Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
14. aug 2010

surové obilniny sú ťažšie stráviteľné (aj pre dospelého), preto je vhodné ich tepelne upravovať, ale kuskus je už výrobok, pri jeho pôvodnej výrobe prechádza aj čiastočnou tepelnou úpravou (sparením), pre istotu však stačí ho trochu povariť, ak chceme mať pri deťoch istotu, nemusíme ho vynechať

oscarka3
14. aug 2010

ja som našla vďaka lucii tento recept na zdravé cukrovinky: http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2005050901

oscarka3
14. aug 2010

staršia dcéra mala prvú tortu z mletých fíg a orechov ozdobenú roznym čerstvým ovocím

neverendinglove
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
havino
14. aug 2010

@jaron , ďakujeme za vysvetlenie 🙂

jaron
14. aug 2010

@oscarka3 dobre video, som sa zasmial 😀

adriana7
14. aug 2010

@marfuskaanjelik ,strašne moc to ďakujem za tip, funguje, skúšala som aj tie vyložené nohy, ale na boku sa to nedá a horeznačky sa to bábätku nepáči, ale tie podkolienky zabrali hneď, super!!! 😵

@ssalonis , ja som zasa ako najnovšiu informáciu počula o konzumácii celozrnných obilnín vo forme nápoja, do vody celozrnnú múku, med, zamiešať, vypiť, spomínalo sa to aj v tom filme foodmatters, jaron, čo ty na to?
inak, ja som to aj vyskúšala s biomilou, nebolo to zlé... 😉

@mukky , tie články, no neviem, neviem, ani nie tak k obsahu ale aj k forme mám výhrady, nemám rada ak novinári takto píšu, info a žiadne zdôvodnenie, prečo?
a ak sú huby strávitelnejšie s mäsom, vajciami, to už je len perla ducha... 😀 , takže samotné nie, v guláši v poho?ja viem, že ty si ten článok nepísala, ale pripadá mi to ako články z časopisu Zdravie, tiež sa nestačím diviť, ako ľuďom vymývajú hlavy...
ja solím zásadne až na stole, soľ vyplavuje napr. zo zeleniny minerálie (draslík, horčík...), nie je jedno, či solíš pred alebo po...
@perla200 , bonbóny som ešte nestihla 😒 , včera som puchla, dnes "hniezdim" - čo je vraj pred pôrodom normálne, som mm donútila trošku zrepasovať kúpelku, aby sme mohli s bábätkom fungovať...

adriana7
14. aug 2010

@oscarka3 ,
aj ja so kukla video, aj tie ďalšie, ani som nevedela, aká sme my high society 😀

marfuskaanjelik
15. aug 2010

@adriana7 joj to som rada, že som ti pomohla 🙂

penny13
15. aug 2010

@oscarka3 - Aha. A to nič iní nepapajú? Ani syry, jogurty?
@marfuskaanjelik - som rada, že mu je už lešie. Čo mu vlastne bolo, ak smiem vedieť? 😔

marfuskaanjelik
15. aug 2010

@penny13 chytil niekde salomonelu, chúďatko moje malé

oscarka3
15. aug 2010

@jaron ,to video mi poslala na fb moja staršia dcéra.mimochodom, dnes sme išli cez ZM, tak som ťa spomínala 🙂 .máte tam super tie mačacie hlavy-obdivovali sme s mm.

oscarka3
15. aug 2010

@adriana7 ,high society 😀 , ale tiež si tak niekedy pripadám 😀

@penny13 , teraz ešte aj syry občas aj jogurty ,pomaly by sme to ale mali vylúčiť 😉 , uvidíme ako sa podarí

zojec
15. aug 2010

@adriana7 och ja zas nestiham.. od piatku som sa nejak nezastavila... vysavac mam od soboty vytiahnuty v jednej izbe.. som zvedava kedy sa presuniem do druhej.. taka tu bola burka, ze vsetky moje krasne muskaty su odkvetene 😠 k tym noham.. ja mam problemy doteraz, akurat v stredu idem na nefrologiu... mne puchli od 6mesiaca... a katastrofalne.. no nic mi nezistili, bola som aj v nemocnici dva tyzdne pred porodom.. ako tak zaberalo nohy hore, ale spat sa tak nedalo, ale aj podkolienky.. no bola to len slaba naplast.. ja len verim, ze to nebude nic z oblickami, a bude to len preto , ze som tak velmi pribrala..

jaron
15. aug 2010

@oscarka3 vy ste išli cez ZM? škoda že ste sa nezastavili, to by bolo super, i keď neviem, či by sme boli doma ale možno na budúce

a čo sú to tie mačacie hlavy?

