Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

alik30
10. nov 2011

Lactuloza sirup. Není návykový, bere se dlouhodobě.

usounek25
11. nov 2011

ahoj holky, u nás teda taky asi posledních 14 dní peklo s kakáním. Dřív kakal co 2 dny, měl to takový trochu tužší, ale v pohodě. Ale teď poslední dobou se kakání prodloužilo na 3 dny a je to peklo.Je to možná tím, že se před několika měsíci odnaučil přes den od plínek, má ji ještě v noci. Snažili jsme se samozřejmě i kakání naučit na WC, tak možná jak jsme do něj hučeli, že má kakat do WC a ne do plíny, tak se mu to takhle bloklo 😒. Včera na záchodě tlačil až byl chudáček celej červenej a nic, nešlo, ale viděla jsem, že mu to vyčuhuje kousek ze zadku. Tak jsme ho vzali na zem, pokrčili nožky a pomáhali aby to vytlačil. No hrůza, malej šíleně ječel, já skoro brečela taky, když jsem viděla jak ho to bolí. Navíc to šlo i s pár kapky krve, takže mu tam asi praskla nějaká žilka nebo něco. Snažím se do něj rvát hodně tekutin, taky švestkovou šťávu, jablka, ale ovoce a zeleninu mi bohužel moc jíst nechce. Docela mě zaujaly tablety o kterých tu psala xlucia - Pangamin Bifi Plus, chtěla bych je vyzkoušet. Myslíte, že by pomohlo přimíchat třeba do jogurtu pár kapek olivového oleje? Taky si myslím, že je problém v tom, že kaká po tak dlouhé době, ikdyž nikdy s tím nijak větší problémy neměl. Asi tu každodenní potřebu nemá. Jen by to prostě chtělo nějak tu stolici změkčit, aby mu to šlo snadněji.

veve39
11. nov 2011

s kakanim sa trapime aj my...casto sa presuvame medzi AT a SK a na malej sa vzdy odrazi zmena prostredia...snazim sa denne aby zjedla aspon 1 jablcko, primiesat ovsene vlocky, dostruhat do toho hrusku, ranajkuje bezne ovsenu kasu...ked nekaka 2 dni tak Hipp slivkovu vyzivu - nema ju vsak velmi rada, vela tekutin - vraj je dobry harmancekovy caj, avsak ten mi nevypije, aj slivkova stava - ani tu mi nevypije, tak aspon vela vody...ked nekaka 3 dni davam jej spominany lactuloza sirup - odporucam, ten vzdy zaberie - dieta ma do dalsieho dna stolicu a pomaha ju zaroven zmakcit
len ma stve, ze to nevieme "zmenezovat" iba stravou a musime si pomahat pripravkom z lekarne...probiotika BioGaia uziva dlhodobe, este od dojcenskych kolik, tie vsak u nas vplyv na stolicu nemaju....

janaj0
11. nov 2011

@usounek25 my s tím taky bojujeme a tak před týdnem malá odmítala jít na velkou - vždycky zkusila tlačit a přestala, asi ji to už bolelo. Zkoušela jsem švestky, pije asi 1,5l. Pak jsme shodou okolností šly k dr. a ten říkal, že je ve věku, kdy může přestat kakat - kvůli bolesti. Dal mám Alctulosu AL - je to na změkčení stolice na bázi přírodních cukrů, není to návykové. Děti se naučí pravidelně vyprazdňovat a beze strachu. A ještě říkal, že nepřestat při "úlevě", ale pokračovat měsíc až 3. A ještě jsem vypozorovala, že dcerce vadí větší množství vlákniny

usounek25
12. nov 2011

@janaj0 ahojky, a je to na předpis nebo se to dá volně koupit v lékárně? Já jsem přemýšlela, že by jsme zkusili sirup Duphalac - je to asi něco podobného, jako ta Alctulosa.

