Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
29. jan 2011

@adriana7 ,nechápem 😖. a čo tam s vami robili?

marfuskaanjelik
29. jan 2011

Ahojte, tak už aj ja som piekla funesa s olivami a cesnakom. Len u nás sme ho premenovali na "fuňesa", lebo sme ho doslova zožrali na posedenie a potom sme "fuňeli" na gauči a neboli sme schopní sa ani pohnúť. 🙂
Ja viem, že ŇE sa nepíše, ale inak by to nevyznelo 😉

adriana7
29. jan 2011

@zojec @oscarka3 , no v podstate jej robili kompletné vyšetrenia, ale všetko v poriadku, najviac ma pobavilo, že keď som povedala, že som vegetariánka, a ešte k tomu vôbec nepijem mlieko, tak hneď bol záver, že dieťa bude určite anemické a bude mu chýbať veľa výživných látok 😒
potom sa na vizite lekár vyjadril, že to síce nechápe, ale kupodivu má malá v krvi ideálne hodnoty železa, vápnika, proste všetko o.k., iba mierne nižšiu hodnotu fluóru 😉
na niektoré výsledky musíme ešte čakať, ale vraj mám slabé mlieko, alebo málo, tak sme išli domov s um hypoalergénnym 😠 , vraj sa malá musí naučiť piť väčšie množstvá mlieka...(ale počas váženia malá vypila 750 ml za deň)
tak asi to budem robiť ako @matova, budem svoje odstriekavať, aby som vedela, koľko vypije a zvyšok doplníme

zojec
29. jan 2011

@marfuskaanjelik 😀 😀 😀
@adriana7 no aspon ze je vsetko v poriadku 😀 neskusis dokrmovat po cievke? to bude menej narocne, ako odstriekavat a davat flasu, mohla by ju mala zacat preferovat.. . a mozno sa ti nastimuluje viac mlieka... neskusala si nahodou senovku grecku? alebo tieto tabletky: http://www.bioshop.sk/obchod/tehotenstvo-porod-... ?

adriana7
29. jan 2011

@zojec , máš tie tabletky vyskúšané? skúsim hocičo, len môj problém je, že malá si zrejme nevie vytiahnuť zadné mlieko ☹
a s tou cievkou to počujem prvý krát, ak môžeš, napíš mi o tom, dík

zfidorka
29. jan 2011

@adriana7 odpoviem ti ja, lebo zojec uz asi sla spat... 😉
dokrmovanie po cievke vyzera takto: http://dojcenie.wordpress.com/?s=dokrmovanie+po... princip je ten, ze babo sa nenauci na flasku a stimuluju sa zaroven prsniky... existuju aj specialne cievky, ale staci aj taka uplne obycajna, mali by ju mat v lekarni...
na senovku grecku som citala len same chvaly, maju ju v bylinkovych obchodoch (ci uz kamennych alebo internetovych)...
skusala si sa poradit s laktacnou poradkynou (najlepsie asi nazivo)?
super ze malej nic nechyba, snad sa raz dozijeme, ze sa lekari nebudu cudovat ze vegetarianom nic nechyba 😉

adriana7
29. jan 2011

@zfidorka , ďakujem,
skúsim aj cievku, určite skúsim všetko možné, len nech má moje mlieko, ja som najprv bola na vážkach, predsa len sila väčšiny v nemocke, ale keď prišli tie výsledky krvi, zistila som, že moje mlieko je pre malú super výživné, len ten tuk... 😒
s laktačnou sa idem poradiť zajtra, aj keď neviem, oni robia aj v nedeľu, či je to nevhodné?
a rovno v lekárni kúpim aj tú senovku, moc ti ďakujem 😉

zfidorka
29. jan 2011

@adriana7 to s tou silou okolia ti verim 😒
laktacne poradkyne vacsinou preferuju vikendy, kedze cez tyzden chodia vacsinou do prace... ale je to samozrejme individualne...
neviem ci v lekarni budu mat tu senovku grecku, no ved uvidis... dobry je aj benedikt lekarsky... tieto bylinky obsahuju aj tabletky more milk co ti link @zojec, len ta cena za ne je neporovnatelna s bylinkami... 😒
budem na teba mysliet, nech vsetko dobre dopadne 🙂

adriana7
29. jan 2011

@zfidorka , nooo, práve som to celé dolúskala, ale bude to teda riadna fuška, lebo najskôr treba odučiť od klobúčika, potom správne prisať s laktačnou a možno používať aj cievku, ale moc ti ďakujem, skúsim to všetko...
len dúfam, že malá bude priberať...

