Väčšie lymfatické uzliny u dieťaťa. Čo s tým?

nici
18. jan 2007

ahojte maminy,

ja sa chcem spytat, ci niektora z vas ma nejake skusenosti s lymfatickymi uzlinami u malych deticiek...my ich totizto mame na krku, presnejsie na zatylku asi tak od 5 mesiacov...boli sme aj u pediatricky a na roznych testoch, ci uz krvnych a aj na ultrazvuku, ale vsetky vysledky boli dobre....a tak mi bolo povedane, ze je to klasicky uzlinovy typ....ale aj tak som neni spokojna....pretoze maly uz ma vyse roka a stale mu nezmizli....tak ak nieco viete, tak mi prosim poradte...dakujem

sisiska
1. aug 2013

tak nikto nema skusenost?

sisiska
2. aug 2013

prosim vas, robili tu nejakym detickam biopsiu alebo vyber lymfatickej uzliny? dakujem

leishmania
2. aug 2013

@sisiska moj maly tiez momentalne ma na krku zvacsene uzliny, 2 take mensie a dve su take vacsie okolo 2-3cm, ale KO bol v poriadku aj vytery takze neriesime, radialsom sa s viacerymi lekarmi a je to pomerne bzne u deti, su niektore deti ktore su "uzlinove" a jednoducho tak reaguju na infekciu alebo napor niektore aj na klimatizaciu, ze sa im uzliny zvacsia, a moze to kludne trvat vraj aj mesiac, moj to uz ma aj mesiac skoro...

leishmania
2. aug 2013

@sisiska kymto tovjho nebooi a KO j e vporiadku by som neriesila

leishmania
2. aug 2013

@sisiska takuto ju ma teraz, som ti ju cvakla kedze ju vidno aj volnym okom 😀

sisiska
2. aug 2013

a dr. to teda neriesia? lebo moja ma uzlinky zvacsene pomerne stale, ale vacsinou su tak okolo 6 mm, len teraz na sone namerali az 11 mm, a nazori lekarov sa roznia, ked citam na nete...

sisiska
2. aug 2013

@leishmania a dr. to teda neriesia? lebo moja ma uzlinky zvacsene pomerne stale, ale vacsinou su tak okolo 6 mm, len teraz na sone namerali az 11 mm, a nazori lekarov sa roznia, ked citam na nete...

leishmania
2. aug 2013

@sisiska a KO robili tvojej?

sisiska
2. aug 2013

robili, nie teraz, ale v aprili...a tie uzliny ma zvacsene uz dlho, len teraz sa jej este trochu zvacsili viac...

sisiska
5. aug 2013

@leishmania prosim ta, ako sa spravaju tie uzliny tvojho drobca? myslim najma tie vacsie 2-centimetrove...zmensuju sa alebo stale rovnake? vyssie pises, ze si sa radila s viacerymi lekarmi a povazuju to za relativne bezny jav, ked sa zvacsia uzliny...ale aj takuto velkost 2 cm povazuju za normalnu?

moon321
5. aug 2013

Aj môj dado ich má na oboch stranách.téz má každá asi 2,5cm.presne jak na tej fotke hore.a doktorka hovorila ,že hentake mozu byť aj ked bol napríklad aj 4mesace dozadu chorý.a môj býva raz za štvrť roka.takže by mal ich mať furt :-/

sisiska
5. aug 2013

@moon321 2,5 cm uzlina je teda ok? a ake choroby ma tvoj maly kazdy stvrtrok? dychacie cesty, anginy alebo nieco vaznejsie? lebo aj moja mala byva casto chora, ale "iba" take bezne virozy, dychacie cesty, angina...tak neviem, ci aj po takychto mozu byt uzliny take velke...

moon321
5. aug 2013

Ona hovorila kľudne aj zo soplikov mozu aj 2mesace byť take vystupene.malý máva vždy nadchu,a kašeľ.nič iné my nehovorila :-/

uankab
5. aug 2013

@leishmania
@sisiska
@moon321
nasa Magduska ma tiez zvacsene uzliny a mandle.. hlavne ak chyti nejaku nadchu tak su hned obrovske. doktori nam povedali ze u malych detoch to je bezne a vraj sa to samo zmensi ked bude mat okolo 6 rokov.

