Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

dolla
7. jún 2013

Ahojte.. prosim o radu..
Dcerka ma 5 mesiacikov, zatial sme nemali ziadne zdravotne problemy. No odkedby sme zacali s prikrmami tak mame probem so stolicou. "Gulickami". Papka 3 krat mlieko cca230ml (Nutrilon) jednu davku, potom raz zeleninovy (nemiesam, bud mrkva, karelab, karfiol, brokolica..) a raz ovocny prikrm (taktiez nemiesam napr. Bud jabklo, hruska..)
Pijeme cajik hipp feniklovy.. Dcerka si pekne poprdka, len ked tlaci tak vidim ze je zle a plackame dve.. Poradte mi prosim.
S prikrmami sme zacali od 4 mesiaca postupne ako kazala doktorka.. Je dobry jedak. Na vahe pekne pribera a rastie.

zajkka
7. jún 2013

@dolla mala som ešte horší problém,malému sa zaseklo pri kakani a nešlo ani von ani dnu,stolica bola krvavá,no hrozne,dávala som vlockovy odvar,probio jogurtik,jablko,proste aby mal veľa vlakniny, cajiku popil veľmi veľa a nic nepomahalo,ale zabral nám jeden hustý sirup v bielej umelej flaske, myslim že Duphalac.My sme sa neskutočné vytrapili.Najhorsie bolo ked nás to chytilo niekde ked sme neboli doma,malinky bol cely spoteny a my snim tiež,nechcel pokrcit nozicky.Bala som sa,či nebude mat nejake zničené crievka,ale sme v pohode teraz.Este sa nám to niekedy stane,ale viem mu uz pomôcť

dolla
7. jún 2013

@zajkka duphalac poznam.. Taky sladky sirupcek to je v 500 ml baleni.. Ked som bola tehotna mi to poradili.. Ked som mala problem tiez so stolicou.. Mozu to aj babatka?

zajkka
8. jún 2013

Dala nám to doktorka,povedala,že vo výnimočných prípadoch,ale môj maly uz bol výnimočný prípad,uz som sa Bala onho......popytajte sa na to doktorky

zajkka
8. jún 2013

@dolla skúste jej zatelefonovat, uvidíte čo Vám povie ....ale nebojte sa,čím bude dieťatko staršie, polepsi sa to potom

martinasturmova
24. júl 2013

Aj naša Nelka ma problem kakat.Zdržuje to aj tri dni a potom kaká velmi tažko a občas ma aj krvičku na stolici.A dnes znova kakala po troch dnoch tvrdú a krvavú stolicu až som sa zlakla.Zajtra utekam k doktorke ☹ .Ovocie nechce žiadne len jablčko.Aj slivky som jej nukala a nechce to papat.Už som zúfalá

erikajanik
1. sep 2013

Ja som malemu vzdy pridavala do hlavneho jedla olivovy olej(musi byt kvalitny) a nemali sme problem 😝

prasiatko30
1. sep 2013

u nas je hned vidno ak baby jedia malo ovocia a piju malo -takze moj nazor treba to riesit dlhodobo a to upravou stravy - vela tekutin - hlavne vody a vela vela ovocia - suroveho, ovocne stavy - ale nie priemyselne normalne robene doma

silviasaaa
1. sep 2013

Ked už bolo najhoršie tak som mala vždy doma easylax - prehanadlo pre deti , je to prírodne prehanadlo obsahuje kamilky a ibištek . Je to taka ampulka ktora sa vstrekne priamo do konečníku a do 1 minuty sa kaka. Ale naozaj som to používala až ked bolo treba zasiahnut. Inak som sa malej snažila Dávat vela vlakniny. Uvarila som trochu ovsenných vločiek do makka a aby v nich nezostalo vela vody pridala som nastruhane jablčko a spolu rozmixovala ponornym mixerom. Ovocie možeš davat ake mate v oblube. Alebo sa daju dat vločky aj do jogurtu ale u nas to moc nechcela. Ale potom prišlo obdobie ked mi vobec nechcela ovocie a zeleninu asi toho bola presítena tak som jej v lekarni kupila Vlakninu pre deti - ta sa pridáva do čajíku.

