Uzatváranie fontanely. Aké máte skúsenosti?

sammy
25. jan 2008

Nasa pediatricka nas poslala k neurologicke, vraj sa malej uz zatvara fontanela ☹ Neurologicka bola fajn starsia pani, ale velmi mila a vyzerala byt aj dobra odbornicka. Moniku som musela vyzliect do plienky a potom ju vselijako dvihala a natahovala a merala jej obvod hlavicky. Povedala, ze ta fontanela je uz len na spic prsta, ale hlavicka jej zatial rastie uplne v normale. Ze to treba pravidelne merat a sledovat. Objednala nas o 2 mesiace zas. A este povedala, ze fontanela sa uzatvara okolo roka +- 6 mesiacov, cize ked vydrzi do pol roka, malo by to byt v poriadku. No dost sa bojim, aby to vydrzalo do polroka. Ma niekto s tym skusenosti, ze sa fontanela uzavrela skor a bolo to i tak v poriadku?

termixicek
6. sep 2009

Ahojte maminky, chcem sa aj s vami podelit a nase skusenosti.
Adamko bude mat o 3 dni 6 mesiacov a fontanelu mame uz zatvorenu. Doktorka nas poslala na ocne vysetrenie, aby sa zistilo, ci na ocnom pozadi nie su nejake zmeny. Tam sa to vraj zbada hned, ak je nejaky problem, tam sa prejavuje vnutrolebecny tlak. Vsetko je v poriadku, obvod hlavicky mame 43 cm, co je uplne v norme a vyvojovo sme 2 mesiace dopredu, tak povedala, ze ak takto prospieva, vobec nie je potrebne neurologicke vysetrenie, ze ak chcem, kludne tam mozme ist, ze nam papier vypise, ale ze sa vobec nemam znepokojovat, lebo keby bol nejaky problem, tak by sa nam maly ako 5 mesacny nestaval na styri, ale by len lezal a vyvojovo by tak zaostaval, ze by ani hracku neudrzal...proste by bolo zjavne, ze s mozockom to nie je ok. Tak som v pohode a len sledujeme s doktorkou obvod hlavicky a motoricky vyvoj. Ak by sa nam nieco nezdalo, urcite hned navstivime neurologa. Sme si vedomi, ze to nie je ziadna sranda, ale doktorka na ocnom povedala, ze to nie je ojedinely pripad a ze je vela deticiek, ktorym sa zrasta skor ako by sa mala, ale kazde dietatko je jedinecne v tom, ze je ine ako ostatne a vyvija a rastie inak ako ine deti. Vsetkym mamickam zelam vela zdravicka a pevne nervy, lebo mne ked povedali, ze maly ma zrastenu fontanelu a ja som si to nasla v knihach a na nete a zacala citat o poruchach mozgu a ze nema kam potom mozog rast a tak, tak som skoro skolabovala a zacala nad malym plakat. Su to velmi ojedinele pripady a vsetko treba len sledovat a nie hned panikarit. Teraz to uz viem a len sa z nasich pokrokov tesim...

zuza.m
6. sep 2009

u nas v dedine byvali dve dvojjičky už maju hadam 30rokov.ako malinkym im rychlo zarastla fontanela a aj napriek tomu že im ju operativne oddelovali zarastla znovu rychlo.vysledok obe majo poškodenie mozgu .jedna je noemlanejšia druha je na tom horšie,hlavy maju viditelne male teda oproti telu.tak že tomu asi chu predist ak vas posielaju neurologovi,
moj maly ju ma naopak ešte stale otvorenu.dokonca do nedavna ju mal aj dost velku,tears sa zmenšila ale stale je.

nikollette
7. sep 2009

No tak my budeme mať za 12dní 7 mesiacov, ale fontanelu máme ešte poriadne veľkú....

johanda
8. sep 2009

Souhlas s termix, dcera měla velkou fontanelu miniaturní už po porodu, v 6 m na špičku prstu, před rokem ji zarostla zcela. V růstu lebky (a mozku) nehraje roli jen fontanela, ale i chrupavvčité lebeční švy...ty jsou možní důležitější a ty se při rychlém kostnatění lebky taky rozrušují. pokud je zmenšování fontanely nrestandardní, asi je dobré zajít k neurologovi, ale ve většině případů je to jen odchylka od průměru, nic víc, tak se nebojte.

