Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

vojtisek2007
3. feb 2009

jenom se chci pozeptat - jestli někdo neví - může klasický pribináček (ne čokoládový ten radšiv vůbec nedáváme) způsobovat zácpu a tvrdou stolici ???

lili91
4. feb 2009

ahojte zienky, no ja s odstupom casu (pisala som tu prispevok aj niekde na zaciatku) musim povedat, ze my sme s tvrdou stolicou bojovali dost dlho. nech mala papala hocico, vzdy ju mala ulne tmavu az do cierna a tvrdu, kuskovitu. s placom sice kakala len zriedka ale aj tak to bolo podozrive, ze ked som sa snazila akokolvek jej upravovat stravu, nic jej nezaberalo. az kym som na gastro nepoziadala o nove testy a zistila sa jej alergia na soju. a ta je v milion veciach, co jedavala. ved koho by take nieco napadlo...odkedy to vieme a strazime si "dietu", problem so stolicou nema. tak som tym len chcela povedat, ze ak to trva dlho (niekolko mesiacov) a nezlepsuje sa to ani upravou stravy, moze za tym byt nejaka alergia alebo intolerancia.

knobloska
11. apr 2009

Máme teď obdobný problém. Nejen, že je hodně tuhá, ale je téměř černá. Nechápu po čem, bojím se, aby to nebyla krev 😖 . Stalo se vám to také, že barva stolice šla do černa?

marketamodra
11. apr 2009

kdysi jsem četla, že u přechodu na sunar může nastat zácpa, neb je hodně tučný, což je i pribinák, na zácpu doporučuju strouhanou mrkev s jablkem, každý den, je to fakt super

skurinka
11. apr 2009

nam pomaha hermankovi caj nebo jablecna stava

slunicko552
11. apr 2009

knob-erná může být z nějakého jídla-třeba borůvky?Na zácpu jsou dobré i švestky 😉

knobloska
11. apr 2009

Právě, že nic takového nejedla. Pak kadila ještě 2x a bylo to OK, tak snad to bylo z nějakého jídla, i když to barevně tedy vůbec nesedí 😖

basado
11. apr 2009

ked sa možem peidet tak vam napíšem že aj u nas to bolo strašne zos trarším synom ked mal približne 3 roky. nemohol sa vykakat. mal strašne tvrdu stolicu, že sa bal aj kakat. musela som mu to vytahovat z ritky 😝 . ale davala som mu otruby skoro v šade, do jogurtov, polievok, ked mam povedat tak to bol hnus 😝 😒 ale velmi mu to pomohlo.

tamia
12. apr 2009

pomáha babán ale nie úplne žltý ale skor taký zelený. apotom nám dobre pomáha voda z ovsených vločiek. v litry vody vyvrím 2 polievkové lyž. ovsených vločiek, scedím a po vychladnutí odložím do chladničky. Zarábam jej do toho mliečko a pomáha to.

avion
24. aug 2009

moj syn ma tvrdu stolicu, a to uz trva asi 2 mesiace. A nepomahaju ani jogurty, ovsene vlocky, slivkove kase a stava ani probiotika.
kaka kazdy den, ale velmi tvrde a stolica je aj s primesou krvi. uz neviem co mam robit. ☹

lena27
24. aug 2009

nám pomohla Lactulosa. vždy to bylo utrpení a asi po týdnu užívání se to zlepšilo, teď už nedávám každý den, tak 2x za týden a je OK

lena27
24. aug 2009

napsala nám to mudra, ale je to prodejné bez předpisu

susika
24. aug 2009

ahojte. máme rovnaký problém.malá sa už aj bojí vykakať alebo to ide s horzným plačom. už mi radili viac poleivky (do teraz ich odmietala a problémy sme nemali), prestala som variť ryžu, miluje chlieb (tak snád jej to nevadí, jedávala ho aj predtým), dávam probiotiká, piej podla mna dosť tekutín (aj viac ako pol litra za den)+ ráno a večer mlieko (prevarené cca pol 250 ráno a 250 večer) jogurty občas (velmi jej nechutia) a už neviem, čo mám orbiť, poslednú dobu ju hrozne zapeká. predtým, aj ked polievky odmietala a papavala aj dosť ryžu, sme takýto problém nemali. a to som ani probiotiká nedávala.slivkový kompot odmieta, výživy od malička nehrozia, ani kaše. sladkosti jej nechutia, občas, ked niečo také zje, ak nerátam tyčinky (keksík, lentilky čo sú pribalované k jogurtu, za domenu, že ho zjedla , aj to len zopár). ovocia zje dosť, banány odmieta, skor tak hrušky a jablká, hrozno, nektarinky, broskyne......tak si to neviem vysvetliť.ešte skusime ten vývar z ovsených vločiek.....kedysi som veru do toho zarabala mlieko, aj ked problemy neboli. už som rozmýšlala, či to može sposobovať mlieko. dávame už normálne plnotučné.aj ked predtým bola pohoda, ked ho pila.už ho má asi štvrť roka....

