Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
31. máj 2010

Ahojte,

tú reštauráciu Ajvega v Košiciach poznám aj ja, bol som tam asi 2 krát a naša známa tam kedysi robila.

Potom som bol ešte v Bratislave na Obchodnej č. 58, to je skôr ako jedáleň, nie klasická večerná reštaurácia. Na obchodnej je tuším ešte jedna nejaká veg. reštaurácia, ale tú nepoznám.

V Prahe je výborná Country Life v centre kúsok od Staromestského námestia (Melantrichova 15), tiež je to ale ako jedáleň, nie klasická večerná s obsluhou, ale majú tam mňam a väčšina alebo veľká časť je z Bio surovín.

Viem ešte o tej Alfa Bio v Banskej Bystrici, ale okolo som šiel iba keď nebola otvorená.

V Nitre som bol na pešej zóne, nie je to iba vegetariánska, ale majú viac ako iba vyprážaný syr, volá sa to Svetluška, Štefánikova 33.

A ešte viem o jednej 😉 , keď pôjdete niekedy okolo Zlatých Moraviec, tak je u nás doma, výber jedál síce nebude veľký, asi iba jedno jedlo, za to však zadarmo a s veľkou láskou. 🙂

adriana7
31. máj 2010

Ahojte,
jaron ty si ma normálne rozosmial. Ja na rozdiel od teba nemám nikdy nič navyše, lebo varím každý deň čerstvé jedlo a tak akurát,, ale sú to také rýchlovky, že ani u nás by ste dlho nečakali. Moja mama chytí vždy hrúzu, keď u nás otvorí chladničku, vraj len samá zelená farba ( to s tej zeleniny).
A s tými reštikami, asi si začnem písať zoznam do diára s adresami a potom len naťukám do navigácie a dobre sa najem skoro všade.
Matova, zfidorka, môj manžel tiež prešiel na vege neskôr ako ja, ale tým, že som ho kŕmila šťavami, ovocím a čerstvými šalátikmi, tak sa mu vraj znmenili chute a čuch a to mäso mu proste začalo smrdieť
A zfidorka, zdravím ťa, aj keď je to trochu odveci, čítam si Vás látkarky, už ám doma od mirus celkom slušnú výbavu a budem tiež látkovať (ostatní, prepáčte).
francuzka, včera som to celé zjedla len ja, ostatní fučali aj nechali, no ja teraz nedbám na figúru do plaviek, tak som sa s tou porciou popasovala...

zojec
31. máj 2010

jaron, ake pekne pozvanie od teba 😉 😉 😉 dakujeme, k tej alfa bio restike... a kde to bolo ked nebola otvorena? lebo oni pred tym sidlili na rudlovskej ceste vedla televizie, ale myslim ze sa potom mali niekde stahovat...do BB teraz chodim minimalne, tak som to nejak nesledovala... ale rada by som tam isla... varili tam fakt super 😉
my sme s mm boli v sobotu na oslave 30tky,a tiez mi v pohode urobili palacinky plnene udenym tofu so zeleninou a kapustovym salatom.. 🙂 tiez mi mm jednu zjedol 😀 bolo toho ako pre kona.. 😉 a dokonca to bolo v restauracii na dedine.. 😉 takze ked sa chce tak sa da...

zfidorka
31. máj 2010

@adriana7 trochu off topic (aj ked minule sa tu riesili eko jednorazovky) - mna tiez latkovanie este len caka, teoreticky mam toho veeeeeeela nastudovane, uvidime ako to bude v praxi 😉 tak sa potom tesim na stretnutie v latkovych plienkach 🙂
no aby som bola aj k teme, na nasej svadbe som mala vege menu a ked sme sli na svadbu rodine, co vedeli ze som vege, tak mi objednali vege menu, takze som nemusela vymienat s mm maso za prilohy a salat 😉 a tiez porcie boli take, ze dojedal mm 🙂

adriana7
31. máj 2010

zfidorka,
ja som asi už staršia generácia, a ešte blond, neviem(aj keď tuším), čo je off topic, vysvetli mi to, ja sa neurazím...
Ja som ťa pozdravila preto, že som sa začítala aj do začiatku tejto témy, ktorú založila Lucia, a myslím, že aj iné maminy to berú tak globálne, vegetariánstvo, ekológiu a celkovo zdravý životný štýl (aj to pranie, biopestovanie a tak)
ale inak, smejem sa už asi pol hodinu, Lucia, obdivujem ťa, že si túto tému založila, a ešte viac, že si to vydržala, tie názory zo začiatku, o tom ako niekto papá nasilu na doporučenie lekárov párky...
Inak, to je asi slovenská mentalita, diskutovať o všetkom, pomaly aj o jadrovom programe a nemať o tom nič naštudované... Ale idem čítať ďalej, dnes som mala totálnu depku, a toto mi perfektne zdvihlo náladu...