veve39
12. nov 2011

@janaj0 ten pripravok Alctulosu AL je urcite zlozenim to iste co aj mnou spominany lactuloza sirup - tiez prirodne cukry, ktore nam vzdy zaberu, u nas je to volnepredajne v lekarni - kedze casto cestujeme, vzdy ju musim mat pri sebe, kedze neviem, ci by som v Rakusku presne toto zohnala...tiez mi v lekarni spominali, ze sa moze uzivat dlhodobo, vraj to nie je navykove
ja by som vsak bola velmi rada, keby mi mala kakala normalne zo stravy, ktoru jej davam...zaujalo ma, ze spominas, ze si zbadala ze jej vadi vacsie mnozstvo vlakniny...v akej forme ju ty podavas ? ja sa snazim malej vsade davat ovsene vlocky, je na ne zvyknuta, takze nie je problem, robim to preto, aby mala dost vlakniny...a zda sa mi, ze efekt je opacny, akoby to bolo este horsie....

usounek25
12. nov 2011

a jaký je rozdíl třeba mezi tím sirupem Lactuloza a Duphalacem - u něj je také psané, že je přírodní, není návykový apod. Co je pro dítě lepší?

veve39
12. nov 2011

@usounek25 podla zlozenia je to uplne to iste, cize rovnaka ucinna latka

janaj0
12. nov 2011

@usounek25 jojo, je to to samé a jde to koupit bez předpisu, jen když to napíše Dr. tak to je jen za 30Kč za recept
@veve39já si Tvůj příspěvek přečetla a ž jsem dopsala svůj - ano e to jstejé složení.Jinak dceři stačí dát trošku pomeranče nebo jiného ovoce, sní třeba celozrné pečivo (kaše mi odmítá od malička) a tak a už má tuhou stolici. Když jsem se o tom bavila s doktorem, tak mi říkal, že děti do asi 6-ti let neumějí s vlákninou hospodařit a že se s ní musí opatrně, protože u nich může způsobit zácpu ☹ Takže spíš bílé pečivo

veve39
12. nov 2011

@janaj0 tak to je pre mna fakt novinka s tou vlakninou, mozno v tom je problem...malej davam ovsene vlocky denne - napr.do jablcka, min.kazdy druhy den papa ovsenu kasu - na ranajky, alebo veceru - ma ju rada, chlieb-pecivo na 90% jej davam cierne ci celozrnne...a stale je problem...stale som doposial citala ze aj u malych deti je dobre mat v strave dost vlakniny pre bezproblemovu stolicu a u nas je to asi prave kamen urazu 😒

usounek25
12. nov 2011

Děkuji, něco z toho zkusím koupit a snad se to časem zlepší a upraví.

janaj0
12. nov 2011

@veve39 asi jsou některé děti citlivější nebo nevím 😒 Také jsem se jí snažila dávat hodně ovoce a zeleniny kvůli vláknině a dopadlo to zle ☹
@usounek25 nám to zabralo do dvou dnů, tak snad to pomůže i vám

janka_pn
12. nov 2011

teda u nas je vzdy skor opacny problem, ze kadi casto a poredsie, ale ked mala raz zapchu, bol nam radeny: dzus, tepla voda, vyvar z ovsenych vlociek (ten fakt pomohol), susene ovocie namocene vo vode, fazula, tepla voda s lyzicou oliv. oleja, slivkovy kompot.

jofka161
22. nov 2011

Ahoj baby a mamicky citam tu ze mate problem s kakanim nie ste sami aj sa trapime uz 2 mesiace bola som za dr. dal nam najpr dufalak potom hylak vela harmancekovy caj a zmenit stravu .... zmenili sme pili sme sunar mliecko a presli sme na obycajne z obchodu to nam sekne suuper ale aj tak zle kakame mala ked zacne kakat tak tlaci silno a zacne plackat aj kricat hned ju musim rozbalit a pokrcit nozicky a po mesiaci sme skoncili na detskej chirurgii lebo uz nevedela vytlacit bolo to hrozne uz jej aj krvicka isli z ritky ... teraz sme boli na gastre a zas nic berieme biogaiu a vela stavy vela tekutiny vela ovocia zeleniny jablcka ale aj tak kakame tak tazko ja uz som zufala este pripomeniem ze mala ma 9 mesiacikov .Mamicky poradte niejake receptiky co by nam pomohli dakujem vam za vsetky odpovede s pozdravom Jojka

