Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
8. mar 2011

@oscarka3 koncne som dostala kokosovy olej 🙂 takze dnes mal premieru v palacinkach, som dala trosku do ovocia 😉 mnam

anlu
8. mar 2011

@jaron no super a ja uz dost dlho rozmyslam ako by sa dalo pouzit, lebo gastany my mozme 😀 mnamka... a to pyre asi nebolo mrazene, ze?
@zojec ja stale davam od oka muku do palaciniek 🙂 minule som robila zo sojoveho a boli fantasticke. Teraz ked sme boli u svokrovcov na navsteve tak sa svokruska len chytala za hlavu ze co my vlastne jeme ked nic nemozme 😝 😀 uz davno mi to nikto nepovedal 😀 😀 😀

jaron
8. mar 2011

@anlu mrazené, ale na chlebe už nie 🙂, len ho manželka nakrájala na tenke plátky, keď sa trochu rozmrazili, potom sa už dali natierať, najlepšie na teplé hrianky

anlu
8. mar 2011

@zojec ja som kupila ked sme boli vo vranove a mali len jeden... ja som nim hned natrela Oli lebo mala take drsne licka z mrazov co boli pred tym a hned na druhy den ich mala krasne hladucke. Nejako stale zabudnem aj do jedla ho supnut a dnes som mohla lebo som robila psenovu kasu s ovocim.

anlu
8. mar 2011

@jaron tak toto urcite vyskusam a davali ste len pyre ci aj nieco ine este na to?

jaron
8. mar 2011

netreba nič iné, prekvapilo ma to, že je to naozaj dobré (pyré je už samozrejme ochutené, cukor, aróma...), len sme si dali ovocie, to je k tomu veľmi dobré, teraz napr. bývajú veľmi dobré červené pomaranče

ako chlieb sme použili celozrnný toast z Lidla, ktorý sme si dali trochu do hriankovača

marfigirl
8. mar 2011

@zojec ja som myslela, ze z akeho mnozstava ryze si to varila, z kila? nie je to vela? dik 🙂

zojec
8. mar 2011

@marfigirl jaj... 🙂nie z kila, asi z jedneho pohara.. cca 2 dcl, z toho bude tak 1,5l mlieka.. mozno aj menej 😉

anlu
10. mar 2011

my sme dnes mali kus kus so spenatom a chutil aj Claire co je u nej sci-fi aby jedla spenat 😀 a zeleninovy salat k tomu

marfigirl
10. mar 2011

@zojec a este taka otazka, ako dlho si to varila? celozrnu ryzu treba aj tak dlho varit, na mlieko asi dlhsie, ze? Ja to potrebujem vsetko polopate napisane 😅

estterka
10. mar 2011

@anlu
@zojec a v akych cenach sa pohybuje ten kokos. olej u nas v obchodoch? ja som teraz v nemecku a nasla som len jeden druh,200ml za 4,50 a vobec netusim,ci zobrat toho viac alebo pockat a u nas sa "nabalit" do zasoby 😅

a maju tu aj v dmke,z alnatury na klicenie nadobu,nejak 3 eura to stoji,nepoznate to niekto? 🙂

anlu
10. mar 2011

@zojec no presne to som chcela vediet ci si ho z celozrnnej ryze varila ci z bielej?
@estterka ta nadoba ma zaujala, u nas som si nevsimla ze by ju mali a super cena. U nas v DM stoji kokosovy olej okolo 7 eur, mozno skoro 8. A ty si tam natrvalo ci chodis aj na svk?

estterka
10. mar 2011

@anlu ja zijem na kanaroch,teraz sme u muzovej rodiny a potom ideme k nam,prvykrat s malou 🙂 a dlho som nebola v "civilizacii" u nas nic nedostat takmet,akze si nakupujem do zasoby 😀 hlavne vsak pre malu 😝 a ake je mnozstvo toho oleja? tiez 200 ml?

anlu
10. mar 2011

@estterka ten olej sa vola purity vision a ma 300 ml, a ze vraj vyrobeny v Indii... Ake krasne miesto, ale ma ani nenapadlo ze tam nic nevies kupit. A na tu misku nevies link ze ako vyzera? Ja by som chcela keramicku, len stale zabudnem popozerat ci ju nemaju niekde aj v obchode aby som nemusela objednavat. Predsa len keramika sa moze rozbit.

estterka
10. mar 2011

@anlu nic,mozno na inych ostrovoch,ja som na fuerteventure a tam sa neda zohnat nic..neviem link,vyzera to ako cajnik,take tie priesvitne co sa v nich priamo moze varit voda a vrchnak ma dierkovany. mozem ti ho odfotit maximalne,ked tam este pojdeme 😉

zojec
11. mar 2011

@anlu
@marfigirl varila som z klasickej ryze na rizoto, gulatozrnnej 😉 konzistenciu po dovareni mala v pohode ako na jedenie, varila som 1 diel ryze 2 diely vody. a potom rozmixovala 1 diel ryze 4 diely prevarenej vody.. bolo to trosku hustejsie, ale v pohode, pridavala som do prikrmov na zriedenie 😀 kedze b. lubi najviac tekute prikrmy
@estterka co sa tyka toho oleja, fakt stoji tolko co pisla anlu, ale teraz je v akcii na kupon v DM za polovicu, teda stoji okolo 4,50 myslim.. akakolvek cena okolo 5€ je vyborna 😀

anlu
11. mar 2011

@estterka aha... a ma to iba jedno poschodie? no pozriem sa aj u nas ci take nieco nie je. Ten keramicky co ja chcem ma dve misky na klicenie, ktore su na sebe polozene. Aj ked mne by trebalo asi este viac poschodi 😀

anlu
11. mar 2011

@zojec dakujem za presny postup 😀 uz nam dochadza to co mame tak vyskusam aj ja urobit...

