Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

siuzi
30. dec 2009

ahojte,my už sme väčší(už máme 2rôčky)ale od roka náš syn frčí na acidku neochutenom,je do neho blázon,kakáme ako hodinky,každý deň,čokoládové jogurty,termixy a pod.som mu nedávala,a teraz ich ani nechce(zje ale nemusí byť).a ešte miluje mrkvičkovú polievku s ovsennými vločkami a čerstvé ovocie,takže nemáme problém.a pijeme nesladený čajík alebo riedenú ov.šťavu-hlavne veľa. 🙂

pimpa
31. dec 2009

nam pomaha na dobre kako pit vela tekutin. Zrejme sa to uz v tele potom pekne zriedi a Patko potom nemusi tlacit moc, ale lezie to same 😉

uzovicka
10. apr 2010

Maminky, poradte mi, ak mate skusenosti s tvrdou stolicou u malych babatiek. Moj syncek ma 7 a pol mesiaca a uz tyzden strasne tvrdu stolicu, same hrudy, bobceky, ledva to vytlaci a velmi malo, myslim, ze vsetko to odpadove zostava v nom. Je kojeny, papa ovocie doobeda jablko, zrely banan, tekutin ma dost. Pomozte,prosim, velmi pekne dakujem ☹ ☹

mikulka
10. apr 2010

uzovicka: nám pomáhá cukerný roztoh DUPHALAC, dává se lžička až tři denně. Má mírně projímavý účinek a změkčuje stolici. Malý mi po něm jde kakat cca za 2.5 hodiny...

mikulka
10. apr 2010

pozor, banán staví!!

jankapiknova
10. apr 2010

ano banan by som nedavala vobec ,teda pokial sa mu neupravi kako 😉

germik
10. apr 2010

my sme to mali tiež okolo toho 8.mesiaca, potom som začala dávat jogurty a tým sa to vyriešilo 😎 inak pomahaju probiotika, napr. Biopron

akzuzs
10. apr 2010

Ahojte s kakaním máme hotove litánie . Začalo to pred 1/2 rokom a až do teraz. U nás je to už klasika. Skúšali sme toto:
Na lačno teplú vodu, potom teplý pomarančový džúsik(domáci), potom za ližičku olivového oleja, veľa probiotik aj Duphalac a nič. Ten Duphalac je návikový tak pozor!!!!!!!! Dávali sme prírodné preháňadielko na báze sliviek a fíg FRUKTLAX. Dobré je dávať Slivkové pyré alebo slivkovú šťavu, alebo slivkový komót. Dokonca sme dávali slabý odvar čaju Litajúca lastovička. Myslíte že mu to pomohlo????? NIČ!!!! Nakoniec zabralo kúsok z glicerínovej čipky. Lenže náš syn má na kakanie psychický blok. Pred pol rokom mu ATB poškodili črevnu mikroflóru a mal vtedy veľké problémy. A to také že sa pri tlakoch z kakania pogrckal, alebo mu ´popraskali žilky na konečníku, no hrúza. Odvtedy má strach z kakania a tak ho zastavuje. Dva tri dni nekaká. Banánov sa nebojete, lae POZOR!!!!! Balány ktoré sú žlté až zelené, tie zapekajú. Banány čo sú tmavo žlté až do hneda preháňajú. Máme to odskúšané. Jedna spolužiačka mi dala radui nad zlato. Ak ma dieťa psychickú traumu z kakania tak nech si ho nevšímam, nikdy nespomínam pred ním slovo kakanie a ak sa vykaká nerobiť z toho vedu a ani ho nechváliť, aby to bral ako samozrejmosť. Nechali ho samého a nechodili k nemu keď kaká. A fungovalo to a to do vtedy až kým pred dvoma týž. ochorel a tak máme tento kolotoč zasa , lebo ja som pri jednom kakaní už nemala trpezlivosť a tak som po ňom pokričala a tak som si to pekne pokazila. 😖 Ale ideme na to odznova. Len trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť 😉

zuzpolka
10. apr 2010

ahojte 🙂

tak my máme taký podobný problém ako akzuzs 😒 ☹ mala kaka asi každe 3 dni,,,vela krat ju prichitim ako to zastavuje 😔 už som na nervy,,,lebo vždy ked sa vykaka tak ma samozrejme tvrde hovienko že jej to natrhne asi tiež tie žilky a troška to krvaca ☹ 😖 samozrejme že pri tom strašne plače! ☹ už neviem čo jej mam dať!,,,,mali sme aj duphalac, aj fruktalax,,,,slivkovu štavu pije stale, vobec nič nepomaha,,,,,,je pravda že nepije až tak vela tekutin ako by asi mala 😖 dufam , že v lete to už bude lepšie,,, najhoršie je že jogurtiky moc nechce papať , zje ale skor nasilu,,,,,ale len čisty jogurt, ked som jej tam skusila dať lanove semena alebo vločky tak nehrozí! tak jej vločky pridavam do polievok tak to spapa 😒
už som aj ja s toho zufala 😔

nadulici
10. apr 2010

u nas zabera najlepsie hrozno, ale nesupat!.....