havino
15. aug 2010

@oscarka3 , k tomu videu netreba ani angličtinu, stačia obrázky 😀 dosť dobrééé 😎

havino
15. aug 2010

Prosím vás, ako používate morské riasy? Existujú aj v inej forme ako také tenučké plátky? Netušila som, že to tak cítiť rybacinou 😝

didi35
15. aug 2010

@adriana7 vies mi prosim poradit? Cim nahradzas smotanu a vajce, ked robis napr. zapekanu brokolicu alebo francuzske zemiaky? Chcem obmedzit mliecne vyrobky. Dakujem

oscarka3
16. aug 2010

@jaron , vraj tie dlažobné kocky sa tak volajú,ale neviem prečo 🙂

oscarka3
16. aug 2010

@havino ,ja som tiež obrázky pozerala, keď nemám doma dcéru tlmočníka.ja po anglicky len pár slov , ja skôr NJ.
ja som dakedy dávno kupovala riasy v bille a jedli to deti len tak, odtrhli si kolko chceli a zjedli.a občas som ich natrhala na malé kúsky a dala do polievky.dostať ich aj ako prášok,vločky.

havino
16. aug 2010

@oscarka3 , ďakujem za odpoveď. A nie je to v tej polievke potom cítiť rybacinou? Takže sa to dá použiť hocikde ako solidlo?

oscarka3
16. aug 2010

@havino ,ja som tam veľa nedávala.nebolo cítiť rybacinou a deti ich mali radi len tak nasucho
toto som teraz našla: http://www.biosen.sk/biopotraviny-65/morske-ria...

havino
16. aug 2010

@oscarka3 ajajaj, toho je 😝 Ja mám tie riasy Nori. No, skúsim to dať malému len tak, som zvedavá, čo povedia jeho chuťové poháriky 😅 Mne to dosť páchne rybacinou, takže odolám 🙂

havino
17. aug 2010

...čítam si diskusiu opäť od začiatku a vypichujem zaujímavosti....

@jaron , tie Tvoje perly, čo tu hádžeš... 😀 Kde Ty na to chodíš? 🙂 Pobavil ma aj Tvoj príklad o obmedzovaní - neobmedzovaní sa pri chodení po schodoch peši, výťahom alebo.... cez okno 😀

@neverendinglove , pýtala si sa, čo je na mäse také zlé... @oscarka3 tu hodila link na video, čo by Ti tiež mohlo byť odpoveďou, prečo mäso nie je tá najlepšia voľba pre človeka. Ja som v tejto diskusii našla tiež niečo pre Teba... vypichnem len časť príspevku:

"....Ku konzumacii masa. 6 krat tyzdenne je HROZNE VELA a ZBYTOCNE VELA. Maso samo o sebe je zle stravitelne, a v traviacom trakte sa zdrzuje prilis dlho. Pocas procesu travenia sa zachytava na klkoch a moze sposobyt zapaly /rakovina hrubeho creva/ ale to uz idem velmi do dosledkov. Maso taktiez v traviacej sustave podlieha hnilobnym procesom, aj ked je tepelne spracovane. Nepbsahuje ziadnu vlakninu, a po tepelnej uprave ma z vyzivoveho hladiska len maloco ponuknut.
Nehovorim, ze maso nie. Kto chce nech ho dava detickam a je ho sam. No myslim si, ze striedmost je zlata stredna cesta.
Vyuzitelnost Fe z rastlin /ktore ho maju omnoho viac/ je mensia. Je pravda ze hemove zelezo sa vstrebava lepsie, ale ked uz poviem A treba povedat aj B. Fe z rastlin sa velmi lahko spristupni vitaminom C. A teda staci par kvapiek citronu do polievocky a je vybavene.
Strukoviny - dalsi blud. Ja teda nechapem kde ti lekari na toto chodia ? ???
Strukoviny a najma soja, maju dostatok bielkovin. Hlavne teda soja, ktora je stravitelna na takmer 100%. Obsahuje vsetky bielkoviny, ktore su plnohodnotnou nahradou bielkovin z masa. Soju mozes dietatku podavat aj vo forme tofu. Okrem ineho soja obsahuje aj dobry cholesterol / nie ako maso, ktore obsahuje ten zly co nam nici cievy/ a ine latky napr. inhibitory rakovinotvornych latok a pod......"

Takže, je to na Tebe, ak máš pocit, že sa mäsa nechceš vzdať, nerob to. Ja osobne som sa rozhodla neriskovať, že môj syn v staršom veku bude zápasiť s nejakými chorobami hrubého čreva, žalúdočnými, srdcovo-cievnymi problémami a podobne. Radšej sa tomu vyhnem, veď mám predsa aj inú možnosť 🙂

rancuzkaf
17. aug 2010

@havino si ma predbehla v odpovedi pre @neverendinglove 😉 ...v podstate som chcela napisat nieco podobne....v tejto diskusii je vela odpovedi na tuto otazku, len treba chciet si to vsetko precitat a hlavne vyskusat na sebe a potom porovnat ten rozdiel....ale ja nie som z tych co presviedcaju nejest maso a ani teba @neverendinglove nebudem, ako vravis kazdeho osobna vec.

