Vitiligo na tváričke

lienkafoj
26. dec 2012

Dievcence, som nestastna... Moj 6 rocny syn ma aatopicky ekzem miernucku formu ale ked sa mu objavi fliacik tak zostane biely. Takto to ma po tvaricke ako biele mapy a ja neviem cim to natierat aby sme to zmiernili... Kozna povedala ze je to vitiligo a liecba je malo ucinna. Je aj nieco alternativne? Lebo uz je to dost viditelne ☹

fifibela
6. nov 2013

@aliza áno, jej sa robí ekzém aj na chrbátiku...avšak najhoršie sú záhyby na rúčkach, krk a bruško :(

demo
6. nov 2013

@aliza
@fifibela
tak tato diagnoza ma vobec nenapadla,hoci v rodine s tym ma niekto problem. A ten clovek pritom nie je atopik. Viem,ze si to cele roky lieci roznymi protiplesnovymi vodickami. O moje rady nestoji, takze ich napisem sem 🙂 .
Nie je nahoda, ze to mavaju atopici aj neatopici. Pricina je totiz do istej miery rovnaka. A to kandida premnozena v hrubom creve. Dolezite je upravit stravu, vyhodit sladkosti, obmedzit muku a sladke ovocie. Plus jest vela skorice, cerstveho zazvoru (caj) a pod.potravin. Obmedzit banany. Doplnit probiotika. Dobre je aj peroralne antimykotikum, liecbu to urcite urychli,ale potom vylieceny stav aj tak treba udrzovat vhodnou stravou.

demo
6. nov 2013

este doplnim nieco,na co by ste pri googleni nemuseli natrafit. Ide o to,ze ekzemy,kozne plesne a pod. veci maju suvis s travenim. Dokonale travenie nedovoli, aby v organizme nieco kvasilo a pod. Cize odporuca sa okrem toho vsetkeho, co clovek lahko najde na webe aj dbat na to,aby sa kazdy den objavila v strave potravina, ktora obsahuje latky podporujuce travenie.
Sem ich v skratke napisem a skusim pohladat aj zdroj,neskor by som to sem pripla:
bazalka
kari korenie
oregano
KURKUMA
CHILLI
cesnak
horcicne semienka
petrzlen. vnatka
cervena repa
spenat
tmavozelena zelenina listova
avokado
brokolica
karfiol
vajecne zltko (domaci chov)
pecienky hydinove (domaci chov)

aliza
6. nov 2013

@demo ja viem, ze nevhodna strava vie narobit velku neplechu, ale v pripade pityriasis ide vyslovene o premnozenie plesne na kozi posobenim vlhkeho a tepleho ovzdusia. Ono tie bakterie su bezne na kozi, ale mnozit sa zacnu prave v tom vlhku. Ako som pisala, mne sa to stalo na dovolenke v Chorvatsku. Kupila som si nejaky sprosty olej na opalovanie, dostala som z neho alergiu a ako bonus flaky na tele. Koza mi nedychala, ten olej mi musel upchat pory, plus velke vlko a teplo a to bol raj pre pliesen, ci co to je. Natierala som tyzden tym samponom a zmizlo to a uz sa to nevratilo. Premnozenu kandidu v tele ma dnes 99% populacie, ani o tom nevedia, len nechapu, odkial vsetky tie choroby a slabe imunity. takze viem, ze cukor, muka, mliecne vyrobky su katom naseho zdravia, ale v tomto pripade naozaj stacilo osetrit kozu zvonku.

demo
6. nov 2013

@aliza Ano, ale su ludia, ktori s tym "bojuju" cely zivot doslova. Ako ten moj pribuzny, pouzil uz vsetko mozne a stale sa to vracia. V takom pripade treba byt dosledny.

aliza
6. nov 2013

@demo aha, tak to ano, to urcite treba preliecit aj zvnutra. My sa dost zdravo stravujeme, takmer vsetko, co si vymenovala, jeme denne, kari, chilli, kurkuma....v kazdom jedle, mame viacmenej indicku kuchynu 😎, vela brokolice, karfiolu, listovej zeleniny, nejeme mliecne vyrobky, nevarime z muky, ani sladke jedla....takze mozno preto sa to nevratilo. Znamemu treba obmedzit hlavne slovensku klasiku a la salamy, sunky, klobasky,slaninka, parky...to tiez nici creva, uz je dokazane, ze tieto produkty prispievaju k rakovine hrubeho creva.

