Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

mily7
28. dec 2015

@zuzdomi Ja ďakujem! !!

babulka82
29. dec 2015

@zuzdomi dakujem ,no my v podtate toto všetko robime ešte aj to ovsene mliečko robim doma ale vločky neprevaram.Nevidim žiaden problem skor sa to zhoršilo mam pocit .Uvidim ako bude dalej popripade by sme išli na gastro nech sa na neho pozru ,aspon pre pokoj duše. Inak aj starši syn mava stym problem ale inak ma vyšetrenia ok.Len ten narozdiel od mladšieho malo vody pije.

kasiopeja01
29. dec 2015

A neskusali ste vymenit nutrilon za ine mliecko? My sme skusali 4druhy,kym nam sadlo. Ostali sme na Hami, obe deti ho znasali najlepsie. Nutrilon strasne bolesti bruska,dali sme dva krat a dost. Za skusku nic nedate, mozno pomoze 🙂

babulka82
29. dec 2015

@kasiopeja01 naš bude mat 3 roky už pije normalne mliečko.

mirkes
29. dec 2015

Vyhybat sa potravinam ako jablko, ryza, cokolada, mrkva a robit obedy skor mliecne a na smotane. Pit vela vody aj ked niekedy sladkej ako zriedeny dzus s vodou. Kombinuj to s probiotikami biogaia ci ako to davaj a davaj prve dni az do casu prvej makkej stolice take prirodne prehanadlo , ktore sa robi zo slivak. Ak nekaka 2den tak na konci daj glycerinovi cipok ktory jej zmakci stolicu pohne creva.
Nam to po dvoch tyzdnoch preslo a teraz kakame bez bolesti a mame makku stolicu. Muselo jej to cele prejst par krat cez crievka a uz je to ok.

Pred tym sme mali niekedy mam pocit aj vacsie ako dospelacke a bolelo ju to.

kasiopeja01
29. dec 2015

@babulka82 aha,som si nevsimla ze mamka,ktora pise co dietatko papa uz nie ste vy.

kasiopeja01
29. dec 2015

Tak uz len univerzalne maminkam, ktorych deticky este piju umele mlieko a maju problem s kakanim. Skuste vymenit mlieko, zvlast ak davate Nutrilon.

cobisko
29. dec 2015
Používateľ cobisko je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cobisko.

@kasiopeja01 to mas pravdu pri nom ma vacsina deticiek problem

evicka547
29. dec 2015
Používateľ evicka547 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od evicka547.

urcite vymenit mlieko

zuzdomi
1. jan 2016

@babulka82 Jasne ak už nič nezabera tak je naozaj dobre ist dať dieťa vyšetriť. My sme našťastie nemuseli( syn ma veľký strach z lekárov- tak som bola rada že sme to vedeli vyriešiť bez nich). Ale u neho som vedela, že je to aj tým, že zadržidal stolicu, lebo mal par zlých boľavých skúseností- tak na to obdobie kým som zistila, čo a ako mu pripravovať na jedenie, nám v tomto ozaj pomohol Duphalac-Postupne zistil, ze sa nemusi bať, že už to neboli no a po uprave stravy som mohla potom už aj ten vylučiť. Ešte stale nemám potvrdené, či mu može uškodiť aj klasické mlieko- obcas mu dám za malý poharik- mozno raz za mesiac. Citala som, že u niekoho može sposobovať hnačky a u iných zas zapchy.

monika2309
13. jan 2016

Zdravi vsetky...ja by som tiez potrebovala rada mam 7 mesacneho syna....od doby ked sme pomaly presli na stravu teda prykrmi tak sme zacali mavat problem z kakanim....ked som videla ze chce kakattak som mu musela pomoct trubickou....a vykakal tri cca 4cm hovienko ale aj si poplakal pri tom....uz som vyskusala vsetko probiotoka harmancekovi caj jablcka struhane aktiviu slivkove stavy jablkove stavy a nic.....a teraz to preslo do extremu zacal sa natahovat ked ma nutkanie na stolicu ale nic....bola som aj za doktorkou ona mi predpisala duphalc ale dala som mu jeden krat 5ml a nic....lebo mi povedala ze mu mam dat iba raz a pockat ci na stolicu....od malicka sme na sunary a teraz som vyskusala sunar premium azacal mat z neho krce tak som presla na sunar comfort 2.....jak casto ste davaly dughalac....?

tinka1987
13. jan 2016

@monika2309 my sme davali tyzden po 5 ml, ale vzdy rano

monika2309
13. jan 2016

@tinka1987 a pomohlo to?

monika2309
13. jan 2016

@monika2309 lebo ja som aj vysadala stravua nechala som hona mlieku ale ziadna zmena

juliana30
13. jan 2016

@monika2309 toto isté mala dcéra,nič jej nepomáhalo,kúpila som v lekárni vlákninu pre deti,každé ráno jej to dám do jogurtu a krásne kaká každý deň.Vyskúšaj.

