Uzatváranie fontanely. Aké máte skúsenosti?

sammy
25. jan 2008

Nasa pediatricka nas poslala k neurologicke, vraj sa malej uz zatvara fontanela ☹ Neurologicka bola fajn starsia pani, ale velmi mila a vyzerala byt aj dobra odbornicka. Moniku som musela vyzliect do plienky a potom ju vselijako dvihala a natahovala a merala jej obvod hlavicky. Povedala, ze ta fontanela je uz len na spic prsta, ale hlavicka jej zatial rastie uplne v normale. Ze to treba pravidelne merat a sledovat. Objednala nas o 2 mesiace zas. A este povedala, ze fontanela sa uzatvara okolo roka +- 6 mesiacov, cize ked vydrzi do pol roka, malo by to byt v poriadku. No dost sa bojim, aby to vydrzalo do polroka. Ma niekto s tym skusenosti, ze sa fontanela uzavrela skor a bolo to i tak v poriadku?

samsa
16. apr 2008

Janeses, Neli má obvod hlavy teď v roce 46 cm. A vývojově je taky v normě. Docela jsi mě uklidnila, děti od kamarádek měly v tomto věku už fontanelu většinou uzavřenou . Díky. 😉

janeses
16. apr 2008

Myslím, že to bude o.k, můžu se doktora ještě jednou zeptat a napsat co a jak. Taky jsem z toho byla nervozní, protože děti kamarádek ve stejném věku už mají třeba jen 1cm, nebo na špičku prstu, ale znám i co mají fontanelku větší...Každému asi fakt zarůstá jinak...a kapete ještě Vigantol? My kapeme 2 kapky děnně, doktor říkal, že lepší je kapat dvě něž jedna, že tu jednu třeba z lžičky nemusí celou slíznout, nebo můžeš někdy zapoměnout...uvidíme, třeba tady ještě někdo napíše nějakou radu... 😵

samsa
16. apr 2008

Taky ještě kapeme, 2 kapky denně od narození, mléčné výrobky taky jí, tak snad to bude v pořádku. Mně mudr. říkala, že je to v normě, ale to víš, člověku to vrtá v hlavě...snad se to do těch 18 M uzavře.

diddi
16. apr 2008

ja mam dvojicky...Mia ma fontanelu ok...hlavicku ma 47cm...Elle ma uz 2 mesiace len spicku prsta otvorenu f. a obvod ma 46cm...tiez nam neurologicka hovorila, aby som jej merala hlavicku

janeses
16. apr 2008

diddi a kolik má Mia fontanelu? už zarostlou nebo větší něž Ella?

diddi
16. apr 2008

ma vacsiu ako Ella...myslim 1x1...Ella ma len na spicku prsta...to bolo na poradni pre nedonosene deti 14.2. robili jej aj usg. mozgu - dalo sa, takze este ju nemala zrastenu...na poradnu ideme az v maji, ked bubu mat rok, tak uvidime...ale kazdy pondelok jej meriam hlavicku

janeses
17. apr 2008

Diddi promiň, že se ptám tak blbě, ale proč jí musíš měřit hlavičku, to vadí, že je skoro v roce už jen na špičku prstu?vždyť obvodem jsou v normě, ne?

diddi
17. apr 2008

neurologicka kazala merat...nesmie sa rast zastavit...obvodom su zatial ok,len nech to pokracuje...ak zostane na rovnakom obvode je nutna operacia - rozrezanie svov, aby mohla hlavicka dalej rast, lebo je tam velky vnutorny tlak...vraj su to ojedinele pripady-vacsinou rastie hlavicka,aj ked je len na spicku prsta uzatvorena fontanela

janeses
17. apr 2008

Všude čtu, že fontanelka se má uzavřít mezi 12-18 měs. tak jsem si myslela, že to nevadí pokud je v tom roce už skoro zarostlá...Já jsem zase nervozní, že jí ma malá vetší, ale hlavička jí taky roste normálně i vývoj je o.k...tak snad zaroste... 😵

diddi
17. apr 2008

neboj 🙂 ono je to priemer 12-18...Elle zacala zrastat v 9mesiacoch

tanja61
17. apr 2008

no ja som pre istotu nacala novu temu 😀 co znamena ked fontanela pulzuje?to co tu citam tak som este ani nepocula o zatvarani fontanely a o obvode 😕 ale budem to kontrolovat 😉 lebo mojmu drobcovi pulzuje niekedy fontanela myslim ze je to vtedy ked krici alebo place 😵

diddi
17. apr 2008

tanja, to je normalne, su tam tkaniva...len davaj pozor, aby nemal prepadnutu fontanelu, to by obycajne signalom,ze babätko je dehydrovane

janickabez
9. máj 2008

i my pujdeme kvuli zarustání fontanely navštívit neurologa... máme 5m a f 1,5x1,5 cm a obvod hlavy tuším 43cm, p. docentce na RTG se to nezdálo, prý ji máme malou,ale neuroložka řekla, že je vše v normě, doufám, že neurolog, ke kterému budeme docházet na kontroly bude stejného názoru jako v dětské nemocnici, že je vše v pořádku 🤐

flora
9. máj 2008

jani, my máme taky 1,5x1,5 a doktorka nic neřikala , tak to bude snad v pohodě

knobloska
10. máj 2008

naše malá má taky jen 1,5 na 1,5 a to je jí 6 týdnů. Dr. mi taky nic neřekla. To ale asi nemusí být u každýho dítěte stejný, ne?