sisiska
5. aug 2013

@uankab ale ake ma tie uzliny priblizne velke za normalnych okolnosti, ked nie je prave chora?

lalia76
5. aug 2013

@leishmania presne tento istý problém sme riešili min. rok. Môjmu synovi navrela zo dňa na deň 2 cm uzlina (aspoň tak mi to bolo povedané, že je to uzlina. Začalo sa to v apr. 2012 a trápenie skončilo v janu. 2013) všetky vyšetrenia ok, pediatr.,že to nič nie je. Stratila som 10 rokov zo života až kým som si nevybavila vyšetrenia na Kramároch, MR, sono, ORL. Uzlina sa zväčšila na 4,5 cm. Na detskej ORL Kramáre primár Staník uzlinu prehmatal a hneď diagnostikoval cystu. V Januá. bola operácia, histológia a po nej konečne kľudný spánok. Netreba čakať , odporúčam ORL v DFN Kramáre. Držím palce, budete kľudnejšia.

leishmania
5. aug 2013

@lalia76 dakujem. Pojdem na to orl ak sa mu to nezmensi, on ma ale viac uzlin a nastalo po viroze tak si myslim ze to mozu byt zatial uzliny ak sa to v priebehu dalsieho mesiaca nezmensi pojdem na to orl, aj som planovala ist na kramare len som to zatial trocha odlozila kedze mi viaceri lekari povedali ze to su urcite typy deti ktore mavaju uzliny taketo po beznych virozach...
@sisiska zatial sa mi zda viac menej rovnake, mozno sa trocha zmensila ale mozno som si len na to uz zvykla 😀 v kazdom pripade sa uz nezvacsuje a postupovat budem ako som pisala vyssie, este ten mesiac pockam ako to zareaguje
@uankab aj moj maly ma pomerne velke mandle... On inak nebol este nejak vane chory len sopliky, ani angina ani nic vaznejsie

uankab
6. aug 2013

@sisiska , tazko povedat ako su velke, urcite su zvacsene... a ked ma virozu, tak su velke ako lopticky, naozaj ze obrovske... potom sa zase zmensia, ale stale su... bohuzial u nas to je spojene aj s alergiami / potravinovou intoleranciou, ak zje nieco co by nemala, uzliny jej hned nabehnu.. 😖

blackcat8885
6. aug 2013

Baby môj malý má od apríla zvačšenu uzlinu za uškom,je sledovaný na ORL ale zdá sa nám,že sa trošinku zväčšila.Robili nám dnes aj USG a lekár odporúča vybrať je a poslať na histologiu aj ked je to len povrchová uzlina.Má s tým niekto skúsenosť?Ako dlho sa čaká na vysledky a čo sa vlastne vyšetruje?Chodili sme aj na hematologiu kvoli anemii ale už je to ok vraj to nemá nič z krvou spoločné no bojím sa.Hlavne toho čakania na výsledky.Ešte mesiac musíme čakať kým to poisťovňa schváli 😒 Neviete či si pobyt v nemocnici s malým platím sama alebo niečo dáva aj poisťovňa?

nikus5
6. aug 2013

@blackcat8885 aj náš malý má zväčšenú uzlinu - absolvovali sme usg, odtiaľ nás lekárka poslala na alergo, hematológiu aj infekčné, všetko sme absolvovali a všetko máme zatiaľ v poriadku, ešte nás čaká kontrola na usg s výsledkami, tak som sama zvedavá, čo povie.. zatiaľ sa všetci tvárili, že je všetko v poriadku, vraj takéto viditeľné uzliny sa robia deťom bežne po prekonaní choroby, o vybratí nikto z lekárov ani neuvažoval, tak neviem......tiež ma zaujíma, ako pochodíte vy..

