Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
9. okt 2010

zitaje: veď práve-každé jablká sú iné....A s makom by to mohlo byť tiež ozaj fajne 🙂.

marfuskaanjelik
10. okt 2010

@adriana7, @matova, @rancuzkaf, @oscarka3 ďakujem za rady a tipy. Bohužiaľ najlepší zo všetkých mangelov bol včera služobne celý deň mimo ( keby niečo, tak sobota 😢 ), tak ma veľmi nemal kto zachraňovať. Prinútila som sa výjsť s malým na prechádzku, keď sa zotmelo, aby som susedov nevyľakala, že im tam chodí nejaký zombie. Ale čerstvý vzduch mi pomohol. Dnes je to už lepšie. Nie na 100%, ale lepší sa to každou hodinou.

zojec
10. okt 2010

tak prave sa mi v brusku spracuvava to vyprazane tofu s syrovom cesticku a nasledne zapekane, z varechy.. 🙂 mnamky to bolo... dala som jedno lahodkove a druhe biele tofu.. dokonca sa aj mm zalizoval 😀

anlu
10. okt 2010

@adriana7 aj ja mam neznasanlivost laktozy a cez leto sa mi to este zhorsilo, ale acidofilne mlieko som mohla aj jogurt sem tam no teraz vidim ze uz ani to mi nerobi dobre tak to rusim pre mna aj pre Oli, ja sa viem vzdat veci o ktorych viem ze nam skodia, nastastie s tym problem nemam 🙂

anlu
10. okt 2010

@matova no ja som take nepoznala ze nespavost 😀 ja som bola schopna zaspat vzdy a vsade az do konca 😝 ten recept je super a fakt rychly, ja teraz tiez milujem hrozienka a vsade ich prihodim kde sa da, dokonca som vymyslela sojove kocky (rezance) s hrozienkami neskor napisem recept

anlu
10. okt 2010

@zuzana76 my na vianoce robime kapustnicu s hribami, udenym tofu a slivkami. A k polievke robime... no teraz rozmyslam ako to nazvat, lebo vsade sa to inak vola... opekance (u nas tomu hovoria bobalky) s makom. Ja zemiakovy salat nerobim ale pecene americke zemiacky, tofu v paradajkovej omacke so sampinonmi a manzel a starsia babula maju rybku. Robim aj sosovicovu polievku to je taka zalozna pre deti, keby nechceli kapustnicu 😀

zfidorka
11. okt 2010

ahojte, mame teraz dost jablk... mamka by spravila malej vyzivu, ale aby vydrzala, tak tam chce dat cukor... pozerala som ze cukor sa odporuca detom od roka... ako ste robili detom domacu vyzivu vy?

havino
11. okt 2010

@zfidorka ja som robievala bez cukru a nič sa mi nekazilo. Ani jediná presnidávka 😉 Ale ak by si predsa len chcela, daj trstinový 🙂
Môj recept je:

1 kg ovocia (ja som robila z hrušiek, jabĺk) + 3 dl vody rozvariť ( dala som do tlakového hrnca, bolo to za pár minú t) a prepasírovať ( ja som to nepasírovala, len rozmixovala ručným mixérom ).

1/2 l vody + 2 pudingy ( zlatý klas alebo maizena ) uvaríme, rozmiešame s ovocím a nalejeme do fliaš. Sterilizujeme. (Ja som puding iba rozmiešala vo vode a vliala do rozmixovaného ovocia a priviedla k varu. Keď to zhustlo, dala som do fliaš a sterilizovala).

zojec
11. okt 2010

@havino a nebolo to kysle? lebo mam skusenost, ze vacsinou je ti velmi kysle bez cukru :(

havino
11. okt 2010

@zojec ja som ich kyslé určite nemala. Zrejme záleží od odrody jabĺk. Hrušky sú prirodzene sladké a jabĺčka som mala také normálne sladké. A tiež tam veľa urobí ten puding. Možno aj ten pohltí trochu kyslosti.

@zfidorka však urob na skúšku z pár jabĺk bez sterilizácie. Môžeš z toho potom urobiť nepečenú jablkovú tortu alebo nejaký dezert 🙂

zojec
11. okt 2010

@havino asi mas pravdu.. vyskusam tdea aj ja urobit aspon par poharikov.. moze byt ze ta maizena to trosku stiahne tu kyslost..

anlu
11. okt 2010

@adriana7 teraz som si citala ako ta rontgenovali 😀 😀 😀 😀 😀 tak som sa nasmiala

peya104
11. okt 2010

helou maminy...aj vaše deti všetko lubia a su bezodna???ako moje? 😵

kricoffee
11. okt 2010

@zunna dobry den, mila zunna. Prepacte mi moj slovensky...nemohli by ste aj mne poradit kontakt na doktorku aj veg. škôlku. Som vegetarinka od malicka, mam dieta 15 mes ktoreho vychovovam tak isto. Zatial je doma so mnou ale uz som zacala hladat skolku s veg.straavoj a som velmi rozcarovana lebo zatial nic podobne som nenasla...
Dakujem pekne.

anlu
11. okt 2010

konecne som sa dostala k mandlovemu mlieku, dnes ho robim ale asi az rano prebehne test ci chuti 😀

zfidorka
11. okt 2010

@havino maizenu deti mozu? inak, aj mna napadlo dat tam trochu hnedeho cukru...