jaron
31. máj 2010

@adriana7 aj ja sa musím smiať, že keď tvoja mama otvorí chladničku, chytá hrôzu od samej zelenej 😀

@zojec malo by to byť v BB na ul. Kollárova 18., na stránke mávajú aj jedálniček http://www.alfabio.com/jedalny-listok

@zfidorka aj my sme mali na svadbe (vlastnej) veg. jedlo (ešte tuším kamarát sa k nám pridal) a tiež mám dojem, že keď nám na nejakej inej svadbe alebo nejakom sviatku urobia nejaké veg., tiež je toho väčšinou viac alebo je to pestrejšie ako tá klasika

@adriana7 keď už spomínaš tú "depku", posielam odkaz na zaujímavé video, (i keď to je trochu mimo témy veg., ale nie mimo témy zdravie, ktoré vnímam zoširoka i takto), možno trochu americky gýčové, ale myšlienka a princíp je dobrý http://www.videacesky.cz/kratke-filmy/usmevem-k...

zfidorka
31. máj 2010

@adriana7 off topic = mimo temu, prepac za anglicke vyrazy, som to na konikovi videla bezne pouzivat, keby tu niekto napisat nieco napr. po francuzsky, tiez by som bola mimo 😅

adriana7
31. máj 2010

Jaron,
tak som to práve teraz dopozerala, super, super, super !!!
Aj som sa nahlas rehotala, a to som ešte v práci, ale nedalo mi, ešte raz dik jaron za virtuálne antidepresívum!!!

adriana7
31. máj 2010

A jaron,
pozerala so ten jedálny lístok alfa-bio, výborné na inšpiráciu, niekedy mi dochádza.
A v našej chladničke nie je len zelená, aj pán Lunter by mal zo mňa radosť...

jaron
31. máj 2010

@zfidorka aj ten odkaz na to "antidepresívum" bol off topic 😀 , ale určite dobrý

@adriana7 nielen zelená 🙂 , ja viem, ale ten výrok tvojej mamy bol dobrý 🙂 , inak normálne som teraz dostal chuť utekať sa pozrieť do chladničky, aká tam prevladá farba 😀

už som späť: zelená, žltá, biela (tofu) a trochu hnedej (semená, orechy, sój. párky...)
....a manželka zase nechala svietiť v chladničke 😀

jaron
31. máj 2010

ozaj, ešte na internete som pozeral v Prahe veg. reštauráciu Maranatha, ale to sa mi zdá už pre náročnejších (hlavne finančne) , ale znie to tak lákavo: http://www.restauracemaranatha.cz/texty.php?id=10 mňam
aj výber surovín http://www.restauracemaranatha.cz/texty.php?id=11

zfidorka
31. máj 2010

@jaron no ten odkaz na film bol super, prave som dopozerala 😀
kvoli takymto odboceniam od temy sa nikto nebude hnevat 😉

adriana7
31. máj 2010

tá pražská reštaurácia maranatha má super ponuku a ceny sa mi nezdajú na Prahu nijak vysoké, myslím, že v mekáči v uličke vedľa z Václaváku oproti Yves Rocher majú za tie blivajzy minimálne také isté ceny...
a nie že sa budeš na manželku za to zabudnuté svetlo zdúvať, aj mne sa to stáva...

matova
31. máj 2010

jej ako sa to rozbehlo zas 🙂 Tiež si to pozriem všetko znovu a zapíšem tie názvy a adresy.
To video by sa mi veľmi zišlo dnes doobedu.
Aj u nás sa svieti 😀 + prevláda smutná biela- takmer nič tam nieje 😲, potrebujeme obnoviť paletu zas 🙂 .
Aj ja sa dnes odvážim opýtať mimo témy- perie niekto z vás prádlo s tými pracími guľami čo sa aj na koníkovi objavuje reklama na ne? Zaujíma ma či je to fakt dobré 😕

indy
31. máj 2010

ahojky
ja len na rychlo, ked sa bavite o vege restikach Tak vyborna je v Ziline vola sa planet life, rovnako ako aj ich obchod zo zdravou vyzivou A menu maju pestre az sme s manzelom oci otvarali a bol to nezvyk, ze sme nemuseli hladat malu kolonku bezmasite jedla, ale cely jedalny listok bol napisany "pre nas" 😀
hodim aj adresu, ked ju najdem