blackcat8885
6. aug 2013

@nikus5 ja som najprv nechcela vyberať ale aby to sledovali a poslali nás na infekčné tak ešte porozmýšľam.Ak tam nič nezistia tak asi to dáme vybrať 😒

lucy1311
30. sep 2013

@leishmania ahoj, mojmu malemu som pred dvomi mesiacmi nasla uzlinky vzadu na zatylku na hlavicke ako hrasok, vrajje to bezne ... teraz ma take drobne hmatatelne aj na krku po bokoch, jednu v slabine taku jak hrasok no a pod sankou je jedna zvacsena viac, ako mala ceresna asi ... dr. nerobila ani KO, vraj naco ho trapit, ze to je bezne ale tak neviem, velmi ma to znepokojuje. Maly ma 9 mes., este chory nebol, nemava ani sopliky ze by mu tieklo potokom ani nic tak z coho to moze mat? uz rozmyslam, ze si budem ziadat KO, len ma hryzie svedomie ze ho budem mozno zbytocne trapit ...

sisiska
29. mar 2014

mamicky, mate niektora skusenosti s velmi zvacsenymi uzlinami? teda myslim tak okolo 1,5 cm...je to normalne? my sme boli na sono a tam nam povedali takuto velkost...prosim vas, kto mal taketo velke uzlinky a co povedali lekari? dakujem

mata128
29. mar 2014

@sisiska ahoj,my sa tiez trapime s uzlinami...ma ich na krku dost,z toho ma jedna 16mm,druha 12mm...tu jednu ma akoby v klucnej jamke,ale vyssie,proste este stale je to na krku...druha ta velka je na krku,ale akoby za uskom ☹ ...este pred dvoma tyzdnami som mm vravela,ze mu ich takmer nenahmatam,potom mal 3dni hnacky a odvtedy ich ma zasa velke ☹ ...nas je aj imunodeficitny,nakolko je po operacii srdiecka. Prave vcera som ho objednavala na sono a hematologiu...mam z toho riadne nervy,urcite ako aj ty. Co vam inak povedali???

sisiska
29. mar 2014

@mata128 aj nasa mala ma znizenu bunkovu imunitu, ale neviem, ci to s tym moze suvisiet...nasa mala ich mala nedavno 11 mm, tak to dr. vraveli, ze je to ok...teraz naposledy uz mala 14 mm najvacsiu, pozerala jej to na sone, ale pri inom vysetreni...a vravela, ze to moze byt, ze niektore deti maju aj 20 mm...ale aj tak mam z toho riadne nervy, velmi sa bojim...my sme na hematologii boli naposledy pred vyse pol rokom, teraz jej brali krv naposledy v januari...nechcem ju zas stale davat pichat, ak to naozaj netreba...ja uz neviem, co s tym...lekari sa tvaria, ze nic vazne...

sisiska
29. mar 2014

@mata128 a vam to sono a hematologiu odporucila vasa detska lekarka?

mata128
29. mar 2014

@sisiska ja som si hematologiu vydupala u pediatra...no znizena imunita s tym moze mat vela,lymfaticky system je vlastne sucast imunitneho systemu...

miskaska
29. mar 2014

@mata128 moj syn ma zvacsene uzlinky...cely januar bol chory a potom ked uz bol dlhsie zdravy sme dali MMR ockovanie a potom nabehli. Boli sme na krvi a vyteroch. ma trosku znizenu imunitu, inak OK. Uzlinky sa budu dalej sledovat.

sisiska
29. mar 2014

@miskaska a ake velke ich asi ma?

fifi24
17. jún 2014

zdravim vsetky maminky prosim o radu mam hrozny strach o synceka.Maly ma 11mesiacou a dlho mal sopliky je castejsie chory a na krku priblizne strede uska mal jednu hrcku,a aj na druhej strane druhu ale jedna bola vacsia.doktorka vravela ze nic to je uzlina no vedla tej vacsej sa objavila druha a vacsia...no isli nam naraz 3 zuby to sa objavilo vtedy.a teraz prekonal 6 chorobu a vraj mal chytene hrdielko a vysli mu uzlinky na krku male.Nikto stym nic nerobi a ja idem tiez zosaliet.