Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
17. aug 2010

ešte som na svoju obhajobu pred popravou chcela dodať, že mama mi pribalila aj bio králika, ale včera som ho piekla pre nášho novofunlanďáka, bože, ak sa to dozvie moja mama, budú popravy dve... 😵

oscarka3
18. aug 2010

@adriana7 , no, pečený králik pre psa 😀 😀 😀

adriana7
18. aug 2010

@oscarka3 ,
no vidíš, aké som ja nevďačné decko...
ale naši sú v tomto zásadoví, dajú aj sestre aj bratovi aj mne... a že si s tým máme robiť, čo chceme...
ja som ho najskôr chcela dať susede, oni sú mäskoví, ale vieš, asi by si pomyslela, že mal nejakú koleru, keď sa zbavujem takéhoto kvalitného mäska len tak...
no a potrebovala som už miesto v mrazáku na ovocie...

rancuzkaf
19. aug 2010

@oscarka3 mas pravdu, recept je vyborny, ryza naberie vsetky chute zeleniny

rancuzkaf
19. aug 2010

dalsie receptiky, ten posledny je moj vymysel...

SPANIELSKY CUKETOVY NAKYP (4 porcie)

500g cukiet
3 PL muky
3 PL oliv. oleja
200g cibule
500g paradajok
pol kl mletej papriky
2 PL struhanky

cukety nakrajat na kolieska a pomucit
cibulu na kolieska spolu s cuketami oprazit na panvici s olejom
do vymastenej ohnovzdornej misy dat vrstvu cukiet s cibulou
poukladat kolieska paradajok, poprasit paprikou a znova vrstvy zopakovat
kazdu vrstvu osolit podla chuti
vrch posypat struhankou a pokvapkat olejom
upiect v rure 200 st. asi 20 min

BAKLAZANOVA VECERA (4 porcie)

300g baklazanov
300g zemiakov
1 cibula
1 str. cesnaku
mlety dumbier
stiplava paprika
struhany kokos
olej
ocot
sol

zemiaky nakrajat na kocky a uvarit
na oleji oprazit cibulu, dumbier, papriku, pridat cesnak a kokos
vmiesat zamiaky, baklazan nakrajany na kocky a osolit
dusit vsetko 10 min
dochutit octom

PLNENE CUKETY

1 velka cuketa (tekvica)
1 jaternicova zmes alfabio
2 nastruhane mrkvy
pol nastruhaneho kalerabu
10 sampionov pokrajanych na male kusky
1 vajce
mozarella nastruhana
bylinkova sol

tekvicu rozrezat na polky, vybrat jadierka a posolit
naplnit jamky plnkou, ktora vznikne zmiesanim vsetkych surovin okrem syru
naplnene tekvice piect v rure kym nie su makke
poslednych 5 min pred dopecenim posypat syrom

oscarka3
19. aug 2010

mňam ,my sme tento rok robili baklažány často napr. taký nenáročný: baklažán nakrájať na plátky, osoliť, nechať postáť.
zatiaľ nakrájať zemiaky /nové len umyjem a nakrájam/,
dať na plech olej ,časť zemiakov, nakrájaných na krúžky, posypať bylinkami/ tymián ,bazalka atď.../,
na to dať baklažán potretý zmesou oleja, vegety ,byliniek a cesnaku,
na to nakrájať balkánsky syr, znova zemiaky a tak pokračovať kým sa všetko neminie ,zakryť alobalom a dať piecť
keď mám šampiňony tak pridávam aj tie

adriana7
19. aug 2010

@rancuzkaf ,
ten prvý recept zajtra vyskúšam, ten druhý - ja mám taký blok, kokos sa mi spája len so sladkou chuťou, preto mám aj problém s thajskými a inými exotickými receptami, kde ide kokos, hrozienka alebo škorica... 😒
a tretí je tiež super, zrovna včera som mm hovorila, že spravím do zásoby do mrazáku aj vege jaterničky, keď budem prvný mesiac nestíhať, toto len upečiem v rúre 🙂

a ešte mám otázku, vy v pohode používate klasický ocot? lebo ja vôbec, kyslím len citrónovou šťavou a z toho dôvodu aj nezaváram napr. uhorky...

