Vyberanie nosných mandlí. Pomôžte a poraďte

medvedik21
5. dec 2010

Caute maminky.
Pomozete mi a poradite? 😒 Mam dat mojmu 3,5rocnemu synovy vybrat nosne mandle.Aku skusenost s tym mate?
A dalsi problem.Termin mame 27.12. momentalne je chory.Ma este tyzden na prelecenie lebo 2 tyzdne pred operaciou by namal nic brat a byt zdravy.To znamena ze do skolky ho nedam najlepsie by bolo keby bol doma.Marodovali sme pred dvoma tyzdnami.3dni v skolke a je znovu chory.Neviem ako to mam vyriesit.Ci sa da cerpat aj 3 ocerky po sebe po 10 dni alebo ako to je?Viem ze ak je lekar ochotny da sa vycerpat 10 dni a po preruseni na jeden den sa da znovu 10 a potom co?Moze mat aj tretiu pooperacnu?
Dakujem

ela2710
5. dec 2010

@medvedik21 Ahoj viem, ze je to tazke, ale dietatu v ziadnom pripade mandle vybrat nedaj, aj ked ti to radi lekarka, moj otec ma vybrate nosove mandle, najskor s tym zil v pohode, detstvo mal fajn ale v dospelosti zacal velmi velmi fucat ked dycha pocujeme ho vsetci a to je len jeden z pripadov v mojom okoli. Moj partner ich mal tiez zapalene, lekraka mu ich chcela vybrat ale ja som mu povedala nech to nerobi, sice trosku dlhsie trvalo kym sa vyliecil, ale preslo mu to, prejde to kazdemu a mandle mu ostali...je to na tebe, ale tie mandle tam plnia svoje iste funkcie, ked mu das von mandle zistis, ze bude chory este castejsie, nehovoriac o tom strasnom fucani

andrejecka
5. dec 2010

@medvedik21 tiež by som s tými mandlami počkala, mne ich brali keď som mala 4 roky a pamätám si to do teraz, počkaj, môže sa to ešte pekne vyliečiť

nika251
5. dec 2010

Ahoj. Malemu ked sme boli vlani v nemocnici chceli vybrat mandle, aj termin nukali ale odmietla som. Nosne mandle maju svoju podstatu a dnes sa uz Dr. tak nehrnu do ich vyberania. My sme dostali akysi pripravok a ich stiahnutie a bolo to ok. Jasne ze maly je casto chory, mandle sa zmensuju dost dlho ale aj tak, Dr. vravela ze ona neodporuca vybrat. AJa ich svojmu synovi vybrat nedam, az ked mi viacero Dr. povie ze ano, vybrat, ale budu mi to musiet velmi , velmi dôverihodne zdovodnit .

Vidim ze ela ti radi cca to iste. 😉

medvedik21
autor
5. dec 2010

akoze to sa este moze dat doporiadku?.. 😲 .no mne to lekarka povedala tak ze su zvecsene a ze mu zavadzaju a ze by bolo dobre vybrat mu ich a by sa mu tam nehromadili bacily a hlieny a ze aby mohol pekne cez nostek dychat..lebo stale dycha cez ustocka

katecameron
5. dec 2010

@medvedik21 moj syn bol operovany a bol chory jak pes vo vyteroch moraxella bolo to blbe je lepsie ked je dieta zdrave

katecameron
5. dec 2010

@medvedik21 do poriadku neviem ci je mozne ale kortikoidne spreje zmensuju mandle lenze 3rocnemu dietatu kortikoidny sprej by som nedala treba zvazit situaciu az ma v poriadku imutitu tak mu vybratia mandle pomoze ale az je problem v imunite tak mu to az tak nepomoze bude chory aj tak mojmu starsiemu vybrali v maji mandlu a od septem.chodi do skoly je v kuse chory nadalej ako aj predtym ja uz som suca na psychiatriu s tychto chorob sople ma kazdy 2tyzden myslela som ze im to pomoze a nebudu tak casto chory ale asi nepomohlo zial no niekedy je lepsie tu mandlu vybrat moja dcera napr.v lete bola zdrava uplne nekaslala nic sople a ked jej vybrali mandlu mudr,vravela ze to mala plne hnisu aj capy zvacsene hruza ze ako jej to tam vyzeralo takze som bola stastna ze jej to tam kukli a poroblili takto v narkoze hnis v hlave brrrrr ty tiez nevies co tam tvoj ma hlavne ked byva casto chory mala by si najst dobreho ORL nech to posudi on ty& ako matka nevies co je spravne Sorry pokial nemas medinu vystudovanu

medvedik21
autor
5. dec 2010

no pocula som nazory ze sa to vie dat do poriadku, ze to nie je najstastnejsie riesenie vyberat...ale aj naopak ze z toho mozu vzniknut este vecsie problemy ako napr. ohluchnutie ked tlaci na usko/neviem ci aj v pripade nosnych/...ORL posudila ze by mali ist von...