demo
6. nov 2013

@aliza je to stary vzdorovity pan. tu ziadne rady nepomozu. inak stravu mame podobnu ako vy 🙂 . Mam strasne rada indicku kuchynu a ta je na vsetky tieto veci bohata. A kurkumu davam uplne vsade. Napriklad aj do hrachovej kase alebo do talianskych paradajkovych omacok 🙂

zelva
6. nov 2013

Ahoj, já mám vitiligo cca od 10let. Byla jsem z toho vždy nešťastná, hlavně kolem puberty, kdy chtějí holky vypadat co nejlépe. Od těch 10 let se mi objevují stále nová a nová ložiska. Účinná léčba, pokud vím, neexistuje žádná. Já už tedy po ní příliš nepátrám, protože po pravdě, co se mi narodily děti, tak mi je to vitiligo úplně fuk. Říkám si, že je to úplná prkotina oproti jiným nemocem, protože vitiligo nebolí, pouze holt nevypadá dobře, takže lidi neustále zírají (nejhorší je prostě léto). Dříve mi vadilo, jak na mě furt všichni čumí, ale ani to už dneska neřeším. Spíše se tedy obávám jestli se to objeví u mých dětí. Já sice vím, že je to prkotina, ale přeci jen jsem matka a chtěla bych děti zdravé a bez chybičky, jako každá z nás. Jak už tu psala nějaká maminka, určitě je to hodně o výchově. Neklást důraz na vzhled, vštěpovat, že jsou důležité jiné kvality, než jak člověk vypadá. Nedělám si naději, že by to ani jeden ze synů neměl. Já sama to mám po otci. Vitiligo je dosti dědičné a je tu prostě vždy obrovská šance, že to dítě zdědí. Genetika je bohužel neúprosná. Jsem na jednu stranu ráda, že mám kluky. Ti by to tak snad neprožívali, jako děvčata - u těch je vzhled velmi důležitý, že...Takže asi tak. No a kamarádka, která má hodně styky s lidmi z vyšších vrstev mi tuhle vykládala, že zná paní, která má vitiligo a že někde v Jižní Americe je nějaká klinika, kde se tou nemocí zabývají a vyvinuli nějaký vysoce účinný lék, který má údajně zabírat téměř u všech! Stojí to hodně peněz, samozřejmě. Ta paní si to prý nechala přivézt a zkouší to. Tak jsem kamarádce říkala, ať dá pak echo jak jí to pomáhá! 😉 Tákže hodně sil a brát to trochu sportovně! Vitiligo není hezké, ale co, je to jen bílá kůže!! 😉

zelva
6. nov 2013

Jo a ještě něco. Pokud je vitiligo v rodině, tak se doporučuje nechat děcko očkovat na plané neštovice, protože bývají dost spouštěčem vitiliga. Ostatně právě, jak už bylo v prvním příspěvku o ekzému, tak právě všechna poškození kůže v sobě nesou riziko výskytu vitiliga v té oblasti...

marissenka
6. dec 2013

@sarin
@vlasti22 ahojte.moj maly ma taketo fliaciky.kazde leto sa mu to spravi na tvaricke,ale kazdy rok na inom mieste.toto leto sa mu spravil aj na nozicke,na lytku.boli sme aj u koznej,dala neake masticky a ten jeden sa pekne pigmentoval,no casom sa mu spravil druhy na druhom licku,potom ta nozicka a este pri usku.inak aj ja mam taky biely flak na chrbte,ani neviem odkedy.ale pamatam sa,ze som mavala aj ja take biele flaky na krku,ked som bola v puberte.potom to zmizlo.a tiez moji bratia,ked sa opalia sa im porobia biele alebo hnede flaky 😒 ..a pytala som sa dr.ci to nieje ubudanie pigmentu,a ze nie.vitiligo je ubudanie,ze? tiez ma to dost trapi...a este ten prvy fliacik sa toto leto objavil po tom,co mal to miesto take zacervenale,ako take malinke pluzgieriky.ale tie dalsie flaky sa objavili z nicoho nic..a este mi dr.kozna povedala,ze to moze byt zo zapalu v tele..mocovy mehur,hdc,..moj maval caste zapaly hdc,vyberali mu teraz nosnu mandlu,tak hadam sa to vsetko zlepsi...teraz na jesen sa mu to zase vsetko straca. na poslednu kontrolu som ani nebola,mali sme behacky po inych dr...tak teraz neviem,ci tam ist,alebo zase pockat co bude v lete?

llanusia
18. júl 2016

@lanugo prosim napises mi do spravy viac o tej fb skupine?

dzesi1
22. apr 2019

@lanugo dobry vecer. Chcela by som sa opytat, ci este existuje vasa stranka na FB?, lebo som ju nenasla.