@oscarka3 , prosím ťa, aký máš názor na množstvo konzumácie zemiakov, vidím, že ich aj ty často použávaš, my ich tiež strašne ľúbime, ale aj včera som čítala u dr.bukovského, že používať málo, skôr ako občasnú prílohu, ale my z nich často varíme hlavné jedlá (nuž slováčisko v nás sa nezaprie 😉 )

oscarka3
19. aug 2010

@adriana7 ,veru, my sme veľmi zemiakový.Vzemiakoch je po varení,pečení veľa škrobu ale to aj v ryži.čo som čítala ja ,tak je úplne nevhodná kombinácia s mäsom.Najlepšie by boli surové/obsahujú sodík,síru,fosfor chlor.../-čistiaci účinok na pleť ale varením sa menia na anorganické častice a potom zanášajú telo.Ja sa teraz snažím jesť skoro všetko surové ale zemiaky mi nechutia 😒 .
Zdá sa mi,že z toho všetkého ,čo som už čítala vychádzali zemiaky lepšie ako biela ryža a múka 😉

penny13
19. aug 2010

@oscarka3 - to vyzerá dobre.

adriana7
19. aug 2010

@oscarka3 ,
ja som tiež nedávno dočítala dr. nolfi, kde píše o tom, že aj v najchudobnejších rodinách na severe európy počas zimných mesiacov boli deti neobvykle zdravé, odolné a mali dosť vitamínov, ak jedli denne aspoň jeden surový zemiak, v našich podmienkach by som ale uprednostila domáce alebo bio 🙂

zojec
19. aug 2010

ahojte dievcata.. 🙂
@rancuzkaf jaaaaaaaaaj super uz su tu receptiky.. ja mam akurat cukiny v rure..aj som ich odfotila... vyzeraju nadherne.. 🙂 ... varim slavnostnu veceru, dnes mame s mm vyrocie.. jasne ze pre neho masko,diviaka, pre mna plnene cukiny.. 🙂
zemiaky su fajn.. ale ja ich chvalabohu tiez nejak velmi nemusim.. iba take nove mlade lubim s petrzlenom a oliv. olejom dusene.. mnamky.. my s mm do roka zjeme asi 10kg zemiakov.. teda v zime.. 🙂
@adriana7 ja pouzivam vacsinou vinny ocot, ale pravda je, ze zavaram v klasickom.. mne citronova stava nedostatocne okysluje.. 🙂
@oscarka3 ja takto robim vsetku zeleninu.. minule som tak vrstvila baklazan, cuketu, paradajku, na vrch papriku supkou hore, pokvapkat cesnakovym olejom, moze sa dat aj cesnak na kruzky pomedzi to, posypat bazalkou a sup na par minut do grilu... mnamka neskutocna.. 😉

zojec
19. aug 2010

a tu su tie cukiny.. som ich odfotila.. 🙂 este sa pecu, som zvedava ako budu chutit.. vnutro som si vymyslela.. 🙂 ale nic zle tam nie je.. cibula, cesnak, cukina, paprika, paradajka, sojova drt, ovsene vlocky (bolo tam dost stavy) sezamove semienka, solcanka , navrch som dala syr.. pre nas syrojednych.. 🙂
inak vcera som bola u toho nefrologa, oblicky su asi v poriadku, ale krvne testy mam dost zle... :( asi to bude nieco so stitnou zlazou.. no uvidim.. verim ze to je len prechodne... ale skoro som umrela ze mam cholesterol 7,4.. ja!!! co 10 rokov nejem maso a ani nic mastne... vajicka som nemala v ustach ani napamatam!!! vraj je to po tehu normalne, ale mne sa to normalne nezda.. :(

adriana7
19. aug 2010

@zojec ,
mne zasa moja kamarátka lekárnička povedala, že v tehu je príroda múdra, telo sa podriaďuje bábätku, a tak, ako sa 9 mesiacov meníš v prospech bábätka, tak sa zasa pomaly, 9 mesiacov vraciaš do "svojho pôvodného tela" 😉
ja som sa tiež teraz posledné týždne jedovala sama na seba, že sa už roky zdravo stravujem, donedávna som ešte aj cvičila, a aj tak mám pocit, že strácam kontrolu nad svojim telom, no ale príroda chráni nový život, nie mňa, starú korčulu, tak sa teším, že po pôrode sa to začne vracať späť... 😵

adriana7
19. aug 2010

@zojec ,
a obdivujem ťa, že pri bábätku stíhaš ešte aj na dvojako variť, aj mäsové, aj vege 😝

zojec
19. aug 2010

@adriana7 no ked mala spi aspon hodku, ako teraz napr. tak stihnem varit aj dvojake.. ja sa ani s tym masovym velmi neserinkam 😀 a nevarim to casto, lebo mm chodi na obedy, potom vecer mu dobre padne aj take zeleninove lahsie jedlo pre mna.. 🙂 a ked mu nestaci dotlaci sa slaninou 😠 tu musime mat v chladnicke stale.. inak som zvedava ci si spomenul na nase vyrocie...