xsipm04
10. máj 2008

Holky o tý fontanelce jsem nedávno taky slyšela od jedné maminky. Prý když se uzavře příliš brzy, hrozí nebezpečí, že se nebude mít mozek kam rozrůstat. Prý kvůli tomu existuje operace, při které jsou uvolňovány lebeční švy. Miminko té maminky mělo asi ve 2 měsících už fontanelku úplně uzavřenou. Prý apsolvovaly několik vyšetření a po nich jí řekli, že povolování lebečních švů nebude třeba, neb je má děťátko pružné dost, tak že je všechno v pohodě. Takže je to individuální 😉

llucinka
10. máj 2008

Holky, chtěla jsem se zeptat... Koukala jsem malému na hlavičku a v takovém kolečku o průměru asi 1 cm měl jakoby tep. Nevím, jestli jsem to vysvětlila dobře, ale šlo to na pohled vidět, jako když je kůžička zvedá v rytmu srdce. myslíte, že je to něco špatného? 😕

diddi
10. máj 2008

llucinka, to je uplne normalne, je tam mäkke tkanivo, tak je to vidiet ako pulzuje

knobloska
10. máj 2008

llucinka, opravdu je to v pořádku, u plešatých miminek si toho víc všimneš. Jen ta fontanela nesmí být vpadlá nebo naopak vypouklá.

llucinka
11. máj 2008

Děkuju holky, uklidnily jste mě 😉 No právě malý těch vlásků nahoře moc nemá a ještě jsou blonďaté 😅 😀

maart
13. máj 2008

Kocky, chtela jsem se na neco zeptat. Moje prdolka ma od narozeni malinkou fontanelku, neco jako 1,5x1...vlastne porad stejnou, pri kazde kontrole. Nase Dr. taky pravidelne meri hlavicku, ale moji dcerce jaksi uz mesic nevyrostla (jsou ji 4 a pul mesice a obvod hlavicky ma 40 cm), takze nam dneska Dr. napsala doporucujici dopis na neurologii. Mate nektera stejnou zkusenost? Neroustoci hlavicka, mala fontanelka a vysetreni na neurologii? Jak to dopadlo? Co muzu ocekavat? Diky.

ivulinda
14. máj 2008

holky kolik by vubec měla být fontanela?Adélka bude mít už 4měsíce a má 2krát2

kaluha
24. jún 2008

baby mna dnes vystrašila dr v poradni,syn má 3 mesiace a obvod 40cm to by problém nebol/si myslím/ale od narodenia sa mu fontalena neuzatvára najprv som si to neuvedomila furt sa ma pýtyla len či dávam vigantol a dnes zas tak som sa na to spýtala,nič konkrétne nepovedala len že sa jej nezdá uzatváranie.viete o tom niečo? lebo čo čítam tak práve o rýchlom zatváraní

lukin
25. jún 2008

kaluha: Mě taky vystrašila doktorka. Nati má fontanelu dokonce 3x3 a obvod hlavy 41,6 cm. Taky jsem se ji ptala, ale říkala, že mě nechce strašit, a že se to bude jen více sledovat a kdyby něco, tak nás pošlou na ultrazvuk hlavy.

brnda
25. jún 2008

Kaluha a Lukin,vubec bych se nebala,dcera ta mela při narozeni fontanelu2x2 a ve třech mesicich taky a v roce už ji mela uzavřenou a nepamatuji se ,že by to naši doktorce přišlo jako nejaky problem ,nikdy nic neřikala 😉 a u Vojty ,ten mel při narozeni 3x2 a v ve třech mesicich taky tak a ted v roce už ji ma taky uzavřenou a dokktorka taky nikdy nic neřikala,že by se ji nezdalo

stvura
14. júl 2009

Ahoj...no po dlhej dobe som nasla tuto temu...dnes sme boli s malym na ockovani a odovzdavali sme papier spred mesiaca, ked sme boli na screeningu hlavy, ktory vsak nebolo mozne spravit kvoli uzatvorenej fontanele. Sestricka i lekarka sa dost cudne tvarili, hned mi vypisali papier na neurlogiu, vraj to nie je normalne aby mal maly v 10 mesiacoch uzatvorenu fontanelu. Co som citala, tak rast hlavicky ma uplne v normalne = ked sa narodil mal 34cm, v polroku 42 cm a teraz ma skoro 11 mesiacov a ma obvod hlavicky 46cm. Je to drobnejsie dieta, ma proporcionalnu hlavicku s telom, je sikovny, uz i chodi sam....normalne ma ale vylakala, mate niektora cerstve spravy co a ako, ako sa vam darilo s uzatvorenymi fontanelkami?Dakujem za rady...

janajanajana
14. júl 2009

Mamicky, trosku od temy, ale zaujima ma, ako viete odmerat tu fontanelu? Vdaka za info

stvura
14. júl 2009

mne ju merali na sono mozgu ked sme boli, resp. nebolo mozne ju odmerat...ako ju meria pediater teda nemam paru...

denduska
14. júl 2009

stvura, my sme boli s otrasom mozgu v nemocnici ked sme mali 8 mesiacov (presne) a tiez jej ledva urobili sono lebo mala fontanelu na spicku prsta...a vysetrovala ju kopa doktorov, sono robil sam primar detskej neurologie a nevravel nic o tom ze by to nebolo v poriadku..takze si myslim ze ste tiez normalni 😎

a orientacne sa to meria na prsty, resp. centimetre..napr..2x1 cm..a ked je malicka, tak sa vravi na prst, na spicku prsta. Aspon ja som to tak zacula.

miskachrumka
14. júl 2009

no ja sa toho bojim co len chytit a ked som vycesavala malemu lupienku tak to už len bol horor som sa bala ze mu ublizim nedaj boze!!!!!!!!! 😢