Uzatváranie fontanely. Aké máte skúsenosti?

sammy
25. jan 2008

Nasa pediatricka nas poslala k neurologicke, vraj sa malej uz zatvara fontanela ☹ Neurologicka bola fajn starsia pani, ale velmi mila a vyzerala byt aj dobra odbornicka. Moniku som musela vyzliect do plienky a potom ju vselijako dvihala a natahovala a merala jej obvod hlavicky. Povedala, ze ta fontanela je uz len na spic prsta, ale hlavicka jej zatial rastie uplne v normale. Ze to treba pravidelne merat a sledovat. Objednala nas o 2 mesiace zas. A este povedala, ze fontanela sa uzatvara okolo roka +- 6 mesiacov, cize ked vydrzi do pol roka, malo by to byt v poriadku. No dost sa bojim, aby to vydrzalo do polroka. Ma niekto s tym skusenosti, ze sa fontanela uzavrela skor a bolo to i tak v poriadku?

uhlikova09
25. jan 2008

😕 a co moze sposobit ked sa uzavrie skor ako do roka?ja som o takom niecom este nepocula

sammy
autor
25. jan 2008

No nebude mat mozog ako rast 😢 , ale to som len citala niekde na nete. Ta doktorka mi nic blizsie nepovedala, len ze to treba sledovat.

helka1
25. jan 2008

sammy aj ja som to nedavno hladala na nete, potom som to spomenula mojmu detskemu, ze malickej sa nejak prilis rychlo uzatvara fontanela, tak sice poznamenal, ze je mensia, ale zaroven povedal, ze dolezite je, ze hlavicka rastie tak ako ma. Meraj a zapisuj hodnoty obvodu hlavicky (v najsirsom mieste) a ked to bude rast, tak je to OK, zatial sa neznepokojuj 😉

lendy1
25. jan 2008

sammy, mrkni na tento dotaz a odpověď pediatričky 😉
http://forum.mamaaja.cz/viewtopic.php?p=1866&si...

kotenko
25. jan 2008

nasej lilianke sa tiez uzatvorila fontanelka skor a ma bohuzial nasledky, nikdy nebude sediet, chodit, reagovat, vnimat a podobne.

sammy
autor
25. jan 2008

To vazne, kotenko? Kedy sa jej uzatvorila? A co dokaze robit? Zhorsili sa nejak jej schopnosti alebo zostala na rovnakom stupni, ked sa jej uzatvorila?

sammy
autor
25. jan 2008

Lendy, dakujem. No ta nasa mala je od narodenia velmi ziva, rastie, pribera. Neurologicka dokonca povedala, ze na svoj vek je sikovnejsia ako ine babatka. Ale to s tou fontanelou ma mata 😖

lendy1
25. jan 2008

sammy neměj strach, právě jak ji neuroložka zvedala a natahovala, tak to kontrolovala, jak na tom malá je po stránce vývoje a jakákoliv menší nesrovnalost se z těchto polohovacích testů pozná. Prostě choďte na přeměřování, koukej, jestli její vývoj nestagnuje a víc stejně asi dělat nemůžeš...

uhlikova09
25. jan 2008

Držim pršteky,nech vsetko dobredopadne sammy 😉

veva1
25. jan 2008

ahojte v prvom rade drzim palce nech vsetko dobre dopadne

mam tiez otazku,hybe sa vasim detom koza na fontanele ked napr. placu? Ked nas Tomasko vrieska tak ju ma uplne stiahnutu dovnutra.Strasne som sa zlakla ked som si to prvy raz vsimla

danulka2
25. jan 2008

veva aj mojmu malemu koza na fontanele reagovala na plac a bolo vidiet ako mu tam pulzuje. Ved je to miesto bez kosti.Neboj,to je v poriadku.

andrea73
25. jan 2008

Holky mému malému se fontanelka uzavřela už v půl roce a vyvíjí se normálně, ba dokonce bych řekla že je docela popředu ve vývoji. A naše doktorka neříkala nic, že by to mělo být špatné...

veva1
25. jan 2008

danulka super,mna az studeny pot oblial ked som to prvy raz videla a to som nevedela ze to je reakcia na plac.Som uz premyslala ci sa dakde nebuchol alebo ci som mu to nestisla nejako 😅

este len tak logicky,sak tych fontanel je na hlave viac,tak asi nezalezi od uzatvarania len tej najvacsej ???

bramburka
25. jan 2008

holky švagrový u obou dětí tot diagnostikovali, ale nakonec vše OK. v nejhorším se to prý řeší nějak chirurgicky, ale řešit se to dá!!!

susika
25. jan 2008

baby, moja bude mať pol roka a fontanelu má tak ako necht na palci na ruke.je to zlé? zatial je OK, na to, že je 2 mesaice skor narodená ju dnes pochválili, že je veľmi šikovná a pomaly 6 mesačné detváky dobieha.halvička rastie, má ju menšiu oproti telu, ale to skoro od narodenia. ale zatial žiadne vady sa nezistili, zdravá akobu.

rybizek
26. jan 2008

Holky, mám dceru, která se narodila ve 26tt. S malou fontanelkou jsme šly už z porodnice. Má menší hlavičku. Můžu se zeptat, jak jsou vaše děti velké a jaký mají obvod hlavičky?