havino
11. okt 2010

@zfidorka a prečo nie? veď je to čistý zemiakový škrob... do jedného roka som Kubovi varené jedlá zahusťovala práve maizenou (zlatý klas má vanilkovú farbu aj chuť).... no, takže do tej presnidávky radšej zlatý klas, maizena je neutrálna...

oscarka3
11. okt 2010

@zfidorka , ja používam na zahusťovanie kukuričnú alebo ryžovú instantnú kašu /kaufland/,niekedy zemiakový škrob/lidl/ alebo aj zemiakové cesto v prášku.

zfidorka
11. okt 2010

@havino ok, o tej maizene pocujem 1.krat... zatial len postupne zistujem co sa kedy moze 🙂

anlu
11. okt 2010

@havino a nie je maizena kukuricny skrob? ci som mimo? 😀 😀 😀 solamil je zemiakovy a maizena kukuricny, nie? ale v podstate je to jedno lebo deti to mozu aj malinke...
@zfidorka aj tie kase su super co @oscarka3 spominala, ja som pouzivala tiez ryzovu na zahustenie, tu maju skoro v kazdych potravinach

baby co robite mandlove mlieko, co robite s tym hustym co ostane? mohla by sa nejaka natierka urobit, alebo dajte mi nejaky typ co s tym 😉

zojec
12. okt 2010

@anlu zjest 😀 alebo do nejakeho jedla zmiesat....kam idu orechy 😉

adriana7
12. okt 2010

@zfidorka ,
ja nezaváram nič, ani presnidávky, lebo si myslím, že sa tým zničia všetky enzýmy a vitamíny ☹
je to síce pracnejšie, ale ja som už pri šimíkovi robila čerstvé strúhané jabĺčko, niekedy s hruškou, banánom...a dodnes to majú radi, cez víkend im to musím robiť na raňajky, a mne sa už strúhať táák nechce, ale im to pripomína dobu, keď boli maličkí 🙂

@kricoffee , so stravovaním v škôlkach na slovensku je to problém - teda so štátnymi, moja mamina bola totižto celý život kuchárkou pre jednu školu so škôlkou, tak viem, že všetky receptúry jedál sú pevne predpísané, vzorky z nich sa 3 dni uchovávajú pre prípad kontroly a varí sa 3x v týždni mäsové jedlo, 1x ryba a 1x múčne jedlo. Ak by aj bola vôľa vedúcej a kuchárok a varili by vege, asi by im najbližšia inšpekcia, keď to zistí, dala mastnú pokutu a zamestnávateľ výpoveď, slovenské inšpektorky na výživu totižto ešte aj v roku 2010 považujú za najvýživnejšiu stravu pre deti jednoznačne mäso 😠
my sme to riešili súkromnou škôlkou, ktorá bola ale drahšia, v čase, keď do nej chodili obaja to bolo pre nás dosť finančne náročné (200 eur/dieťa), ale pracovná doba bola do 17,30, deti vedeli komunikovať v angličtine a mali mnoho aktiví, chodili plávať, lyžovať, proste, boli sme maximálne spokojní... 😵
...ani doniesť si nemôžeš stravu do škôlky, lebo sa to považuje za možný zdroj nákazy 😒 , ja mám tiež teraz tento problém,deti síce nedostávajú mäso, ale vďaka kríze škola na dieťa dostáva miesto pôvodných 100 eur len 62, takže to v škole poriešili tak, že zrušili k jedám šaláty, kompóty a ovocie, super, nie? a doniesť šalát si nemôžu..

tak ich odhlásim a budem denne pre všetkkých variť, ach joj, ešteže som doma 😵

zojec
12. okt 2010

@adriana7 ja osm tiez myslela, ze budem robit v zime take cerstve, ale predsa len teraz mame kopu bio jablcok zo zahrady (teda nasi maju) a maju tendenciu nevydrzat dlho.. nemame vhodne miesto na skladovanie, preto som rozmyslala ze by s nich bolo nieco urobit.. a taky podobny problem ma asi aj zfidorka 😀

zfidorka
12. okt 2010

@adriana7 ja jej chcem davat prioritne cerstve, len tie nase bio jablcka do vtedy nevydrzia ☹ vyzivu chcem davat na prestriedanie...

zfidorka
12. okt 2010

@zojec napisali sme to naraz 😉

zojec
12. okt 2010

@zfidorka 😀

adriana7
12. okt 2010

@zfidorka , veď ja viem, lepšie ako moja suseda, čo od 4. mesiaca dávala na raňajky paštekový chleba 😠
... inak, mňa dooosť v strave pre deti ovplyvnil ten film foodmatters, dá sa pozrieť na stránke mustwatch.cz, ale ak by si chcela, mám ho aj na cd 🙂

adriana7
12. okt 2010

@zojec , taký istý problém mám aj ja, síce máme tento rok dosť biozemiakov aj biomrkvy, ale biojabĺčky vydržia najdlhšie do januára, a to máme dobrú pivnicu, a také "múkové" jabĺčka bez chuti už nikomu nechutia...
ach joj, bývať tak v kalifornii... 😀

adriana7
12. okt 2010

@peya104 ,
nooo, moje deti všetko nezjedia, ale som rada, že to, čo neľúbia je väčšinou to nezdravé 🙂

zfidorka
12. okt 2010

@adriana7 idem pozriet ten dokument 🙂