kacka.va
24. aug 2009

bacha na všelijaké ty kukuřičné křupky, po těch se taky špatně kaká.

susika
25. aug 2009

kacka -to myslíš ako tie chrumky? či také tie chlebíky? tie u nás velmi nejdú. už ked ju zapekalo, tak som kupila také klobučiky, čo sa zalievajú mliekom, že teda ečšte viac vlákniny, či jej nepomože. idem hned pozrieť, či neobsahujú kukuricu. ale sú s vlákninou, tka preto som ich vzala. ale v mlieku nehrozí, tak iba také samotné ich chrume a zaleje mliekom alebo čajikom

susika
25. aug 2009

Lena27- je písné, že je to rpehánadlo.to by som velmi takým malým nedávala 😒

monka88
25. aug 2009

Ahojte,my sme s tymto tiez mali problem.Ked som to povedala doktorke,tak ona,ze to je zla strava.Viac ovocia (aj stavy) a vlociek. U nas tie vlocky moc nezabrali,ale zdasa,ze ovocie ano. Na ranajky drobcovi vzdy robim,trosku nejakej instantnej kase a do toho vsetko mozne ovocie,ktore sa akurat da. Jablcko,hrusku,broskynu,marhulu,slivku...Ma toho riadnu misku.Zbasti to jedna radost a potom sa mu aj jedna radost kaka do nocnicka 🙂

lena27
25. aug 2009

nám to předepsala doktorka, malý kakal jednou za 3 dny s hrozným pláčem. a občas tam měl trochu krve. toto mu to srovnalo. on totiž moc ovoce nejí, když sní čtvrtku jablka tak je borec

andulkau
25. aug 2009

susika aj ja davam plnotucne mlieko.To s toho nebude.Ja som si tiez myslela, ze to bude s toho.Kup si lanove semiacka.A davaj jej to do kazdeho pitia,polievky po lyzickach.To nebude citit.A uplne prestan ovocne caje.A skus namiesto cukru davat med.Ja som vtedy davala med.Teraz davam zas cukor, ked uz je dobre.

Drzim palce pri kakani. 😀

susika
25. aug 2009

ovocné čaje pije málo. varím také bylinkové (mäta+medovka)alebo ked ovocný,t ak jeden sáček aj na pol litra+trochu mäty, aby jej lepšie trávilo.🙂)cukor nedávam, pre nu nesladím nič, ani mliek, ked jej dávam, iba ak na špičku lyžičky granka ráno do mlieka.med tiež nejedáva. nechela mi ho raz na chlebíku, tak sme prestali, no ale v tých dzemoch je cukor, aj ked je domáci ale som aspon rada, že mi neičo zje. je horzne zlý jedák.

tie lanové semiačka myslíš dávať len tak, nasypať do čaju? alebo uvariť a do tej vody spraviť čaj. a do polievky len tak nasypať?to u nás nepojde, tá ked nájde niečo tvrdé, tak to vyplúva. u nás nejdú ani jogurty s kuskami, to hned pluje, iba ked zistí, že je to "mňam", tak to zje.

dnes som kupila znova Sunar 12+, tak som zvedavá, či ho bude po takje dlhej dobe piť. držte nám palce🙂))

no, dnes to kakanie bolo lepšie, aj ked ked viac menej polepené bobky stále a s plačom, ale ona sa tej "kaky" asi aj bojí, lebo hned odskakuje od nočníka.

cucoriedka01
26. aug 2009

Tak nam take sirupy vobec nezaberali, lanove semiacka treba rozomliet a davat jednu lyzicku denne do nejakej stravy.Potom odporucam aj PSILLIUM je to prirodna vlaknina, tiez dat lyzicku do ovocia alebo kase, ale treba ju zapit , co dieta tazko donutis.Nam pomohli tieto dve veci, pritom stravu mame super vyvazenu.

andulkau
26. aug 2009

Susika
Tie lanove semiacka ,dat asi dva deci vody varit 1-1,5 lyzicky varit cca 5 minut .Nechat odstat 5-10 minut.Zliat a ten vyvar jej davaj do jedla pitia.Je to take mastne ,ale necitit to.Ked moja Tamka, zle kakala ,davala som jej to aj tyzden a potom ob den a konec.
Skus mozno to pomoze.
A este som jej zakazdym natierala ritku kremom.Indulonu modru.Aby jej to islo hladsie.

