Torticollis a Vojtova metóda

maminalenka
22. feb 2012

Nasej 2- mesacnej dcere bolo diagnostikovane Torticollis, zacali sme s nou cvicit Vojtovu metodu. Predtym, kym sme este necvicili, mala pekne jedla, spinkala...ale teraz, vacsinu dna preplace, dokonca aj ked s nou necvicime, je podrazdena, malo papa, aj v noci sa budi kazdu hodinu, cez den vobec nechce spat...a vsetko zacalo cvicenim. Upravi sa tento stav, alebo si na to budeme musiet jednoducho len zvyknut? Ma to suvis s cvicenim Vojtovej metody?

valeriana
13. okt 2014
dianka115
13. okt 2014

poradite ako

valeriana
14. okt 2014

@dianka115 rehabilitaciou sa skrateny krcny sval natiahne a vacsina deticiek s tym potom dalej problem nema.Tazsie pripady sa riesia operacne.

lenadka
14. okt 2014

@maminalenka
@hannybunny moja staršia dcéra tiež podstúpila operáciu torticolisu. Rehabilitovali sme klasicky a po vybratí rehabilitácií sa na ňu žiadny lekár poriadne nepozrel, Lenže som stále domŕzala, že dieťa mi nosí hlavičku nabok, vystriedali sme 2 ortopédov, rehabilitačného lekára, ktorí svorne tvrdili, že je v poriadku, pritom sa na ňu ani poriadne nepozreli,skončili u tretieho ktorý jej urobil sono, naša pediatrička nás poslala na konzultáciu na detskú chirurgiu v Martine - jednoznačne operovať a kde sme boli doteraz, taký bol záver, malá mala skoro tri roky, ked sme dostali termín na operáciu mala tesne po 3 rokoch. Hneď po operácií nám v MT chirurg čo ju operoval vybavil rehabilitačný pobyt (sám od seba, nič do vrecka nedostal-sú tam úžasní lekári). 2 týždne po operácii sa na tom pobyte čudovali-vraj ju operovali? Jazvička skoro žiadna, rez viedli tými vráskami čo má každý na krku, poradili mi mastičky na jazvičku aby sa neurobila, no proste úplne super. Dnes si nič nevšimnete na mojej skoro 10r. slečne že mala niečo s krkom, aj ked ja na tej strane stále vidím, že tie svaly sú trochu kratšie, preto chodila plávať ako 3 ročná a od škôlky na gymnastiku do minulého roka, potom si zmyslela hudobnú tak rok mala pauzu a teraz zas chodí na plávanie.

barborenka28
16. apr 2015

@hannybunny ahoj,my mame vrodeny torticollis a chcu nam to robit na kramaroch.mozes mi odporucit na co sa mam pytat event.na co sa mam pripravit a ako dlho tam pobudneme a v akej anestezii sa to robi?vlastne vsetko co ta napadne aj meno chirurga co to robil vam.budem vdacna za akukolvek odpoved.dakujem 🙂

barborenka28
16. apr 2015

@lenadka ahojky,vies mi prosim ta povedat meno lekara co tvoju dcerku operoval v MT a kde ste boli na rehabilitacnom pobyte?dakujem za kazdu odpoved.......... 🙂

hannybunny
16. apr 2015

@barborenka28 ahoj, tak uz je to par rookpv, prvy krat to robil Kokavec, druhy krat Huraj. pobudli sme tam myslim 4 -5 dni, operacia bola v celkovej anesteze. Preberanie bolo narorne, maly mal prvy krat len pol roka, po operacii mi ho na izbu doniesli uz s nasadeným golierom co bolo fajn, pretoze nejak nevnimal ze ma nieco na krku co tam nepatri. pred operaciou som si ho odniesla takmer az na operacnu salu a po operacii som si ho tam bola aj vziat samozrejme v sprievode osetrovatela. Priprav sa na to ze tí lekari, najma Huraj je dost nepristupny, dokonca odmerany, ale o svojho pacienta mal dost velky zaujem, volal mi domov ked nas pustili informoval sa ako mu je, kedze mal opuch na rane, vybavil sono, nastastie vsetko ok. Inak ma nic take nenapada, co by ma zaskocilo alebo prekvapilo. s malym som bola na izbe aj prvy aj druhy krat, mali volne lozka, neviem vsak ako by to bolo keby volne nemali. Stravu pre seba som mala vo vlastnej rezii, kedze su resp na prizemí boli bufety. Vsetko sa tam pytaj informuj, po ustach ti nikto neda 😉 vies za ten cas sa tam mohlo vela veci zmenit. Inak nam,bola indikovana aj tretia operacia, ale cakam ako to pojde dalej, syn ma ten sval viditelne stuhnuty, ale vidim to len ja, stale ho pozorujem, vsimam si drzanie hlavky, takze uvidim co bude dalej a ci opat a dufam ze posledny krat skoncime na kramaroch. Drzím palceky cokolvek ta este bude zaujimat, kludne pis

lenadka
17. apr 2015

@barborenka28 operoval ju doktor Murgaš, tu máš link na stránku aj kontakt na ambulanciu je tam http://www.unm.sk/index.php?m=814
na rehabilitačnom pobyte sme boli v Martine, v dojčenskom ústave je/teda bola neviem či stále je, vyčlenená časť budovy, kde sú izby pre matky s deťmi a telocvične, miestnosti na procedúry, kúpeľne, herne, ihrisko.