zojec
1. jún 2010

dobre ranko
@jaron uplne super filmik.. na toto uprsane rano ako stvorene 😉 dakujem aj za stranku alfa bio.. tiez som si to mohla najst sama.. 😉 ale niekedy zafunguje tehotensky dementizmus 😀
@adriana, zelena ja pozitivna farba.. cize to znamena ze v chladnicke mas same dobre veci... 🙂 u nas je tiez nejak bielo, odkedy chodi na nakupy moj mm.. 😉 ale v zahrade sa to uz zacina krasne zelenat.. dufam, ze z toho aj nieco bude v tomto otrasnom pocasi..
@matova , aj ja som uz pozerala tie gulicky na pranie.. ak v nich, resp. s nimi niekto perie dajte vediet.. 😉

adriana7
1. jún 2010

Ahoj, zojec,
a podľa toho jedálnička z alfa-bio by si nás nemohla zasvätiť do receptu "Detvianska Nátura"?

zofa
1. jún 2010

Ahojte,
pozeram, ze ste tu uz riadne zohrata skupina, tak dufam, ze sa mozem pridat 😅
Potrebovala by som poradit. Mam 15mes. dvojicky a uplne mi domietaju zjest maso a ryby. Nemohli by ste mi poradit nejake stranky kde by som nasla vegetarianske recepty pre deti, lebo mi uz dochadza fantazia co varit kazdy den 😖

zojec
1. jún 2010

@adriana7 no detvianska natura je bravcove maso na cibuli, paprike a paradajkach.. dajme tomu ze na leci, zabalene v zemiakovej placke posypane syrom a pokvapkane kecupom.. 🙂
pre nas by to teoreticky mohlo byt tofu, alebo sojove masko na zelenine v nejakej placke.. v cukinovej napriklad, alebo aj v palacinke, a mozno aj zemiakovej.. a posypane struhanym udenym tofu.. 🙂

adriana7
1. jún 2010

zojec,
to budem dnes variť na večeru, zrovna mi tu kolegyňa vonia pod nosom s plackami, tak som ich chcela urobiť, ale plnené detvianske budú lepšie, ďakujem

zojec
1. jún 2010

@adriana7 nemas za co.. ja to tiez lubim 🙂 tak dobru chut k veceri.. ja sa uz par dni chystam na plnenu papriku... a nejak sa mi do toho nechce.. leniva som velmi.. prijala by som teraz nejaku vege kucharku 😉

adriana7
1. jún 2010

Ahoj, zofa,
toto som ti okopčila os jarona pár strán dozadu:

ak by si ešte niekto chcel stiahnuť knihu Vegetariánske dieťa - od Dr. Bukovského plus iný dokument od WHO, môžete to urobiť na www.uschovna.cz
Heslo je:
Uschovna4bed8e9f5982750

adriana7
1. jún 2010

zojec,
a ty si júnovka, tak odo dnes už čakáš na termín pôrodu?
Aj ja by som prijala kuchárku, alebo skôr upratovačku, variť ma baví, ale s tými domácimi prácami je to už ťažšie...
Hlavne keď sa zohýbam, tak mimi mi dá jasne najavo, že sa mu to nepáči. Ale ja mám takú dilemu, neviem si tú upratovačku u nás predstaviť, že by mi spoďáry vkladala do pračky, mala všade prístup...
Moja sestra má, a švagor sa minule rozčuloval, že si skočil domov bez ohlásenia a upratovačka sedela s čerstvo uvarenou kávou pred telkou... Ale mne najviac vadí to narušené súkromie.
Máte s tým niekto skúsenosti?

zojec
1. jún 2010

@adriana7 no , ja mam najradsej, ked si vsetko urobim sama.. aj ja milujem varit, aj prat aj vsetko... ale posledne tyzdne uz mam toho akosi dost ☹ uz sa len tak pohadzujem z miesta na miesto... no ale co narobim s tym brusiskom.. 🙂 a ty mas kedy termin? nemas v pase uvedene... ja som na 10.6. objednana na sekciu, mam z toho stres a strach, lebo do poslednej chvile som cakala ze to bude normalny porod..
inak ja si tiez neviem predstavit, ze by sa mi po dome niekto motal.. ja som minule aj mamine podakovala, ked mi chcela upratovat, nejak som doteraz vladala.. aj ked vysaval od zaciatku manzel, kedze som na rizikovom ... u nas tie upratky este nie su take trendy ako na zapade no na druhej strane, v nasich domacnostiach ani nie je taky bordel ako vonku (cest vynimkam) , nejak to mame v sebe, ze by sme si mohli za sebou aj upratat a snazime sa to vstepovat aj nasim detom, aspon dufam, ze nie som naivka.. 😉 ... . ked som chodila do prace, vzdy som sa tesila na sobotu, ked som mohla poupratovat.. pre mna maximalny relax.. 🙂

adriana7
1. jún 2010

zojec,
ja tiež tak...Túto sobotu sme to mali zmáknuté rýchlo, lebo deti mali super motiváciu, o 13,00 bolo MDD na ihrisku, tak mi pomáhali ako draci...

