Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zelenasova
7. apr 2008

podla mna ma kazdy rodic viest svoje dieta k tomu, aby sa vedelo zodpovedne neskor rozhodnut. ja nemam problem s tym, ak mi deti neskor budu chciet jest maso, tak nech jedia, ale ja im ho varit nebudem, pretoze som vnutorne presvedcena, ze strava aku im ponukam je plnohodnotna. ked niekto iny vidi plnohodnost stravy vo vysmazanom a napr. macdonaldovom jedle (cuduj sa svete, videla som v jednom sediet mamicku s kocikom, dieta este ani nesedelo a uz jedlo hranolky 😕 - je to jeho zodpovednost. suhlasim, ze vegetarianstvo nemusi automaticky znamenat zdravy zivotny styl, da sa nejest maso a ficat na sladkom a vyprazanom syre, ze hej, lenze, nepredpokladam, ze to je pripad tych, co hladaju taketo diskusie. zaroven z tych ludi, co poznam, ze su vegetariani, nikto svojim detom "nevtlka" do hlavy, ake je maso zle, ved dovodov na nejedenie masa moze byt ovela viac

lucia123
autor
13. apr 2008

Pridam recept na vyborne sojove mlieko, neviem, ci bude niekoho zaujimat, ale keby mne niekto dal takyto recept pred par mesiacmi....resp. uz ked som bola tehotna...., no objavili sme ho v knihe Vegetarianske dieta.:

Sojove bôby cca 100 gramov nechame odmocit na 10-12 hod. v kojeneckej vode, potom bôby preplachneme v sitku, zmixujeme s minimalne dvojnasobkom kojeneckej vody (na hustotu normalneho mlieka) a dame varit na 10 minut. Pocas varenia na slabom plameni odstranujeme nadbytocnu penu, a po uvareni precedime cez huste kovove sitko. Mlieko este raz precedime cez plienku a vzniklo nam sojove mlieko.

Sojove bôby dostat kupit aj v tescu medzi bio-potravinami.

Je to najlacnejsia verzia sojoveho mlieka, ktore obsahuje vela vitaminov a my ho pijeme uz od 7-mich mesiacoch-okrem toho ze kojime a chutiiiii 🙂 Tak isto ho pridavam do vsetkych prikrmov.
To huste, co nam ostane, mozeme pouzit na natierku a ked sa nam nechce robit natierka, tak nas pes to s chutou spapka. 😀 Takze nevyhadzovat!

mimoza
17. apr 2008

Ahojte velmi ma zaujim tato tema..chcem sa spytat ten link co tu dala kadea tak tam pisu ze nekonzumovat obilne vlocky surove lebo viazu vapnik to akoze musli a tak nemam jest len tak s jorurtom ale musim si vzdy z ovsenych vlociek uvarit kasu??a az pol hodiny 😝 no veru na to nemam cas 😒 tak ak by ste nieco o tom vedeli viac ..dakujem

emogeon
19. apr 2008

ahojte maminy vegetarianky 🙂
tak sa tiez hlasime do skupiny vegetarianov....

pre vacsinu ludi sme divni ale to je ich problem a naozaj na niektore prispevky zbytocne reagovat...
urcite kazda sme si prestudovali co to z literatury a vieme velmi dobre preco to maso ktore je "take zdrave"
nedavame ani detom tak si aj vy vsezravky nieco o tom precitajte a potom sudte 😉

ale predsa si neodpustim a reagujem, ze kosti budu silniet z vapnika ktory sa vyplavuje z tela prave tymi vyvarmi z hydin a podla mna su chudence prave aj tie deticky ktore uz v od 4 mesiaca papaju tie strasne zdrave kuracie,morcacie a kralicie maska hmm...
ale nech si kazda mama robi ako vie, ze co je pre jej dieta najlepsie...

katka27
19. apr 2008

Chcela som len napisat svoj nazor pre odporcov vegetarianstva, myslim, ze ide o zvyk, u nas je to stale este nieco nove, co s cim sa ludia nemozu ztotoznit, samozrejme, ved za komunizmu nam bolo vnucovane, ze maso minimalne trikrat denne, najlepsie zapit mliekom, ako prejav prosperity krajiny. Ta pyramida jedalnicka kde ma byt dole ovocie, potom obiloviny, zelenina, strukoviny a uplne hore maso, bola u nas za starych cias obratena naopak 😀
Dosledkom je ze Slovensko je na prvom mieste v pocte rakoviny hrubeho creva. Nehovoriac o tom ze v dnesnej dobe je maso plne antibiotik a rastovych hormonov.