akzuzs
11. apr 2010

No Dávali sme aj jogurty, teda aj stále dáveme, ale nič a to activie. Ja vkladám dosť veľkú nádej že ak sa to nepopraví, tak od 3 rokov mu budem dávať piť chlorelu a to už bude dúfam super, ale kým nemá tri roky , alebo aspoň pred troma rok. tak ešte nie, lebo to sa má piť až od 3 roku veku dieťaťa. Inak syn mi vypije také 3-4 flašky čaju a nič 😠 Nieje to len o tekutinách. Keď to chce zastavovať, tak zastavuje. Aj som ho kojila do roka a nemyslela som si že budeme mať také problémy.

kkkatarinkaaa
11. apr 2010

ahojte
tak aj ja som nestastna z nasho ne-kakania ☹ pozorne som si precitala vsetky tri stranky a pozeram, ze vela mate taky isty problem ako aj moja Viki ☹
zacalo to od vtedy, ako som zacala prikrmovat....od vtedy je to hotova katastrofa.papa kazdy den jablcko s piskotou, detske vyzivy, zeleninove polievky, vypije tak polovicu slivkovej Hipp stavy a cca 300ml caju Hipp feniklovy, kojim ju....no vykaka sa s takou namahou, ze je hrozne na to pozerat ako sa trapi ☹
spomenula som to na poradni dr. predpisal mi Duphalac....tak som jej davala kazdy den tych 5ml,kakanie sa napravilo ako tak...no ked som ho prestala davat, zas nekakala ,,len,, 2 dni, no potom som jej zas dala ten DUphalac, tak sa to pohlo,ale s namahou vykakala tvrdy bobcek za tie dva dni 😖
asi skusim normalne zavarane slivky...susene asi nebude chciet, ona nie velmi rada cucka ani piskotku..tak skusim radsej makky kompot a snad tu vodu z vlociek.Drzte palce, nech to vyjde a konecne sa to vrati do kolaji, ked sme s kakanim nemali ziaden problem 🙂

mikulka
11. apr 2010

Zkuste ten duphalac, uvidíte, jak pomůže a když ne, dejte ho víc. Je to cukerný sirup, tedy neublíží, není to jako lék. 😉

katarinka: mému synkovi je rok a půl a od 8 měs. kaká převážně jen s duphalacem. A proč ne, než aby se trápil? Duphalac mu neublíží.

kkkatarinkaaa
11. apr 2010

mikulka-ved ano, radsej s duphalocom ako vobec..len nemyslm, ze je najlepsie, ked si na to navykne a inak sa uz ani nevykaka ☹

mikulka
11. apr 2010

katarinka: ano, to máš pravdu, ale on není návykový. Samopzřejmě, že když má období, kdy kaká líp, nedávám. Ale on ten duphalac působé stejně jako nys dávala jogurt, a na ten si taky nenavykne, akorát mu pomůže změkčit stoličku. 😉

akzuzs
11. apr 2010

No neviem či je návikový, ale moja MUDr. mi kázala s ním opatrne aby si nezvykol, tak možno aj návykový je. Ale lepší ako duphalac je fruktoalx. Ale ja som bola a budem z ato aby to ´všetko zvládol bez liekov. Aby si jeho organizmus nielen nezvykol, ale aby aj sám bojoval, lebo viem že to čo má je psychické , nie chorobné. Tiež mu nechcem jeho teličko ničiť neakými chemikáliamy. Tých bude v živote mať habaďúru tak zatiaľ nech sa nim vyhýba. Vraj diťaťu pomáha pri problémoch so stolicou stereotyp. Žiadná zmena a to vo všetkom. Nám sa to potvrdilo v tom že syn mal pravidelnú po dlhom čase stolicu. Vždy kakal v spálni na nočníku pri hudbe Bony M 😀 Možno divné, ale on si to tak sám vybral. Fungovalo to zhruba dva týždne, Potom som rádio premiestnila do jeho izby a nech tam kaká. Ani za svet. Bolo po kakaní. Veľa problémov z o stolicou je psychika. A detská psychika je veľmy zvláštna