zfidorka
29. jan 2011

@adriana7 hlavne musis mysliet pozitivne, neboj podari sa to 🙂

rancuzkaf
29. jan 2011

@adriana7, semena senovky greckej sa daju aj klicit, u nas klicky bezne predavaju v obchode, mozes vyskusat, chutovo neviem poradit, este ma nenapadlo ich okostovat

zitaje
29. jan 2011

@adriana7 joj, ty kojis cez klobucik? 😕 Mne sa zda, ze cez klobucik to ide tazsie, nie? Myslim v tom zmysle, ze musi mala viac tahat. Velmi vam drzim palce. 🙂 Urcite to pojde.

adriana7
29. jan 2011

@zfidorka @rancuzkaf @zitaje
babulky, ste zlaté, ďakujem, ja to nevzdávam, ale všetci sa mi čudujú, čo s tým neseknem, veď je toľko um?
...a ešte vám poviem, že ma skoro zavreli, vraj som zanedbala malej povinnú výživu, dr. sa mi vyhrážal, že budem mať problémy, ja som sa naľakala, že malá bude mať nejaké následky, a on, že nie malá, ale ja 😒 😠 😢 , a to som celý január presedela na gauči s malou a rozopnutou blúzou a kojila a kojila a kojila...
ale malá za vyše 3 týždne pribrala len 150 gr. ☹

anlu
29. jan 2011

@adriana7 neviem ci ti to pomoze ale mne na mliecko velmi pomohla hroznova stava, je mi luto ze mate take problemy... drzim velmi velmi palce nech mala zacne priberat 😉

bambi2
29. jan 2011

@adriana7 neviem ci jedostat na sk rivella cervena, je to svajciarsky napoj... ten tiez dost pomaha, ja som ju tiez pila. ale vraj aj vinea by bola dobra...

zojec
30. jan 2011

@adriana7 dobre ranko, tak ako pisala @zfidorka... ja len dodam.. mne moja laktacna doniesla senovku grecku mletu.. na zaciatok je treba jest 3x denne 1 kopcovitu lyzicku senovky, zmiesat si ju mozes s hocicim, poviem ti, ze to bol kentus riaden, vydrzala som to 3 dni, potom ma uz z toho natahovalo.. preto som kupila tie tabletky. jedla som to v jogurte, alebo zmiesane s bananom. telo musi vonat za senovkou. senovka sa pridava aj do kari korenia, cize som vonala ako kari korenie 😀 v lekarni kupis len tie tabletky, aj to nie v kazdej, senovku skor na nete, ale laktacna mi vravela, ze ju sem tam mavaju aj v hypernove. tak isto benedikt, byva tinktura, alebo caj. je aj feniklova silica, ale ta je vraj velmi silna.. skor sa pouziva na brusko, a masirovanie, ked maju deti koliku.
tu ti dam link kde ju mozes kupit : http://www.tee.sk/tee/eshop/31-1-KORENIE/52-2-J... a aj benedikt : http://www.tee.sk/tee/0/0/3/0/9/0/?hledatjak=2&...
co sa tyka cievky, je dost problem ju zohnat.. :( v lekarni urcite nie, skor v zdr. potrebach, alebo rovno v nemocnici si treba na novorodeneckom pytat novorodenecku sondu, no ale ako poznam nas zdravotnicky personal, neviem ci to pochopia. ale ak sa k nej dostanes : odstrihnes z nej ten konniec, zapichnes jeden koniec do cumla na flasi, a druhy si das k bradavke, mozes si ju na prsnik aj prilepit. existuje aj suplemnetor http://www.medela.cz/produkty/suplementor.php, myslim, ze laktacna by mala mat k dispozicii aj ten a pozicat ti ho. cievku som tak isto dostala od laktacnej 😉
ja som s mojou v kontakte stale, aj ked problemy uz nemam.. a sem tam sa rozpravame aj o problemoch.. prave klobuciky su najvacsi problem pri dojceni.. :( prsne sposobuju problemy o ktorych pises.. tazko si od nich dieta odvyka a nevytiahne si dostatok mliecka.
podla mna mozes laktacnu kontaktovat kedykolvek,aj cez vikend.. vacsinou to robia popri praci, takze vikend je urcite vhodny 😀 a u teba obzvlast, cim skor ju vyhladas, tym skor sa moze problem vyriesit . veeeeeelmi ti drzim palce aby to dobre dopadlo.. skoda ze si to nezacala riesit trosku skor.. ale radsej neskoro ako nikdy 😉 ak by si nieco potrebovala kludne napis :D ja som si s dojcenim tiez prve dva mesiace "uzila"