seklava
24. nov 2013

prosim o radu moj vnuk douzival antibiotika nemoze sa vykakat iba kazde tri dni aj to s cipkom stravu sme upravili ma dva krat denne dupalac a probiotika olga

meusicka
16. dec 2013

ahojte maminky. uz som zufala. bojovali sme s tvrdou stolicou u mojej strasej slecny a upravilo sa to tak naozaj az ked nastupila do kolektivu. teraz budu mat moje dvojicky 2 rocky ale zial aj ked som sa snazila od prvej chvile aby sme tento problem nemali zacalo sa to aj u nich. davam im probiotika, piju aj actimel, (mliecko nepiju vobec, odmietaju odkedy som ich prestala kojit) snazim sa im davat aj ovocie, jablcko papaju takmer denne, v lete aj ine, teraz ale take citrusy velmi nechcu, banan by ale chceli furt. ten sa im ale snazim ani neukazovat aby ich z neho nezapekalo. jogurty papame tiez, zial nechcu len take kde nie je nic kuskovite, takze tie s vlockami neprichadzaju do uvahy. nechcu papat ani ovsene vlocky, a kasicky uz viebc nie.
to kakanie je fakt strasne, mavaju aj do krvy, kedze je ta stolica taka tvrda. dr. mi vravela ze to mooze byt aj dedicne, a ja viem, ze ako dieta som s tym problem mala.
teraz sme v Rakusku a tak sa mi probiotikum macik minul, tak chcem pozhanat nieco nove. neviete niektora nahodou este dajake probio okrem macika poradit co vam pomohlo?
kazdy cajik im miesam, pridavam aj taky z byliniek, vola sa Detsky uvolnojuci, a mam dojem ze aj piju celkom odbre, hlavne vecer pred spanim vzpiju vela cajika a aj v noci im nukam aby fakt pili dost tekutin.

@silviasaaa ak sa vola ta vlaknina pre deti co tu spomynas? dakujem

uz sa naozaj bojim ze sa im daco aj stane ked tak tazko to ide, ved si natrhnu zadocek 😢 je mi pri chudatkach do placu a pritom vidim ze v hlavicke blok nemaju tak by som im strasne chcela pomoct este skor ako sa k tomu vsetkemu dostavi aj psychicky blok.

lonelyfrog
16. dec 2013

Ahoj my sme kakali len s rurkou dlllho potom sme objavili pribiotika infans dophilus sa to volalo teda neviem ci uplne presne sa to tak aj pise ale to najds velmi nam pomohli alebo potom skusteeste stavicku z hozna🙂 drzime palce

silviasaaa
18. dec 2013

Ahoj meusicka. Vola sa to Vlaknina pre deti od firmy ASP zdrava streva. Ale tiež s nou musiš mat trpezlivost lebo hned nezabera ale postupne. Ja som ju pridavala do čaju kedže je to prašok. Po mesiaci už kakavala bez bolesti. Dufam že pomožu. My sme iež vyskušali aj nemožne . Ešte ma napadlo odštavene jablčko ak nemaš odštavovač tak nastruhaj a pretlač cez kapesnik aj to pomaha

demeeri
18. dec 2013

Máme tiež tento problém.Malý má dva a pol roka.Má to už asi rok.

sarinka2012
29. dec 2013

@meusicka Ahoj,my mame rovnaky problem a som z toho neštastna :( dcerka ma 2 roky ,mala vždy a aj ma tvdru stolicu,doslova bobky,sama nema problem s vytlacenim,kakat sa pyta na nocnik,do plienok uz asi 4 mesiace nekaka,neboji sa ani a ani nema blok,alebo zeby jej to bolo neprijemne,ale uz sa nam parkrat stalo ze sa na stolici objavila svetla krv,prvykrat sme utekali k doktorke,kde mi potvrdili ze je to len mechanicke poskodenie ale problem je ,ze dcerka nelubi jablka ani hrusky,spapa len drobne ovocie (jahody,maliny,cucoriedky,cernice..) a tam teda vela vlakniny nie je,nechce ani hrozno,len obcas kiwi,vlakninu v parsku som skusala,ale nezje mi ju v nicom,absolutne ,vsade ju citi,ci je to jogurt,mlieko,caj,kaša..po prvej lyzicke si druhu uz neda,nechce mi ani chlieb s lanovymi semiackami,ani ovsene ovlocky..uz ozaj neviem co jej mam dať ,jedine co spapa je aktivia s vlakninou,ale to je take minimum ze to na stolicu vobec nepomoze,ak nahodou objavis nieco co vam pomoze,prosim daj vediet,vyskusam cokolvek,dakujem

ada510
29. dec 2013

@spantex zmen mlecko nutrilon dosť zapeka skús sunarnutrasence HA nás mal tiež tento problem a Ha mliecko nám pomohlo a stale dávam kamilkovy čaj a slivkove výživy stavy občas...