marfigirl
11. mar 2011

@zojec este jedna nejasnost 😀 co myslis z klasickej ryze? Bielej? Ja uz varim to mlieko, ale z celozrnnej, ja teda inu ani nekupujem. Uvidim, co to bude zac. Ja by som z neho chcela varit kase na ranajky, snad sa to bude dat.

zojec
11. mar 2011

@marfigirl klasickou som myslela normalnu gulatozrnnu ryzu, co dostat v obchode. a kupujem aj obycajnu, lebo napr. plnena paprika a ani rizoto sa z celozrnnej nedaju vyrobit.. malo lepi 😉 skus z celozrnnej a potom daj vediet 😉

zfidorka
11. mar 2011

@zojec je aj natural gulata, ta lepi vyborne 😉 robim z nej rizoto...

@marfigirl napis ako sa ti podarilo to ryzove mlieko, tiez sa nan chystam...

fibi
11. mar 2011

neskúšali ste robiť ryžové mlieko z amasaké? 😕 Ja sa na to chystám cez víkend, už klíčim pšenicu na štartér 😅

zojec
11. mar 2011

@zfidorka ja mam rada aj bielu ryzu 😉ale skusim urobit z celozrnnej, a dam vediet.. to ryzove sme uz vypili 😉

zojec
11. mar 2011

@fibi z coho ides robit? amasake? nepoznam ☹

anlu
12. mar 2011

@fibi zaujimave ale pre mna dost zdlhava priprava a nemam ani mlyncek na obilie ☹
dnes mame mandlove mlieko a ked minieme idem robit ryzove, tak este piste skusenosti ako sa vam podarilo 🙂
@marfigirl napis ake bolo z celozrnnej, lebo aj ja mam len taku... a ja gulatu vobec nekupujem, mne nejako nechuti 😕

zojec
12. mar 2011

@fibi velmi mi to pripomina bozu, neviem ci si niekedy chutnala, boza pochadza z Turecka, ju zacali robit niekedy v 17.storoci, rychlo sa rozsirila do vtedajse osmanskej rise a teraz je velmi popularna v Bulharsku ale aj v Srbsku, je to tiez nieco na tento sposob, ako sa presne vyraba mi ziaden bulhar neprezradil, ale chuti tak sladko horko kyslo 🙂 co som sa docitala, vyraba sa z kukurice, psenice, kvasnic a myslim ze aj z cukru.. bulhari na to brutalne "ficia", kazde rano dusia s banicou 😉 mne to osobne az tak nechutilo.. predavaju to v malych ale aj vekych flasiach a ma to taku farbu ako kakavko 😉 mne to chuti asi takto: http://kaka-cuuka.com/243 😀 😀

zojec
12. mar 2011

@anlu
@anlu nasla som aj recept.. http://gotvarstvo.georgievi.net/a/recipe_12, ak by ste mali zaujem prelozim vecer 😉

fibi
12. mar 2011

@anlu netraba mlynček, pšenica sa dá aj mixnúť ponorným mixérom 😉
@zojec to by ma zaujímalo, ale ten chlapík sa dvakrát nadšene teda netvári 😅

zojec
12. mar 2011

@fibi recept je na 5 litrov bozy 🙂 ale vyzera to zaujimavo 😀
5 litrov vody
2 salky muky (moze byt akakolvek, aj prosova, vraj ta je naj 🙂
2 salky cukru
1 salka specialneho bozoveho kvasku

specialny kvasok:
1salka vody
1 lyzica cukru
2 lyzice pecenej muky, zmiesa sa a necha sa 2-3 dni kysnut 🙂

muka sa opecie na suchej panvici do ruzova, treba miesat aby sa neprihorela, potom sa presype do velkej nadoby a necha vychladnut, potom sa do nej pomaly vlieva studena voda, najlepsie drevenou habarkou, aby sa nerobili hrcky , ma vzniknut taka zmes ako ked sa robia palacinky, husta, cize sa nepouzije vsetka voda, vymiesa sa nahladko a potom sa doleje zvysna voda a cukor . potom sa da zmes varit, vari sa cca 5-7 minut , a cely cas sa miesa, aby sa neprihorelo. potom sa odstavi necha vyhcladnut a nakoniec sa do nej vleje salka specialneho kvasku 🙂 a necha sa na teplom mieste kvasit 2-3 dni.. ( ak by sa tu dala kupit boza, tak by sa tam vliala salka origos bozy🙂 )
normalne som dostala chut to vyskusat 😀