oscarka3
30. jan 2011

@adriana7 , to je super, že má také výsledky. a čo keby si si urobila pre seba orechové mlieko? to je super výživné a malo by to prejsť aj do mlieka. vraj treba dať najviac lúpaných mandlí+doplniť lieskovcami a inými orechmi. odporúčala to doktorka Fullová. ja som mala viac mlieka po šťavách a šťavnatom ovocí ale po čučoriedkach to bolo až hrozné, v kuse som bola mokrá 🙂

zojec
30. jan 2011

@oscarka3 😀 😀 mne raz za cele obdobie tieklo mlieko.. teda zobudila som sa v mlacke, prave vtedy ked som jedla tu hnusnu senovku.. ale to mala spala myslim 7 hodin.. nikdy inokedy mi netieklo.. mne sa neda ani odsavat, odsajem max. 10ml . kebyze dam na rady "mudrych" tak uz tiez davno nedojcim..a teda stavy pijem kazdy den.. aj orechy druzgam do seba ako vevericka.. :D no myslim, ze mlieka mam dost, aj ked nemam naliate prsia a ani netecie 😀

oscarka3
30. jan 2011

@zojec 😀 , no, neviem čo je lepšie 😒 🙂 . ale ja som chvalabohu, problémy s kojením nemala. až sa všetci čudovali pri mojej obdarenosti 😀 . ja som neodsávala, ale kojiť som musela s uterákom, lebo by bola celá izba mokrá 😀 . občas som aj muža pokrstila 😀

divoska
30. jan 2011

@adriana7 nase zlate :( ja som zhrozena, najma z tamtoho druheho co si pisala o tom ich spravani etc. dufam ze si v poho. na margo kojenia a zadneho mlieka. ja som si maleho prikladala aj 2-3x na to iste v rozpati par hodin dokedy som necitila ze ho mam prazdne. az teraz nedavno som presla na kojenie vzdy z ineho. respektive ak mam pocit ze mu nestaci dam mu rovno aj z druheho. ale to je rarita. a kedysi nehrozilo ze z obidvoch aleob striedat pri kazdom, to by pil len predne. tak pripadne tak skus nech sa baba posnazi ;)

petal
30. jan 2011

Adriana7, skus pozriet na stranke www.dojcenie.wordpress.com, tam je velmi dobra laktacna, ma tam aj clanky o priberani aj nepriberani a ma tam aj uvedeny mobil. Mozno by ti poradila aj v nedelu, ked je to surne, vie velmi empaticky poradit. A myslim, ze hlavny problem bude v tych klobukoch. Ja som pri prvom dietati tiez zacinala s klobukmi a velmi rychlo sme s kojenim prestali, mala vobec nepriberala. Ale osobne poznam par mamiciek, co pouzivali klobuciky aj pol roka, ale mali ohromnu nadprodukciu, doslova im mlieko striekalo uz pri pomysleni na dieta, takze to dieta sa vobec nemuselo nejako extra namahat. A tie deti boli vysloveni savci, vypili do dna, co sa ponuklo.
A ktej cievke, je to siroky pojem pre zdrav. personal, ak sa nemylim, ide o infuznu supravu, z ktorej sa ta hadicka odstrihne. A to ti objednaju behom dna v kazdej lekarni a stoji to malo. Mysli, ze ani 1 euro. A ta senovka je super ale s takym davkovanim ako odporuca zojec, musis ju citit, ked sa potis. Ale to bude v lekarnach asi tiez len na objednavku, dost tazko sa v beznych distribuckach zhana. Drzim ti palce.

petal
30. jan 2011

A ktym narazkam personalu na tvoju nespravnu vyzivu, nic si z toho nerob, asi maju zle skusenosti s hlavne mladymi dievcatami, ktore sa akoze vegetariansky a inac zdravo stravuju a skoncia ako anorekticky, To je jeden fakt a nevyskytuje sa zriedkavo. Tak len zbystrili pozornost.