metlonka
11. apr 2010

Moja dcerka ma tiez stale problem so zapchou, takze probiotika su na dennom poriadku, nastastie jogurty ma velmi rada, takze stale papa acidka alebo activiu a probio jogurty a je to celkom fajn. Ked bolo najhorsie vzdy nam pomohol Duphalac..ale ak sa bojite ze je navykovy, tak vam odporucam slivkovu stavu Hipp....je to zarucene prehanadlo...a este aj dcerke velmi chuti 🙂 odkedy sme ju vyskusali, nedam na nu dopustit a uz duphalac nepouzivame 😉

kkkatarinkaaa
14. apr 2010

ahojte
prave som prisla z lekarne a tam ma magistra ubezpecila , ze Duphalac VOBEC nie je navykovy...je to len vlastne ,,cukor,, ktory robi stolicu mäksou a nie je navykovy....odporucila mi aj Hipp caj zmesany, taky, kde je aj harmancek, aj ten ze zmäksuje stolicu...tak uvidime..
malickej davam treti den aj zavarane slivky...tak snad nam nieco zaberie konecne...lebo zistujem, ze ked jej dam duphalac tak sa vykaka v pohode, aj 2x denne , no ked nedam...tak nic 😒

zuza.m
21. apr 2010

zanetka 3 ešte ma napadlo že by si jej mohla skusit dat harmančekovi čajik pit.viiem že sa to davalo malym babetkam.do takeho čajika sa davalo um.a deti lepšie kakali.a tie slivky vyskušaj sušene.je to celkom faj sladučka a na 90%pomožu .mam to odskušane,..
a ak nepomože pytaj si u dr listok na podrobnejšie vyšetrenie na gastre.

katka13122
15. máj 2010

Ahojte,maly zadrziava stolicu,a ritku mava okakanu,uz neviem ako ist naneho aby sa vykakal, ☹ ☹ aj 6x mava slipky okakane,,fakt som bezradna,raz mal kakenie tvrde a od tedy to robi,,skusala som vsetko mozne,vela ovocia,dohovovaranie,nic nepomohlo,,poradte ako mam ist na neho aby sa vykakal

zoskag
25. máj 2010

Ahojte mamicky,my mame tiez problem s kakanim... ☹ ked mala dcerka 6 mesiacov,natrhol sa jej konecnik a mala na nom malu trhlinku,postupne,ako rastla,tak sa jej aj ta trhlinka zvacsovala,samozrejme jej z dupky stale pri tvrdsej stolici isla krv....teraz jej tu trhlinku nevidiet,kedze je uz asi niekde vo vnutri,no mala ma pri pomaly kazdej stolici krv na kakanickach,spozorovala som to nahodou,ked sa vykakala na sneh a bolo to tam.....zasli sme ku Dr.poslala nas na detsku chirurgiu,kde doktor nie bol vobec privetivy a vobec nechapal,z coho to moze mat 😠 strcil jej palec do zadocku ☹ mala sa isla zblaznit..3 sme ju drzali,no ona kvicala akoby ju rezali 😢 strasne mi bolo luto...no aj napriek tyraniu mojho dietata mi povedal,ze to nic nieje,ze to jej mohla prasknut zilka,ze to nevadi..... 😠 tak som to nechala tak,no dnes sa mala vykakala na travu a co som tam zbadala 😠 cele bobky boli krvave,normalne som sa zlakla,nebolo to troska krvi ako predtym,ale bolo tam toho dost a hned zajtra šapem ku gastroentorologičke a kaslem na trapneho doktora,ktoreho sme vyrusili v citani novin...... 😠 ....co sa tyka stravy,mala mi papa ovocie,polievku 2x denne,pije strasne vela,az som sa bala,ci nema cukrovku 😅 zeleninu len tak fukne ,ci to je mrkva,kalerab,ale aj surovy zemiak....nasa Dr.mi povedala,ze bude musiet ist na kolonoskopiu,no velmi sa toho bojim,pretoze mne to robili 7x a viem,co je to za tyranie....neviem si predstavit,ze by to mali robit jej... 😢 ...nemate niekto skusenosti s kolonoskopiou u malych deti??alebo s tak krvavou stolicou??Je to cerstva krv,pekna cervena 😠 strasne sa bojim,dufam,ze budu stacit nejake maste a tak..........prosim Vas drzte mi palce,nech je zdravucka.......

pavlinasp
26. máj 2010

@uzovicka no nám velmi pomohly Probiotické kapky biogaia... nedavala bych banan, ktery staví, naopak třeba hrušky pomahaji.. sklenka teple vody...

