Tvrdá stolica u dieťaťa. Ako ju zmäkčiť?

spantex
22. mar 2008

Ahoj!
My máme taký problém, že náš malý Patrik /11,5 mesiac/ má tvrdú stolicu. Vykaká sa do nočníka ale niekedy máva trošilinka krvavý zadoček. Nie je to červená krv ale taká hnedstá. Kaká každý deň, pije 3dcl čajíka, na raňajky Nutrilon, desiata výživa, obed zemiakové piré+zelenina alebo mäsko, olovrant puding alebo pribináčik, večera krupicová kaša. Dávala som mu aj Hipp slivkový nápoj, no veľmi nepomohol.
Ak máte radu, alebo podobné skúsenosti, napíšte mi prosím.
Ďakujem.

sonelka
23. apr 2011

@beruska9561 moja tú slivkovú kaše nechce ☹ ked cíti UM, všetko odhadzuje ručičkami. dávam jej slivkový džús, ale nejako to nepomáha 😔

8petule8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ichbinich
26. apr 2011

@katus123, @beruska9561:
Vdaka za tipy. Bohuzial mi uz taketo kase plne ignoruje. Mal ich rad, ale uz ich nechce... Teraz ma taku fazu, ze len "dospelacke" jedlo a najlepsie z nasich tanierov 😀 Ale ved uz skoro vsetko aj smie, tak preco nie.
S tou stolicou je to stale kolisave, ale uz neplakava a hlavne uz nema taky zapareny zadok. Krvave to nastastie nikdy nemal.
Uvidim, cez Velku noc sa u starkej naucil jest polievky, takze ma vyssi prijem tekutin 🙂 A mal aj spenat aj brokolicu 😉

beruska9561
26. apr 2011

@ichbinich polievky sú veľmi dobré na úpravu stolice, rovnako aj dostatok tekutín, čo treba dieťa naučiť, aspoň teda ja so musela malú nútiť, pokým si zvykla piť;
ja som zvykla do polievok dávať ovsené vločky, ako zahusťovadlo namiesto múky. potom ešte jeden celkom dobrý tip, ktorý myslím zaberal, je jesť čierny chlieb alebo celozrnný s obsahom ľanových semienok. a neboj sa dať občas aj Duphalac, mne dr. povedala, že je to liek, ktorý okrem iného podporí správne a časté vyprázdňovanie. nám pomohol súbežne s radikálnou zmenu životosprávy, napr. sme museli z jedálnička úplne vypustiť čokoládu a sladkosti, zamenili sme cereálnymi tyčinkami a výsledok bol dobrý.

katus123
26. apr 2011

@ichbinich no super, to som rada, ze sa to lepsi 🙂

babu9
27. apr 2011

ahojte tak znovu som tu hodila kukuč čo je tu nové 🙂 a ako čítam tak určite vyskúšame tu slivkovú kašu 😉 ...polievočky papáme a aj tekutin máme dosť, ale kakáme stale také loptičky ☹ až nám očká vyliezajú ☹ .. tak vyskúšame tú kašu a uvidíme.. 🙂

janka196
17. máj 2011

ahojte, potrebovala by som surne pomoct. nasa skoro stvorrocna kocka sa pytala na wc ze jej treba kakat a po chvilke tlacenia zacala strasne plakat ze ju to boli. servitkou som jej chytila ritku a ma tam uplne tvrde hovienko ktore nevie vytlacit. skusali sme ju dat lahnut nakremovala som jej ritku a skusala jej pomoct teplomerom ale ten sa hned zastavil :( poradte co s tym. dala som ju sadnut do teplej vody do vane a pila teplu vodu. poradte cim by som jej mohla pomoct . dakujem za kazdu radu

murinka
17. máj 2011

@janka196 skus duphalac 🙂

janka196
17. máj 2011

@murinka dakujem uz sa nam to podarilo. nakoniec v tej vani sa vykakala :( chuda ale to bolo vazne hrozne. tvrde ako kamen :( ale ten duphalac si isto kupim nech mam v lekarnicke

rozik
20. máj 2011

Juj tie "lopticky" tak o tom by som mohla pisat eseje...pravidelne sme sa s nimi morili. Riesila som to aj s pediatrickou, potom som zacala vzdy okrem inych prikrmov davat aspon par lyziciek ovka tekvicoveho s mrkvickou a odvtedy je to neporovnatelne lepsie... 😀

pata31
18. júl 2011

odporucam na tvrdu stolicu harmancekovy caj s hroznovym cukrom, nam to velmi pomohlo...a este vlakninu do jogurtov.....a mrkvu nam kazala dr vynechat, aj ryzu, to tiez sposobuje tvrdu stolicu...

