Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

vanila
22. mar 2008

Skus mu dat hroznovo jablkovi HIPP nam to pomaha. 😉 😉

lucija
22. mar 2008

Spantex, když má jak píšeš stolici i krvavou tak bych vůbec neváhala a běžela bych k dr.

vanila
22. mar 2008

este som zabudla nemusi to byt vazne lebo moj maly ked mal tvrdu stolicu tak sa mu natrhol konecnik ked kakal . 😉

spantex
autor
22. mar 2008

Ani podľa mňa to nie je vážne, len niekedy to má a len veľmi málilinko.Aj ja si myslím, že mu popraskali maličké žilky v konečníku. Len nechcem, aby mal malý už teraz zlatú žilu. 😨 Nabudúce keď pôjdem k lekárovi, pripomeniem mu to. Ďakujem za radu, vyskúšam tú šťavu. 🙂

lili91
22. mar 2008

spantex, nam pomohla ta slivkova stava hipp alebo slivkova vyziva a slivkova kasa hipp. a tiez pridat ovsene vlocky do obedika a dat papat cerstve struhane jablcko.

marie2
25. mar 2008

Ahoj pomohlo by koupit si dětské příkrmy na zmněkčení stolice mám to vyzkoušené je to napsané na těch skleničkách.A taky zkus nastrouhat hrušku a dát ji jako svačinku to taky zabere.Potřebuje hodně vlákniny a brzo se to zlepší.

ufka
25. mar 2008

nám pomohol slivkový kompot a teplá slivková štavička, hruška, obmedzenie jedál,ktoré zapekajú ako banán,ževraj mrkva má obojstranné účinky pri hnačke zapečie a pri zápche povolí no neviem. a aj zemiak zapeká.

debra
25. mar 2008

ahojte baby,aj moja malá máva/la tvrdú stolicu,ale takú tvrdú,že od bolesti veeelmi plakala/a ja s ňou/ 😢 nám veľmi pomohol biopron,hoci je dosť drahý a veeeeľa ovocia/hlavne jablká/a ovocné šťavy relax/ananás a hruška/a taktiež nám moc pomohli sedacie kúpele z dubovej kôry

marorlinko
27. mar 2008

treba pit vela vody, ke dje tvrda stolica, nam to radili a pomohlo to.

wladka
27. mar 2008

aj my ju obcas mavame, poplaceme si pri kakani 😒 , nei je to pravidlo, ale cca 1x do mesiaca to mame .. byva to aj z krupice, opatrne s nou.. a nam pomaha Duphalac-prehanadielko, jablko nalacno hned rano, a celozrnne pecivo so sezamom, lan..

mady
5. máj 2008

Ahojky všem! Tak můj malje nekaká už 3 dny. Když mu šťourám rektální trubičkou dupku tak je špinavá ale malej nechce tlačit. Máte s tím někdo zkušenost? K tomu je nemocnej má kašel a rýmu a hnis v očích.

xxmargaretka
6. máj 2008

ahoj..pitie si spomenula len rano no predpokladam,ze pije aj daco ine este..
vela pit,miesto vyzivy skus ovocie,na obed do zemiaciku pridaj maslo aby sa zmiernilo zapekanie,alebo este lepsie daj polievku bo bude to prisun tekutin a aj redsia strava,neviem ci pribinacik myslis doslovne,alebo si tak nazvala jogrty vseobecne no skus aktiviu ta pomaha,a na vecernu krupicu na vrch daj zasa maslo to moze pomoct aby nezapiekla..

vanila
6. máj 2008

Ahojte! tak my mame obcas tiez tvrdu stolicu. Pijeme dost tekutin jeme polievky a obcas ju mame. No poslednu dobu pouzivame probiotika PROBIAN a stolica sa normalizuje tak stym problem neni. 😉 😉

amj
6. máj 2008

ahoj. tak sem přispěju troškou do mlýna...
my máme taky problémy s kakaním, když to má být tvrdé, tak už je hodinu předem vidět ,jak tlačí. byly jsme s tím i u doktora, má problémy od malička. Tam nám řekli že má anomálii konečníku, že se to operativně neodstranuje, a že se s tím musíme naučít žít. a víc a víc pít, aby to než trochu povyroste měla řídší...takový ty polobobky. My máme ještě plíny, tak se ale snažim když vim, že kaka pravidelně ji nacpat na nočník protože tam ji to jde líp. Musim do ní nalejt každej den přes 0,5 litru pití, jinak to má tvrdý, takže pijeme džusíky, čajíky, atd. aby to vypila, protože jinak je ouvej.
když to ale vypije je to bez problému, jinak síla
vanila - kde kupuješ probiotika? na netu jsem je našla, ale hrozně drahý - s poštovným, a nikde jsem na ně nenarazila.

