Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
6. dec 2013

Ak ste neboli na prednáške osobne, tak tu je možnosť pozrieť si video záznam:
MUDr. Hana Kahleová, PhD (IKEM, Praha)
Vegetariánska strava v liečbe cukrovky
Banská Bystrica, 26.10.2013

https://vimeo.com/78432452
divoska
13. dec 2013

hojte po milion rokoch 🙂 dotaz, na vianocny majonezak tofunezu alebo sojovu majonezu? alebo mix obidvoch? najnovsie u nas prudko aktualne, krpec zacina byt vyhadzany po comkolvek mliecnom. novinka pre nas... @zojec kukam ze ci vam to rovno na tej trave narastlo v prvej sekunde 😀 trubka 😀

zojec
13. dec 2013

@divoska ja som robila uz par krat psenovy dressing na salat 🙂 alebo miesto psena mixovala tofu.. http://www.biorecepty.sk/core/recepty/php/user_...
ale zistila som, ze viac mi chuti klasika sladkokysly nalev s olejom a horcicou 😉

jaron
13. dec 2013

@divoska Ahoj, táto majonéza je naozaj super, je ako kupovaná sójová (čiže úplne jemná, nie ako z tofu), len ešte asi lepšia a lacnejšia. Keď je v dobre pripravenom zemiakovom šaláte, tak asi ani nie je spoznať, že to nie je bežná majonéza:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

luciauk
17. dec 2013

Nieco na zasmiatie : Dnes bol syn na párty. Ponúkali mu rybie prsty. Pozerá na mňa a vraví 'to ako je možné mami? ryby majú prsty? ' potom mu núkali párky a on pekne odmietol so slovami 'dakujem, neprosim si, my nejeme medvede ' 😀

leishmania
17. dec 2013

@luciauk na tie medvede ako prisiel? :D

luciauk
17. dec 2013

@leishmania podla mna tak, že on nevie rozoznať, ktoré zvieratá je 'normálne ' jesť a ktoré nie. Minule sa neskutočne čudoval, keď som mu povedala v obchode, že to mäso, čo tam bolo, je z prasiatka. Takže keď môže byť z prasiatka, tak prečo nie z medveďa...

jaron
17. dec 2013

@luciauk ja som myslel, že si myslel, že tie párky sú zase prsty z medveďa 🙂

luciauk
24. dec 2013

Krásne sviatky želám, prežite ich v láske a rodinnej pohode!

andrea76
24. dec 2013

Šťastné a Veselé Vianoce!
Ak láska topí ľad čo pani Zima vyčarila.
Ak dá človek viac čo v sebe skrýva.
Ak vládne všade ticho a počuť len praskať mráz.
Padajúce vločky a v detských očiach je vidieť jas.
Tak prišla doba, keď každý pre každého má pár prívetivých viet, pre ten zázrak Vianoce a nad čaro Vianoc nič krajšieho niet!
Andrea

leishmania
24. dec 2013

krasne sviatky vsetkym prajem 🙂

@luciauk no asi mas pravdu ze to tym detom nejaknedochadza ak to doma neni, my zas takmerdoma nemavame mlieko. a minule somkupoala kvoli peceniu teraz na vianoe a tam bola krava nakreslena a krpe sa pyta ze pre koho to je ze ci pre kravy 😀

jaron
24. dec 2013

Tiež želám všetkým krásne prežitie sviatkov a v roku 2014 veľa zdravých a chutných jedál 🙂, zdravé telo i myseľ a hlavne zdravie vo vzťahoch.

(a pridávam niečo na Vianočnú tému o "Ježiškovi" trochu inak:
http://style.hnonline.sk/vikend-140/provokater-... )

daducha
5. jan 2014

Ahojte, neviete mi poradit kto tu ma fotoblog s veganskym varenim a receptami.Nemôzem to najst a velmi ich chcem par skusit.Dakujem

zvedavamt
16. jan 2014

kto hlada,ten najde
http://www.ulozto.cz/xaMVMoW/vegetarianske-diet...
idem studovat, bo uz nam prikrmovat kazal dochtor

ckatka
3. feb 2014

ahojte, tak ja nemozem povedat ze som vegetarianka, lebo obcas sa mi nejaka sunka alebo kus kurcata pritrafi, ale snazim sa stravovat zdravsie, lahsie, a hlavne co najmenej "slachtene a modifikovane". Poznam par vegetarianov, ktori sa tvaria ze vyprazany syr a hranolky a vyprazane sojove platky so zemiakovym majonezovym salatom su naj jedlo na svete,...ale k takym sa radsej nejdem vyjadrovat. 🙂
Vegetarian alebo masozravec - fandim vsetkym, ktori sa nad tym co daju do ust najskor trosku zamyslia...ze co to vlastne jeme 🙂

jedna_mamina
4. feb 2014

mili ostatni rodickovia, uz som tu v teme pred casom oxidovala a vyzera to, ze sa nam stahovanie na Slovensko blizi, takze idem zacat riesit zapis do skolky.
chcela som sa opytat, ci smiem vyhlasit hitparadu, a popytat sa kazdeho z vas, ktora vegetarian-friendly skolka je podla vas na Slovensku najlepsia. moze byt aj z pocutia, ak doverujete zdroju.
my sa snad z lasky k nasmu dietatu k nej aj pripadne prestahujeme 🙂

jaron
4. feb 2014

@jedna_mamina Ahoj, a nevadí, že tá škôlka môže byť na opačnej strane republiky ako budeš bývať ty? Aj keď píšeš, že by si sa aj presťahovala, len neviem, či sa to vždy dá 🙂.