zzz77
25. okt 2011

Ahojte, aj my mame problem so stolicou u syna, skusali sme snad uz vsetko, pije dost, papa pravidelne a ma pestru stravu, ovocie moc nechce ale mu spravim z nich stavu a tak vypije, mam prichystanu slivku v mrazaku a ked treba hodim do pitia a predsa ma strasne tvrdu stolicu. Co by ste mi poradili? Vdaka

xlucia
25. okt 2011

@zzz77 papat viac oleja, napr.par kvapiek viac ako obvykle davas na salat. a kup mu pupalku, u nas perfektne zabralo, a to sme toho poskusali strasne moc
pohladam a dam link
http://www.lekarnaparizska.cz/pangamin-bifi-plu...

v lekarne to stoji necele 4 eura a nevie si to vynachvalit

pinkypinkus
25. okt 2011

U nás vždy pomohli hrušky alebo špenát. 🙂

tinki
25. okt 2011

Slivková výživa

zzz77
26. okt 2011

@xlucia dakujem uz sme to aj kupili stalo to 3,75 takze nic drahe, ale ako ti to syncek jedol? bol ochotny to prehltnut, alebo je na to dajaky trik? Ja som to ochutnala a nema to moc dobru chut, maleho mam teraz u svokry tak este som mu neskusala dat...mozno to zje bez problemov, ale co ak nie? 😒

xlucia
26. okt 2011

@zzz77 moj to zje bez problemov, zapije riedenym dzusom na zlepsenie chute a bude.. jemu to pomohlo, dnes som zas kupovala novy balicek. moj ma 2 tabl. rano a 2 vecer. ale priprav sa ze mu bude aj chutit jest , B vit. co su tam podporuju chut do jedla. moj ja fakt zrut..... ale nevadi, hlavne ze uz nekaka krv. a noa samozrejme prisne dbam a buzerujem na pitny rezim. bez toho to nejde

trinka
26. okt 2011

Ahojte mamulienky,
my máme tiež problém s kakaním. Ale u nás je to teraz skôr psychické. raz sa tak zapiekla, že sa nam kako zaseklo v dupke- ani von a ani dnu. Plač strašný. Musela som jej naolejovať dupku a "štoplík" pomaly vybrať, aby vyšiel aj zvyšok... No otras 😒 Od vtedy sa nám to stalo ešte dvakrát. Ale malá dostala taký strach, že nechcela zo týžden ani sadnúť na nočníček.
teraz sme vsak nasli recept na kakanie... kakáme síce raz za tri dni, ale bez plaču a stresu. od pani doktorky sme dostali Lactacid takže ten jej dávam pravidelne dva dni po 5 ml na lačný žalúdok a zapiť slivkovou teplou šťavičkou (bud kompotovou, alebo ak nie je tak dostať kupiť Hipp šťavičku slivkovu) na ranajky papa bielu activiu a do večernej kaše pridávame ľanové semiačka. Papá všetko, lebo som si všimla, že je jedno čo papá a čo nie... aj tak to nejako neovplivnuje kakanie. Samozrejme, že ju nahanam s vodou, cajom a papa polievočky. ale je aj ryžu, aj bananiky, čokoladku. Akurát tretí den ma prísnejší režim. Rano sirup, slivkova štava, jogurt a na desiatu 2 počuchane jablčka... toto u nas zaberá. A ak by sa stalo že nie, do večera musime dať polovicu glyc. čipku, lebo štvrtý den je už zapečená. Teraz naozaj je to asi mesiac a kaka krásne, 1x za tri dni ale bez plaču. A tiež je pravda (písala to tu už nejaka maminka) že si to dieťatko netreba všímať a robiť z kakania vedu. Lilinka sa potom akokeby zasekla a ani za pana nechcela. Musela som pokričať na moju mamu aj na svokru aj na všetkých čo ju lutovali, alebo naopak nutili... nemalo to zmysel. Z počiatku som ju dokonca nechala nech pobehuje s holou dupkou a sama si sadla na nočník ked jej bolo treba, vobec som si ju nevšímala.
A inak po ťažkom kakaní som ju vždy naložila do vane s harmančekom a dupku sme dva dni mastili rybacím krémom, alebo dobovou kôrou... ranky sa pekne zahojili a vydute žilky sa stiahli...
Držím vám všetkým palce, je to občas strašný boj... 😒