eliska7
6. máj 2008

spantex,no v prvom rade vo vašom jedalničku,nikde nečitam desiata-ovocie čerstve,olovrant čerstve ovocie ,zelenina.Vyživy,pribinačiky,džusy určite nepomožu k zlepšeniu stolice.Treba sa zamerať na iny štyl vyživy:doma odštavene ovocie(tá šťava obsahuje aj dužinku,ktora je potrebna na travenie)nastruhana mrkva(ked nevie žuť,tak ju rozmixuj a taku kašičku podaj,ale surovu!jablko,hruška,tak isto,možeš vyskušať špaldova krupica,ale pozor zo začiatku var pol obyčajnej a pol špaldovej,aby si zvykli črievka-jeto super vec,davam malej na noc,raz na sladko(trstinovy cukor a škorica)a na druhy den do nej primiešam rozmixovane kuracie-zajačie mäsko(mam kocky namrazene)jeto chutne a ma pravidelnu makku stolicu.tiež kakala len bobky a mala aj zadoček bolavy-pokial ma každy den tvrdu stolicu a sama to vykaka,tak nam povedala gastroenterologička že to je normalne.zatial tolko

amj
7. máj 2008

eliska - co děláš z té špaldové krupice? jako kaši? já ani nevim kde bych ji koupila...taky mi to říkali u doktora, ale nevim kde to sehnat...normálně v obchodě, nebo bio? porad, prosím

eliska7
7. máj 2008

dostaneš to v kutikoch-bio produkty a aj v špecialnych predajniach na bio,tam je aj navod,tato krupica stoji okolo 35 sk,ja varim :deci sojoveho mlieka a 1 polievkova lyžica krupice,ale len taka zarovnana,lebo to dosť hustne a varim len dovtedy kym to začne hustnuť a to je rychlo.cukor podla chuti.ked varim masko na šťave zahustim bud touto krupicou,alebo špaldova muka,alebo kukurična krupica,alebo polentou(všetko som nakupila bud v tescu,alebo jednote,teraz som objavila aj take cestoviny(ale su okolo 55 sk)takže budem jej variť tak po 10 kusov aby sa nevyhadzovalo-ver fakt to zabera,len treba upraviť stravu,no a ešte miluje susšene slivky,tie ma akože cucu 😀 nie važene ale balene v obchode a kopec inych super veci 😉

amj
7. máj 2008

dík tak vyrazím někde do bio... tyjo, to vůbec nevim kde tu okolo mam. asi interspar, ten je ted bio asi uplně nejvíc 😀 😀

lienka79
11. máj 2008

Nam sa velmi osvedcil vlockovy extrakt.
1 ČL ovsenych vlociek zaliat 100 ml vriacej al. teplej vody , nechat vyluhovat, scedit a podat s cajom,dzusom alebo len tak...U nas to zabralo vzdy,ale urcite by som s touk´krvavou stolicou zasla k dr....

emjee
14. júl 2008

loren • 1d • Dnes o 11:23
nasa sara strasne place ked ma pevnejsiu stolicu neviem cim to je nemoze to mat s UM

lenadka • 1d • Dnes o 11:28
loren, kludne to tak moze byt, aj moja takto trpela a ked jedneho dna hukala tak ze som volala lekarke ze jej snad ritku natrhne, poradila mi ako rychlu pomoc supnut polku par. cipku od bolesti aj premasti a utekat von rozptylit dieta...tak som to rychlo urobila a ked sme prisli z vonku isla kakat na nocnik uz znormalizovana to mala mozno tolko co tvoja /vtedy som ju odstavila/, lebo jej potom robili testy a mala alergiu na bielk. KM. Ked sme nasadili HA mlieko problem prestal. Aj teraz ked vypije viac mlieka ma tvrdsiu stolicu ak ked alergia presla-uz nemala protilatky.

loren • 1d • Dnes o 11:35
no ja ju chcem odstavit lebo ma zacala hryzt strasne a bola u svokry na vikend a tam mala UM tak to HA mlieko je dobre vravis

sasenka • 2d • Dnes o 12:53
Naši malí mali tvrdu stolicu z BEBA aj BABYLOVE mlieka, s Nutrilonu malý kakal krásne 😉 Vyskúšaj ake mliečko vam zapasuje. Už som počula aj opačný prípad, že Nutrilon nepasova a BEBA bola OK 😉