adriana7
19. aug 2010

@zojec ,
záleží od toho, či sa v poslednom čase v noci vyspal 😀

oscarka3
19. aug 2010

@zojec , vraj aj pri strese sa cholesterol zvýši. najobľúbenejšie jedlo mojho muža je vypražaný syr+zemiaky a tatarka, ale naberá si ju polievkovou lyžicou aj ju z nej je, fajčí, pije litre kávy ani alko neodmietne a keď bola u nás v meste akcia,že brali z prsta krv a vyšetrili to hneď na ulici /vyšetrenie hlavne na cholesterol/ tak nechápali a pýtali sa ho či berie lieky na cholesterol, taký ho mal nízky. 😒 .ale toto leto doňho tlačím kopu zeleninových a ovocných šalátov, tak by som chcela vedieť aký by mal cholesterol teraz.

oscarka3
19. aug 2010

@adriana7 😀 😀 😀 ale aj tebe by sa to nevyspatie z toho dôvodu teraz zišlo 😉 .otestovala som 😉

zojec
19. aug 2010

@oscarka3 hm.. ja som pred tehu bola na predopreacnom vysetreni, cholestrol som mala 4ri... nikdy som s tym nemala problemy.. dokina mi teraz hovorila, ze to sa v tehotenstve vysplha aj na 11nast a potom postupne klesa.. tak verim, ze to tak aj u mna bude...
@adriana7 on spava v celku dobre.. nie s nami v spalni.. mala ho vytlacila z postele a este si nespomenul, uz je doma..ale mame majstrov, tak si hadam ani nespomenie.. ☹

oscarka3
19. aug 2010

@zojec ,tak si sa mala snažiť aby sa nevyspal 😀 a potom by si spomenul!!!!!!!!

zojec
19. aug 2010

@oscarka3 😀 😀 ja uz som aj zabudla ako sa to robi..

oscarka3
19. aug 2010

@zojec ,hádam len nie 😉
pozerala som teraz tvoj album 😵 , malá je zlatá. tak vám závidím takých drobčekov a ja už také staré kozy mám.

adriana7
19. aug 2010

babulenky, aj ja sa tak chystám po pôrode stravovať ako @zojec - tvoj manžel...
u nás v nmv otvorili pred nedávnom takú super samoobslužnú jedáleň na spôsob závodnej, denne síce len 3 jedlá, samé šnicle a tak, ale šalátový bufet majú fantastický, každý deň aj 9 druhov šalátov, všetko dochutené, rôzne dresingy, a aby som im nekrivdila, občas majú aj vege chod...
je tam taký zlatý kuchár vo veku môjho otca, povedala som mu, že som vege, tak mi do toho obalu vždy naskladá prílohu plus tie šalátiky - a platím len za 1 klasickú porciu...tak ak nebudem stíhať variť, budem chodiť tam 🙂

adriana7
19. aug 2010

@oscarka3 ,
no a my sme doma naopak nezabudli... 😀
mm zrovna minule spomenul, že jediné, čoho sa obával, keď som mu povedala, že čakáme bábo bolo, aby nedopadol tak, že si už splnil "občiansku povinnosť", a že je rád, že to tak nie je 😵
ale ináč som teda dobre mimo tému, prepáčte 😔

matova
19. aug 2010

zojec: tiež ťa obdivujem ako ty ešte vyváraš, ja sa tu chodím akurát tak virtuálne nabažiť a realita 😝 , ale som aspoň vďaka vám prestala pojedať kadejaké blboviny a radšej si dám jablko...

adriana: ja som úplne zemiaková, ani chlieb by mi tak nechýbal ako tie zemiaky, ale tiež mám z toho kadejaké pocity...

pestujete niekto aróniu? my máme teraz pár plodov na kríku druhý rok, veľmi mi to chutí, už aby sa rozrástla 🙂

matova
19. aug 2010

adriana: aj prvé dve deti si takto krásne donosila? to je super, môj bol v 38tt, síce to nieje tak dramatické ale malý snáď mohol dlhšie vydržať a nevypustiť tak skoro ten bazén 😀. Zato teraz mám pocit že ja nevydržím 😝

adriana7
19. aug 2010

@matova ,
práveže blška bola o 14, a mimo o 10 dní skôr, preto mám pocit, že už prenášam... 🙂
aróniu nemáme, ale je mi ľúto, že som tento rok nestihla bazová sirup ☹ , deťom strašne zachutil...

matova
19. aug 2010

adriana: 😀
bazový siup je fajn, rodičia ho robievali, ja som zvykla vyprážať bazové kvety v cestíčku , mm to má rád, ale odkedy je tu malý, všetko ide akosi mimo mňa 😅 😔

adriana7
19. aug 2010

@rancuzkaf ,
mám otázočku k tým patizónom s ryžou, teda ryžu si neuvaríš úplne domäkka vopred? a zalita vriacou vodou je len počas prípravy tej patizónovej časti?
ja zapekám v jenskej sklenej mise a bojím sa, že by pri podlievaní počas pečenia praskla...

matova
19. aug 2010

teraz na Z1- zaujímavý dokument o šetrení energie, využívaní obnoviteľných zdrojov energie..