Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

morgan
8. okt 2010

ahoj, nevím jestli to tu už někdo nepsal, ale malému zabrala Lactulosa, bral to dokonce pár týdnů, doktorka řikala, že je to vpořádku, že to malé děti mohou. Teď už několik měsíců kaká dobře, ale kdyby něco, tak bych to zase nasadila. Je to volně prodejné v lékárně.

brontik
25. jan 2011

ahojte
potrebovala by som od vas jednu radu. zacali sme s prikrmami asi pred mesiacom, v sucasnosti ma dcerka takmer sedem mesiacov. doteraz vsetko v pohode aj stolica ok. akurat pred dvoma dnami som jej zacala davat masko v kombinacii so zemiakom alebo mrkvickou. vzdy som to zriedila trochu vody v ktorej sa to robilo, aby ten prikrm nebol taky tuhy. Ale badam, ze mala zacina mat problem sa vykakat. Resp. jej to ide, ale s placom. Nie dlhym - nie je az taka tuha, mozno iba nie je zvyknuta na tuhsie bobky. Davam jej aj cajik pocas dna aby mala dost tekutin - ale moc toho nevypije, okrem toho ju este aj kojim. Co mam robit? Mam s tym maskom zas prestat alebo ako mam dosiahnut aby mala maksiu stolicu a nepoplakala pri tom?

mariana0915
26. jan 2011

@spantex ahoj aj my mame taketo problemy moja dcerka ma problemy s kakanim zapeka ju ja som jej davala slivkovy kompot zmiesany s nastuhanym jablkom a 1/4 banana pomohlo jej to,tiez jej pomaha,ked spapa mesiacik mandarinky aj 2 ale ked uz zje celu mandarinku tak sa jej urobi stava ato uz ju boli brusko potom ,davaj do papania vlocky ovsene ,aj cerealie s mliekom nasej pomahali,ja pouzivam uz asi 1rok probiotika dophilus a to jje teraz pomaha alebo skus kvapky HYLAK 3x10kvapiek davat 3dni nasej to tiez pomohlo uskodit by nemali 🙂 😉

mariana0915
26. jan 2011

@brontik ahoj skus vynechat mrkvu a na druhy den zemiaky striedaj jej to a na olovrant skus jej dat postruhane jablko alebo stavu so sliviek 🙂 davas jej aj poliecku na obed?

brontik
27. jan 2011

@mariana0915 , Ahoj, my sme začali tak naozaj s príkrmami asi pred mesiacom. Zatiaľ sme len pri jednom za deň. Pomaly ju už začína napĺňať, tak ju nemusím po ňom dokrmovať mliekom. Tak hádam je čas prejsť aj na druhý príkrm za deň. Polievku slížikovú dávam zatiaľ len v nedeľu

mariana0915
27. jan 2011

@brontik 🙂
jaj cize este len tak zacinate 🙂 ja som svojej dcerke dal prvy prikrm ked mala 4mesiace mrkvu +zemiak co kupis v sklicku asi 2dni som jej to davala najpr 1lyz,tak sa to stupnovalo a nakoniec sme skoncili na pohotovosti lebo ju to hrozne zapieklo nemohla sa vykakat plak krik,a tam mi doktorka vravela ze zacinat s prikrmamy najprv polievky(velmi dolezite su pre take babo) kazdy den a potom to huste aby si travenie zvykalo tak sme to robili a nemali sme problem so zapekanim,vyskusaj jej davat polievky kazdy den a uvidis ci sa to nezlepsi a kojis ci pije UM?

brontik
27. jan 2011

@mariana0915 ahoj, kojim kojim... teraz ma ale take obdobie ze sa v noci budi aj kazde dve hodinu a musim jej dat inac nezaspi znova..... no polievkami som veru nezacinala, zacinali sme bud mrkvou, alebo zemiakmi a potom kombinovali... a vzdy som jej to robila dost vodove... az teraz ako som jej pridala aj to masko tak sa jej to trochu zmenilo.... ale dnes vyzera uz v pohode. tak mozno len mala malo vody v ten den... inac ake polievky si jej davala? mna moc fantazia pri jej vareni teda nenavstevuje 😉 vies dat nejake recepty?

mariana0915
27. jan 2011

@brontik vacsinou som jej varila zeleninove a tak mixovala 🙂
skus pozriet na www.dojcenskavyziva.sk tam su recepty 🙂 alebo v tom kufriku co dostavas v porodnici ta tam som mala taku malicku knizocku a tam boli recepty podla veku 🙂

brontik
27. jan 2011

@mariana0915 diky. moc. nieco pozriem. ja som rodila v irsku, tak som o tu knizku ukratena. ale nieco vymyslime. len sa mi zda vsetko take jednotvarne 🙂

mariana0915
27. jan 2011

@brontik jaj no tak to si ukratena ale vsetko najdes na tamtej adrese co je v knizke len musis sa prihlasit a teraz si tu na SK alebo este v irsku???