Dodnes mam na našu Dr. ťažké srdce, lebo som aj pri malej chcela zmeniť umelé mlieko a povedala, že to tým nebude, nech nemeníme... a bolo to isto tým 😠

Niektore deti ale maju taketo problemy iba dočasne, teda kým "nenabehnú" na UM a potom sa to samo upraví, len treba dostatok tekutín a ovocie.

lenadka • 1d • Dnes o 13:02
loren skus Nutrilon HA ale najskor sa ma dat 1. aj ked je dietatko uz vacsie a postupne prejst na II 😉 ...mne to tak poradila detska lekarka aj alergologicka a fakt to zabralo 🙂
skus ist s malou na testy-mozno ma tiez alergiu 😔

lenadka • 1d • Dnes o 13:05
inak u malej okrem "bobkovania" bol priznak aj to ze mala akoby trosku vyrazky-exzem okolo ustociek, akoby od cumlika, nie velmi ale ja som si to vsimla tak nedostavala dudu a aj tak to mala, ale po nasadeni HA mliecka vsetko zmyzlo 😉

loren • 1d • Dnes o 17:17
ale mi jej toto mlieko davame uz dlho ako prikrm konkretne fnancuske mlieko a nebol problem len asi ked je cisto na umelom bez mojho tak takto to dopadne ale uz je dost velka tak mlieko pije len raz denne a potom asi dva tri krat vecer v noci

bubba
14. júl 2008

my sme zacali "bobkovat"teraz ked zacalo teplo a zacala sa mala viac potit....dokonca niekedy ma aj problematickejsie kakanie..tekutin viacej do nej nedostanem tak som zacala podavat polievku 2x denne,pomohlo 😉

milhaus
14. júl 2008

ked bola mala tak mala problem s kakanim z nutrilonu toho zahusteneho, teraz si nespomeniem ako na potvoru

cucoriedka01
6. jan 2009

AHOJTE, my sme tento problem zacali mavat pred dvoma tyzdnami, dovtedy sme kakali raz za dva dni.NA VIANOCE sme boli mimo domu a mala 4 dni nekakala, na 4 den tak tlacila a tak ju brusko bolelo , ze sme museli utekat na pohotovost, kde jej dali vodu do ritky, posparali s rektal.rurkou a vykakala sa. Myslela som, ze to je z dovodu zmeny prostredia, co povedal aj DR.ze to tak moze byt. Teraz vsak tiez obcas kaka az treti den a tazko , tlaci az je cervena,pricom na stravu jej davam velky pozor, mala ma 16 mes.sladke jej vobec nedavam, pije stavy , vodu alebo harman.caj kazdy den ma jogurt { teraz davam ACTIVIU ] a cerstve ovocie, na obed polievku a hlavne { ryba, masko, cestoviny } a na veceru kasu. Davam jej aj prebiotika BIOGAIA, dnes sa zas nemohla vykakat , chcela som aj rektalnu rurku pouzit, ale este som nenabrala odvahu ani neviem , ako to mam presne pouzit a ze vraj je to navykove, tak neviem.DNES mala na ranajky slivky, na obed som jej dala do kukur.polenty lyzicku oliv.oleja a zatial nepomohlo, tak som jej dala vecer kvapky DUPHALAC tak uvidime rano, ale tiez nechcem aby si na ne navykla.Chcem sa opytat, myslite, ze moze mat teraz taku tvrdu stolicu tym, ze jej idu zubky , lebo aj to som uz pocula alebo tym , ze je dost velka ma 13 kg dost papa a nepohybuje sa az tak, lebo nechodi, zatial po stvornozky a pomaly sa stavia. Skuste nieco poradit, uz fakt neviem, co mam vyskusat. DAKUJEM

bubba
6. jan 2009

susedkina dcerka mala tvr.stolicu a zamerne odvtedy zadrziavala a tiez kolkokrat aj 4 dni mala problemy a nekakala a oto horsie to potom slo von.ona jej zacala davat cipky do konecnika a to potom malej islo aj ked sa snazila to zadrzat ,proste musela ist a azcala jej podavat kravske mlieko(to uz trosku neskor tusim mala okolo 2r a odvtedy maju pokoj.ja davam malej KM od 10 mes a vsetko okey akurat vzdy v lete ked sa viacej poti ma tu stolicu tvrdsiu,hned ako skonci leto vidim zasadne rozdiely v konzistencii ,cize tekutiny,tekutiny,tekutiny.inac tvoju malu mozu zapekat aj tie stavy co jej podavas ovocie nie vzdy prezenie ako si mozu ludia mylne mysliet.no a samozrejme si myslim,ze je to aj tym ze sa malo pohybuje skus s nou zacat trosku cvicit nejake cviky pri ktorych sa pouvolnuje.

