Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

miri.b
16. máj 2012

ahojte, prosim neviete mi povedat, ak by som chcela sladit len medom, tak v akom pomere ho dat oproti cukru?
Dakujem 😉

kacenkaharris
16. máj 2012

@miri.b No podla chuti predsa! 😎 Ale nie, vazne, med sladi viac ako cukor, tak urcite menej, kolko presne, tazko povedat, je vela druhov medov a kazdy sladi trochu inak. Ja cukor uz davno nepouzivam, tak ti ani neviem, aky je sladky 🙂 Skus experimentovat i s agave a steviou (i ked ta mi osobne nevyhovuje) a javorovym syrupom. Ja som skusila uz i kokosovy "cukor", dost zaujimava chut, vobec nechutil ako kokos.

dendusa
16. máj 2012

ahojte baby, neporadite mi prosim ako s prikrmamy? uz coskoro nas to caka, a dnes mi nasa instruktorka z plavania (20 rokov vegetarianka) povedala, ze svojim deckam dopriala maso a detom by sa malo davat 6!!! krat do tyzdna maso a raz zltok v ramci prikrmov. Som z toho taka nejaka nesvoja. Velmi by som chcela mat zdrave vegetarianske babatko 🙂

miri.b
16. máj 2012

@kacenkaharris dakujem, ja som chcela vediet priblizny pomer na pecenie, lebo vlastne inak nesladime skoro nic, a mam svokra vcelara 😉

dendusa
16. máj 2012

@ckocka ahoj, chcem sa opytat ci si nahodou uz neokopirovala recepty odtialto. 😝 Je tu nekonecne mnozstvo skvelych tipov, len s tym mojim bambinom by to bola robota na dlho. Nie ze by som bola leniva....ale bolo by skvele kebyze to niekto ma...aaaaa, sa citim ako prizivnik 😅 😅 😅

jaron
16. máj 2012

sa mi zdá, že fotky sa zobrazujú vo vyššej kvalite, ako doteraz, skúšam, či je to naozaj tak 🙂
Funguje to

tortelinka
16. máj 2012

@jaron kde na to najdem recept? 🙂

tortelinka
16. máj 2012

@dendusa ja davam masko raz do tyzdna, tak ako my jeme

luciauk
16. máj 2012

@dendusa moje deti nikdy nejedli mäso. ak by si si prečítala knihu od Bukovského "Vegetariánske dieťa" , ak si ešte nečítala, tak to je kniha aj pre rodičov, ktorí nie sú vegetariáni, ale chcú svoje bábätko stravovať zdravo v prvých troch rokoch jeho života. a k tomu patrí jednoznačne, žiadne mäso 🙂 ja som vždy začínala ovocím, banán, jablko, hruška, popučené, nastrúhané najemno, potom zemiačik, mrkva, uvarené. ale len s minimom vody, najlepšie na pare a čo najkratšie 🙂 tak na začiatok 😉

jaron
16. máj 2012

@tortelinka
Pohanková sekaná je tu:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

ale na tú plnenú papriku ešte nemám, to som len testoval, určite to zvládneš aj bez receptu, jednoducho ju naplň podľa vlastnej fantázie nejakou varenou obilninou (ryža...), koreninami a niečim doplňujúcim (šampiňóny, ochutené tofu, sójové granule...) a potom upeč, ale to asi poznáš.

Toto bola len taká inovácia, zatiaľ experiment, pretože ešte nikdy som nepiekol papriku takto v celku (s tou hlavičkou), bolo to veľmi pekné aj chutné (s paradajkovou omáčkou a zemiakmi alebo chlebom, plnil som ju quinoou, olivami a ešte neviem čím všetkým.

tortelinka
16. máj 2012

@jaron parada, urcite urobim 🙂

tortelinka
16. máj 2012

@tortelinka teba budem otravovat asi castejsie, treba mi nove recepty

ckocka
16. máj 2012

@dendusa Ahoj to bude fakt na dlhsie ale slubujem ze ak to vytvorim podelim sa. Ale ako som tak prechadzala celu diskusiu mam pocit ze uz niekto aj posielal recepty v pdf.

kacenkaharris
16. máj 2012

@miri.b Na pecenie s medom sa ma trochu ubrat teplota v peci, aby med nepriharal. Medu polovicu toho, co by si dala cukru, pripadne este menej. Na kazdu salku medu, co pouzijes, uberies mnozstvo tekutiny (v ceste) o stvrtinu salky a pridas cajovu lyzicku sody bikarbony. Taka som mudra, ked to mam pred nosom v "prirodnom" casopise 😀 U nas totiz pecie vylucne manzel 😎

kacenkaharris
16. máj 2012

@dendusa Nedaj sa odstrasit! Len za to, ze je jednoduchsie ist v starych vyslapanych kolajach este neznamena, ze je to aj prospesnejsie. Nechcem ti ani opisovat moj vlastny zdravotny stav od malicka (6x maso a zaliat mliekom) az kym som nepresla ako uz dospela na vege stravu. To som sa znovu narodila. Ani ja urcite nebudem davat svojim detom maso a mlieko. Ved sa napriklad pozri na narody, ktore z nabozenskeho dovodu dodrziavaju vegetariansku dietu od narodenia. Pol Indie nikdy nejedlo maso. A su tu? Su!
A v USA sa vajce povazuje za tak silny alergen, ze vsetky potraviny musia mat na obale zvlast napisane, ci obsahuju stopy vajec. Tak naco 5-mesacnemu miminku, preboha? Mrkvicku a jablcko, sladky zemiak, zemiak, hrasok, zelenu fazulku, podla moznosti zo zahradky a bio.