ivkarrbt
16. mar 2014

@xlucia ahoj pozerala Som tu pupalku tiez potrebujeme pomôcť s kakanim.len tvoj link docastne nefunguje tak sa chcem opýtať ci je to ten vyzivovy doplnok na vlasy a pokožku vyhladala som to v googli.dakujem

saskia77
18. mar 2014

Chcem sa opytat na tu rozpustnu vlakninu od Valosun, co je od 1 roka, ked je nedostatocny prijem tekutin, sprava sa rovnako ako ine vlakniny, teda zapecie ? Alebo tato nie ?

klaudiaaa
1. apr 2014

Duphalac sirup na zmäkčenie stolice, prebiotická vláknina v prášku /Valosun/, Probiotika / Infant Dophilus, Probio fix, Lactobacilky/. Tie nám poradila gastro lekárka. To mame každý deň, Dcéra 3,5 r. nechce kakať, keď ma tvrdú stolicu

petuska248
30. jún 2014

dobry den poprosila by som vas o radu moj maly ma dva roky aj 4 mesiace kaka sice 2 az 3 krat denne ale stale ma len tvrdu stolicu ,,bobky,,.Pije aj dost vody aj je ovocie skusali sme uz aj slivkovu stavu ale zabralo to len na jeden den.Ak by ste vedeli nieco poradit bola by som vdacna.Dakujem

profil
3. okt 2014

ja mam dcerku martinku a ma velmi tvrdu stolicu a kaka tak ze musi stat

profil
3. okt 2014

a nevie inac kakat len tak ked ju posadim nekaka

kacicka30
26. dec 2014

bBAY AJ MY MAME TEN PROBLEM TMAVE AZ CIERNE CI ZELENE,,,A NIEKEDY KUSY AKO VELKE BOBULE ALEBO TAKA HUSTA ,,,,A TAZKO TO VYKAKA.,,,,CITALA SOM ZE JEDNA PISE CHRUMKY TIE KUKURICNE ALE VED TO PLNO DETI PAPA,KAKAO,,LEDVA DAM DO MLIECKA,A TAK UZ ROCNY PAPA VSELICO SKORO VSETKO...ALE MA NAPADLO ZE OVOCIE LEN TAK PAPA TROSKA KEDZE MA 2 ZUBKY,,,,A ZAHODI,ZE NEMA VLAKNINU TAK,A DSOT PIJEME RAZ DENNE FENIKOVY CAJ,,,CI TO AJ NEMOZE BYT.....A PROTI TVRDEJ SOM TU CITALA HARMACEKOVY CAJ,,,NATO JE ALE VELA DETI ALERGICKYCH....STAVA S JABLK,,,A ODVAR S VLOCIEK NO TO ASI NEVYPIJE))

manesko12345
16. mar 2015

ahojte Tobiasko nema kazdi den pravidelnu stolicu a ked aj kaka tak ma velmi tvrdu stolicu 🙂 ☹ ☹