aponchie
26. máj 2010

bilej jogurt zkus

zuzpolka
26. máj 2010

zoskag ☹ my mame ten isty problém ☹ zatial nas doktorka neposlala k chirurgovi, kazala mi davať taky sirup FRUCTOLAX a vela ovocia , vody,,,,lanove drvene semiačka,,,,,lenže my mame ten problem že mi nič mala nechce jesť 😔 ani hrušky dokonca nelubi 😠 ja už som tiež zufala,,,,,bojim sa velmi že nakoniec jej tiež budu robiť tieto neprijemne vyšetrenia 😕 😢 to som ani nevedela že aj deťom sa robi kolonoskopia ☹ Bože ja sama sa bojim na take niečo isť 😕 😔
u nas ta krvička je tiež jasno červena určite nejaka prasknuta žilka 😖 niekedy krvaca viac niekedy menej,,,,niekedy vobec.....ale plače strašne pri kakani,,,,,a zadržiava stolicu ☹ ☹ tebe mala tiež plače??? ☹

zuzpolka
26. máj 2010

ešte som zabudla dodať že strašne malinko aj pije 😖 😔

lilinka76
26. máj 2010

Mamicky,

my sme mali s jednym zo syncekov rovnaky problem ako vy. Chirurg nic nenasiel, vravel, ze ak sa nerozkaka sam do 10 dni, budu to riesit medikamentozne. Inak, tu v BA to vysetrenie (s palcom v konecniku) urobil doktor uplne krasne, vludne, hoci maly plakal. Tiez som skusala napravu stravy - ovsene vlocky do polievok, psyllium do jogurtov, vela ovocia, kompotov, probiotika, tekutiny a pod. Viete co nam zabralo???

Kazde rano na lacny zaludok davam malemu 2 dcl zakysu (bud TAMI alebo aj RAJO plnotucne acidko), vysvetlila som mu, ze je to medicinka, aby lahsie kakal a maly to pije, hoci s polievkovou lyzicou, ale predsa. Takto denne vypije 500 ml zakysu a kaka kazdy den, niekedy aj dvakrat.

Ja vsak riesim, ako ho naucit vykakat sa na nocnik, to nechcu ani jeden (oni su dvojcatka), vzdy kakaju az vecer alebo v noci, do plienky. Tak ak viete poradit, ako ich naucit na nocnik, poradte. A urcite vyskusajte ten zakys, nas maly ho dokonca zajeda kinder cokoladkou 😀

zuzpolka
27. máj 2010

lilinka, dakujeme za tip,,,,skusime aj to 🙂 aj ked sa bojím že aj to mi mala odmietne 🙄 ale skusime aj po lyžičkách.......a ešte sa chcem spytať či take studene s chladničky? 😕

lilinka76
28. máj 2010

Nie, zuzpolka, vyberiem skor z chladnicky, aby nebolo studene, lebo by bolelo hrdielko.

mimka24
8. okt 2010

Ahoj mamičky. My sme mali podobné problémy s kakaním. A nezaberalo nič. Ani Fruktax,Duphalax,ani upravená strava a mala kakala raz za 7 dní a to len do vane a až jej tiekla krv po nôžkach. Bola som zúfala. A nakoniec som vyskúšala produkty prírodné z Mŕtveho mora a to nám zabralo. Ale sú dosť drahá. Ale zaberá to. Teraz mám už 4 mamičky čo mali podobný problém s deťmi a posielala som im tie produkty a zabralo to všetkým. A už kakajú bez problémov. Nechcem robiť reklamu,len som sa chcela podeliť so svojími skúsenosťami. Viem je to na nervy keď sa dieťatko tak pri kakaní trápi a je nervózne celý deň a stále. Ak by ste chceli bližšie info tak mi môžte napísať aj na mail jozef.stroncek@azet.sk. Všetko dobré prajem všetkým. Miriama

renat2
8. okt 2010

Ahoj i já se přidávám, malý měl s vyprazdňováním problémy. Dávám přírodní kapičky (mohou i děti, ale protože jsem kojila, užívala jsem jen já) a vše se mu upravilo. Jsou bez chemie, jen příroda a to mě přesvědčilo. Jedno balení vydrží i na 3 měsíce a stojí 375,- 😉 kdyžtak si písněte do IP o název a další info 😉

Jinak souhlasím s názorem, že v mnoh apřípadech je vyprazdňování otázka psychiky, ve dvou letech se hodně objevuje u mnoha dětí zácpa...