V mojej praci mam vela Indov, su od narodenia vegetariani, tak boli vychovavani, vobec im to nepride zvlastne, nikdy sa nad tym nepozastavovali. Su to zdravi a mudri ludia, lekari.
Nevravim ze ma byt kazdy vegetarian, kazdy nech kazdy kona podla vlastneho usudku, ale neodsudzujme veci ine len preto ze su nam cudzie.

katka27
19. apr 2008

inak Shela, tvoja neterka ma smolu s tymi alergiami, a je velmi pravdepodobne zeby ich mala aj keby jej maminka jedla maso, je to totiz do velkej miery dedicne. Mna by len zaujimalo ako bolo dokazane, ze za to moze jej matka, ja som lekarka a o ziadnom takom dokaze som nikdy nepocula.

emogeon
19. apr 2008

katka27 si to vystihla velmi dobre 😉

lalitagopi
20. apr 2008

Perfiš téma!! 😎 😎
Ja som vegetariánka 10 rokov a tiež z toho nemám žiadny mentálny problém 🙂
Tiež poznám hodne vegetariánov, dvoj aj trojgeneračných (babka, dcera, vnučka), nikdy nejedli mäso a sú zdraví a šťastní. 🙂
Dokonca náš obvodný lekár je tiež sám veget., dokáže aj medicínsky vysvetliť a podložiť aké ohromné negatívne zdravotné následky má konzumácia mäsa. ale to sa tu už spomínalo.
Aj čo sa týka anemie a všetkých tých chorôb, ktoré zvalujú len na vegetariánov, majú mäsožravci oveľa častejšie. Je to velmi nezdravý životný štýl, jedenia mäsa vytvára v ludoch agressiu, dostáva ich to do hlbšej nevedomosti, povzbudzuje vášeň...žijú oveľa nervoznejšie, viac v strese, majú ovela väčšiu spotrebu výživných látok, sú viac chorí, nebalancovaní..atd...
Zdravá vegetariánska strava sa hovorí, že je v kvalite dobra, a človek získava úplne opačné vlastnosti...čistá mysel, triezve uvažovanie, vyrovnanosť, sebekontrola, sviežosť...atd
hmm...ale ťažko to vysvetliť niekomu, kto je zaslepený vášnivým a nevedomím spôsobom života.
😒

lubii
21. apr 2008

Ahojte vegetariánky 😉
Mimoza, to by aj mňa zaujímalo o tých ovsených vločkách. Ja ich mám totiž najradšej vyjedať rovno zo sáčika 😀

lalitagopi
21. apr 2008

21.4. Paul McCartney: Chcete-li zachránit planetu, staňte se vegetariánem
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008040011
...len pre inšpiráciu 🙂

kako
29. apr 2008

ahojte babky, viete mi poradit ako mam pripravit pohanku 11 mesacnemu dietatku?
dakujem

kadea
29. apr 2008

Myslim, ze uz som pisala vyssie:
Pohanka sa necha vriet 5 minut a dalsich 20 min sa necha pod pokrievkou. Potom ju mixujem s ovocim, alebo zeleninou.
11 mesacnemu drobcovi ju mozes pripravit ako prilohu namiesto ryze, zemiakov....
Na kase, ale kupujem pohanku - lamanku, na prilohu, alebo do polievky namiesto cestovin uz normalnu lupanu pohanku. 5 min. pred dovarenim hodim do polievky a pockam 20min a podavam.
Inak dostat kupit aj pohankove vlocky.

zelenasova
30. apr 2008

mne sa nedari uvarit tu pohanku dobre 😒 vzdy je taka ako lepkava. kadea, ked to chcem na kasu, kolko vody tam mam dat? d.