vrabciatko
22. nov 2011

@jofka161 Si mi pripomenula jedno z najťažších období pri výchove malej. Doslova sme jednu dobu frčali na čípkoch, nevedela sa a bála sa kakať. Celá rodina mala hrôzu z kakania. Ona už bola síce staršia, takže mohla jesť všetko mala 2 rôčky. Jedli sme väčšinou len zeleninové polievky (strúhaná mrkvička, kaleráb, zeler, zemiakm poriadne podusiť na masle a veľa ovsených vločiek. Vločky sme pchali do všetkého a mixovali, pretože ich pľuvala. Dhupalac pila doslova na decáky. Naša pediatrička nám ho kázala 3 lyž. denne a gastroenterologička doslova na decáky, potom zabral. Miesto mlieka jedla jogurty. Bola to hrôza ale dostala sa z toho. Len viem že sme úplne zmenili stravu. Držím ti palce lebo viem čím prechádzate.

jofka161
22. nov 2011

@vrabciatko No je to velmi tazke a trpi cela rodina ked mala zacne kakat tak vsetci utekame ku nej niekedy mi ide do placu ako sa trapi a trapim sa ja ja a chcem pre ju len aby sa uz dobre vykakala ....zajtra skusim ten vyvar z ovsenych vlociek .no gastrologicka mi kazala tiez davat vela zeleniny ovocie a vela tekutiny stale do nej tlacim vela stavy cajiky a uz neviem co jej mam varit stale dookola to iste ..tak isto biele jogurty..dakujem ty aspon jedna ma chape a vie ake je to je to hroza ....

vrabciatko
22. nov 2011

@jofka161 Daj pozor aj na tie šťavy, ja som jej vtedy kupovala Hippky jablko a slivky ale bolo to dosť sladké a cukor pri kakaní nie je dobrý kamarát. Ideálnaj je voda, aj keď viem aké je to dostať do bábätka čistú vodu, keď vie ako chutí sladké. A vyvaruj sa toho, aby sa nevykakala viac ako 2 dni. Nám sa to stalo a tam už bol problém vykakať sa aj s čípkom. Využi že je sezóna hrozna, vykôstkuj a skúšaj. Drž sa, dobre to dopadne neboj my sme z toho vyšli až tak po 3 mesiacoch, ale bola to mravenčia práca. Hlavne vodu, lebo vlákninu potrebuješ riediť, keď nemá vodu, narobí väčšiu šarapatu ako pomôže. Mooc držím palce 🙂 .

jofka161
22. nov 2011

@vrabciatko dakujem za radu som velmi rada ze aspon ty si mi napisala 🙂 ja viem ze su velmi sladke tie stavicky ale riedim jej to vodickou., ja viem ze je to problem ked nekaka viac ako dva dni ale praveze ona mi kaka kazdy den aj dva krat niekedy ale horko tazko .tak dufam ze aj my tak dobre skoncime nic ine si neprajem len aby mala dobre kakala.... a budem nastastnejsou maminou na svete ..budem skusat vsetko dufam ze nam to uz ustupi.dakujem za vsetky rady.

evulikm
23. nov 2011

ahojte, ja sa podelím so svojou skúsenosťou... keď sa náhodou stalo, že malý nekakal 2 dni (to sú u nás veľmi výnimočné stavy) tak som mu nasadila sušené slivky. už má cez 2 roky a on má radšej sušené ovocie (jablká a slivky) ako čokoládu a tú ani skoro vôbec nedostáva. a ešte každý deň máva biely jogurt s ovsenými vločkami. a keď si náhodou lúpem tekvicové jadierka, tak príde za mnou, že aj on chce, tak mu pár našúpem a máme bezproblémovú stolicu 😉

zofik
25. nov 2011

kočky dávejte Biopron junior....

