najprv mi lekári na Slovensku hovorili, že bude treba viac operácii. Ale podstatné je každý deň s nôžkami cvičiť podľa toho ako vás to naučia. Ja som cvičila denne aj 7-10x po desať min. Doležité je veriť a cvičiť. Okrem toho mu fixovali nohu do sadry a nosil aj takú dlahu. Ked začal v prvom roku života chodiť, už došlapoval pekne... Zvládli sme to bez jedinej operácie. Dnes má syn 22 rokov a na chôdzi to skoro nevidno,len má tenší lýtkový sval. Želám všetkým mamičkám, aby mali len samé zdravé detičky.

danuska24
12. mar 2008

aj mna operovali ked som bola malinka a moja dcerka je zdrava (klop, klop, klop), manzel mal tiez problemy s klbami. - uz ani orotpedicke gate nemusime nosit

l.tu
13. máj 2008

ahoj holky taky nám zjistili v 17tt vbočený obě nožky ale prý neví jak je to vážný zjietí to až po narození.
Stále doufám že je medicína hodně daleko a že nám pomůžou,hodně jsem se tím trápila, ale uvědomila jsem si že to akorát škodí.Budeme cvičit a cvičit tak to snad spravíme.Zdravím všechny
🙂

amalka007
24. máj 2008

Ahojky, ja i sestra jsme mely "vykloubene nohy" a po narozeni jsme mely strojek. Ani sestry deti ani moje tuto vadu nemaji. Drzim palce.

krista
30. okt 2008

elevian • 24tt • Dnes ve 13:57
ahojky
Jsem nastávající maminka.
Ve 20tt nám bylo zděleno, že náš chlapeček se
narodí s vadou nožiček. Těžší oboustraný pes equinovarus.
Je tu nějaká maminka, která má miminko s touto nebo
podobnou vadou??
Ráda bych věděla, co nás čeká, co to pro naše
miminko bude znamenat, zkušenosti, na jakou nemocnici
se obrátit....

lendy1 • 1d • Dnes ve 14:04
mrkni sem:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
a ještě tady je jedna maminka:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

elevian • 24tt • Dnes ve 14:11
děkuju
Tohle téma jsem tu hledala, leč nenašla

elevian
30. okt 2008

je tu někdo??

denduska
31. okt 2008

ahojky, ja som bola na izbe s maminou, ktorej sa narodilo babo s takou nozkou..ale vraveli, ze je to pre utlak v maternici (mala bola dost velke babatko). Zatial jej odporucali len cvicit a dali jej tiez taku dlahu, ale operovat vraj nie. Dokonca aj jedna dobra znama ma dcerku, ktora to mala obojstranne. Tiez len cvicili, dnes ma dievcatko 8 rokov a je uuuplne v pohode. 😉

elevian
31. okt 2008

dendusko děkuju
U mě to nebude s nedostatku místa.
Důvod může být ivf nabo krvácení v těhu.
No snad to budou jen ty nožky a malej to zvládne
co nejlíp.
V životě jsem o téhle vadě neslyšela a teď zjišťuju
kolik miminek se tak narodí.
Všem přeju úspěšnou léčbu

petulienka
31. okt 2008

Ahojte

aj moja maly sa s tym narodil, mal nozicky trosku natocene k sebe, ako lezal v brusku, pomohla rehabilitacia, cvicili sme pri kazdom kupani masirovali a dnes uz beha 😉

elevian
1. nov 2008

petulienko, to je super, že se vám to zlepšilo jen po cvičení 😵
Naše diagnóza je zatim dle utz středně těžký p.e.
Sádrování nás nemine a prý asi i operace ☹
Pořád doufám, že to poporodu bude vypadat líp,
než to zní teď.