brontik
27. jan 2011

@mariana0915 uz v irsku ale boli sme na vianoce doma. sak s pomocou mamy sme zacali aj pomaly privykat na ine nez na kojenecne mlieko

mariana0915
27. jan 2011

@brontik jaj taze ty by si jej este nedavala ten prikrm keby nie mamina tvoja ?????

brontik
27. jan 2011

ale davala, ale tym ze bsme boli na vianoce doma, tak preto hovorim s pomocou maminy. mrkvu som jej dala odskusat este predtym nez sme sli na skk

brontik
27. jan 2011

@mariana0915 Môžem mať ešte jednu otázku? som si pozerala na tej stranke co si mi dala nejake recepty. je tam aj priklad jedalnicka. dakujem. Akurat mozno aj podla teba ako casovo asi ti vychadzaju tie jedla... mam na mysli napr. kedy sa berie vecera? nasa chodi spavat okolo pol osmej kedy ju kojim. mam jej tu kasu davat tesne pred spankom a este ju kojit? pytam sa, lebo mozno ty uz to mas za sebou a tak by si vedela poradit. dakujem

mariana0915
27. jan 2011

@brontik ja som nejak nebrala kedy obed kedy vecera proste vstala rano okolo pol 9 kojila som ju ked este bola hladna neskor zas som ju nakojila zobudila sa tak okolo pol 2 tak som jej dala polievocku okolo 4 nejake ovocie popripade kojenie vecer kojenie.ked mala tak 10mesiacov tak cez den som ju nekojila,davla som jej uz normalne jedlo obed polievka,olovrant pribinacik alebo jogurt obbycajny ovocny popripade ovocie, v noci kazde 2hodiny kojenie.casom priidess nato co a ako 🙂 mojej som nedava vecer nikdy kasu lebo mojej nerobila dobre tazka pre nu bola,cez den ano daval som jej.moja doktorka mi vravela ze neni dobre davakt kazdy den kasu a zase gastologicka vravela ze sa kase musia davat tak neviem 🙂 ked ti este mozem odporucit davaj jej postupne aj nejaky rozok do polievocky (kusok) alebo chlebik popripade ovsene vlocky, zeby nemala nabeh byt celiatickou 🙂 nasa mala priznaky byt celiatickou ae vsetko dobre dopadlo a zatial klop klop neni 🙂

mariana0915
27. jan 2011

@brontik 🙂

ichbinich
7. apr 2011

Vykopavam zaspatu temu...
Maly mal vcera a dnes dost tvrdu stolicu, trochu si pri tlaceni poplakal, ale nie nejak vela. Krv ani nic nema.
ALE: od zaciatku roku mi nechce ani ovocie, ani stavy, ani jogurty... Iba zeleninu, zemiaky, ryzu, cestoviny, kase a chrumky... ☹
Takze 90% z tychto tipov nemozem pouzit. Mne sa mari, ze aj cuketa je vraj na zmakcenie stolice, napada vam este nieco? Skusim mu ovsene vlocky pridat do kase. Bohuzial aj cez den malo pije, on si tak ovlazi jazyk, to nie je pitie. Pije len MM a to cez den asi 2 krat a v noci zato x krat.
Na vsetky tie mliecne a ovocne cukre a ine prehanadla sa mi jeho stav nezda, ale nechcem, aby sa to zhorsilo, chcem tomu predist.
Vdaka za kazdu radu.

zuzanocka11
7. apr 2011

@ichbinich
Ahoj,skús mu dat vlákninu,je dostat v lekárni niekolko druhov,dajú sa vmiesat do nápojov alebo jedál.mne to poradili v lekárni,ked som bola tehotná a mala strasné problémy.urcite ti poradia,aby to bolo veku primerane. a este slivkovú stavu,zriedit s vodou-cajom. ale myslím si,ze ked ti nevypije dost tekutín,tak sa to velmi nezlepsí.

ichbinich
8. apr 2011

@zuzanocka11:
Vdaka za tip, spytam sa v lekarni.
Ja viem, ze malo pije. Najviac vypije vo vani, ked sa hra s poharikmi... Ponukam mu viac krat denne, z flasky, z naustku, z pohara... ak to akceptuje, da si glg a hotovo... Potom uz zacne iba vypluvat. Raz vypil asi 50ml za cely den, to som oslavovala...