barborenka28
20. apr 2015

@hannybunny dakujem 🙂 uvidim teda ako dopadneme.

barborenka28
20. apr 2015

@lenadka dakujem 🙂

gabika1000
14. aug 2015

@hannybunny Ahoj, práve som si prečítala tvoje skúsenosti s malým, chcem sa spýtať ako ste dopadlu či bola nutná tá tretia operácia? A hlavne prečo ďalšia operácia ? Moja malá má 8 mes. hrozí nám, že bude musieť tiež postúpiť operáciu, veľmi sa toho bojím ☹ koľko trvalo kým sa mali prebudil? Veľmi sa bojím tej narkozy? Nevieš aké tam hrozili vedľajšie účinky? Patrí medzi veľmi vážne operácie takýto zákrok?

anikaca
10. nov 2015

určite s cvičením neprestávajte ale dávajte pozor aby ste dieťatku nenatiahli sval http://akoapreco.com/ako-liecit-natiahnuty-sval...

lenusska72
9. júl 2021

@valeriana zdravím môžem sa opýtať či sa to vašej dcérke upravilo? Máme ten istý problém... Ďakujem za odpoveď

sykorka20
7. feb 2022

@hannybunny ahooj, tiez ma zaujima ako ste dopadli. Zrejme nas caka operacia, no niektori lekari tvrdia, ze sa to bude vracat, dalsi, ze nie, preto ma zaujima skutocny pribeh zo zivota <3

hannybunny
7. feb 2022

@sykorka20
Zdravím...
Dnes je z nášho Adama už veľký 13ročný chalan. Na 3tej operácii sme neboli. Ale chodili sme na rehabilitacie, parafínové obklady, vyhľadala som si fyzioterapeutku, ktorá sval intenzívne masírovala, cvičili sme veľa doma. Navštívili sme aj neurológa Brozmana v Nr, boli nám doporučené injekcie (uz si nepamätám akou látkou, myslím že botox) do svalu, dotyčný lekár bol veľmi príjemný a najskor chcel sval vidiet, tak nas poslal na magneticku rezonanciu a sval si potom poriadne prehliadol. To bolo myslim pred 2-3rokmi. Nakoniec injekcie odlozil na cas kedy Adam prestane rast. Odchádzali sme z ambulancie s tym, ze sa mozno o niekoľko rokov vidime. No a ako sa má náš Adam dnes? Je z neho, na svoj vek (13) vysoký chalanisko...meria 176cm váži 70kil a sval ho absolútne nijak neobmedzuje v pohybe, nespôsobuje bolesť a kto o tomto jeho " "defekte" " nevie, si to ani nevšimne. Takže tak...ano riešim to od jeho narodenia v podstate celých 13rokov a teda prešli sme si rehabkami, plavaním cvičením masážami operáciou a reoperáciou, verím ze z Adama vyrastie fešný mladý muž a v budúcnosti si už dá sám záležať na tom aby sval naťahoval cvičením a držal hlavu v správnej polohe.

slaavka111
19. dec 2022

@annatomi chcem sa vás opýtať či mala aj takú hrcu na krku

ladalana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ladalana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sykorka20
3. apr 2024

@sykorka20 ja doplnim stav po 1,5 roku od operacie - lutujem, ze sme do toho nesli skor, kvoli kovidu sme asi tristvrte roka cakali na termin. Mala mala sval uplne tuhy, ako keby nikdy necvicila a to sme intenzivne vojtovali... krasne jej sval uvolnili, cvivili sme dalej, snazili sa ju naucit drzat hlavku rovno. Aktualne ma 3,5 roka, vek kedy sa s nou doma cvicit neda 🙈 resp ked sme z vojtovky presli na ine cviky, tak doma sa uz len sporadicky cvicilo, lebo som nevedela ako malu prinutit (uplacala som aj cokoladou) a tak som cviky tlacila cez fyzio, gymnastiku a podobne...) no a mala vie udrzat hlavu rovno, nonstale je hlava na bok pre nu ulavova rekreacna pozicia... cvivit musi aj na spevnenie celeho telicka, nie len krku (ine problemy nemame).

Takze za mna - operacia najlepsie rozhodnutie. Este doplnim, ze aj asymetria tvare sa zacala vytracat