karmelka77
5. dec 2010

@medvedik21 ja by som isla este k nejakemu inemu ORL doktorovi a dala si to overit, aj iny nazor treba pocut...mne tiez vyberali mandle ked som mala 4 roky a doteraz mam pred ocami ako ma lekar musel svojim opaskom priviazat o stolicku ked mi to vyberal...ja mam osobnu skusenost s krcnymi mandlami, mne vybrali pod narkozou z kazdej mandle polovicu prave koli tomu, ze keby vybrali cele a byvala som casto chora, mohli by sa stat zeby mi vsetky choroby sadali na priedusky a pluca...sice mi neskor aj tak zistili astmu, ale uz som tak casto nebyvala chora...teraz mi hrozi ze mi vyberu aj tu druhu polovicu, ale nedam si to...bolo mi vysvetlene lekarkou ze pokial vyter zisti lozisko zapalu na mandliach musia ist von, ale iba po dohode s pluciarkou...takze si myslim ze nosne mandle v tomto budu asi o tom istom, pokial tam nieco je a robi to zle, musia ist von, ale skus si to overit...

aduskatt
5. dec 2010

tiez som odmietla, ORL lekar hned vystekol, ze vybrat, poradila som sa detskou lekarkou a ta povedala pockat.....vtedy mal maly 3 roky.lenze hlava a dutiny rastu, mandla nie az takym tempom, takze ona casom zavadzat nebude.a je to nieco, co drzi bacily, neskocia potom rovno na priedusky a pluca...........ta mandla tam nie je pre zabavu🙂 takze je to sice na tebe, ale ako sa zhodla vacsina tu, aj ja sa priklanam k nazoru nevyberat

alami
5. dec 2010

mandla tam nie je pre zábavu a preto sa ani nevyberá celá, len to, čo je navyše 😉
my sme boli min.týždeň na ORL, našťastie zväčšenú mandlu nemáme, teda nič netreba vyberať, problém je niekde inde - u nás. Ale bola som už zmierená, hladala som na nete a hoci, bolo by vešmi ťažké podujať sa dať operovať dieťa ale nevedela by som povedať nie. Ak lekár povie vybrať, asi vie prečo, neverím, že ktorákoľvek mamina je väčší odborník.
@medvedik21 čo sa týka OČR, jednu by som dala na manžela a myslím, že môžu byť aj dve ale každá musí byť s inou diagnózou! to by mala dr vedieť, takže jej to nenápadne pripomeň, aby si potom nemala problém, aby ti napísala zakaždým inú diagnózu. Môžeš si to najskôr overiť v soc.poist, ale my sme mali nedávno podobný problém.
Ešte - ak ideš na tak dlhú očr, odporúčam deň pred nástupom na očr ísť do soc.pois. dobrovoľne sa nemocensky pripoistiť, môžeš to odhlásiť hneď po tých očr kách, takže nebudeš platiť nič, len ti vyplatia - toť diera v zákone, tak prečo nevyužiť 😉 viac v paragrafoch - tam o tom baby píšu

corinno
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veva55
6. dec 2010

ahojte, baby prosim vas, ake su priznaky zvacsenych nosnych mandli? moj syn uz od septembra nevie v noci dychat, akoby to tam mal total upchate a neskutocne chrape. cez den problem nemame, len vecer, ked ideme spat. a chrape celu noc. uz som z toho zufala. na noc mu vzdy vystriekam nos tou morskou solou, ale nepomaha 😝

veva55
6. dec 2010

morskou vodou som myslela 🙂

janka76
6. dec 2010

@veva55 moja dcera vobec nebyva chora a od oktobra zacala v noci chrapat, tak nas pediatricka teraz poslala s tym na orl a tam hned, ze vybrat nosnu mandlu, lebo je zvacsena a preto dcera dycha v noci ustami, teraz predychavam to vybratie, takze skus to konzultovat so svojou pediatrickou a nasledne orl