havino ja pouzivam riasy, u nas mame vselijake druhy, take vlocky mozes dat aj do ryze namiesto soli, do polievky, do pomazanky....a neviem ci ste vedeli, ze kombu sa pridava do strukovin pri vareni, aby nenafukovali (kusok odlomit do vody)
casto pouzivam agar namiesto zelatiny na ovocie....

rancuzkaf
17. aug 2010

zacinam spisovat slubene recepty, tu je prva varka:

CUKETOVY SALAT S FENIKLOM

2 cukety
2 fenikle
4 datle
2 PL citr.stavy
1 kl soj. omacky
4 PL oleja
2 zvazky perzlenovej vnate
sol, mlete c. korenie

fenikel nakrajat na jemne pruzky, cukety nastruhat, datle tiez na pruzky
urobit marinadu, pridat vnat, zamiesat do salatu a dat do chladu na 15 min
ak mate fenikel aj zo zelenymi vnatkami, mozu sa tie nakrajat do salatu

PATIZONOVY KOKTAIL S KOPROM (4 porcie)

400 g patizonov
1 citron
1 biely jogurt
cerstvy kopor
1 lyzicka octu
korenie, sol

patizony pokrajat na 1cm kocky a chvilu povarit v slanej vode s octom
odkvapkane kocky zaliat stavou z citrona, osolit a na 2 hod odlozit do
chladnicky
nasekat kopor, zamiesat s jogurtom, osolit, okorenit a vyliat do chladenych
patizonov
mozno pouzit aj ine druhy tekvice

ZAPECENE PATIZONY S RYZOU (4 porcie)

150g ryze
600g patizonov
5 olupanych paradajok
5 paprik
2 velke cibule
150g sampionov
2 str. cesnaku
olej
petrz. vnat
tymian
sol

ryzu preplachnut a zaliat vriacou vodou
na oleji spenit cibulu, pridat na kocky pokrajanu papriku a olupane
patizony a podusit do zmaknutia patizonov
pridat sampiony na platky a este kratko podusit
zamiesat do zeleniny zcedenu ryzu, sol, prelisovany cesnak, tymian, vnat
pekac vymastit, naplnit pripravenou zmesou a navrch poukladat kolieska
osupanych paradajok
zapekat v rure asi 30 min (ak sa pouzije nelupana ryza, moze to trvat
aj hodinu a bude treba trochu podlievat vodou)

oscarka3
17. aug 2010

@rancuzkaf , tie zapečené patizony,teda recept vyzerá dobre 🙂

oscarka3
17. aug 2010

adriana si ok?keď ťa tu nevidno.

adriana7
17. aug 2010

@oscarka3 ,
ahoj, jasné som ešte 2v1, ale už taký "vorvaň vyvržený na pláž". 😀 - nestíham...
cez víkend sme prerábali kúpelku, včera som ešte doupratovávala a bola som na poradni, dnes sme robili s deckami generálku obuvi, všetky čistili, látkové prali, no, zábava veliká...
teraz som dopiekla štrúdľu, na prime dopozerala Pohleicha (ano šéfe) a zapla som si pc, že idem pozrieť, čo máte nové...
@rancuzkaf , recepty poskúšam, všetko, čo píšeš mám aktuálne v chladničke...

@havino , aj mne riasy smrdia, jedny nori mám už rok kúpené a pozeráme sa do očí cez sáčok (asi to tak zostane), ale my ľúbime sushi, tak si nimi hladím svedomie, že riasy jeme...

@marfuskaanjelik, dnes som u dr. bukovského vyňúrala informáciu, že na salmonelózu najúčinnejšie zaberá koriander (vraj 2x účinnejší ako liek, ktorý predpisujú pri salm.), ale neviem, aj pre dospelého je to dosť exotické korenie, nieto ešte pre dieťa 😒 - so ti teda pporadila, čo?

@didi35 , no doteraz som všetko nahrádzala výrobkami zo sóje, tofu, sójové mlieko a smotana, ale oscarka mi poslala link na stránku, kde som sa dočítla,že najnovšie výskumy spochybňujú "dobrú sóju", tak som normálne na pochybách, čo ďalej...
ale v poslednej dobe sme sa s vajíčkami trochu rozjedli, naši totiž chovajú sliepky, kurence a zajace, všetko bio, dedko neočkuje, nekŕmia ich žiadnymi zmeskami, s babkou už vykosili pol trenčína, aby mala zverina stále čerstvé jedlo 😀 , no a tak mi mama balí aj tie vajcia a deti na mňa cez prázdniny hádžu psie oči, že mami, my by sme si dali volské oko (môžete ma zabiť, júj)...

@zojec , nech ti tá nefrológia dobre dopadne, 🙂