manesko12345
16. mar 2015

ma 11 mesiacov

zuzdomi
21. mar 2015

@petuska248 Dobry den, neviem ci u vasho syna este ten problem trva, no ako citam tak vela deticiek ma podobny problem. Napisem teda nasu skusenost. Aj nas syncek mal dost velke problemy s tvrdou stolicou a uz som bola zufala.( davala som mu pit ovocne kokteily typu slikova stava+ mlieko+ mlete lanove semiacka- co by vacsinu ludi prehnalo a on maval tvrdu, suchu bolavu stolicu) Plakal na nocniku, ze on tlacit nejde, lebo sa boji, ze to bude boliet, po niekedy hodinovom prehovarani sa konecne vykakal, no musel veeelmi tlacit a niekedy mal aj kus krvicku. Ma 2 r a 3 mes a tento problem trval cca 6 mesiacov, skusala som snad vsetko mozne dodavat do stravy, no zrejme nejaka zlozka mu sposobovala, ze stolica bola stale tvrda. Do plienky a slipov bol ochotny tlacit aj 10x denne, no nic nu nevyslo a do nocnika casom odmietol tlacit uz uplne. Pretoze sa mi ho podarilo prehovorit na nocnik az na 3-4 den a bolo to vacsinou bolestive. Velmi ma trapilo, ze mu neviem pomoct- mala som pocit, ze som skusila snad vsetko. Potom som zacala hladat na nete a teraz kaka kazdy 2 den tak, ze ani nemusi poriadne zatlacit a vide to takmer same. Stolica je makka a nebolestiva. Vsetci sme stastni.
Neviem ktora z tychto veci nam zabrala ale momentalne ma takyto stravovaci rezim:
-Rano na lacno mu spravim odstavenu polku velkej mandarinky+ 1 PL Zaječickej horkej min. vody ( to je na regulaciu travenia- kupite v llekarni)+ 1 CL medu+ trochu vody- ak to z nejakeho dovodu nechce vypit este tam pridam 1 CL mliecnej kase Hami a vypije bez problemov
-Potom mu do flase zmixujem jahodove acidko+ vyvar z lan. semienok ( 1 CL lan. semienok zalejem 2 dcl vody a necham vriet min. 5 minut)+domáce ovsene mlieko ( recept najdete na nete-len zalejem vlocky vodou, necham cez noc rano rozmixujem, precedim) pomer 1:1:1
-prestala som mu na cas davat kravske mlieko ( niekde som sa docitala, ze u niektorych ludi moze alergia sposobit zapchu hoci skor hnacka je zvycajnejsia- nemam potvrdene ci je alergicky, no radsej som ho nahradila domacim ovsenym mliekom
- dbam aby vypil aspon 1,5 litra tekutim denne, mal dostatok pohybu, najlepsie na cerstvom vzduchu, nedavam mu sladkosti- obcas iba piskot, ci sladene burizony a pod.., prestala som ho nahanat s nocnikom, som rada, ze sa vykaka aj do slipov- postupne mu to myslim samemu zacne vadit a vypyta sa sam tak ako to bolo s cikanim
- mixovane lanove semienka som nahradila spominanym vyvarom- vznikne z toho taka glejovita hmota, ktoru pridavam do spaldovej krupece ci inych pokrmov co mu pripravujem
- chlieb papa len celozrnny s lanovymi a slnecnic. semienkami
- zacala som pridavat do napojov probiotikum infants dophilus
-na zaciatku som si zacala zapisovat co pocas dna zjedol, aby som mala prehlad co mu mozem v strave este upravit
- dohliadam aby zjedol aspon jedno jablko denne, alebo mix. slivky, alebo susene ovocie a nejaku zeleninu
Neviem, ktora zo spominanych zmien sposobila toto krasne zlepsenie, postupne to budem upravovat a sledovat zmeny. No som velmi stastna, ze stolica vyjde aj ked do slipov, ale bez bolesti, slz, prehovarania, strachu a hlavne krvicky a je makka no nie hnackovita. Som rada, ze som nenusela pouzit prehanadlo, pomohla prirodna min. voda a tiez ze sme sa vyhli navsteve gastra co by mu sposobilo iste nemalu traumu, kedze sa boji aj obycajnej prehliadky u detskej Dr. Predtym mal stolicu na 3-4 den tvrdu bolestivu, teraz krasne kaka kazdy 2 den bez akychckolvek problemov a namahy.

babulka82
28. dec 2015

mamičky viete poradit prosim? mam chlapca ma 2 roky a dost často ma tvrdu kamienkovu stolicu ,už som obemdzila sladkosti na minimum ,pohybu ma dost ,vela čajiku vypije ,čiže tekutin ma dost,denne do neho pcham vločky,slivkovu vyživu a hrušku a nič ,nevidim žaiden efekt .Už som aj psyllium skušala a aj tak nič moc,stale bobky ☹ mam skusit ten duphalac ako sa davkuje? možu to aj male detičky?