Nemá někdo zkušenost s touto vadou a léčbou v
jižních čechách????

mamina84
3. nov 2008

Ahojte,

aj ja sa pridávam k téme. Malá má vbočené chodidlá. Boli sme aj u ortopéda, ale ona to nemá zafixované, je to vraj spôsobené polohou v maternici. Masírujeme nožičky 5-6 x denne a cvičíme vojtovou metódou, tak dúfam že to pomôže.

iwik
11. nov 2008

Odporucam aj stranku

http://www.radost.sk/chat_page.php?show=list&ac...

mamicky su tam uz skusene s touto diagnozou.... a vedia velmi poradit 🙂

marika80
11. nov 2008

Nasa mala sa narodila a mala clenky vytocene do vnutra. Tak sme jej ich mali masirovat a po 6 tyzdnoch bola na kontrole. A mala ich uz dobre. Takze sa nic drasticke nerobilo (chvalabohu).

kratoska
9. dec 2008

Elevian, jsem z jižních čech, a tak trochu zkušenosti mám.

Ale, chci se zeptat kdo s touto vadou cvičil vojtovu metodu?

Jinak taky masírujeme, a doufám že máme vše za sebou. 🙂

chiara20
10. dec 2008

Ahojte dievcata mam dceru ktora sa narodila s touto dijagnozou ma 4 roky a je po 4 operaciaach a ja nemozem s takou spokojnostou skonstatovat ze som spokojna.Nosime ortopedicke topanky aj ortezii a neviem tie nohy maju stale sklon vracat sa na povodne miesto cize vybocenie. pri chodzi to vidno . A do dnesneho dna mi nikdo nepovedal cim to je sposobene ale ani ja som predtym o takej chorobe ani nepocula a mam dalsie 3 deti a ani jedno to nema dokonca to jedno je dvojicka tej ktora ma tu diagnozu takze tazko povedat ale aj tak si myslim ze tie deti su super a zivot ich bavi aj tak takze mamicky vela sili pre nas a drzte sa aj s nasimi detickami 😅

kratoska
10. dec 2008

Chiara, to je mě líto.Bude líp. 🙂

Prej je to vrozená vada.To říkal náš ortoped.Zdědila to po mě a nebo po manž.Jenže z obou rodin tuhle vadu nikdo neměl.Tak nevím.

danuskam
11. dec 2008

Kratoska- my cvicime vojtovku aj masirujem. Myslim, ze takmer vsetci s PEC ju cvicia. Ale my musime cvicit aj kvoli rucickam. Takze asi je to dost dolezite..
Co sa tyka dedicnosti-u nas v rodinach to tiez nebolo, ale vsak nejako to musi vzniknut.

mercy
11. dec 2008

Písla som v tomto týždni o tom článok, už vyšiel, stretla som sa s veľmi milopu mamainou, ktorá má dvapolročnú dcéruku.Liečili ju vo Viedni Ponsetiho metódou, už sa to robí aj na Slovensku-podľa mojich info.Ale oni si Viedeň veľmi chválili

sonka13
18. dec 2008

Dobry vecer
mi mame doma tiez chlapceka Benjaminka, ktori sa narodil s diagnozou pes equinovarus lavej dolnej koncatiny..Chlapec ma 20 mesiacov, ked mal pol roka sme boli operovany v ZA, nasledovne na lieceni v Kovacovej, a teraz mame problemi a len dva mesiace, kym pojdeme vo februari na kontrolu roztiahnut achilovku na maximum, inacx ideme na reoperaciu. Vojtovu sme prestali cvicit z dovodu urcenia ortopeda na cvicenie hravou formou..

sonka13
18. dec 2008

este by som chcela dodat, ze mi sme boli aj na genetike, a bolo vylucene, ze je to dedicne ...od narodenia sme boli sadrovany, a nepomohlo nam to, odporucali operaciu..s nemocnici sme stretli par mamiciek s takymito detmi, vyzera to tak, ze sato jednorazovo nikdy neupravi natrvalo, takze treba cvicit, a cvicit aby sa to oddialilo aspon na par rokov...
😅

danuskam
18. dec 2008

bohuzial musim vas vyviest z omylu, ze sa na Slovensku robi Ponsetiho metoda. To je nezmysel. My chodime dlhodobo na Kramare v BA a urcité viem, ze to nevedia. Takze niekto pusta bludne informacie,nechapem ale dotycneho preco...keby to tak bolo, ludia by hufne nejazdili do Viedne,kde si to musia platit.