kvojtanikova
6. dec 2010

@veva55 moja neter mala presne to iste cez den nic a v noci nevedela dychat, chrapala, funela, a fakt, museli jej vybrat nosne mandle. bol to vraj kratucky zakrok, ona sama z toho nema vobec ziadnu traumu, nepamata si to. Skus konzultovat s ORL ako radi janka76

majka508
6. dec 2010

Ahojte maminky,aj my sme mali problém s mandlami,lepšie povedané choré sme nebývali,ale tiež moja slečna od troch rokov si začala v noci chrapkať a tiež sa to niekedy nedalo počúvať,ale nám pán doktor vysvetlil,že krčné majú svoju funkciu dosť podstatnú,ale nosné v pohode keď sa teraz vyberú môžu,ale aj nemusia byť do puberty naspäť.My sme mali tri roky a tri mesiace,ja som nečakala ani neváhala a dala som slečne mandle vybrať.Bolo to 11.augusta,v septembri sme nastúpili do škôlky a ešte ani jeden deň sme nevynechali,všetko je super,takže ja som za vybratie,aj keď každý prípad je individuálny,určite sa treba poradiť s odborníkom.Držím palce.

veva55
6. dec 2010

jezis baby diky, asi to budem aj ja takto riesit, pokial by mu to pomohlo, tak nevidim v tom problem, ved tusim to uz robia pri umrtveni.

veva55
6. dec 2010

este som sa chcela spytat, ci to potom prestalo, myslim to chrapanie a upchaty nos

alena16
6. dec 2010

Mojmu synovi zistili zvacsenu mandlu zhruba ked mal 2-3 roky. Zacal v noci chrapat, strasne hlasno, dychal iba ustami, budil sa nevyspaty s kruhmi pod ocami. Strasne mi ho bolo luto, ja by som so zapchatym nosom ani nezaspala.
Zhorsil sa mu sluch lebo mandla tlacila aj na usi a v kuse mal nejake sople lebo mandla je loziskom bacilov.
Dlho som sa rozhodovala ci mu mam dat vybrat tu mandlu, stale som dufala ze sa to zlepsi, ale bolo to coraz horsie. Pred pol rokom som mu ju dala vybrat (5-rocnemu) v Piestanoch pod celkovou narkozou, cize nema ziadnu traumu. Museli mu aj nejaku tekutinu odsat zo stredneho ucha, co to tam mal take zanesene. A odvtedy v noci krasne dycha nosom, obsas si pochrapka, ale je to o 95 percent lepsie ako predtym a ani raz odvtedy nebol chory.
Trvalo nam sice skoro rok, kym nas zobrali, v kuse sme kvoli chorobe museli presuvat termin, ale ja urcite nelutujem a vidim, ze to malemu velmi pomohlo!

alena16
6. dec 2010

A este som chcela napisat, ze po vybere mandle trvalo skoro mesiac, kym sa to nocne chrapanie upravilo.

ktarinka
6. dec 2010

Ahojte kočky. Ja mám 6 ročnú dcérku a máme na 11.1. termín operácie na vybratie nosnej mandle. Ale nie preto, že chrápe, alebo, že sú zväčšené, ale preto, že tam má bacila, ktorý jej stále spôsobuje zápal uška a horšie počuje, pretože jej to dosť tlačí na sluch. Takže som pevne rozhodnutá, že jej ju dám vybrať. Dr. mi to vysvetlila takto, že keď jej vyberie tú mandlu, netvrdí, že nebude chorá, ale že to ložisko sa odstráni a aspoň to nebude ohrozovať sluch! a ináč, operácia prebieha v plnej narkóze, trvá približne hodinu ! no neviem či to bude správne, ale bojím sa, aby náhodou neohluchla.....

uznetusim
7. dec 2010

Ahojte. Ja som synovi dala vybrať nosnú mandlu keď mal 3 roky. Tiež mal časté zápaly uška, ospalý výraz, chrápanie,....no všetko čo môže byť. Byberali mu ju vtedy iba pod oblbovákom a vyriešilo sa to iba dočasne, pretože mandla dorástla a znova robila problémy. Tak sme boli znovu teraz v októbri - syn ako 6 ročný už. Dala som ho do súkromnej kliniky na Kramároch, vyberali mu to tentoraz v celkovej narkóze, zákrok trval asi 40 minút a má už s nosnou mandlou pokoj, lebo po takomto zákroku už nedorastie. Akokoľvek sa rozhodnete, držím palce. 😉 Apropo.... súkromnú kliniku som volila z dôvodu strašne dlhého čakania v štátnom sektore a mne už mala končiť rodičovská s menším, tak aby sme to stihli do nástupu do práce. 😎

adetka
7. dec 2010

my máme týždeň po operatívnom odstránení mandlí... rozhodla som sa pre operáciu pod narkózou pre zlé skúsenosti s ambulantným výberom mandlí u seba... slečna to zvládla super... doktori a sestričky boli milí... a v ten deň sme šli domov (súkromná klinika, jedňodňová chirurgia)...