zuzdomi
28. dec 2015

@babulka82 Dobry den, mam syna ktory mal tieto problemy dlhodobo- teraz mal 3 roky. Momentalne povazujem situaciu za zvladnutu a zo skusenosti mozem povedat, ze na zaciatku som postupovala rovnako, ako vy no tiez ziadny efekt. Vyuzival aj duphalac no pokial som neupravila stravu tak po jeho douzivani sa problemy znova vratili. Mojim pozorovanim som zistila, ze sa neda porovnavat deti, u nas v rodine mame 6 malych deticiek a sestry sa so svojimi detmi memusia touto temou vobec zaoberat. Jedna im dovoli sladkosti od vymyslu sveta a vobec nehladi na stravu a druha sice obmedzuje detom sladkosti, chodia jej na velku potrebu aj 3x denne. No a ja mojim dvom synom vyvaram kadeco a som rada ked sa vykakaju raz za 2 dni tak, ze ich to neboli. Teda asi je to aj genetika.
Takze moje odporucania:
Zo stravy som vypustila mlieko a nahradila som ho domacim ovsenym- ja ho robim tak, ze ovsene vlocky zalejem cca 750 ml horucej vody a necham cez noc, rano rozmixujem a dochutim- najlepsie mixovanym ovocim alebo medom, ci vanilkovym cukrom...
-ovsene vlocky, krupy, lanove semiacky pridavam kde sa da- do polievok, do palkaciniek, do zemiakovych placiek, do lievancov... Proste ked to rozvarite a rozmixujete mozete tym nahradit cast muky v comkolvek. ! Pozor z mojej skusenosti nie je dobre pridavat len suche- teda neuvarene vlocky ci lanove semiacka len rozomlete- kym nie su uvarene maju aspon u mojich deti, opacny efekt a sposobia zapchu!!!
- vyskusajte mu do napoja ci do polievky primiesat lanovy vyvar- je bez chuti a crevami pohne urcite- 1 čl lanovych semiacok zaliat 2 dcl vody a nechat vriet 10 min. Vznikne z toho taka glejovita tekutina- kym je to teple je to tekute az ked to vychladne tak sa to neda liat. Takze do tekutiny to pridavam vzdy zohriate
- snazim sa do neho dostat kazdy den aspon 1 jablko- najlepsie poobede a najlepsie so supkou- no nie vzdy to chce- pomozu rozne finty ako namocit jablko do cukru, granka, medu...
- miesto sladkosti mu ponukam doma vyrobene keksiky- na tortove oplatky natriem masu zo suseneho ovocia( mozu byt hrozienka, slivky, marhule, datle, figy, kokos... cokolvek podla chuti niekedy dochutim medom ale vacsinou netreba, tiez sa do toho moze pridat vyvar z lanovych semiacok) prikryjem druhou oplatkou a zatazim, potom nakrajam na pasiky ci kococky a ponuknem pocas dna, ked sa mu to omrzelo vrch som potrela trochu cokoladou a hned to chcel znova...(skladujem pre istotu v chladnicke)
-peciem domaci chlebik- ten bez hnetenia- recept najdte na internete- upravila som si ho, aby bol celozrnny- 2hr.hlad. muky psen., 1 hr spald. muky, 2cl sol, rasca, slnecnicove semienka, lanove semienka,1 cl suseneho drozdia a 1 ,5 hr vody- a snazim sa mu nan davat bud maslo s domacim slivkovym lekvarom alebo mu akoze spravim bagetu a tam mu dam mnozstvo zeleniny okrem sunky a syra..
- mame dohodu ze kazdy den spapa aspon tanier zeleninovej polievky a ku kazdemu jedlu mu ponuknem nejake ovocie alebo zeleninu- no ak nechce nesilim to
BIele pecivo a kolace z cisto bielej muky som obmedzila na minimum a snazim sa mucne jedla robit z ovsenej, spaldovej, jacmennej ci inem muky...jednoducho zaradit do jedalnicka vsetky druhy obilnim nie len psenicu( ak nemam inu muku tak uvarim jacmen. krupy alebo vlocky a rozmixujem a tym nahradim cast muky)
Odkedy som mu stravu takto zmenila tak pekne kaka,vacsinou kazdy druhy den niekedy aj kazdy den, podstatne je, ze to ide z neho rychlo a bezbolestne- predtym sa velmi trapil a veru mal aj krv
Prajem vela stastia a vytrvalosti. Duphalac by som skusila, az ked vam toto nezaberie- moja skusenost je, ze to nic neriesilo mozno nam pomohlo presunut sa aspon do obdobia, ked uz dieta chape suvislosti a aj samo vie, ze ta zelenina a ovocie mu pomozu a preto ich treba papkat...- no a samozrejme pomozu aj rozne rozpravky na tieto temy- ako mal rytier silu lebo sa najedol zeleninovej polievocky, a ako kral ochorel lebo jedol len sladkosti ...