mily7
13. jan 2016

@monika2309 Moni my rovnako akurát sme kojeny. Teraz ma 13m a až v 11 sme zažili trochu úľavy. Teraz kakala min t u bábky každý deň. Mala vyvary polievky mäsové. Myslím že to dosť pomohlo. Inak môžeš ešte acidko na ráno dať a lanovy olej. Ja dávam dva x denne teraz po lyžičke lanoveho oleja, doobeda vodu s odstatymi slivkami, alebo s ovsenými vločkami a potom už čistú vodu. Pozri tabuľku na príjem tekutín či máte dostatočny. Ak moja menej pije je zle. Vraj sa to stáva pri prechode na tuhu stravu. Nám ten olej veľmi pomohol. Plus tekutinyyyy. Pomaranč
Džús,slišková stáva,vlockova a vodaaa , A ešte môžu byť zápchy aj so zubov !!!!! Odpozoruj a len nalievaj vodou
!

mily7
13. jan 2016

@monika2309 sunar ho nezapeka ?

monika2309
13. jan 2016

@mily7 sunar mame od narodenia...ale aj nad tym som rozmyslala....a este som rozmyslala na tym ze mu dava prevarenu obycajnu vodu a ci to neni aj tym....ci aj to nieje nejaky zadrhel....

mily7
13. jan 2016

@monika2309 voda v pohode, um môžeš ak do rumanče čaju zarábať, ak nezapekal predtým sunar tak to bude stravou prechodom , skontroluj pitný režim

monika2309
13. jan 2016

@juliana30 a ked mu to nasadim tak neni nejake obmedzenie na jak dlho...kazde rano mu to davat....ajdo mlieka alebodo nejakeho jogurtu...a mozem mu to dat ajdo presnidavky

mily7
13. jan 2016

@monika2309 nie šírenie obmedzenia na tú vlákninu ale zas pri vláknine viac vody musí piť inak spôsobí zápchu aj samotná vláknina pri nedostatku príjmu vody

juliana30
13. jan 2016

@monika2309 nieje tam žiadne obmedzenie,lekarnička mi povedala ,že to môže stále brať.Do hocičoho to môžeš dať,aj do mlieka,je to prášok.Moja to nevypije,ale v jogurte to zje.Aj kamarátkinej 2-ročnej to pomohlo.Prvýkrat som jej to dala ráno a poobede už krásna stolica 😃(Som si nemyslela,že sa z takýchto vecí budem niekedy tešiť )😜

juliana30
13. jan 2016

@monika2309 a ano,malo by dieťa piť viac vody,ale s tým my problem teda nemáme.

monika2309
14. jan 2016

@juliana3 dnes si to kupim a malemu to nasadim....a potom budem informovat....nic viac ma nepotesi jak to aby sa mu v brusku ulavilo.....pri synovi som si uzila koliky a stolicu mal pravidelne a dcera tiez ale teraz som bola uz zufala....vsetko vyskusam a budem informovat.....

monika2309
14. jan 2016

Dnes mu som nasadila aj ten duphalac a mozem mu to davat a j tu vlakninu?

monika2309
14. jan 2016

Teda aj vlakninu aj duphalac...alebo len hedno s tych.....

tomasko27
14. jan 2016

Neviete nahodou ci by som mohla tu vlakninu pre deti aj ja ako tehotna?

juliana30
14. jan 2016

@monika2309 myslím,že môžeš,ale nám ten duphalac pomohol asi na týždeň a potom nič.Joj,potešila by som sa,keby pomohla tá vláknina,určite daj vedieť .

juliana30
14. jan 2016

@tomasko27 to neviem,je tam písané ,že je to len pre deti.Existuje vláknina aj pre dospelých ,treba sa poradiť s lekárničkou.

akzuzs
15. jan 2016

Takže po rokoch píšem ako sme my vyriešili naše starosti s kakaním. Prešlo to až keď mal syn cca 4-5 rokov. Na 3 strane tejto témy som písala naše problémy, tak sa nechcem opakovať lebo to bol dlhý príbeh. Výsledok? Ak vaše dieťa trpí zápchou ako aj moje dieťa že je to psychickým dôvodom (mal strach z kakania a zámerne zadržiaval stolicu čo mu spôsobovalo že 6-7 dní nekakal, až mal popraskaný konečník ) sme to vyriešili tak, že sme každý deň dávali čipku do zadku. Zhruba mesiac. Konečne mal pravidelnú mäkkú stolicu po rokoch a keď pochopil že to nebolí a nieje to nič hrozné, začal kakať sám a bez problémov. Odvtedy chvála Bohu je to OK. Na čipky si nezvykol a keby som vedela že sa to dá tatko rýchlo a bez problémov, začali by sme s tým hneď.