Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
4. júl 2011

@oscarka3 a dakujem aj za podporu, aj za to ze som sa tu mohla vypisat 😀 jedna kamoska ma uz videla na ARO 😀

estterka
4. júl 2011

ahoj,idem si po radu,,dnes som sa ocitla ako v sne,nasla som obchodik,kde maju bio jablka a ine ovocie.o tom som uz ani neslivala,tak som nakupila. ako z toho spravit pyre a zamrazit? len to postruham,dam do nejakej nadoby a dam mrazit?

anlu
5. júl 2011

@estterka ak chces jemne pyre tak to rozmixuj a tak daj zmrazit a ak postruhane tak daj postruhane zmrazit. Je dolezite aby si mala nadobky vhodne na mrazenie, ktore dobre tesnia aby nenachytali vone rozne potraviny. Aspon ja to tak robim...

oscarka3
5. júl 2011

@estterka , ja som mrazila jablká len na koláč, presne ako píšeš. len ti trochu zhnednú, ale ináč sú ok.

anlu
5. júl 2011

@estterka @oscarka3 to zalezi od druhu jablk. Ja som bezne mrazila aj rozmixovane pyre a bolo pekne svetle a niekedy zhnedlo. Podla toho ake jablka som mala.

monr
5. júl 2011

dnes som robila fajne cuketový koláčik, navrch jahôdky, mňam. zajtra asi tekvicový prívarok, musím využiť, že som u našich nabrala tekvice a cukety.

oscarka3
6. júl 2011

@anlu , teba tie vita recepty chytili 😉 , som ťa videla na fb 🙂

zfidorka
6. júl 2011

@monr a kde su fotky? 😉

estterka
6. júl 2011

@anlu
@oscarka3 a mozem to podla vas nalozit do sackov,uzatvaratelnych na mrazenie? ci tak to nachyta pachy z mraznicky?

este sa spytam,potrebovala by som malej dat brusnice,zohnala som len susene,mam ich namocit ci mozem len tak rozmixovat?

anlu
6. júl 2011

@estterka mozes kludne do sackov na mrazenie dat. A brusnice mozes urobit tak ako pises 😉
@oscarka3 hej? a ty si ktora? nech si ta pridam aj tam ked mozem 😀 ale mas pravdu chytili ma... a teraz po poste mam chut len na take zive . No bojim sa celkom vynechat strukoviny tak zajtra robim hummus

anlu
6. júl 2011

@oscarka3 dnes som si robila zase tu pomarancovo slnecnicovu kasu a ledva polovicu som zjedla a to som bola poriadne hladna. Ale fajna je 😀

jaron
7. júl 2011

Ahojte,

boli sme na výlete v Prahe a okolí, zastavili sme sa aj v Country Life a boli sme v podnikovej predajni, to bola paráda, obrovský sortiment, 90 % Bio a ešte sme aj na záver týždňa natrafili na zľavy, tak sme mali super sójové jogurty alebo Bio pečivo a chlieb za polovičné ceny, keby to tak stálo stále a blízko nás 🙂.

monr
7. júl 2011

@zfidorka aké fotky? koláč sa tak zjedol, že som len oči otvárala, asi urobím častejšie.

oscarka3
7. júl 2011

@anlu , poslala som ti žiadosť na fb 😉

divoska
7. júl 2011

hojte, musim docitat poslednych par stran konecne. kazdopadne dotaz. co robite s odpadom z odstavovania? mi taky super maglajz zostal teraz z marhul, zamrazila som, bud to zjeme ako zmrzku, alebo to zamiesam do jogurtu, vlociek na ranajky ci do kolaca /ale zas aby sa mi nerozpadol/, potesia nejake osvedcene tipy
ps. chlorellu mam stale k dispozicii

oscarka3
7. júl 2011

@divoska , ty si kde bola, že ťa tu nebolo vidieť? 🙂 , marhule neodšťavujem, mrazím ich rozmixované. a zmrzka by z toho mohla byť 😉 , s banánmi + kešu

rancuzkaf
7. júl 2011

idem vam narobit chute takto neskoro vecer 😀 ....mali sme v nedelu slavnostnu opekacku venovanu mojmu mladsiemu synovi k meninam

menu: predjedla sushi, sosovicovy salat
hlavne grilovana feta, spizy z tofu a sampionov, zeleninove spizy
zemiaky v alobale, chlebiky chapati robene na grile
dezerty piskotova torta s jahodami, torta "black forest " s ceresnami



rancuzkaf
7. júl 2011

tu su dva recepty pre inspiraciu:

FETA S CIBULOVYM DZEMOM GRILOVANA V ALOBALE (4 porcie)

2 baliky fety 200 gramovej dat na 4 hod marinovat do chladu
v tejto marinade:

100ml oliv.oleja
2 struc. cesnaku hrubo nasekaneho
1 caj. l. nasekaneho rozmarinu (vsetky bylinky su cerstve)
1 cl tymianu
1 cl oregana
stipku nadrveneho korenia

na cibulovy "dzem" treba: ohriat 4PL oliv. oleja a dat pomaly prazit
2 stredne cervene cibule nasekane na kruzky
po 10 min pridat 1PL hnedeho cukru, 50 ml
cerveneho vinneho octu, 50 ml vody a stipku
rasce....za obcasneho miesania restovat
vsetko este 30 min, cibula bude mat sirupovu
konzistenciu

kazdu kocku fety rozdelit na poly, na alobal polozit trochu cibule
priktyt fetou a poliat marinadou, urobit balicky uzavrete na vrchu
a dat na horuci gril asi 10 min, aby bol syr zmaknuty