kadea
30. apr 2008

Aku kupujes pohanku?

kako
30. apr 2008

dakujem kadea, hned zajtra to vyskusam 🙂

a tie kaze z pohanky ako robis?

kadea
30. apr 2008

Kupim pohanku lamanku. Uvarim ju , ako som uz pisala a rozmixujem s ovocim, alebo zeleninou.
Ked varim lamanku tak ona je taka lepkava, len ju terba dobre rozmixovat a bude uplne hladka.
Klasicka pohanka sa neda rozmixovat na hladko a tak mojmu synovi nechuti. Je taka ako "drsnejsia".

kangaroo
8. máj 2008

ahoj všetci, tiež som vegetariánka, asi 16 rokov, pre mna to bolo vyslobodenie, ked sa pojem vegetariansvo usídlil aj u nás na sk, od malička ma nahánali s mäsom, a dokonca aj v papieroch, ktoré sa so mnou posielali na liečenie, bola poznámka "nechuť k mäsu" 😀 ked som im tam odmietla zjest držkovú polievku, tak mi za trest nasadili na 3 dni sucháre, ale tie plávajúce koberčeky ma zjesť nedonútili, ešte teraz mám v živej pamäti, ako ma z nich napínalo, moje deti tiez nejedia mäso, mlieko len v bryndzi,kyslej smotanke a vajká sem tam.... nejem mäso a cítim sa skvele, vobec si ho neodopieram, ja skrátka nedokázem zjesť niečo čo žilo, tá predstava je pre mna rovnako hrozná ako predstava, že sa mám niekomu zahryznúť do ruky 😅 , a som rada že môjim detom nezahumusujem organizmus rastovými hormonmi, atb,pesticídmi... deti sú v poho, len lekár sem tam gezuje, no ja sa už nedám 😠 , ak by niekto vedel o nejakom detskom lekárovi v okolí nr, ktorý s veget. simpatizuje, dajte mi prosím vedieť 😉

lucia123
autor
9. máj 2008

Kangaroo, neviem v NR, ale tu v Ba sme zbytocne hladali dr. ktora/y s vege sympatizuje, ale vobec si to nevsimaj, a nebav sa s nou o strave, pretoze dr nema co hovorit do stravy, kedze nema odborne vzdelanie v oblasti vyzivy. Prax su predsa nase zdrave a spokojne deticky. 🙂

Prosim pekne nasa dr. ma poziadala, aby som jej pozicala knizku od Bukovskeho (vegetarianske dieta), ze ju nevie nikde zohnat a ze si tak myslela, ze my by sme ju mohli mat, tak jej ju s radostou poziciam, som zvedava co na to povie, lebo doteraz nas vzdy presviedcala o mäsku 🙂 Tesim sa, ze ma zaujem spoznat trochu "iny svet" a pevne verim, ze si zacneme v tejto teme viac rozumiet, pretoze ju mame radi a jedine toto bola taka mala prekazka v komunikacii...

lubii
9. máj 2008

Mne moju Dr. odporučila moja kolegyňa a hneď jej aj povedala, že nejeme mäso, čo som ja vôbec netušila, ja som sa s ňou o tom totiž vôbec nemienila tiež rozprávať. 😉 Tak som bola prekvapená, keď nám raz povedala, že si dovolila nám predpísať odber krvi naviac na krvný obraz kôli našej strave 😅 . Potom sme prišli po výsledky a s úsmevom nám povedala, že je všetko v poriadku a že je s nami spokojná. Odvtedy sa o strave nebavíme 😉 . Aj teraz keď máme druhé bábo, tak sa nás len opýtala, či stále nejeme mäso a to bolo všetko.

kangaroo
14. máj 2008

lucia123: no my sme sa boli ohladom stravy radiť u Bukovského a ako prísediaca tam bola detská lekárka, ktorá prispieva aj do časopisu dieťa, a nebola proti, že sme vege, len jej meno už neviem ☹

emogeon
14. máj 2008

kangaroo asi si natrafila na lekarku co je mozno tiez vegeterianka iked vacsina lekarov je proti ale to je ich problem...