jabber
25. nov 2011

@jofka161 nám doktorka poradila dát do příkrmu kávovou lžičku kvalitního extra panenského olivového oleje 😉

wild.horses
25. nov 2011

nam sa osvedcil slivkovy kompot alebo susene umyte marhule a jogurt

jofka161
27. nov 2011

@jabber ahooj akusali sme davat aj to vsetko mozne ale teraz uz druhy den kaka dobre ale zas vcera nam nekakala a pomohlo nam ovocne stavy a feniklovy cajik ale nie granulovy ale riadne uvareny od kedy jej ho davam uz sa zlepsila mozno si to len ja namyslam neviem uvidiim ako dalej a uz dufam ze ok....

veve39
27. nov 2011

@jofka161 ahoj aj my sa stale trapime s nepravidelnou stolicou, casto sa presuvame medzi AT a SK takze to pripisujem aj zmene vzduchu a prostredia.... My vyuzivame mnoho z tipov, co ti tu uz zienky popisali, ako-tak sa mi potom dari kakanie zregulovat : ovsene vlocky davam aj do polievky - zmixujem, slivkova Hipp vyziva, susene slivky a marhule (kupujem bio aby neboli so siricitanom) povarim trochu vo vode, zmixujem a davam to malej po lyzickach kazdy den - chuti jej to, Dr.nam poradila aj kamilkovy caj - ten jej vsak nechuti, olivovy panensky olej do prikrmu, jogurty s vlockami....a naozaj vela pit, aby vlaknina nespravila sarapatu...
dolezite je, aby stolica nebola tvrda- cize mne ked mala uz 3.den (to je u nas taka hranica)napriek tejto strave nekaka, davam jej Lactuloza sirup (je to to iste ako Duphalac), nenavykovy pripravok na zmakcenie stolice, po nom sa vzdy vykaka....

jofka161
27. nov 2011

@veve39 ahoj no sice pred dvoma dnami sa vykakala dobre ale vcera nekakala a uvidim ci dnes to pomoze mala mi uz denne vypije aj 3 aj 4 flase .... takz euzz je to lepsie predtym mi ledva vypila jednu ... a ten duphalac nam vobec nazabral uvidim dufam ze uz to bude lepsie ...a tak isto vela ovocia jej davam a aj zeleniny kt nam kazala dr. a kupili sme uz aj ovsene vlocky tak aj to ejj budem davat...

veve39
27. nov 2011

@jofka161 ved to, ze kazdemu dietatu pomoze nieco ine, takze len skusat, hladat, kombinovat... - ja bez tej Lactulozy ani necestujem, u nas to zase vzdy zaberie...mne osobne vzdy proti zapche pomahali susene slivky, preto som to ako novinku spolu s marhulami zaviedla aj u malej, tak uvidime
drzim place, nech tie kakacie problemy 🙂 pominu...

ginger_fox
27. nov 2011

kocky skuste ovsene vlocky, synovi pomohli. Ked skoncilo leto, zacal menej pit a mal problemy so stolicou koli mensiemu prijmu tekutim, tak som mu do probiotickeho jogurtu zacala davat ovsene vlocky. Treba chvilu pockat aby zmakli/napucali a zafungovalo. Pri babatkach pomaha vodovy vyvar z ovsenych vlociek.
Dlhodobe uzivanie probiotik nielen, ze nepomaha, ale aj moze uskodit.

jofka161
27. nov 2011

@veve39 dakujeeem a teraz mi mala kakala akurat a sama a islo uz velmi dobreeee tesim sa je to skvely pocit ked s aty mala vykaka dobre som stastna ....

veve39
27. nov 2011

@jofka161 poznam, velmi dobre 🙂

maminka142
27. nov 2011

@jofka161 nam pomohli velmi voda z uvarenych lanovych semienok 😀 Normalne sa jej to po nich uplne upravilo a už jej ich ani nemusím variť 😀