KORENENE SPIZY (SASLIKY) ZO SAMPIONOV A TOFU

na namocene spajdle striedavo napichovat kocky tofu a sampiony, osolit,
posypat nejakou zmesou na grilovanie

zaliat ich touto marinadou na 12 hod do chladnicky:

zmixovat 1PL mletej rasce
1 PL mletej kurkumy
2 str. cesnaku
nastruhany 5 cm kusok zazvoru
2 salotky
pol cl mletej skorice
75g cukru
150 ml oleja

spizy kratko ugrilovat do zlata (na fotke su to tie dalej, v predu su zeleninove)

rancuzkaf
7. júl 2011

a toto je chapati, ktore urobite velmi jednoducho....a na grile naozaj nema chybu, je vynikajuce

500g muky zmiesat s asi 300ml vody a 1kl soli, urobit hladke cesto, nechat postat aspon hodinku
rozdelit cesto na 8 casti, kazdu vyvalkat na tenku placku a nasucho ugrilovat na grile z oboch stran,
pekne sa budu nafukovat tym teplom co sala z uhlia, take upecene uz len potriet cesnakovym olejom
a bastit....dobru chut 🙂

radha
8. júl 2011

@rancuzkaf slintám ako doberman 😝 😀 ,všetko vyzerá prudko jedlééé , mnam! 😉

andrea76
8. júl 2011

@rancuzkaf
Jeej, to by som si dala tie tvoje dobroty 🙂 Robíš mi tými dobrotami chute

estterka
8. júl 2011

ahojte,dnes nam dosla melasa,poslali z domu. uz som to spominala,bojujeme so silnou anemiou ☹ mozem ju zamiesat aj do nemliecnej kase ci musi zjest len tak pol lyzicky? ja mam stale strach,aby sa jej to zelezo,co sa snazim zamaskovat do jej prikrmu aj vstrebalo a nezhorsilo sa to.

oscarka3
9. júl 2011

@estterka , ja si myslím, že to môžeš kľudne do niečoho zamiešať.
toto som našla:
Použitie:

Melasa má veľmi výraznú chuť a preto mnohí odmietajú jej časté užívanie. Jej dary najlepšie využijeme ako súčasť pripravovaných jedál, ktorým pridá úplne nové chute.

Melasou je možné dochutiť perníky, záviny, sušienky, alebo i jedlá čínskej či indickej kuchyne. Troškou melasy môžete dochutiť mlieko, jogurty ako zálievky na müsli, kukuričné lupienky alebo i ovocné čaje.

radha
9. júl 2011

@jaron -banánový chlieb je fantastický, ozaj lepší ako bábovka 😝 , dík za dobrý recept!
a robila som plnenú papriku so sojovým granulátom, len mam radšej gulky mimo papriky 😉 , ale betarky mi nedržali bez vajka pokope, nemáš na to nejakú fintu 😉 ?

jaron
9. júl 2011

@radha neviem, či si tie guľky varila alebo piekla, lebo my ich už len pečieme v rúre (všetko je už pred tým uvarené), tak možno vtedy to drží lepšie aj bez vajca ako keby sa to varilo

radha
11. júl 2011

@jaron ahaa, tak finta je rúra 😉 , dakujem , vyskúšam nabudúce!

anlu
12. júl 2011

@rancuzkaf uzasne mnamkove recepty 😉 ked bude mat Claire narodky urcite budeme grilovat tak si sa mi postarala o menu, dakujem 😀

vcera som robila uzasnu zmrzlinu. Minule som pisala ze vyskusam s avokadom a oplatilo sa. Tu je recept:

Malinova zmrzlina (je to tak pre dve osoby)

1 avokado
3 salky zmrazenych malin
1/2 mrazeneho gastanoveho pyre
agave alebo nieco na osladenie (podla chuti)

vsetko spolu rozmixujeme. Maliny a gastanove pyre musia byt zmrazene aby vznikla kremova hmota. Mozme pridat este kakao alebo carob. Este ma napadlo ze aj stipka maty by nezaskodila.

divoska
12. júl 2011

@oscarka3 snazim sa tu netrcat moc a hlavne citat a riesit kadeco mozne ine, tak si vravim ze nebudem tu klikat v diskusiach po jednom novom prispevku ze radsej rovno precitam viac naraz ked uz sa k tomu dostanem. tie ostatne uz najnovsie nevnimam vobec, kto by mal na to vsetko cas a nervy este. inak, vcera som prvy krat varila cicer dietatu. ono to je normalne dobre!!! bulgur detto, ale cicer viac. ja zasnem kolko veci co poznam od vas je jedlych 😉 ani ich ochucovat netreba 😀 @anlu maliny gastany a avokado??? to je jaka kombinacia by ma v zivote nenapadlo. predpokladam ze to je tiez jedle hej? 🙂 ad avokado s tym mam problem uz davno, vozia ich surove a ked to clovek chce zjest ze uz je makke tak uz je cele zcernale zvnutra

oscarka3
12. júl 2011

@divoska 🙂 , avokádo moje deti zbožňujú, ono ti to dozrie aj doma ak je náhodou tvrdé a nám nezvyklo zčernať.
cícer je tiež super 😉

anlu
13. júl 2011

@divoska ja som scernete este nemala a je to urcite jedle ba priam mnamoooozne 😉 a cicer aj my mame veeeelmi radi a ja najviac milujem hummus