Mirka v noci neznesiteľne chrápala... musela predychávať pri pití s fľašky... reč sa stala mumlavejšou... sluch sa zhoršoval... v takom prípade som už jednoducho nad alternatívou nerozmýšľala (bránila som sa operácii dva roky)... teraz spinká tichúčko... lepšie počuje... a zajtra ide do škôlky...

janka76
7. dec 2010

@uznetusim my chceme ist tiez v januari na kramare na jednodnovu chirurgiu, mozem mi napisat z toho tvoje skusenosti, cenu a pod. dakujem 🙂

uznetusim
7. dec 2010

Janka76, ja som bola absolútne spokojná. Ráno sme prišli na 8.00, musel byť nalačno a bez pitia. Museli sme doniesť pyžamko, papučky, prezuvky pre mňa. Ubytovali nás úplne hore v izbe - veľmi pekná s TV a DVD prehrávačom, sú tam hračky aj knihy, tak sa dá vydržať aj čakanie. O cca 10.00 po neho prišli, dali mu oblbovaciu tabletku, len mu ju museli rozpučiť lebo on nevie tablety hltať. 😅 Asi o 15 minút ho vzali dolu na sálu. Celé to trvalo nejakých 40 minút, ja som si dala zatiaľ kávu - poprosila som o ňu recepčnú. Odporúčam vziať niečo na čítanie a niečo pod zub pre seba, lebo ja som bola dosť hladná už a rozprávky sa mi nechcelo pozerať. Na izbe sme boli ešte s jedným chlapčekom a jeho maminou. On bol starší a preto sme išli prví my. No potom ma zavolali do pozákrokovej miestnotsti kde sa preberal z narkózy. To bolo najnáročnejšie - asi taká pol hodinka počas ktorej hádzal so sebou, vrčal, chrčal, metal sa, zúril, plakal, no kým sa prebral, tak sme ho držali dve - ja a sestrička, nech si neublíži, neudrie hlavu alebo nevytrhne infúzku. Kanylu mu ešte nechali asi 3 hodinky pre prípad, že by potreboval ešte jednu ale nebolo treba. Potom keď už bol v pohode, asi po hodine sme išli znova hore na izbu, kde si ľahol a pozerali sme znova rozprávky, čítali knižky.... A o 15.00 nás pustili domov. Kontrolu sme mali po 2 týždňoch tuším. Cena za zákrok bola 250 € so všetkým aj s kontrolou. Personál celý bol super, starali sa o nás, všetko vysvetlili.... Inak ten starší chlapec - asi 10 ročný - pri preberaní z narkózy nevyvádzal vôbec, iba spal, čiže to naše preberanie sa nech ťa nevystraší. Každý to zvláda inak. 😉 Držím palce. 🙂

alena16
7. dec 2010

Ja som sa tiez rozhodovala medzi jednodnovou chirurgiou v Piestanoch a na Kramároch. Od Kramarovma ma odradila ta cena lebo preferencie som mala velmi dobre aj na Piestany aj Kramare.
My sme dosli rano na osmu o deviatej ho zoperovali a o nejakej tretej sme boli doma. Ked sa preberal tak trochu chrcal, ale nebolo ho treba drzat, dve hodinky si pospal a bolo. Na kontrolu sme si mohli vybrat ci pojdeme do Piestan alebo tu k nasej ORL lekarke. A stalo to cele 90 eur a pristup sestriciek aj doktora bol uplne super.

veva55
10. dec 2010

fiha, tak to je dobre velky rozdiel v cene. A neviete, ci do Piestan sa mozu objednavat aj ludia z BA?

alena16
10. dec 2010

veva55, jasné že môžete ísť do Piešťan, veď aj my sme z Bratislavy... Posielam link.
http://www.klinika.sk/kontakt.phtml?id5=6515

adetka
11. dec 2010

Levice (Mediklinik) su za 149 euro... a na kontrolu po zakroku sme isli ku nim tiez... sme z Nitry...