kalo
6. jan 2009

Cucoriedka01: máme ten samý problém. Posledná týdny malá kaká tak jednou za 5-6 dní, má hrozně tvrdé a velké bříško a vykaká tvrdý bobek s velkým úsilím ☹
....Nevím proč, jí pořád stejně, pije taky. Myslela jsem, že je to z těch instantních kaší /které malá jedla vždy na večeři/. Zkoušela jsem všechno. Švestkovou šťávu, kompoty, hrušky na snídani, odvar z ovesných vloček (a ten zabíral dříve vždy 🙂 )....Nic!!! Dnes jsem už šla do lékárny a tam mi poradili sirup LACTOLUSE AL, který je vhodný pro děti od 1 roku. Tak zítra uvidíme 🙂 Nechci jí to dávat často, ale aby se jí ulevilo.

Naše malá brala 2 měsíce antibiotika, tak je možné, že to bříško ještě nemá v pořádku z toho. Ale jogurt do ní nedostanu. Taky ještě nechodí....Ale s těma zoubkama je to třeba možné...taky nám rostou.

Taky do té kaše jí dávám nastrouhanou hrušku nebo jabko...prostě hodně ovoce a přes den hodně tekutin a ovocné šťávy....A pozor na banány a mrkev, ty staví... 😉

bubba
6. jan 2009

aj banan zapeka.napriklad moju malu a to si ludia myslia,ze rozmixovany pomaha 😅 😅 asi ako komu....

pelmisek
7. jan 2009

kalo doporučuji Nutrolin B - tam jsou "chytré" bakterie po těch antibiotikách a taky Duphalac - ten je na to kakání ( napsala nám ho doktorka, ale mají ho i normálně) dávám malé jednu úplně miniaturní lžičku a stolice se krásně zředí. Je to pro právě takhle malé děti. Lactulose jsem zkoušela a nic ☹

kalo
7. jan 2009

pelmisek, díky za radu. Nutrolin už mám koupený, dnes ho začnu dávat. A hlásím úspěch po Lactulose 🙂 Dala jsem jí 5ml na noc /půl dávky/ a zabral. Tak se jí ulevilo. Ale už ho dávat nebudu. To bylo tak na "protažení" a teď ji budu nalívat čajíkama a hodně ovoce.

No já tady radím a stejně nám nic nezabíralo 😀

vojtisek2007
7. jan 2009

tak nás taky postihl problém s kakáním - jak jsme u Eli začali dávat příkrmy, stolice se změnila v beton a kakání v noční můru, kdy při hodinovém řevu a vodopádu slz vypadl jeden zelenej tuhej bobek a nic víc - pomohl nám Duphalac - jedna odměrka (5ml) včera před obědem a kolem 16 hod zase ukrutný řev - vytlačila zase jeden betonovej bobek a pak už to jelo.....pokakala mě, sebe, přebalovák....a konečně se nám ulevilo...dneska už kakáme dobře, preventivně určitě dávat nebudu, ale se zavedením příkrmu by asi taky měla víc pít - to nám moc nejde, neumí z flašky, takže teď používáme stříkačku...

cucoriedka01
7. jan 2009

AHOJ KALO,
tak dnes doobeda sme sa vykakali, vecer som dala malej 5ml DUPHALACU ale tam sa pise, ze moze zabrat az za dva dni, rano som jej dala slivky s hruskami s trochou ACTIVIA jogurtu bieleho , odstavila som hrozno a zmiesala to s tekutinou, ktoru som dostala ked som vyluhovala 1 lyzicku ovsenych vlociek a zaliala 100 ml vody.DOST toho vypila lebo jej to chutilo, takze neviem co zabralo , uvidime ako budeme na to dalej.Obmedzim jej maso, ze vraj aj to zapeka, dnes mala na obed ovs.vlocky so sojovym masom a zeleninou a do polievky som jej zavarila trochu spaldovej krupice.ze vraj aj otruby su dobre tak ich musim pozhanat.TAK DRZIME PALCE.