kangaroo
17. máj 2008

no hej ich problém, lenže ked tá zaujatosť vedie k tomu, ze všetky choroby sa pripisujú vegetarianstvu, teda chudokrvnosti, ktorá je samozrejme sposobená vegetarianstvom, pritom mnohé masojediace deti sú chudokrvnejšie .... nastastie sme neboli nejak vážne chorí a k lekárovi chodím viac menej len pre potvrdenie či sú deti z choroby vonku a môžu ísť medzi iné deti, no keby som ich vedela sama vyšetriť fonendoskopom, tak tam asi ani nepláchnem 😀 , iba čo tam len choroby nachytáme 😠

magda22
18. máj 2008

ahojte vegetarianky,
tak uz tu nechodia prispevky typu shela ako na zaciatku?
my sme taki neisto vahavi vegetariani, teda ja a moj syn a tatko je uplny presvedceny vegetarian, ale len od narodenia simonka, takze aj z tohto dovodu nie sme so synom uplny vegetariani, myslim, ze keby sme s otcom boli uz par rokov, ze by to bolo ine, ale ja som si stale nie ista, takze teraz prve prikrmy davam aj s masom (snazim sa take lepsie), a od roka by som ho pomalicky zas vysadila, neviem..neviem, co je lepsie..no urcite nie som ten typ, ktory dava vegetarianstvu za pricinu vsetky choroby a verim, ze sa vsetko da nahradit rastlinnou stravou, a deti mozu byt zdravsie ako tie masozrave... ale predsalen, stale davam simonovi masko, tak vas prosim o vase rady a skusenosti..dakujem

cize je to nejaka novopecena vegetarianka?

inak kde ste zohnali tu knihu od bukovskeho? my sme o nej ani nevedeli...
dikes

magda22
18. máj 2008

cize je TU nejaka nov...som myslela

magda22
20. máj 2008

to tu naozaj nikto nie je?

lubii
20. máj 2008

Ahoj Magdi, toho Bukovského nájdeš len v nejakom antikvariáte alebo v knižnici. Skús pochodiť po internete 😉
A pri tom množstve časopisov ktoré odporúčajú 6x týždenne mäso a na siedmy deň vaječný žĺtok sa ti ani nečudujem, že sa o svoje dieťa bojíš a dáš mu, čo kážu, keď ešte nie si presvedčená vegetariánka. Ale nemusíš sa báť, že by mu bez mäsa niečo chýbalo, veď keď ešte kojíš, tak vlastne dieťa má živočíšne bielkoviny v mliečku, a keď dávaš umelé, tak vlastne aj tam sú 😉 . Skús si len prečítať niektoré knižky, čo tu dievčatá už spomínali.

magda22
21. máj 2008

ahoj, som rada, ze mi niekto odpisal..
a mozem sa spytat, co take papava tvoje dietatko?
dakujem!

kangaroo
22. máj 2008

ahoj magdi, no ja by som ti tiež odpísala, no som vege už dlhšie.... 😉
chápem ťa, že to chceš brať zodpovedne s tou stravou a nechceš do toho ísť bezhlavo,a myslím si, že práve nejaký starý vegoš by ti dobre vedel poradiť ohladom stravovania malých detí, ten čo to už vyskúšal na vlastných detoch a prežili bez ujmy 😀 😝

lubii
22. máj 2008

No ja som začala malému dávať papať v 7. mesiaci najprv jabĺčko a potom banán. Z ovocia je to teraz asi tak všetko, ale už sa tešíme na melóny a marhule. Potom sme pridali zeleninku - hlavne mrkvu, tú dávam do všetkého, ale chcem ju trochu obmedziť, lebo malý chytá žltý nádych. 😀 Potom brokolicu, zemiak, hrášok, a teraz dávame aj ryžu. Tiež by som sa rada dozvedela aj vaše skúsenosti, lebo teraz je toľko informácíí, niekedy rozporuplných, že som si nie istá, čo také malé bábo môže 😅 .

magda22
23. máj 2008

teda lubii ja toho davam trosku viac, a to mam mladsieho 😕
a ktore meloniky budes davat? a preco nie aj marhulky, su aj zdravsie ako broskyne...

kangaroo dakujem za povzbudzujuce slova