sonelka
9. apr 2011

ahojte
aj my máme tvrdú stolicu. lenže peťka má len 7 mesiacov, je kojená a s príkrmami začali aj problémi so stolicou 😖 mrkvu nedávame ani banán, lebo viem, že zapeká. boli sme aj na gastro, naordinovali nám ovsené vločky, slivkové kašičky, viaczrnné kašičky, ale peťka všetko odmieta ☹ ked jej dám džúsik do flaše, nevypije, lebo z flaše piť nevie 😔 a strúhané jablčko tiež odmieta ako každé jedlo 😖 ked kaká, tak má úplné tvrdú stolicu a tlačí a tlačí chudatko moje 😔 niekedy mi nekakala aj niekoľko dní, teraz mi kaká skoro každý den, ale iba taký kúsoček. ale som radá, že aspoň kaká, lebo od narodenia máme problémy s kakaním ☹

babu9
9. apr 2011

@ichbinich my sme tiež mali problém so stolicou, niekedy sme nekakali aj týždeň, ale keď som to spomenula doktorke tak nám hneď odporučila liečik Dophilus na vek 0-5 rokov ...je to vo forme prášku, ktorý sa dáva buď do čajíku alebo do mlieka alebo do jedla, nemá žiadnu pachuť takže ho drobček v ničom nezistí, že ho tam má 😀 a môžem povedať, že kakáme každý deň, síce niekedy obdeň ale bez problémov 😉 .....odkúšali to aj iné kámarátky a boli spokojné tak nechám to na tebe .....ublížiť to neublíži nakoľko je to určitá forma probiotik 😉

tanaja
9. apr 2011

Pridam sa aj ja. nas Kubo ma problem s kakanim pravidelne. raz mal prehanky a kakal aj 3x denne a vtedy sa nam natrhla ritka....uz je to aj 3 mesiace. stale placeme pri tom a ma tam riande trhlinky,aj krv ide...boli sme u chirurga a ten ze sa nemame strachovat je to velmi bezna situacia...dal nam masticku a basta. Kubo je odolny voci prirodnym prehanadlam, slivky, ovocie (zje ho malo) nezaberaju. uz zacinam mat ten pocit,ze zadrziava stolicu...viac krat za den ho vidim tlacit,ale nepusti. tak sme nasadili prehanadlo fruktolax,ci tak dajako sa vola. je to na prirodnej baze, figy a slivky,cize silny koncentrat.....dostat to do neho, des :( dostal len polovicnu davku,tak cakame!!
najnovsie sme zaviedli stavu z pomaranca zriedenu 1:1 (pomer je velmi dolezity pri akejkolvek stave),aj slivkovu. a prestala som mu davat mlieko celkovo. ziadne jogurty,kakao ani UM. mne osobne tiez kravske mlieko robi sarapatu,tak uvidime. docitala som sa ze je velmi castou pricinou zapchy.

tanaja
9. apr 2011

pozor, je pravda ze probiotika pomahaju,ale pravidelne uzivanie narusa crevnu mikrofloru,cize sposobuje zapchu!!!

sisaha
9. apr 2011

@tanaja moja dcera uziva probiotika kazdy den uz asi rok a doteraz kaka 2x denne. Takze neda sa to zovseobecnit. to co jednemu moze sposobovat problem, druhemu nemusi urobit nic. 😉

sisaha
9. apr 2011

@ichbinich ja casto do varenia pouzivam aj brokolicu, ta by tiez mohla pomoct so stolicou

janula.k
9. apr 2011

ahojte, my sme nastastie nemali nikdy problem s kakanim, no odporucam ovsennu kasu na ranajky, ja ju davam malemu cca od roka 😉

tanaja
10. apr 2011

sisaha, zabudla som tam napisat mozu sposobit zapchu. jasne,nie kadzemu, mas pravdu.
ovsena kasa je super vec,len keby mi to Kubo zjedol....nechce to. znovu zavadzame mlieko,dnes dokonca vypil fruktolax prehanadlo na lacno a nic!!! ja asi z neho odpadnem!

ichbinich
11. apr 2011

@sisaha:
Aj brokolica? No super, tu ma rad 🙂
Potom sa to zlepsilo, jedoducho som ho castejsie kojila aj cez den :-/
Nechcem ho do pitia nutit, lebo to bude este horsie. Ale nastastie uz potom nekakal tak tazko. Problem navyse je aj v tom, ze ma zapareny zadok, a boli ho to pri utierani, resp. sa to s kazdym kakanim viac zapali (aj ked ho okamzite prebalim!). Kozna nic nenasla (a to sme cakali tyzden na kultury), detsky lekar dava len clotrimazolovu mast, ktora mu nezabera tak som sla rovno ku koznej.
No nejak to zvladneme. Nejake probiotika (viacero druhov lactobacillus) som mu dala do kase, a spravim mu teda zase brokolicu. Mrkvu a ryzu som uz vynechala.

katus123
21. apr 2011

urcite vyskusaj detsku vyzivu ovko - bananovu s jablkami a broskynami, zmakcuje stolicu, ta pomohla aj nam. Maleho to musi aj boliet, ked aj zadocek mava krvavy. Dufam, ze pomohlo 🙂

beruska9561
21. apr 2011

@ichbinich skús slivkovú kašu od Nestlé zaručene nájdeš v DM, chutí výborne a zaručene pomôže.