mischka - pod fontanelou je velmi pevná vazivová tkáň, seškrabávání lupínků z hlavičky miminu rozhodně neublíží🙂

babetka88
31. okt 2009

Dobry den.Moja dcera ma 3 mesiace a vzadu na hlavičke ma taku ako keby vypuklinu vlastne tam ma taky vybezok.Preto nas pediatricka poslala na sono hlavicky ci je vsetko vporiadku,mozog ma že vraj v poriadku ale ma asymetrickú hlavicku a nejake štrbiny na bokoch lebky.Ale coho som sa zlakla najviac tak ze to ze nema peknu zaoblenu hlavicku ze vzadu ma taky skok bude asi tym ze sa jej uz zrastla fontanela a ze ak to potvrdi aj neurolog tak sa bude musiet fontanela roztiahnut operacne.Mam strach vsak ma len 3mesiace a k neurolog.sme objednany az 24,11.Ma niekto skusenosti?Ak sa to potvrdi nie je ta operacia nebezpecna?Dakujem

mechanik
8. júl 2011

Zhodou okolnsti som bol nuteni sa trochu hrabat na webe a nastudovat si nieco blizsie o skorom zrastani fontanely alebo inych casti hlavicky. Monzo bude uzitocne ked sa podelim o poznatky. Kazdopadne ziadna panika taketo pripady su dost zriedkave.
Takze za prve fontanela nie je jedina nezrastena cast hlavicky, dohromady su 4 ale ostatne nie su az tak viditelne. Prva fotka znazornuje ich rozmiestenie na hlave (vdaka wikipedia). Ak sa niektora cast predcasne zrastie vacinou to sposobi viac kozmeticky ako funkcny problem. Moznog rastie rychlo a volnu cestu si najde sam. Dalsie dve obrazky su s detmi ktore su viditelne ovplyvnene tymto problemom. Samozrejme ak sa zrastie vsetko a niet kam mozog musi prestat rast tiez co je asi pripad ktory spomina zuza.m s dvojickami na dedine. Tak isto sa to moze prejavit ako ocna porucha. Neurolog a rentgen by mali ukazat ci je problem seriozny na to aby bola nevyhnutna operacia. Co sa tyka operacii, klasicka je dost narocna a vyzaduje si urcity vek dietata. Prekrvenie oblasti ktore sa operuju je hodne velke takze transfuzie krvi su pri tomto sposobe celkom bezna vec. Najnovsie sa operacie prevadzaju laparoskopicky (neviem ci uz aj na Slovensku) Po operacii dieta musi bud nosit prilbu ktora sformuje hlavicku spat do pozadovaneho tvaru alebo sa implantuju samovstrebavacie implantaty ktore pomahaju udrzat spravny tvar a neskor sa vstrebaju do tkaniva takze nie je nevyhnutne ich operacne vyberat. Tieto scenare su asi ale dost zriedkave a je asi celkom bezne ze sa niektore casti zrastu skor ako je bezny priemerny vek a nic to na vyvoji alebo tvare lebky dietata neovplyvni. Neurolog by mal vediet rozpoznat ci je pripad dostatocne vazny na to aby sa muselo operovat. Este anglicky termin (ak by si chcel niekto prezriet stranky v anglictine ) na tuto diagnozu je craniosynostosis .

zlatusik28
29. aug 2011

@mechanik no, v niektorých veciach je to pravda, ale nie to, že ide len o kozmetickú úpravu. Ak sa malému dieťaťku zrastie niektorý šev, mozog si miesto na ďalší rozvoj nenájde, preto je nutná operácia, ktorou tie zrastené švy (kostičky) oddelia. U nás sa to robí len v BA, nie laparoskopicky, a prilby na úpravu kostičiek sa u nás nenosiia. Operáciou sa to všetko opraví a potom dávať len veľký pozor prvé tri mesiace, aby sa niekde dieťatko neudrelo. ☹

zlatusik28
29. aug 2011

@babetka88 ahoj, dosť neskoro, ale ako ste dopadli?