francuzka, ty to ako zvládaš s upratovaním, podľa mňa si zatiaľ najviac z nás "na západe"? Marfi, a vy to máte ako na "balkáne"?

zojec, ja mám termín 2.9. ale obidve deti boli o 2 týždne skôr, tak to vidím na polovicu augusta

a aj ja som sa bála, keď som prišla o 3. bábo v 1. trimestri, tak mi robili zákrok v narkóze a tiež som pochytila logicky nezdôvodniteľný strach, ale mala som šťastie na personál, taký afarbsky hovoriaci anesteziológ, chlap jak hora so strašne chlpatými rukami ma hladkal po ruke až kým som nezaspala, bol milý... Asi je to tým, že človek stratí kontrolu nad vlastným telom a vtedy sa bojí...
Ale ak ti vôbec smiem radiť, nerieš to, niektoré maminy tu na koníku riešili ako doterz nestrávili to, že išli sekciou, o pretrhnutých väzbách s mimi, ale ak sa to inak nedá, nemaj stres. Ja som Laurinku rodila 3 dni, medzitým som im tam stihla aj oslepnúť, čo by som vtedy dala za sekciu. Ja som potom mala stres 2.x otehotnieť, stašne som chcela viac detí, ale ten strach z pôrodu bol silnejší...

zojec
1. jún 2010

@adriana7 dakujem.. 🙂 uz to tak neriesim.. proste tak bude, ako ma byt.. ked mi to ma pomoct a aj mojmu babu, tak to necham na lekarov.. oni chodili na medicinu a lepsie sa tomu rozumeju ako ja.. 😉 ja sa len podvedome bojim rezania.. je to predsa len zasah do mojho tela.. ale prezili ine, prezijem aj ja.. snazim sa mysliet pozitivne... len je to este cerstva infoska, tak sa ju snazim stravit 😉 a ano je lepsie ist na sekciu pripravena, ako tri dni rodit a potom ta aj tak nakoniec rozrezu...

zofa
1. jún 2010

Adriana7 dakujem velmi pekne. Idem to hned pozriet.
Davate niekto detickam Quorn? Lebo nasim babulkam to velmi chuti a aj nam.
A este nieco - urcite ste to tu uz pisali ale nemam cas precitat vsetky stranky. Preferujete davat detom sojove mlieko alebo kravske? Sorry, ze Vas otravujem.
Zojec neboj ja som mala cisarsky a nebolo to az take zle ako ma strasili 😉 Za jeden a pol dna som uz bola doma 😕 Trochu unavena a ubolena ale doma.

rancuzkaf
1. jún 2010

@adriana7, aj tu u nas su domacnosti bez upratovaciek, minimalne v slovenskych rodinach🙂....co mam susedky francuzky, aj tie poctivo vysavaju kazdy vikend, umyvaju okna, pracuju kolo domu, ci v zahradke. Ja osobne by som nechcela upratovacku, lebo by som s nou urcite nebola spokojna a nakoniec ma to aj bavi a tiez je to pre mna relax ako pre zojec....len pri tej nasej Kacene je to teraz s upratovanim horsie, sice pomaly sa ucime po sebe upratovat, ale dlho nam to nevydrzi☹
....a jedinu upratovacku, ktoru som akceptovala je nas irobot, ktory mi manzel kupil, ked som cakala malu (taky vysavacik, co si sam beha po izbe, zalezie do kazdeho kuta a objavil sa aj v jednom dieli ordinacie)....vyriesil to velmi sikovne, lebo vedel, ze vysavanie pocas mojho tehotenstva ho neminie ha, ha, ha!!!

rancuzkaf
1. jún 2010

ahoj @zofa, ten Quorn je co? ...ja poznam Quorn zo svajciarska a je to nieco akoby na nahradu masa, ma to velmi podobnu konzistenciu a jemnu chut, nevedela som, ze sa to da kupit aj na Slovensku!

u mojich deti som preferovala sojove mlieko, z mliecnych vyrobkov mali jogurt, syr a to sa mi zdalo uz vela, aby pili este aj mlieko... bezne ho aj pouzivam do varenia namiesto kravskeho....samozrejme na prvom mieste bolo materske🙂

jaron
1. jún 2010

@zofa my používame iba sójové mlieko (nepijeme, iba na prípravu jedál), ale tiež mliečne výrobky (hlavne biele jogurty, trochu syry, občas tvaroh)