zuzanocka11
26. okt 2011

Ahojte,
skúste sirup Fructolax,dostat volne v lekárni,stojí síce cca 7 eur,ale stojí zato.obsahuje ovocie a vlákninu,ziadna chémia. nám po styroch dnoch trápenia zabral ten sirup,teraz dávame 2x denne. chutí po jablkách,takze malý to zje (skoro) bez reptania 😅

zzz77
26. okt 2011

@xlucia mala si pravdu bez problemov ich spapal a chcel este🙂 Vdaka za pomoc 😉

xlucia
26. okt 2011

@zzz77 za malicko. my sme velmi dlho hladali nieco co pomoze, a toto pomohlo a vela nestoji. hlavne vytrvaj min. jeden sacok, nech papa rano aj vecer a zapije kolko sa da. prve dva tyzde davaj rano dve aj vecer dve,potm podla mna staci po jednej, uvidis ci sa to nezhorsi. toto sa moze brat dlodobo

8petule8
27. okt 2011

A co švestková kaše? Já znám jenom tuhle: http://www.feedo.cz/shop/nestle-nemlecna-svestk... jinou jsem nenašla, ale pokud někdo víte tak dejte tip, protože mi přijde dost sladká... 😒

zzz77
27. okt 2011

@8petule8 a co kyby si vyskusala uvarit z ovsenych vlociek a sliviek kasu, natolko si prisladis nakolko chces, alebo len pridas sladsie ovocie ako hrusky.

majercik80
27. okt 2011

4 ROCNY CHLAPEC MA UZ 7 DNI TVRDU STOLICU A ESTE NEKAKAL CO MAME ROBIT

lucka1987
27. okt 2011

@majercik80 mojmu krsniatku dvojrocnemu pomohlo pitie harmancekoveho caju .. alebo mozes skusit stavu zo slivkoveho kompota.. pripadne nechat vyvarit ovsene vlocky, scedit a do toho dat vrecusko caju.. nesladeneho..

bubulka722
27. okt 2011

@majercik80 Pridať do jedálnička vysoké dávky vlákniny.

lenka_da
27. okt 2011

@majercik80 Ak ma tvrdu stolicu, znamena to, ze ma maly prijem tekutin. Vyskusaj vsetky mozne babske recepty ale pre buducnost nalievat dieta tekutinami, aby sa to neopakovalo.

usiko
29. okt 2011

@spantex tak moju malu krupicova kasa zapekala,takze nedavam...tiez pribinacik je umelina umela, a povedala by som ze nie dobra na kakanie...akurat zalepi zadocek 🙂 nasa mala kaka 2-3x denne, trocju potlaci a hned je vonku.ziadne bobky - jedavame denne 2x jogurt s mixovanymi ovsenymi vlockami, nejakymi semienkami, otruvami, susenym ovocim /napr slivkz, marhule/...tiez velmi pomaha sladkty zemiak s jogurtom /zemiak sladky upecies v supke v rure a zmiesas s jogurtom/..tiez acidofilne mlieko....pije dost, tam asi problem nebude...my pijeme menej a kakame super....tiez stavy: slivkova, mrkvova, hroznova.....cernice, jahody, aj to nam pomaha....aj kiwi robi dobre...vlastne cerstve ovocie asi hocijake...

deti vedia od narodenia pit z pohara, takze ponuknite im aj teplu vodu v pohariku...

sevi
4. nov 2011

Môjmu synovi ked bol menší pomáhali polievky,slivkove a hruškové detské šťavy.

kathy.skal
8. nov 2011

nám pomohla cuketa, ta změkčuje, také probiotika, a kupodivu lehce mastný kuřecí vývar se zeleninou 😉