babetka88
29. aug 2011

@zlatusik28

Dobry den.Ano Vanesska mala 3mesiace ked nam povedali ze fontanela je uz takmer zatvorena a k tomu sa pridalo ze hlavku nemala krasne okruhlu ale sa jej predlzovala do zadu,celicko mala trochu vypukle a vrch hlávky mala v tvare clnku a vzadu taku vypuklinku.Chodili sme po vysetreniach,sono +neurologicke vysetrenia,Bratislava Kramare a musela býť sledovana ci je vsetko v poriadku a hlavne my doma sme si museli vsímať ci je vsetko ok.Našťastie nam hlavička rastla subezne ako jej mozog tak nemusela byť operovana.Dr nam povedala ze do toho pol roka az roka sa môze hocico zmeniť a ze tazko povedat ci bude vsetko ok.Kazdy tazden som jej musela premeriavať hlavku a fotiť ze ci jej hlavicka nerastie moc alebo ze nerastie vobec,bolo to tazke obdobie.Na neurologicke kontroli sme chodili az do februara tochto roka a nastastie tam uz nemusime.Vsetko je ok,tvar hlavky sa jej trochu upravil ale nastastie mame dlhe vlasky tak to nie je ani poznat......🙂A aj vy mate takyto problem,ak sa smiem opytat....

zlatusik28
29. aug 2011

@babetka88 no mali, vlastne ešte stále máme. Aj môj malý mal presne taký tvar hlavičky, ale keď sme boli na CT na Kramároch, ukázalo sa, že musíme ísť na operáciu. Malý bol operovaný v 5 mesiacoch, pred rokom. Chodíme tam stále na kontroly a teraz ideme aj na CT, či je všetko OK, či si to náhodou nezopakujeme ☹ Tak vy ste potom mali šťastie, že ste takto dopadli 🙂

babetka88
29. aug 2011

Tak drzim palce nech kontrola dopadne dobre aby dalsi zakrok nebol potrebný.Nastastie sa to nasej malej upravilo same a operacia nebola nutna ani na CT sme nemuseli ....Prajem vela zdravia a stastia 🙂
@zlatusik28

zlatusik28
29. aug 2011

@babetka88 aj vám 😉

martinkatinka
19. feb 2012

@zlatusik28
@babetka88
ahojte baby.. my nemáme zrstenú fontanelu, ale saitálny šev, 2. apríla nás čaká operácia na Kramároch... dúfam, že nás neodsunú...

babetka88
2. mar 2012

Prajem vela vela stastia nech operacia dopadne na vybornu.Budeme na vas mysliet 🙂

stejja9
30. nov 2017

@zlatusik28
@babetka88
@martinkatinka Ahojte, mozem sa opytat s odstupom casu, ako sa maju vase deticky? Maly ma 2 mesiace, velmi malu fontanelu, absolvovali sme neurol. vysetrenie, ktore v tom case bolo ok, aj ked lekar nam vysvetlil, co sa moze stat... dalsia kontrola ma byt v 4. mesiaci a ja trpnem, ci dovtedy uz nebude fontanela uplne zrastena, a co potom?? dakujem za vase skusenosti. 🙂

babetka88
5. dec 2017

@stejja9 Dobry vecer.Dcera mala 3 mesiace ked sa jej zacala predcasne zmensovat fontanela.Bolo nam vysvetlene ze si mame vsimat spravanie dietatka a tiez sme premeriavali raz týždenne hlavicku a zapisovali to pre neurologicku.Nastastie hlava rastla tak ako mala.Dcera bola sledovana neurologom do jedneho roka , uz ma 8 a nastastie je vsetko ok.Dufam ze u vas to tiez dobre dopadne,dolezite je ze je sledovany.