anlu
30. jan 2011

@oscarka3 ja som mala presne ten isty stav... pri dojceni som mohla s poharikom chytat mlieko z druheho prsnika... ale to je skor o tom ako sa lahko uvolnuje mlieko ako o tom ci je dost mlieka... mne sa az tak lahko uvolnovalo ze malej stale zabehlo pri papani, co tiez nie je sranda... Cize @adriana7 ty mas urcite dost mliecka, len treba nieco co by ti pomohlo na lahsie uvolnovanie... ale ty to zvladnes 😉

este som chcela napisat uz minule ze som po dlhom dlhom case robila opekanu polentu a konecne nam to chutilo 😀 pred tym ked som to robila tak to putovalo rovno do kosa...

divoska
31. jan 2011

@anlu nejaky speci postup?

oscarka3
31. jan 2011

@anlu , u mňa to bolo tesne po kojení veľkosť 0, pred kojením skoro 2 😀 .aspoň, že mužovi sa to vtedy veľmi páčilo 😉

zfidorka
31. jan 2011

ahojte, ktoru z tychto moznosti by ste vybrali pre male dieta:
- jablko z domacej urody od babky, ktora ale byva na okraji mesta pri ceste
- bio-jablko z obchodu

spojitost mlieka a mliecnych vyrobkov s rakovinou: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

anlu
31. jan 2011

@zfidorka no to je tazka otazka aspon pre mna... ale z tych pri ceste nemam dobry pocit hoci je domace, na druhej strane ani pri tych z obchodu nemas istotu kde rastli...

@divoska myslis polentu? No urobila som hustu kukuricnu kasu, dala ju do hrnca aby bola hrubka tak 1,5-2 cm a nechala vychladnut potom som to porezala na stvorce a tie som obalila v muke s korenim (podla chuti - razca, cervena paprika, trochu soli, nejake bylinky...) a take obalene opiekla na troske oleja...

@oscarka3 ano to je vyhoda ze aspon vtedy su pekne prsia 😀 😀

anlu
31. jan 2011

@rancuzkaf ty si pisala ze si len nedavno prestala dojcit? Ak ano, chcem sa opytat ci si ty odstavila alebo sa sama odstavila?

havino
31. jan 2011

ahojte 🙂

@zojec ďakujem Ti za recept na tú šošovicovú nátierku 😉 Určite ju skúsim, ale s fugasom ja už končím, aj so všetkými kysnutými dobrotami, lebo sa už do nohavíc nevmestím 🙄 Pridávam sa k @zojec a @anlu do klubu kysnutých žien a Biomily 😅

@jaron ďakujem za pozvanie na kolaudáciu 🙂 Len sa trochu bojím, aby Jakub váš nový bytík "nezrenovoval" nanovo 😀 To by ma asi draho vyšla tá návšteva 😀 No, ak Boh dá a ja pôjdem okolo vás (možno v lete), tak sa určite zastavíme 🙂

@divoska, @bambi2 aj ja Vás vítam medzi nami 😉

@adriana7 zdravím Ťa, aj ja držím palce, aby sa malá dala rýchlo do poriadku. Je mi divné, že až teraz to začala detská riešiť. Veď už má 5 mesiacov. Na poradňu sa chodí každý mesiac. Ja som dokonca chodila každý týždeň na preváženie, takže váhu sme mali pod kontrolou stále (aj keď u nás bol opačný prípad - Jakub mi pribral za prvý mesiac 1,80 kg).

@zfidorka, ono záleží aj od toho, kde babka býva, na okraji veľkého alebo malého mesta? Aká je tam premávka?
Ja by som pri malom bábu asi volila radšej bio z obchodu. Pri väčšom dieťati tie jabĺčka od babky alebo ak býva na okraji veľkého mesta a je pravdepodobnosť veľkého znečistenia, tak radšej obyčajné slovenské jabĺčka z obchodu (nebio).

havino
31. jan 2011

@zfidorka
mne sa na AKV páči, že píšu tak rozumne, žiadne extrémy. Aj ten článok o mlieku je písaný tak, že ma určite nevydesil, len som zbystrila pozornosť. Ja aj naďalej ostanem pri používaní mlieka do kávy, jedení jogurtu 1x do týždňa, niekedy ho nemáme aj dva týždne. To isté so syrom, smotanou. My to s Jakubom veľmi ľúbime, aj obyčajné maslo. Myslím, že 0,5 l mliečnych vecí denne u nás nehrozí. Takže ani rakovina by hroziť nemala 🙂