kacenkaharris
16. máj 2012

@jaron Tak pri cenach bio papriky v maji si budem musiet cmulat palec, ale naprazdno - este aspon dva mesiace 🙄

katkaaalex
16. máj 2012

Prosim vas, poradte mi mlyncek na zrniecka - tekvica, lan, sezam... Dakujem🙂

zitaje
16. máj 2012

@katkaaalex ja mam taku elektricku bzukacku - mlyncek na kavu.
http://www.hej.sk/male-domace-spotrebice/obchod...
Uz som s spokojna, len mi chvilu trvalo naucit sa, co a ako sa tam moze mliet. Napr. zo skusenosti viem, ze datle nie 😀 Semienka len chvilu, inak sa robi take maslo, ktore ide tazko dole.

katkaaalex
16. máj 2012

@zitaje dakujem velmi pekne🙂

mimi21mimi
17. máj 2012

Baby, kedysi tu niekto spominal, ze dal dokopy recepty... najde sa tu este ta osobka, prosim?

didulka85
17. máj 2012

Pridam sekanu co som robila ja... 🙂
Psenova sekana s cervenou sosovicou - recept uplne podla Bukovskeho. 2 salky uvareneho psena, 2 salky uvarenej cervenej sosovice, 1 mensia cibulka nadrobno, 1 PL inaktivneho suseneho drozdia, 1PL rastlinneho oleja, 1 strucik cesnaku pretlaceny, 1 vajce, 1/2 čLmajoranky, mleteho koriandra, nasekaneho ligurceka. Vsetko vymiesame, dame do zapekacej misy a zapekame 25 minut pri 200C.

dendusa
17. máj 2012

@luciauk kde by som mohla zohnat tu knihu? Nova kniha od bukowskeho - navod na prezitie pre bejby ma skutocne neoslovila...ale to som si pozrela len zopar kapitol. Zacinala si ovocim? Vsetci tvrdia ze zeleninou...ale vto teraz nie je velmi podstatne. Najviac ma hneva to maso.
@kacenkaharris mame zahradku a uz spasavame co to da. Ale ako som precitala poslednych par stran dislusie mame este velke nedostatky. Stale sa mi nepodarilo zaviest semena do jedalnicka kazdodenneho a ani ziglavu som este neskusala ") tusim je cas na velke zmeny 🙂 dokonca ani neviem ako spravit smootgies... :/

dendusa
17. máj 2012

@ckocka kde kde? Tie chcem 🙂 ja som presla par stran a mala som dost...

didulka85
17. máj 2012

@dendusa ak chce dieta stravovat vege, tak si nieco o tom nastuduj od Bukovskeho. Urcite sa to da.
Tiez som dceru stravovala na zaciatku starym znamym 6x maso(kralicie, rodicia ich chovaju alebo bio kura), 1x zltok(bio vajce). Kupila som najvacsieho pomocnika v domacnosti: Parostroj a mixer v 1. Kazdy den som pripravovala cerstvy prikrm. Potom som nad tym tak uvazovala a maso som zacala davat len raz do tyzdna. Ved 6x do tyzdna nema maso ani vacsina nevegetarianov.
Zltko som vzdy davala do prikrmu spenat/mangold-zemiak/topinambur-cesnak.

blovitc120
17. máj 2012

Ahojte,

ja sa chcem len opýtať, mám 6-týždňového plne dojčeného syna a MM ho mal strážiť, kým som ja niečo bola vybaviť. Napapal sa, tak hladný byť nemal, ale samozrejme začal nariekať, tak MM nevedel, čo s ním, tak mu vnútil cumeľ (ktorý normálne nechce), ale zmočil mu ho do agávového sirupu. Opakoval to až kým som prišla domov, malý zalepený až po uši. Skoro som dostala infarkt, ale čo už, malý bol kľudný a cucal to. Otázka: keďže hlavne v tejto téme ľudia poznajú agáve, nemohlo mu to nejako uškodiť? MM argumentoval, že vie, že med sa do roka nesmie, ale toto je tiež sladké a bio, tak si myslel, že to môže 😅. Nepočula som o agáve, že by to bol alergén, MM ešte vraj uvažoval, že mu dá javorového sirupu, ale ten nebol bio, tak zvolil radšej agáve v bio kvalite 😎 . No zabiť ho je málo a ešte mi hovorí, že pozri aký je spokojný...

dendusa
17. máj 2012

@didulka85 neporadis co a kde to zozeniem od bukovskeho? pozerala som martinus, ale tam Vegetarianske dieta nemaju. Navod na prezitie pre bejby je ok? Pripadne budem rada ak mi nieco poradis.

dendusa
17. máj 2012

@didulka85 uz mam 🙂 vcera mi blblo uloz.to, teraz si to stahujem. este by si mi vedela odporucit nieco?

didulka85
17. máj 2012

@dendusa

Vegetariánske dieťa (1992)
predaných 20 tisíc kusov
kniha je vypredaná a dotlač sa momentálne nepripravuje

Skus stiahnut odniekial..

@blovitc120 sikovny... 😀 Ked som mala 2 tyzdne, strazil ma moj dedo a dal mi polievku z bazanta.

blovitc120
17. máj 2012

@didulka85 😀 😀 aký fajnšmeker, že z bažanta 😀. Tak to agáve je ešte fajn popri tebe 😀

didulka85
17. máj 2012

@dendusa mam dobru knihu Varime pro deti podle makrobiotickych zasad a nejen pro ne od Dagmar Luznej. Je tam kopec receptov, vzorove jedalnicky podla veku. Tam najdes tiez nejake inspiracie.
Mne ta knizka dost pomohla. 😉
Chystanie prikrmov bolo moje hobby. Vtedy este dcera nefrflala do toho, co chce jest.