kessiee
28. dec 2009

ahojte maminy, potrebovala by som poradit, snad sa niekto najde... moj maly chlapcek ma tiez tvrdu stolicu, kaka kazdy den, ale dnes je to uz stvrty krat, co sa pri tlaceni fakt narobil, je strasne ho pri tom vidiet ☹ niekedy pri tom place, a ja s nim ☹ bude to tri tyzdne, co prikrmujeme zeleninkou, zo zaciatku bolo vsetko ok, ale teraz... davam mu pit vela tekutin - cajiky, aj dzusiky na zmäkcenie stolice... citala som, ze odporucate ovocie, ale my sme prikrmovat este len zacali, sme len pri zelenine, tak ako mu mozem pomoct??? vcera som bola kupit probiotika, dnes ich prvykrat uzil, tak dufam, ze aspon to pomoze. po kolkych dnoch vasim detom zabrali?

zitaje
28. dec 2009

kessiee, nam v tom veku pomohli probiotika. Moja ma uz skoro dva roky a probiotika jej davam cca. od 8 mesiacov skoro stale, dovtedy plakala pri kakani a mavala aj krv z popraskanych ziliek.
Ale to bude nejaka predispozicia alebo ja neviem, lebo teda moja mala ma vlakniny vela, podla mna sa super zdravo stravuje, miluje zeleninu na pare, vela ovocia, rano vacsinou doma robenu kasu (ovsenu, z nelupanej ryze, z psena), jedine tekutin az tak vela nevypije, ale myslim ze v norme a predsa kaka bobky... Ale tie slivky su fakt dobre.
S tak malym babom - neviem, my sme zacali prikrmovat po pol roku a vtedy sa zacali nasi patalie, parkrat som sa aj vratila k vylucnemu dojceniu.

kessiee
29. dec 2009

dakujem zitaje, probiotika som mu vcera dala po prvykrat, dnes po druhy a aj tak tlacil tak, ze bol az cerveny... ale potom, co sa mu podarilo vytlacit taky "tvrdy kusok" (prepac za vyraz) vykakal uz take redsie a to islo lahsie. myslis, ze to mohlo byt tymi probiotikami? kedy tvojej dcerke zaucinkovali? ja mu ovocie este nechcem davat, papka mi pekne, nechcem to nejako pokazit 😒

zitaje
29. dec 2009

kessiee, nam tie probiotika zabrali pomerne rychlo, v priebehu niekolkych dni. Drzim palce, nech je to uz dobre aj u vas! 🙂

helcenka
29. dec 2009

Kessiee, dej pozor taky na ty čajíky, některé naopak dělají tvrdou stolici, moc bych mu jich nedávala, spíš jenom kojeneckou vodu. Jinak ovoce bych se tak nebála. Já jsem dala jako první příkrm malýmu banán a nebyl žádný problém, pak jablíčka s piškotem. Takže jsem vlastně ovocem začínala. Až pak zeleninu a další. To je ale na tobě, čím začneš. Jinak u nás na 100% na zácpu zabírala bio přesnídávka švestková Frutappura (za ty dvě "p" neručím). Už si nepamatuju, je buď od ukončeného 4. nebo 6. měsíce.
Držím palce. 😉

zitaje
29. dec 2009

Piskoty obsahuju lepok a vajcia, to by sa aspon do 8., 9. mesiaca nemalo davat vobec. A zacinat sa ma nie cudzokrajnym, chemicky osetrenym, vyrazne sladkym ovocim, lebo vela deti potom nesladke nechce jest 😉 , preto sa ma zacinat nelepkovou obilnou kasou a zeleninou. Ale je pravda, ze ked trochu tej slivkovej ovocnej vyzivy zamiesas do nejakej obilnej kase, napr. psenovej, aj to by malo zabrat.

helcenka
29. dec 2009

Já to nikomu nevnucuju, čím začne. Malej zeleninu vůbec nechtěl a okolo kaší jsme jenom proběhli. Jediný, co mi v půl roce byl schopný sníst byl banán. Četla jsem tady diskuzi na téma banány, ale malýmu to vůbec neublížilo, banány má rád doteď, ono, když se nekupuje bio zelenina a ovoce, tak je chemicky ošetřené všechno. A ty piškoty v 6. měsících byli taky v pohodě, když je měl jednou dvakrát týdně, jeden dva piškoty. Doktorka mi to schválila. Je fakt, že se stolicí neměl skoro žádné problémy. Párkrát a to zabrala vždy švestková přesnídávka. Jinak doteď malýmu nic nesladím a nesolím a jí ukázkově. Jak zeleninu nechtěl, tak ji teď miluje.
Jenom jsem napsala, jak to bylo u nás. Je to každého volba.
Teď pravidelně jednou týdně jíme kaši z ovesných vloček s rozinkama a melej kaká dobře. 🙂