stejja9
5. dec 2017

@babetka88
Dakujem za odpoved po takej dobe. Super, ze vsetko je ok. 👍
Kedy sa vam fontanela zrastla uplne a nebolo uz mozne usg vysetrenie? Absolvovali ste aj nejake ine vysetrenia, CT, ..? Ja som dost nahnevana na nasu detsku dr., ktora si to vobec nevsimla!! to je tak, ked dochodcovia ordinuju. (Starsia dcera mala presne opacny problem, velku f. este aj v dvoch rokoch, a este stale s nou chodime na endokrinologiu.) Vypytala som si neurologa, on to tiez len tak zlahka skontroloval, ze si mame vsimat reakcie, a kontrola v 4. mesiacoch. a napr. meranie obvodu hlavicky neziadal, ze by to mala robit detska dr., ktora to tiez nerobi. Och, nemam slov. Ako viem ci hlavicka je ok, napr. teraz ma cca 40cm. Nemate nahodou este vase merania, len tak pre porovnanie. A meria sa ako? ja som merala cez celo a ponad usi vodorovne.

anketkarka
5. dec 2017

@stejja9 mam dieta po operacii s tymto problemom. Nam povedali, ze ak by vela a neupokojitelne plakala, tak to moze byt signal, ze sa kosticky zrastli a ma bolesti, tak urychlene riesit. Inak v pohode. Kym neurolog vie urobit usg, tak je hlavicka otvorena. Ak si nahnevana na pediatricku, tak to ries, lebo to sice nemusi byt vazne, ale aj moze byt. Mala by to sledovat, lebo 2 mesiace je strasne vela. Endoskopicky sa operuje len kym je makka hlavicka do 6 mesiacov. Je tu aj sukromna skupina zamerana na tento problem.

stejja9
5. dec 2017

@anketkarka dakujem za info, a ako sa vola skupina? a mozem vam napisat aj spravu?
Po dvoch mesiacoch mame neurologa, to chapem, ze ak sa kosticky zrastu, usg nebude mozne. Kedy sa vam zrastlo uplne, ze usg uz nebolo mozne, co sa potom deje, ako prebiehaju kontroly? to sa muselo udiat vo velmi kratkom case, ked operacie byvaju okolo 6 mesiacov. Citala som o tom na nete, ale skusenosti a info z 1. ruky, su predsa nieco ine, kedze podporu od dr. nemam.
k detskej do poradni chodim kazde 3 tyzdne, ale kedze si detska dr. nic nemeria a nezapisuje, pochybujem, ze vie porovnat hlavicku z predchadzajucich poradni. Neurologa som sa pytala na nejake dalsie priznaky, maly vela place, povedal, ze ked place, je to fajn, ze mozog sa vyvija. kebyze je ospaly, alebo ze straca vedomie, atd. ze to by bol problem. a detska dr. plac pripisuje kolike, a kedze je chlapec, podla nej to sedi!! V januari mame kontrolu u neurologa, neviem sa dockat, a zaroven sa bojim, co to bude dovtedy, ked uz teraz je to na spicku...😢

anketkarka
5. dec 2017

@stejja9 ak si date vyhladavat v skupinach kranio, tak to najdete. Nasa vela plakala tiez. Ale to sa vraj jedna o neutisujuci plac...nam spavost nespominali, len vracanie a skor nespavost...teda od bolesti a tlakov hlavicky. V tej skupine sa dozviete viac. Kludne napiste aj spravu. Aj ja som takto kontaktovala maminky so skusenostami a viem co prezivate. Nastastie uz teraz je viac moznosti, len treba sledovat a konat, nie cakat. Lebo pri otvorenej metode operacie je vacsia zataz na dieta, velke krvne straty.

dadkovaz
14. jún 2019

Mamicky nasla som túto temu,totiz lezim so syncekom v nemocnici na pozorovani,vcera padol z postele... vyzera byt ok ale co ma zdrvilo,ze zistila lekárka ze maly ma zrastenu fontanelu,druha lekarka ze sa jej mari ze kusok na spic prsta hmata a svy po bokoch hlavky ma take otvorené..no nic viac neviem,mam príšerný strach a pomaly aj mlieko stracam... a maly ma 5 a pol mesiaca. Inak je šikovný,prospieva
@sammy
@diddi
@janickabez
@maart
@stvura ako sa mate? Ďakujem

dadkovaz
14. jún 2019
sammy
autor
14. jún 2019

@dadkovaz My v pohode. Už si nepamätám, kedy zrástla fontanela, ale malej rástla hlavička tak, ako bolo treba a nebol s tým žiadny problém. Onedlho bude mať 12 rokov a nezanechalo to na nej žiadne stopy