janka196
26. jan 2008

no kocky dost ste ma vystrasili akurat hladam vsade mozne na internete infosky o fontenele. moja ma sedem mesiacov a uz asi mesiac a pol ju ma zatvorenu.

sammy
autor
26. jan 2008

Moja dcerka mala ked sa narodila obvod 35 cm a teraz ma 41. Neurologicka povedala, ze tie rozmery ma zatial uplne v norme.
Baby, vam ked nic na to nepovedali doktorky, asi to mate v poriadku, nie?

susika
26. jan 2008

ribezek - ako sa máte,ked ste sa tak skoro narodili? ja som rodila v 32tt ale malá bola ako v 28tt takže mala len 960 g a 36 cm.obvod hlávky vtedy neviem ale ke sme šli domov mala 2200g a 41-42 cm a hlávke 32 cm obvod.to mala 2 mesiace.teraz má skoro pol roka 4420 g mala pred 2 týždnami a 58cm a hlávku 36-37,8cm-ako kde odmerali.fontanela stále otvorená,takže dávam stále pozor na "mozoček"

maca793
26. jan 2008

nám sa uzavrela už v 11 mesiacoch

bubba
26. jan 2008

aj my sme chodili po neuroogoch,ze sa nam rychlo uzatvara,ale potom ked uz som mala hlavu v smutku mi jedna odbornicka povedala,ze ono sa to dostane do pozicie,ked sa prestane zrastat tak rychlo a nakoniec to bude dobre...a aj mala pravdu.na spicku prsta mala mala fontanelku az pol roka...
a podla mojich infosiek sa fontanelka zrasta az okolo roku veku dietata a na hlavicke je 5 alebo 7fontaneliek(my vieme len o 2)uz si nepamatam presne to cislo,takze si myslim,ze ta hlavicka bude rast v pohodicke...drzim vam palceky 😉

rybizek
26. jan 2008

Susika, s naší Anetkou je to složitější. Narodila se ve 26 tt (795 g, 33 cm), potrápila nás poporodní doba. Áňa byla 2 měsíce na ventilátoru, šla z infekce do infekce... ☹ Důsledkem toho všeho je atrofie mozku - menší hlavička. Anetka teď váží 4950 g, OH 34,5 cm. Fontanelku má už od porodnice na špičku prstu, ale ještě se nám neuzavřela.

januliak
26. jan 2008

No trosku ste ma vystrasili 😖 Toto som netusila, ze je to az take s tou fontanelou...
Hned som utekala skontrolovat malej hlavicku... 😒

Kotenko drzim vam pasticky, aby ste boli silni obaja kvoli malinkej.

sammy
autor
27. jan 2008

Bubba, dakujem, trochu si ma ukludnila 🙂

bubba
27. jan 2008

sammy,
to som velmi rada,ale bud ostrazita....ja som si to o tych fontanelach tusim citala v poslednej mamaaja alebo dakde na nete...myslim,ze vsetko bude fajn,nasa neurolg.perfektna odbornicka a pediatr.byvala primarka det.odd.mi potvrdili,ze fontanela rychlo uzatvarajuca sa zvycajne dostane do stadia v akom potom zotrva dlhsiu dobu predtym ako sa uzavrie...takze drzim palce a verim ze vsetko bude oki... 😉 😉 😉

samsa
16. apr 2008

Ahoj,
je normální, aby dítě mělo fontanelu v roce 2x2 cm? Byly jsme na roční prohlídce, mudr. nic neříkala, jen, že se má uzavřít do 18 měsíců....jenže N. měla 2x2 cm už v půl roce, takže za půl roku se to vůbec nehnulo. ☹ Začínám se bát, že se to neuzavře, co potom? ☹ Nemáte s tím někdo zkušenost?

lendy1
16. apr 2008

samsa, mrkni výš na ten odkaz z pediatrické poradny 😉
já myslím, že 2x2 v roce je normál a uzavřít se může i déle než v 18měsících 😉

sammy
autor
16. apr 2008

Pozeram, ze kto tu vyhrabal moju staru temu 🙂
My uz sme sa prehupli cez polroka, ani neviem, ci ma mala tu fontanelku este otvorenu, no hlavicka jej krasne rastie a neurologicka nas vzdy chvali, ake pokroky robime a ze sme tromfli vsetky tabulky 😀
Tak dufam, ze uz to bude ok a hlavka jej porastie nadalej tak, ako ma.

anatanka
16. apr 2008

Tak to ja ani nevim, jestli ji tam Miri jeste ma nebo ne, rano se mrknu.
Jinak ale vsude se psalo o tom roce a pul.

janeses
16. apr 2008

Samsa, naše malá jí má taky asi tak velikou, od půl roka se taky nezmenšila, ale hlavička roste normálně, za necelé dva týdny budeme mít rok a má O.H. 47cm. Kolik má Tvoje malá? Vývojově je taky v pořádku, tak si mylsím, že to bude o.k...když jsem byla v poradně v 10 měs. ptala jsem se Mudr. a říkal, že prý každému to zarůstá jinak, že se nemám bát a že má čas do 18.měs až dvou let...Na roční teprve jdeme, tak nevím jestli se jí zmenšila, mě se nezdá, ale nejsem doktor, tak uvidíme... 🙂