Moja známa má MŠ v Košiciach, kde je zatiaľ prístupná aj pre veg. stravu (ak jej to úrady raz nezatrhnú...)

jedna_mamina
4. feb 2014

zvazim kazdu stranu republiky. kde je to v kosicoch?

jaron
4. feb 2014

@jedna_mamina musím si spomenúť na ten názov, bol som tam, je to moja dobrá známa, ale zabudol som ten názov 🙂, asi nejaké zvieratko, počkaj, skúsim to nájsť, ale asi ti to pošlem do IP, lebo neviem, aby to nebolo že tu dávam reklamu, výhodou je, že ti môžem dať jej telefón a bez obáv jej môžeš zavolať a spýtať sa podrobnosti s tým, že povieš, že ja som ti dal číslo

siska53
5. feb 2014

Ahoj,chcem,sa,opytat,aky cukor pouzivate namiesto praskoveho cukru?
snazim sa,co najviac pouzivat trstinovy,prip.z kokosovych kvetov,ale praskovy cim,nahradit? Dakujem.

zojec
5. feb 2014

@siska53 ja nepouzivam vobec praskovy.. naco by to malo byt? do kolacov v pohode trstinovy, alebo sirupy, slady, med.... ale ked sa inak neda, tak si skus krystalovy trstinovy pomliet na kavovom mlynceku 😉

jaron
6. feb 2014

@siska53 tiež si ho pomelieme na kávovom mlynčeku, ale to potrebujeme možno tak raz za pol roka (nejaký koláč možno posypať...)

siska53
6. feb 2014

@zojec
@jaron dakujem,aj ja uz zvacsa tam dam ten krystalovy trstinovy,aj ked ma ist praskovy,len ma to zaujimalo.. No,kavovy mlyncek nemam.len mixer.tak poptosim nasich,ci mi namelu,ak otcovi nebude vadit...on je na urcite veci haklivy.
mba to zaujimalo..lebo glukopur ci daka fruktoza je sice ako praskova,len ta sa asi nesmie pouzivat ako nahrada cukru a stevia je zas dost draha...

jaron
6. feb 2014

@siska53 ono celkovo sú všetky aj tie "zdravšie" náhrady ako trstinový cukor, hnedý cukor a pod. len relatívne zdravšie náhrady. Stále je to koncentrovaná, izolovaná potravina bez vlákniny tiež s rizikom zubného kazu. Aj rôzne ryžové sirupy, dokonca i med. Samozrejme ale sú v nich, na rozdiel od cukru, aj iné zdraviu prospešne látky, minerály a vitamíny. Chcem tým len povedať, že netreba sa toho báť, dôležitá je skôr striedmosť v týchto veciach. Dokonca keby človek použil aj trochu bieleho cukru do koláča.

(Pre vysvetlenie to chápem asi takto: je rozdiel, ak si dáme na raňajky ovsenú kašu s orechmi, banánom, rastlinným mliekom a lyžicou hoci aj bieleho cukru a je rozdiel dať si na raňajky jeden croisant so sladeným kakaom, o dve hodiny zase jednu tatranku, potom zase Coca-Colu....)

Pre zaujímavosť prikladám porovnanie niektorých zložiek u sladidiel:

Zase som sa zakecal 🙂

pallacinka
6. feb 2014

@siska53 Ak vyslovene potrebujem praskovy cukor, napr. na posypku, tak pouzivam agave v prasku, aspon tu u nas dostat v DMke. Inac v receptoch nahradzam inymi sladidlami a zatial bez problemu 🙂

jaron
6. feb 2014

@siska53 mi používame stéviový prášok hlavne do nápojov, do varenia sa mi to zatiaľ veľmi nezdá, ako píšeš asi aj drahé a možno trochu aj nepraktické a predsa len to má aj svoju špecifickú chuť. Ale práve tá sa mi v nápojoch páči.
Máme 50 g zhruba za 6 €, ale vydrží nám to aj 3 mesiace. Má to výhodu napr. hlavne večer, chceme si dať nejaký čaj alebo caro kávu, ale nechcem už nejakú energiu (ako z cukru), ani zbytočne vplývať sladkým na zuby, tak tá stévia je ideálna.

organicshop
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzitko74
20. feb 2014

@jaron Prečo si stéviu nepestujete doma? Asi by to bolo lacnejšie, nie?

jaron
20. feb 2014

@zuzitko74 asi som lenivý 🙂
ale možno to raz skúsime, i keď taká stévia má trochu iné vlastnosti ako ten prášok (myslím spôsob použitia)

luciauk
20. feb 2014

ahojte, ja som včera dostala na narodeniny bread maker, tak sa u nás vypeká, ešte ma k nemu muž poriadne nepustil, vkuse pečie a rozdáva. také mňamkové zdravé chlebíky, sa teším, keď sa k tomu dostanem aj ja 🙂